Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.502
Поени од реакции
33.645
Ja procitav Solaris i za vecerva u plan mi e filmot.
Na tarkovsky mi e gledan pred 15 godini a na soderberg od 2002 ne mi e gledan
Sto vredi poveke vecerva? Napomena ke go gledam so zenska mi koja uvek "insistira" na ponovo

@џимеј maybe
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.354
Поени од реакции
25.033
Ja procitav Solaris i za vecerva u plan mi e filmot.
Na tarkovsky mi e gledan pred 15 godini a na soderberg od 2002 ne mi e gledan
Sto vredi poveke vecerva? Napomena ke go gledam so zenska mi koja uvek "insistira" na ponovo

@џимеј maybe
Ти се бендиса книгата, така? :) Сај фај не е мај кап оф ти, ама Соларис е исклучок.

10:30 е дур се спремиш пред тв 11, јас не би ти препорачал сега да го гледаш Тарковски, ќе те заспие комотно :) Подобро со свежи очи некој друг ден, затоа што филмот е артси фартси и многу долг.

Од друга страна, Содерберг е ок режисер ама би рекол дека таа верзија нема врска со естетиката на книгата, типична холивудска приказна е и чим не ми останала многу во сеќавање, не вреди баш. Мислам дека беше со Џорџ Клуни така да чим си со женска, ќе мораш да направиш компромис и да го гледаш тоа :D
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.225
Поени од реакции
78.814
Ja procitav Solaris i za vecerva u plan mi e filmot.
Na tarkovsky mi e gledan pred 15 godini a na soderberg od 2002 ne mi e gledan
Sto vredi poveke vecerva? Napomena ke go gledam so zenska mi koja uvek "insistira" na ponovo

@џимеј maybe
Сум ги глеал и двата и рускиот е далеку бољи.
Гледај го со Џорџ Клуни.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
6 јануари 2020
Мислења
326
Поени од реакции
320
Содерберг vs Тарковски нема ни споредба. Али му го знаеш стилот на Тарковски, ако девојка ти не е филмски "сноб", ништо од филмот, ќе го изгасите за 15 минути.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.502
Поени од реакции
33.645
Ти се бендиса книгата, така? :) Сај фај не е мај кап оф ти, ама Соларис е исклучок.

10:30 е дур се спремиш пред тв 11, јас не би ти препорачал сега да го гледаш Тарковски, ќе те заспие комотно :) Подобро со свежи очи некој друг ден, затоа што филмот е артси фартси и многу долг.

Од друга страна, Содерберг е ок режисер ама би рекол дека таа верзија нема врска со естетиката на книгата, типична холивудска приказна е и чим не ми останала многу во сеќавање, не вреди баш. Мислам дека беше со Џорџ Клуни така да чим си со женска, ќе мораш да направиш компромис и да го гледаш тоа :D
Da, premnogu mi se dopadna knigata. Ke pisam utre kaj sto ja zborevme ama preku kur od morinja okeani mesecov. Theme mi e izgleda. :D

Inace katastrofalna greska, Solaris od 2002 e film sto ne treba da postoi. Ne e ni za contact ni za redemption. Nema tezina celata prikazna, izgleda kako klasicen imposter sci fi. No redeeming quality whatsoever.
 
Член од
4 февруари 2012
Мислења
5.943
Поени од реакции
5.139
Django Unchained (2012)

Normalno, po default e remek delo stom e od Tarantino, go znaete Tarantino, vrven OST, (ponekogas nevoobicaena) smisla za humor, pojava na Tarantino vo barem edna scena, i bloodbath sceni kaj sto se praat masakr. Sekako, ne izostanuva ni zelbata za odmazda kaj glavniot protagonist i neverojatniot presvrt. Mene bas me trogna filmot, a si davam zamerka kako sum mozel da go propustam i duri sega da go gledam. Ljubov, robovi, crn kauboec, toa retko koj bi mozel taka umesno da gi smesa i smesti vo edna western drama site tie raboti. Sekako, tuka DiCaprio gazi, izuva, vadi od koza so svojata fenomenalna gluma.
Christoph Waltz беше феноменален во филмов.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.225
Поени од реакции
78.814
Inace katastrofalna greska, Solaris od 2002 e film sto ne treba da postoi. Ne e ni za contact ni za redemption. Nema tezina celata prikazna, izgleda kako klasicen imposter sci fi. No redeeming quality whatsoever.
Така е, ама ние ти го препорачавме пошто ќе го гледаш со женско.
Нема ваљда да ја малтертираш со тие сцените на Тарковски. На пример, у тунелот колата кога вози.

Да, ги потценуваме сите жени.
 
  • Хаха
Reactions: wot

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.326
Така е, ама ние ти го препорачавме пошто ќе го гледаш со женско.
Нема ваљда да ја малтертираш со тие сцените на Тарковски. На пример, у тунелот колата кога вози.

Да, ги потценувам сите жени.
ftfy
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.326
Акронимот е fixed that for you, ако за тоа прашуваше.
А поентата е дека знаејќи ги филмските преференци на вот, од кои први што ми текнуваат се Џим Џармуш и Гаспар Ное, не би претпоставила дека женска му нешто особено сака лоши римејци на култни филмови.

Инаку и јас го немам гледано Соларис на Содерберг, ама баш ми е криво што не успеал филмот зашто Содерберг ми е океј режисер и знае да ме ентертејна.
Соларисот на Тарковски не ми се допадна.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Django Unchained (2012)

Normalno, po default e remek delo stom e od Tarantino, go znaete Tarantino, vrven OST, (ponekogas nevoobicaena) smisla za humor, pojava na Tarantino vo barem edna scena, i bloodbath sceni kaj sto se praat masakr. Sekako, ne izostanuva ni zelbata za odmazda kaj glavniot protagonist i neverojatniot presvrt. Mene bas me trogna filmot, a si davam zamerka kako sum mozel da go propustam i duri sega da go gledam. Ljubov, robovi, crn kauboec, toa retko koj bi mozel taka umesno da gi smesa i smesti vo edna western drama site tie raboti. Sekako, tuka DiCaprio gazi, izuva, vadi od koza so svojata fenomenalna gluma.
Мене па Тарантино ми е фифти-фифти.

Пола филмовите му се прејаки, другата половина ми се мех, бљак, прц. :D

Треба да се репризира Џанго, одамна го гледав, ама знам дека уживав.

Кога би ги подредил неговите филмови, најдобар ми е The Hateful Eight.

Ми текнува јануари месец го даваа во кино и преубаво чувство даваше целата таа снежна атмосфера, уживав ко кај нас снег да имаше, иако ако не грешам сув студ беше. :D
Филмот после уште еднаш или два пати на тв го гледав и за мене е уживање од прва до последна минута.

По него би го ставил Палп Фикшн. Легендарен филм што исто е уживање од почеток до крај, ама Осумката ми е некако подрага.

На трето место ваљда би бил Џанго.

И на четврто Касапските кучиња.

Останатите филмови со благи зборови би рекол не ми се допаѓаат.

Не знам кој е посмор од Џеки Браун, Копилињата или Си беше еднаш во Боливуд. Ваљда Џеки, ко најнегледлив филм.

Кил Бил не го ставам сега за сега нигде, зашто бар едно 300 пати сум пробал да го изгледам и ништо.
 
Последно уредено од модератор:

Kajgana Shop

На врв Bottom