Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.248
Поени од реакции
78.879
Хобит не беше лоша трилогија, само гравитација да имаше.
Автоматски споено мислење:

Си кажаа и сами во видеото за филмот дека е закрпен на неколку места. Веројатно ќе се согласиме дека е невозможно ваков филм да се направи со one shot, едно е шетање и бркање по улици, друго е ова.

Мене тоа што не ми се допадна, како што им кажав и на другариве на твитер, е King Tommen, First of His Name. Едноставно не можам да му ја сварам фацата, онака ми иде да му ја учукам една кога го гледам. Никого немам удрено во животов ама нему би му ја учукал онака, ради фацата.

Од овие причини
неговата смрт ми предизвика контраефект, наместо да ми е жал јас бев као Hell yes, thank God for this Nazzi soldier! :pos:

Од друга страна, Rob Stark, The Young Wolf, ме расплака здраво.

Не сакам да напињам за филмов, кој како го сфатил, на кој како му легнал...
каков бре nazi soldier у Прва Светска
 
Член од
30 мај 2009
Мислења
10.144
Поени од реакции
23.251
Хобит не беше лоша трилогија, само гравитација да имаше.
Автоматски споено мислење:


каков бре nazi soldier у Прва Светска
Не беше лоша, ужасна беше. Таква cgi бљувотина немало досега, се надевам нема ни да има.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.333
Поени од реакции
57.894
Хобит не беше лоша трилогија, само гравитација да имаше.
Автоматски споено мислење:


каков бре nazi soldier у Прва Светска
Хаха, превид, од што се прерадував :pos:
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.897
Поени од реакции
84.269
Стварно не го сфаќам хајпов за Паразитов.
Уствари, за 99% од филмови што се вака хајпани не го сфаќам хајпот, ама за Паразитов дури мислам дека живеам во скеч.

Филмот е добар, ми се допаѓа, и заслужено ќе земе Оскар за најдобар странски филм.
Ама сега не зборам за филмот колку за хајпот за филмот и критичарите

"Овој филм перфектно ни опишува разликата во класи и е одличен commentary за општеството во кое живееме!!!"

um...
ок?

Група на сиромашни луѓе лажат и крадат и мамат за да работат кај богатите.

Ок?

Сиромашниве луѓе немаат никакви вештини освен тоа да лажат и крадат.

Богатите си се супер фамилија, мајката ќе направи се за децата да имаат образование, и двајцата толку многу работат што немаат време да се соберат цела фамилија заедно.

Каков сошл коментери е ова?!?!?

Навиваме за луѓево да лажат, мамат и крадат за да добијат повеќе пари од човекот кој што цело време е на пат, работи, и троши многу пари за образование, дом, и одлични услови на децата.

Ок, не е дека ни ја не сфаќам што све, и претерувам со ова за да доловам поента, ама стварно се претерува со хајпот на дел од тој "арт,чоече свет"


И да повторам, добар филм, сосема ок ми беше, немам многу замерки за филмот колку што имам за "best movie of the decade!", "one of the best social commentary movies ever!", "total masterpiece!" "this says a lot about our society bottom text" тип на ривјус
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.333
Поени од реакции
57.894
Чук чук!

- Кој е?

Бившата куќна помошничка. Знам дека е ниедновреме, ама ако може да влезам, заборавив нешто...

- Хммм... ние овде се пијанчиме цела фамилија, и ако не види некој може да завршиме во затвор... ама ај влези, пошто сценаристиве не знаат како поинаку да го турнат дејството напред.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Чук чук!

- Кој е?

Бившата куќна помошничка. Знам дека е ниедновреме, ама ако може да влезам, заборавив нешто...

- Хммм... ние овде се пијанчиме цела фамилија, и ако не види некој може да завршиме во затвор... ама ај влези, пошто сценаристиве не знаат како поинаку да го турнат дејството напред.
Still better movie than Once upon a time.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626

Ах, еден од првите гифови во фолдерот... кога вредеше да се зачувуваат ствари. Далечната 2007, 5 февруари. Еве го 13 години ќе полни за 1 недела. Кога сум бил полнолетен изгледа му доаѓа.
И после 13 години дознавам, а не дека сум во потрага :D, дека е од филмот Cool Hand Luke.
Уф, цурава сахрани. Полномасно жениште.
1580418811341.png 1580418833914.png
1580418853608.png

1580418874590.png 1580418914266.png

1580418936693.png

1580418951416.png
1580418994932.png
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.734
Поени од реакции
33.425
Полномасно
Полномасно
Полномасно
Полномасно
Полномасно
Полномасно
Полномасно
Со 3.5% масленост. За љубителите на добриот вкус! :pos:

BTW, што се смееш на Parasite во ТОП 100? Мислам дека ретко се случува, ама овојпат не се согласувам со тебе. И примерот кој го спомна за слугинката која сценаристите ја ставиле во филмот зашто не знаеле како да ја поттурнат приказната, не ти држи, зашто на таков начин можеш да дисквалификуваш било кој филм кој постои. Ете, рецимо во одличен X филм ми смета одредена сцена Y или лик Z и пишувам: јас сум сценарист и не знам како да ја продолжам приказната, па ја ставам сцената Y или ликот Z во игра. Малку lame. ;)

Инаку и мене Parasite, заедно со Burning, The Handmaiden, Train to Busan, Age of Shadows и The Wailing ми е во моите топ 100 филмови од декадата, сигурно! А 6 корејски од 100 и не е за потценување. Ќе се следи се што ќе искочи од таму годиниве!
Автоматски споено мислење:

И дај нека стави некој точка во ТОП 100 темата, спремен ми е следниот филм, па да одам на пос'о!
 
Последно уредено:

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.333
Поени од реакции
57.894
Со 3.5% масленост. За љубителите на добриот вкус! :pos:

BTW, што се смееш на Parasite во ТОП 100? Мислам дека ретко се случува, ама овојпат не се согласувам со тебе. И примерот кој го спомна за слугинката која сценаристите ја ставиле во филмот зашто не знаеле како да ја поттурнат приказната, не ти држи, зашто на таков начин можеш да дисквалификуваш било кој филм кој постои. Ете, рецимо во одличен X филм ми смета одредена сцена Y или лик Z и пишувам: јас сум сценарист и не знам како да ја продолжам приказната, па ја ставам сцената Y или ликот Z во игра. Малку lame. ;)

Инаку и мене Parasite, заедно со Burning, The Handmaiden, Train to Busan, Age of Shadows и The Wailing ми е во моите топ 100 филмови од декадата, сигурно! А 6 корејски од 100 и не е за потценување. Ќе се следи се што ќе искочи од таму годиниве!
Автоматски споено мислење:

И дај нека стави некој точка во ТОП 100 темата, спремен ми е следниот филм, па да одам на пос'о!
Train to Busan е многу подобар филм. Сцената со слугинката е невозможна, не е цепидлачење, нестварна е, нула логика има. Знам дека некогаш мора да се прогледа низ прсти ама она беше невозможно. Друго, не знам зошто сте толку возбудени, еден куп филмови со твист имаме изгледано, она е само копија, а твистот премина во калакурница. Гола вода е филмот. Да беше на почетокот од декадата до сега ќе го имавте заборавено.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Полномасно
Полномасно
Полномасно
Полномасно
Полномасно
Полномасно
Полномасно
Многу е сочен зборот и мислам дека ептен прецизно ја доловува конституцијата на жената :D
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.412
Поени од реакции
42.670
Чисто само да пријавам дека ни јас не бев импресиониран од Parasite. Филмот почнува добро и се движи во супер насока, ама втората половина е тотално разочарување.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom