Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.354
Поени од реакции
25.033
За тие што не знаат, на 04.10 почнува Киненова. Нема нешто посебно на програмата, отворањето е со Господ постои... на Теона, а има проекција и Медена земја. Мене она што ми фати око е српскиот Šavovi на Мирослав Терзиќ, ама неговата проекција е во вторник, 18:00, и јас не можам да го гледам во тој термин. :(
Отворањето е со „Таткото“. Во официјалната програма има уште седум филма, и со оглед на тоа што Игор Анѓелков е програмски селектор, очекувам да се добри. Лани имаше добар избор на филмови, првпат се прикажаа на овој фестивал а после растурија со награди и се зборуваше за нив.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Не знам колку е сериозно ова, ама почнаа да вртат гласини дека Адам Сендлер може да биде номиниран за Оскар за Uncut Gems! Стварно читам само позитивни коментари по нет од тие што го гледале филмот...
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.713
Поени од реакции
33.356
Прашај ги од работа дали ќе те пуштат. Убавиот збор железни Киненова врати отвора.
На курс сум. :pos:
Автоматски споено мислење:

Грешка си, отворањето е со "Татко" на Грозева и Валчанов.
Отворањето е со „Таткото“.
Screenshot_20190927-150355_Facebook.jpg

Господ постои... е од 18:00, Таткото од 20:00. Не знам како може да е отворањето со Таткото, кога Петрунија е пред него. o_O

Плус:
 
Последно уредено:

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Господ постои... е од 18:00, Таткото од 20:00. Не знам како може да е отворањето со Таткото, кога Петрунија е пред него. o_O
На истиот начин како што премиерите во Синеплекс се во 20ч. а истиот ден има проекција и од ~18ч.
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.354
Поени од реакции
25.033
На курс сум. :pos:
Автоматски споено мислење:



Прегледај го приврзокот 218380

Господ постои... е од 18:00, Таткото од 20:00. Не знам како може да е отворањето со Таткото, кога Петрунија е пред него. o_O

Плус:
На принтскринов во заграда пишува (филм на отворање) за „Таткото“, а овој Господ постои... е во некоја друга програма, а не официјалната... во секој случај, малку збунувачки и со мислидинг наслов :)
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.713
Поени од реакции
33.356
ОК, тогаш, најдобро вака:

Фестивалот ќе ЗАПОЧНЕ со Господ постои... а ќе биде ОТВОРЕН подоцна, откако ќе започне. Најјако ќе направеа да го отвореа со филмот со кој ќе ЗАВРШИ. :tapp:
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
ОК, тогаш, најдобро вака:

Фестивалот ќе ЗАПОЧНЕ со Господ постои... а ќе биде ОТВОРЕН подоцна, откако ќе започне. Најјако ќе направеа да го отвореа со филмот со кој ќе ЗАВРШИ. :tapp:
Ама си запнал па и ти со отворањето. Олимпијада ко има, два дена пред отворањето има утакмици фудбал, а уште не отворена Олимпијадата, така и ова.
 
Член од
6 мај 2018
Мислења
1.140
Поени од реакции
2.734
Midsommar huhuhu

Mozese da bide film na godinata, a zemajki predvid deka lani Hereditary ustvari i mi bese, ostanav malku razocaran...

Predobar eye candy, vizuelno otvaranje, color pallets, kinematografija... Od a do sh majstorija. 2ipol casa neosetno. Entertainment factor 10 od 10. Sve sledno od reziserov ke sledam religiozno, poso so 2 filma se oseka vizija, kreativnost, pecat...

Samo sto vo ovoj potfrli so pricata. Pocnuva jako za na kraj da ne mi e ni gajle i da mi e samo trip. E tuka veke pocnuvame da se nemame so filmot. Razvivanjeto na likovite pestanuva samo za da se pripojat na bizarnosta sto ja imase filmot. Da ne gi pretopija vo ednodimenzionalni parot - ke bese savrsenstvo bez mane. Eh, you win some, you lose some.

3 i neso sitno da ne tropa u dzeb
Страхотно јак хорор. Развојот на карактерите беше онака, рака на срце. Тоа што ми фати око беше естетиката и обичаите на култот (коа се претопуваа сите у една свест, заедно плачеа и такви заебанции). Генералната премиса беше генерична, класичен фолк хорор, ала Викермен. Ари има години и години да тера и веруем дека ќе вади јаки ствари. Ми се свиѓа начинот на кој те плаши, психоделичен фолк има огромен потенцијал за крипи хорори со јака психолошка компонента. Можеби грешам, ама мислам дека намерно го направи парот така ретардиран за да ја прикаже немоќта на луѓето да размишљаат рационално во контекст каде што немаат моќ и контрола, туку на површина искачаат емоциите што се у позадина, плус на печурки беа цело време. А и у реалност, многу парови прават многу поглупи работи. Али имаше кринџ моменти што беа клише. Но ради естетиката и болните сцени (увек знае кога и каде да го убаци горот), со се' концептот за култот, му давам една субјективна осмица.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom