Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

S

sim4e

Гостин
The Missing Picture и Waltz with Bashir се документарци кои се номинирани за најдобар странски филм последниве години. Освен ако не се мисли за документарец кој е номиниран во двете категории, во тој случај не знам, но ништо чудно Медена Земја да е прв.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.286
The Missing Picture и Waltz with Bashir се документарци кои се номинирани за најдобар странски филм последниве години. Освен ако не се мисли за документарец кој е номиниран во двете категории, во тој случај не знам, но ништо чудно Медена Земја да е прв.
Анимираниот Waltz with Bashir мене не ми личеше на документарец.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
The Missing Picture и Waltz with Bashir се документарци кои се номинирани за најдобар странски филм последниве години. Освен ако не се мисли за документарец кој е номиниран во двете категории, во тој случај не знам, но ништо чудно Медена Земја да е прв.
А, да, ОК. На нив не ми текна, ама ваљда дека се анимирани.
Автоматски споено мислење:

Набрзинка направив проверка со копи пејст на листите од двете Википедија статии за странски и документарец па споредба во ексел, и, ДА!
Прво се уплашив, ми испаднаа два дека има други, Kon-Tiki и The Square ама различни филмови биле во различни години.
Тоа дефинитивно да: првиот кој е номиниран во двете категории.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.811
Поени од реакции
83.991
Секој странски филм номиниран и за најдобар филм на оскарите:
1578934886916.png


Зошто се Бабел и Летерс фром иво Џима странски?

...i wtf постеров за Ла Вита е Бела???
Замисли го гледаш постеров си викаш "јеј ромком ќе гледам нешто типов ја брка женскава, оваа не сака...." и ги глеаш првите пола саат и викаш "да бе, ок, италијански ромком, има логика" и после те мава остатокот од филмот :ROFLMAO:
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.311
Поени од реакции
57.756
Letters from Iwo Jima е јапонската перспектива на Flags of our Fathers.

Babel колку што памтам беше поделен на 3 дела и 3 јазици, од кои едниот беше англиски.
 
S

sim4e

Гостин
Анимираниот Waltz with Bashir мене не ми личеше на документарец.
Можеби, го немам гледано. Според imdb на 11 фестивали бил номиниран или добил награда во категорија најдобар документарен филм. Не е ни толку битно, зборете си за Медена Земја.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.286
Можеби, го немам гледано. Според imdb на 11 фестивали бил номиниран или добил награда во категорија најдобар документарен филм. Не е ни толку битно, зборете си за Медена Земја.
нема гајле, ќе збориме за тоа ти што ќе ни кажеш
 
S

sim4e

Гостин
Бреј, муабетот ми беше дека се фативме за техникалии. Зборете за што сакате.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.198
Поени од реакции
27.503
Parasyte faka najdobar stranski, samo honirarno e nominiran za best picture, isto kako Roma lani.
Medena Zemja moze dokumentarec da fati nagrada.
 
Член од
6 јануари 2020
Мислења
326
Поени од реакции
320
За документарец Honeyland може да лапне Оскар али за странски многу тешко, ептен минимални шанси. Голема конкуренција има, Parasite и на Алмодовар филмот. Овие два се чисти фаворити, другите маргинализирани. Но, самото тоа што доби Honeyland номинација за странски е преголем успех. Мислам дела ретко некој да очекуваше за интернационален филм да добие номација? Повеќе само за документарец беше фамата.
 
Последно уредено:

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.334
Поени од реакции
2.222
За документарец Honeyland може да лапне Оскар али за странски многу тешко, ептен минимални шанси. Голема конкуренција има, Parasite и на Алмодовар филмот. Овие два се чисти фаворити, другите маргинализирани. Но, самото тоа што доби Honeyland номинација за странски е преголем успех. Мислам дела ретко некој да очекуваше за интернационален филм да добие номација? Повеќе само за документарец беше фамата.
kaj moze da se glede Honeyland ?
torent?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom