Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.329
Јас си резервирав за сабота за во кино за Us. Може мало рецензииче, мислење нешто?
Па вака, мене ми се допадна филмот in general. Што се вика, wholesome e, и има некои поени плус што е оригинално сценарио, и се гледа дека Пил има интересни идеи и концепти, кои се нови во жанрот, иако јас не сум голем фан на хорори па немам многу гледано, и не знам колку се нови, ама се гледа дека се оригинални. Режијата беше одлична, како и кинематографијата како и музиката, овде особено ќе ја потенцирам музиката зашто беше многу впечатлива и многу ми се допадна меѓу другото. Глумата воопшто не ја спомнувам зашто фала богу дека е на ниво на коешто треба да биде. Е сега, замерката ми е мене во насока на доживување. Повеќе за ова, може ако сакаш да збориме откако ќе го изгледаш, ако вотче ни се смилува да ни ја даде спојлерфри темата. Некако филмов ми одеше во правец на претенциозност, и замолувам а не се земе здраво за готово изразов зашто не мислам дека беше претенциозен филмов, туку беше попретенциозен од Get Out, кој беше доста straight forward филм а мене такви повеќе ми лежат, па убедена сум дека на крајот сепак личните преференци ќе пресудат за тоа кој филм му подобар на секој индивидуално. Јас за жал не можев да ја избегнам споредбата со Get Out заради режисерот и стилскиот печат, меѓутоа мора да напоменам дека Us е похорор од што е Get Out и тебе лично тоа може повеќе да ти се допадне. Инаку филмот е доста квалитетно изработен и естетски и од секој аспект, техникалиите се можам да кажам на повисоко ниво од Get Out, што е логично зашто претпоставувам за овој имал поголем буџет. Има тука и таму по некоја комична сцена, некој комик рилиф, што во Get Out повеќе соодветствуваше, зашто филмот не беше во жанрот на хорор, барем јас не го доживеав така, додека овде тоа на моменти и малку смета како и некои непотребни дијалози на кои не им е местото во филмов. Се на се, мене филмов ми се допадна меѓутоа во споредба со Get Out ми беше за нијанса доживувањето послабо.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.900
Поени од реакции
84.287
upload_2019-3-28_21-3-10.png

На 23-ти мај во Синеплекс ќе даваат филм за евроинтеграцијата на Македонија во ЕУ.

Еве на што е базиран филмов:

upload_2019-3-28_21-3-44.png

За кастов имам поделени мисли... Дечково личи малце на млад Заев, ама не ми се свиѓа што зеле црнкиња да ја глуми Шеќеринска.
 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Читам некој стари мислења овде у темава и сум као


Имам и вакви мислења

Ама процентуално оди


Ретко се возам во такси ама еднаш се дрзнав си викам ај баш шо филозофија ќе исере:Се поставува следново прашање What is the one thing about this country that bugs you the most?И ми враќа со:Ми се спие само шо се враќам од Аеродром,разнесував некој странци курци палци,од сабајле од 06 сум искочен ова ми е последна тура за вечерва.И си викам ватомир толку од твојот Тревис Бикл...
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.767
Поени од реакции
33.509
Значи дефинитивно не постои ништо позаплеткано од рандом шпански трилер. Плус, ако на истиот му додадеш и s.f. елементи, добиваш mindfucking искуство. Е сега, свесен сум дека истото може да те однесе од крајност во крајност - или ќе го сакаш, или ќе го мразиш. За мене беше првото, за вас, ќе видиме. Ако се одлучите да го гледате.

Препорака од мене:

Mirage / Durante la tormenta

на Netflix. Тоа е како Contratiempo и Donnie Darko да се сретнале, вкрстиле, и се родил Durante la tormenta. Се надевам ќе ви се допадне колку и мене.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Мора да се гледа, со оглед на тоа што игра Ел професор од Casa de Papel. :)

П.С. сега гледам дека е од истиот режисер на El cuerpo и Contrariempo. :vozbud:
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Значи дефинитивно не постои ништо позаплеткано од рандом шпански трилер. Плус, ако на истиот му додадеш и s.f. елементи, добиваш mindfucking искуство. Е сега, свесен сум дека истото може да те однесе од крајност во крајност - или ќе го сакаш, или ќе го мразиш. За мене беше првото, за вас, ќе видиме. Ако се одлучите да го гледате.

Препорака од мене:

Mirage / Durante la tormenta

на Netflix. Тоа е како Contratiempo и Donnie Darko да се сретнале, вкрстиле, и се родил Durante la tormenta. Се надевам ќе ви се допадне колку и мене.

Ова е веројатно првпат да не се согласиме за филм. :)

Само што го догледав и ми треба време да го процесирам, но сепак впечатокот е ко филмот со тешки маки да се бори да излезе на крај со сопствената комплексност. Ги сакам шпанските трилери, но ова има моменти кои забегуваат од една во друга крајност и тоа многу ми сметаше. Самиот time travel концепт измешан со проблематични сеќавања е лизгав терен, а ова не е Мементо. Најголем проблем имав со сценариото. Кога пишуваш ваков тип приказна драматичноста што преминува во патетика треба да е последното нешто што ќе ти падне на памет, а овде го имаше ова на претек. Плус, не нуди ништо оригинално туку е рециклажа од веќе видени идеи и концепти.

И покрај обидот да се искомплицира до бесвест уште кога се појави возрасниот Нико од километар се знаеше дека е тој. И така во сцената кога чека на клупата и „расте“ наместо да биде wow ефект, предизвика само eye-rolling. Сцената и slow motion моментите кога типката се самоуби, wtf, ко да гледаш нискобуџетна „шпанска серија“... Неверството, убиството и саможртвата требаше да бидат во центарот, но се изгубија од деталите кои требаше да предизвикаат сомневање и мистерија.

Ги имам гледано The Invisible Guest, The Body и Julia's Eyes на Oriel Paulo и мислам дека со The Invisible Guest се надминува, другите му се значително послаби филмови. Mirage би го вметнала под Invisible Guest оти и покрај сите недостатоци има голем entertainment value, ама имав повисоки очекувања.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Ги имам гледано од истиот режисер сите филмови, дефинитивно треба да го видам и ова
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.626
Поени од реакции
81.469
Мене Џордан Пил ми е стварно чуден човек... значи човеков се појавуваше претежно во комедии или анимирани филмови, за да од пред 2 години почна да прави филмови како Get Out и Us, а еве сега ќе глуми на местото на Род Серлинг во најновите Twilight Zone епизоди. Сеуште неможам да го замислам дека прави вакви тешки Хорор-Трилери кои поминуваат позитивно кај публиката, а дечкото се прослави како комедијант покрај Киган Мајкл Кин.

Kebapi или Cebabi :oeoeoe:

 
Член од
20 јануари 2019
Мислења
32
Поени од реакции
54
Значи дефинитивно не постои ништо позаплеткано од рандом шпански трилер. Плус, ако на истиот му додадеш и s.f. елементи, добиваш mindfucking искуство. Е сега, свесен сум дека истото може да те однесе од крајност во крајност - или ќе го сакаш, или ќе го мразиш. За мене беше првото, за вас, ќе видиме. Ако се одлучите да го гледате.

Препорака од мене:

Mirage / Durante la tormenta

на Netflix. Тоа е како Contratiempo и Donnie Darko да се сретнале, вкрстиле, и се родил Durante la tormenta. Се надевам ќе ви се допадне колку и мене.
Првата половина од главниот твист у филмот беше тотално предвидлив ако си му ги глеал претходните два филма на режисерот. Не моеш 3 филма да играш на истата карта.
Првите пола саат од филмот беа прилично досадни кај шо поентата е заедно со главниот лик да ја доживуваш мистеријата и да си у бунило а одма ти е јасно шо се има уствари десено и дремеш и го чекаш главниов лик да сфати.

Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom