Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.444
Поени од реакции
5.441
72 држави до сега со свој кандидат за најдобар (од годинава) ИНТЕРНАЦИОНАЛЕН филм на Оскарите. Денеска Данска бира, ќе биде 73 држава. За мене најголемо изненадување е изборот на Франција. Имаа одлична година, со Synonymes, освојувачот на Златна Мечка во Берлин (него теоретски и Израел можеше да го предложи, но тие избраа друг), и By the Grace of God на Франсоа Озон, освојувач на Сребрена мечка во Берлин, француски Spotlight, а тие се одлучија за Les Miserables на Наѓ Ли, освојувач на награда од жирито во Кан. И сега сум хајпнат и за него.

Беше на Манаки годинава Клетници, интересна е идејата на филмот ама далеку од најдобар.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.483
Поени од реакции
33.585
Midsommar huhuhu

Mozese da bide film na godinata, a zemajki predvid deka lani Hereditary ustvari i mi bese, ostanav malku razocaran...

Predobar eye candy, vizuelno otvaranje, color pallets, kinematografija... Od a do sh majstorija. 2ipol casa neosetno. Entertainment factor 10 od 10. Sve sledno od reziserov ke sledam religiozno, poso so 2 filma se oseka vizija, kreativnost, pecat...

Samo sto vo ovoj potfrli so pricata. Pocnuva jako za na kraj da ne mi e ni gajle i da mi e samo trip. E tuka veke pocnuvame da se nemame so filmot. Razvivanjeto na likovite pestanuva samo za da se pripojat na bizarnosta sto ja imase filmot. Da ne gi pretopija vo ednodimenzionalni parot - ke bese savrsenstvo bez mane. Eh, you win some, you lose some.

3 i neso sitno da ne tropa u dzeb
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
Сајтот Stacker имаат изработено листи на најдобрите филмови во определени категории врз основа на оценките на филмските критичари. Последните две: најдобрите филмови од 21 век, и најдобрите филмови на сите времиња, еве ги во Letterboxd листи, подолу:


Јас имам 54/100 тука. Малку слабо, со оглед на тоа што најголем дел од моите изгледани филмови се токму од овој период. И:


Тука имам 69/100. Позитивно изненаден!
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Што е она што не` кочи да ги гледаме само најдобрите филмови според некои листи?
Дали само сакаме да гледаме нешто што е ново, нешто што сметаме дека ќе ни се допадне, нешто што е хајпнато... зошто не запреме и не ги гледаме најдобрите филмови според критичари, според обични гласови на IMDB...
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
Што е она што не` кочи да ги гледаме само најдобрите филмови според некои листи?
Дали само сакаме да гледаме нешто што е ново, нешто што сметаме дека ќе ни се допадне, нешто што е хајпнато... зошто не запреме и не ги гледаме најдобрите филмови според критичари, според обични гласови на IMDB...
Јас можам за мене да си кажам: обично кога ќе излезе некој нов филм на торент, проверувам за што се работи, како сте го оцениле вие од Кајгана, ако веќе сте го гледале, како е оценет на LB, IMDB... (трејлери не гледам, а кратките описи се обидувам колку можам да ги прескокнувам). Исто, многу ми е важно и кој е режисерот и актерската екипа. И ако ми фати око, ги симнувам, а остануваат негледани додека не им дојде ред. Но во секој случај, заради ваквата навика гледам многу повеќе нови филмови во споредба со стари. Така, една година, не се сеќавам која точно, мислам 2017 беше имав изгледано дури 148 филма излезени таа година. Веројатно ни една четвртина од тие не биле ни приближно добри како еден куп стари филмови кои не сум ги ни ѕирнал и останале неизгледани. Затоа се трудам понекогаш да најдам некои вакви листи и да гледам некои филмови на кои нема да ми текне инаку.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Така, една година, не се сеќавам која точно, мислам 2017 беше имав изгледано дури 148 филма излезени таа година. Веројатно ни една четвртина од тие не биле ни приближно добри како еден куп стари филмови кои не сум ги ни ѕирнал и останале неизгледани. Затоа се трудам понекогаш да најдам некои вакви листи и да гледам некои филмови на кои нема да ми текне инаку.
Ама нема логика, еве, си го донесол заклучокот дека сигурно ќе било многу подобро да изгледаш филмови од топ листи. Зошто од тогаш до сега не си фатил да глеаш бар 80% од филмовите од листи?
Нешто не сакаме да си признаеме себе си...
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
Ама нема логика, еве, си го донесол заклучокот дека сигурно ќе било многу подобро да изгледаш филмови од топ листи. Зошто од тогаш до сега не си фатил да глеаш бар 80% од филмовите од листи?
Нешто не сакаме да си признаеме себе си...
Е па ти викам де: заради лошата навика да гледам нови филмови.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.811
Поени од реакции
83.989
Италијанците веќе го објавиле првиот трејлер за Jesus Rolls - спиноф филмот од Големиот Лебовски
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
За тие што не знаат, на 04.10 почнува Киненова. Нема нешто посебно на програмата, отворањето е со Господ постои... на Теона, а има проекција и Медена земја. Мене она што ми фати око е српскиот Šavovi на Мирослав Терзиќ, ама неговата проекција е во вторник, 18:00, и јас не можам да го гледам во тој термин. :(
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
За тие што не знаат, на 04.10 почнува Киненова. Нема нешто посебно на програмата, отворањето е со Господ постои... на Теона, а има проекција и Медена земја. Мене она што ми фати око е српскиот Šavovi на Мирослав Терзиќ, ама неговата проекција е во вторник, 18:00, и јас не можам да го гледам во тој термин. :(
Грешка си, отворањето е со "Татко" на Грозева и Валчанов.

Не ми одговараат термините ни мене, инаку да можев, би ги гледал Татко, Шавови и грчкиот Нејзината работа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom