Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.793
Поени од реакции
24.056
Може да се најде листа со датум на излагање на сите 70 филма што ги најави Нетфликс за 2021 година?
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
Конечно ги завршив главните кандидати за Оскар годинава, освен 2-3, кои секако мислам дека немаат шанси (On the Rocks, The Midnight Sky и Never Rarely Sometimes Always), и уште 2-3 што сѐ уште не се излезени (The Father, Judas and the Black Messiah и The United States vs. Billie Holiday). Еве ја мојата ранг-листа, ако некому нешто значи:

1. Promising Young Woman - 10/10
2. Soul - 10/10
3. Tenet - 9/10
4. The Trial of the Chicago 7 - 9/10
5. Sound of Metal - 9/10
6. Pieces of a Woman - 8/10
7. Minari - 8/10
8. Nomadland - 8/10
9. Hillbilly Elegy - 8/10
10. One Night in Miami - 7/10
11. Ammonite - 7/10
12. Palm Springs - 7/10
13. News of the World - 6/10
14. The Invisible Man - 6/10
15. First Cow - 5/10
16. Ma Rainey's Black Bottom - 5/10
17. Mank - 5/10
18. Da 5 Bloods - 4/10
19. The Prom - 1/10

Слаба филмска година, како што и се очекуваше. Реков, ова погоре е personal preference. За вистинските прогнози по категории, клик тука:

-НАЈДОБАР ФИЛМ
-Најдобра режија
-Најдобар актер
-Најдобра актерка

Останатите категории доцнат заради проблемите на форумов со прикачување слики. Штом ќе бидат достапни, ќе ги постирам и нив.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.274
абе каков Палм Спрингс за оскар, не се нормални

идната година Хепи Медисон филм ќе номинираат
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
Quick remark: кој рече дека The Midnight Sky е лош филм (а не дека не е), очигледно не го гледал The Prom, на пример.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Вчера гледав филм по подолг пост и не ми се гледаше нешто депресивно/тажно, а прочитав таков е Sound of Metal, па го пуштив Synonyms, победникот на Берлинале во 2019 г.

Подолго време ми беше на листата и очекував добар филм по големи фалби, ама изгледа џабе фалбите.

Би продолжил со спојлери, па кој не го гледал, а има во план, стоп.

Филмов почнува со сцена во која главниов лик израелски мигрант во Франција оди во некоја зграда, влегува во голем простор што личи на напуштен стан, преспива таму на подот во вреќа за спиење, утрото ја соблекува вреќата за спиење, се капе во бањата и кога се враќа во собата му ја нема ни вреќата ни алиштата.
Очекувано ќе речеш, нели мигрант ликов, за покасно да дознаеш дека ликов бил 7 месеци во Франција и веќе има станче во кое живее. За кој кур тогаш почетната сцена и што кур бара во зградата, останува мистерија.

Друго, ликов цело време раскажува некои приказни кои не знаеш дали се вистински или ги измислува.

Трето, седум месеци бил во Франција и секојдневно јадел по двеста грама шпагети со патлиџан и две лажици павлака по цена од евро и дваесет.

Кого ебат не знам. Само 200 грама храна да внесуваш 7 месеци и тоа истата храна, гарант ќе го наруши здравјето, а не ко ликов во топ форма. :D

Четврто, збори скоро перфектно француски, а нема никакви пријатели?? Научил француски од продавачите на шпагети?

Од технички аспект исто не ме бендиса што 95 посто од филмот е сниман со камера во место или стедикем, оди ваму, таму ликот, камерата е мирна, и одеднаш им текнува кога главниов лик оди и камерманот оди и цела камера мрда, ликов оди во диско и камерманов почна да скока, ми идеше да го изгасам.

Доста нереален филм. Му дадов 3ка чисто зашто бев добро расположен, иначе и 2ка ќе му беше доволна.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
Вчера гледав филм по подолг пост и не ми се гледаше нешто депресивно/тажно, а прочитав таков е Sound of Metal, па го пуштив Synonyms, победникот на Берлинале во 2019 г.

Подолго време ми беше на листата и очекував добар филм по големи фалби, ама изгледа џабе фалбите.

Би продолжил со спојлери, па кој не го гледал, а има во план, стоп.

Филмов почнува со сцена во која главниов лик израелски мигрант во Франција оди во некоја зграда, влегува во голем простор што личи на напуштен стан, преспива таму на подот во вреќа за спиење, утрото ја соблекува вреќата за спиење, се капе во бањата и кога се враќа во собата му ја нема ни вреќата ни алиштата.
Очекувано ќе речеш, нели мигрант ликов, за покасно да дознаеш дека ликов бил 7 месеци во Франција и веќе има станче во кое живее. За кој кур тогаш почетната сцена и што кур бара во зградата, останува мистерија.

Друго, ликов цело време раскажува некои приказни кои не знаеш дали се вистински или ги измислува.

Трето, седум месеци бил во Франција и секојдневно јадел по двеста грама шпагети со патлиџан и две лажици павлака по цена од евро и дваесет.

Кого ебат не знам. Само 200 грама храна да внесуваш 7 месеци и тоа истата храна, гарант ќе го наруши здравјето, а не ко ликов во топ форма. :D

Четврто, збори скоро перфектно француски, а нема никакви пријатели?? Научил француски од продавачите на шпагети?

Од технички аспект исто не ме бендиса што 95 посто од филмот е сниман со камера во место или стедикем, оди ваму, таму ликот, камерата е мирна, и одеднаш им текнува кога главниов лик оди и камерманот оди и цела камера мрда, ликов оди во диско и камерманов почна да скока, ми идеше да го изгасам.

Доста нереален филм. Му дадов 3ка чисто зашто бев добро расположен, иначе и 2ка ќе му беше доволна.
Пак да гледаш Synonyms место Sound of Metal. :icon_lol:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom