Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.444
Поени од реакции
5.441
Погледав сега 1-2 минути трејлер и сцената Тимон и Пумба кога ќе го најдат Кимба овај Симба....и уопште не ми се гледа новиов...3Дто изгледа неверојатно/ реалистично... АЛИ ко да гледаш документарец, ни атмосфера ни ништо од магијата од рипофот од 1994...ликовиве /животниве у новиов изгледаат тапа, без изрази, без емоции, ко дрвени...
Баш сакам да ја начнам оваа тема поопширно, CGI vs motion capture. Колку и да изгледаат фотореалистично со CGI нема никаква емоција во ликовите, никаква експресија на лицето. Јас не знаев од каде излегува гласот на ликовите, ни Скар беше страшен ни Муфаса строг. Добра споредба се Книга за џунглата од Дизни и Могли на Енди Серкис. Животните изгледаат почудно со motion capture тоа е факт бидејќи имаат човечки црти ама за мене перформансот е многу подобар. Во Могли и Бејл како Багира и посебно Бенедикт како Шир Кан се страшно добри.
Баш оваа емоција фалеше во Кралот Лав, сепак емотивен филм е, имаме градење на ликот на Симба кој воопшто не е прикажан. За шармот на Зазу, Тимон и Пумба да не правиме муабет.
Сигурно многу поскапо е да се ангажираат врвни глумци и да се пренеси нивниот перформанс на животно отколку само надсинхронизација над животните. Низ интернетот читам многу повеќе го сакаат принципот на Дизни со фотореални животни но за мене е премногу празно, посебно за филм како Кралот Лав.
Колку за споредба.
 

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.550
Поени од реакции
2.511
Баш сакам да ја начнам оваа тема поопширно, CGI vs motion capture. Колку и да изгледаат фотореалистично со CGI нема никаква емоција во ликовите, никаква експресија на лицето. Јас не знаев од каде излегува гласот на ликовите, ни Скар беше страшен ни Муфаса строг. Добра споредба се Книга за џунглата од Дизни и Могли на Енди Серкис. Животните изгледаат почудно со motion capture тоа е факт бидејќи имаат човечки црти ама за мене перформансот е многу подобар. Во Могли и Бејл како Багира и посебно Бенедикт како Шир Кан се страшно добри.
Баш оваа емоција фалеше во Кралот Лав, сепак емотивен филм е, имаме градење на ликот на Симба кој воопшто не е прикажан. За шармот на Зазу, Тимон и Пумба да не правиме муабет.
Сигурно многу поскапо е да се ангажираат врвни глумци и да се пренеси нивниот перформанс на животно отколку само надсинхронизација над животните. Низ интернетот читам многу повеќе го сакаат принципот на Дизни со фотореални животни но за мене е премногу празно, посебно за филм како Кралот Лав.
Колку за споредба.
Така и ми изгледа ЛК од трејлеров, ко типичен празен eye-candy филм, и ништо повеќе.

Mo-Cap.
Земекис нели едно време експериментираше, за мене само џабе потроши 10 години на тоа али ај, тие 3 филма Полар Експрес, Беовулф, К.Карол, и ТинТин екранизацијата на Спилберг истиот проблем, главниот лик не може да се поврзеш и внесеш зш цело време изгледа чудно, погледот некако празен, повеќе ко робот ти делува него човек ... Алита, не знам зш главата мораше така да биде наместо актерката да си одглумеше, вака штрчи затоа што не се и другите ликови така направени, посебно у првиот трејлер огромните аниме очи па после и го преправаа лицето поради огромниот негативен фидбек, али не само очите, некои работи не може да ги пренесеш од манга/аниме у игран филм без да изгледаат чудно.

Овој Могли новиов не сум го гледал, а анимираниот мене ми е исто толку добар како Лајон Кинг од 1994, анимацијата кога ќе земеш у обзир дека е 1967, војс-актинг, музиката, плус и кратко трае, Балу е душата на филмот, толку ми е забавен ми лета времето, Златното Доба на Дизни. И тој стариот црно-белиот од 1942 ме изненади за тоа време колку беше добро направен него ли оној од 1994 со Џејсон Скот Ли.

Анимација, 2D>3D за мене секогаш, со 3D ја немаш таа флуидност и брзина у движењата и детаљноста дали у изразите на лицата или околината /средината.
 

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.444
Поени од реакции
5.441
Така и ми изгледа ЛК од трејлеров, ко типичен празен eye-candy филм, и ништо повеќе.

Mo-Cap.
Земекис нели едно време експериментираше, за мене само џабе потроши 10 години на тоа али ај, тие 3 филма Полар Експрес, Беовулф, К.Карол, и ТинТин екранизацијата на Спилберг истиот проблем, главниот лик не може да се поврзеш и внесеш зш цело време изгледа чудно, погледот некако празен, повеќе ко робот ти делува него човек ... Алита, не знам зш главата мораше така да биде наместо актерката да си одглумеше, вака штрчи затоа што не се и другите ликови така направени, посебно у првиот трејлер огромните аниме очи па после и го преправаа лицето поради огромниот негативен фидбек, али не само очите, некои работи не може да ги пренесеш од манга/аниме у игран филм без да изгледаат чудно.

Овој Могли новиов не сум го гледал, а анимираниот мене ми е исто толку добар како Лајон Кинг од 1994, анимацијата кога ќе земеш у обзир дека е 1967, војс-актинг, музиката, плус и кратко трае, Балу е душата на филмот, толку ми е забавен ми лета времето, Златното Доба на Дизни. И тој стариот црно-белиот од 1942 ме изненади за тоа време колку беше добро направен него ли оној од 1994 со Џејсон Скот Ли.

Анимација, 2D>3D за мене секогаш, со 3D ја немаш таа флуидност и брзина у движењата и детаљноста дали у изразите на лицата или околината /средината. Проблемот е кај други животни шо не личат на луѓе но сметам дека во иднина ќе го средат и тоа.
Motion capture на Голум и на Цезар од мајмуните се супер но тие имаат слични црти како луѓе.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.120
Поени од реакции
15.931
Ај овие што се со луѓе се џвакаат некако. Аладин пример годинава, Мулан ми е омилен и едвај го чекам, али животниве бе. Нит Могли го гледав, нит другиов ми е во план. Нека бидат покреативни во идеи малце, отекоа со глупи римејкови и суперхеројски.
 
Член од
7 јули 2013
Мислења
1.462
Поени од реакции
9.179
Тhey Live (1988)-Краток и интересен филм со добра приказна без некои замарачки сцени. После The Thing можеби најдобар филм на Карпентер, има добра поента и доколку го немате гледано ви препорачувам да го гледате. 8/10
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.498
Поени од реакции
80.565
Тhey Live (1988)-Краток и интересен филм со добра приказна без некои замарачки сцени
Dude, тоа тепањето меѓу двајцата кечери траеше 20 минути... цркнав на таа сцена
 
Член од
7 јули 2013
Мислења
1.462
Поени од реакции
9.179
Dude, тоа тепањето меѓу двајцата кечери траеше 20 минути... цркнав на таа сцена
Тепачката можеби беше долга, ама далеку од замарачка, не ме зезај една од најдобрите one on one тепачки шо ги имам гледано на филм :duel:. Мислев на тоа дека нема некои филер сцени, туку брзо се одвива дејствијето во филмот.
 
Член од
18 јули 2018
Мислења
1.068
Поени од реакции
4.260
The Thing е дефинитивно еден од најдобрите хорор филмови. И ефектите се предобри за тоа време и ретко кој може да претстави тензија толку добро, заедно со музиката на Мориконе.
И постерот е класика, би го закачил на ѕид. :D
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.811
Поени од реакции
83.989
Ако некого го интересира, овој петок во САД лимитирана премиера има Honeyland.


Претпоставувам ова е прв пат пoсле Dust македонски филм да има каква таква премиера/прикажвуање некој македонски филм

Можеби и ќе добие номинација за Оскар
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
Ако некого го интересира, овој петок во САД лимитирана премиера има Honeyland.


Претпоставувам ова е прв пат пoсле Dust македонски филм да има каква таква премиера/прикажвуање некој македонски филм

Можеби и ќе добие номинација за Оскар
За странски филм претпоставувам овие нашиве кретени ќе ги испратат Петруниите на те-ова те-она. Инаку јас мислам дека има шанси и за странски.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.811
Поени од реакции
83.989
За странски филм претпоставувам овие нашиве кретени ќе ги испратат Петруниите на те-ова те-она. Инаку јас мислам дека има шанси и за странски.
Море каков странски...ја со поголеми желби сум :D Best documentary :cool:
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
Море каков странски...ја со поголеми желби сум :D Best documentary :cool:
Ама за таму не правиме муабет - последните две години освојувачот на гран при за најдобар странски документарец на Санденс: Last Men in Aleppo и Of Fathers and Sons беа номинирани.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.120
Поени од реакции
15.931
Таман се израдував за Топ ган кога го видов трејлерот, тоа излегувал за цела година од сега. Ќе биде забавен филм во секој случај, го слушав Том на CC и збореше дека визуелниот дел горе бил одличен. Ми фалеше Дејнџер зоун во трејлеров, веројатно ќе ја има во филмот.
Не ми сметаат вакви продолженија, јас сум и за Бејкон да направи нов Футлуз. :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom