Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

G

grande-juve

Гостин


Gravity (2013)

Првата 10-ка за 2013. Ме одушеви филмов, доживување плус соживување. Сандра Булок според мене растури, чувствата што ги имаше нејзиниот лик ги имав и јас, а за тоа дефинитивно допринесе и неверојатната реалност, ја мислев стварно во вселена го снимале, 2-3 пати паника ме фати:D. Да не зборам за кадрите... мераци.
Филмов обавезно во кино или на ХД снимка... believe the hype...
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.662
Дечки, ако не ме мрзи ќе го рецензирам, ама голема препорака, не го пропуштајте:

The Grandmaster

@Io Sono Interista; @grande-juve ќе ви се допадне, а кога сум кај вас, дали некој гледал нешто од триологијата?

Paradise: Love
Paradise: Faith
Paradise: Hope
 
G

grande-juve

Гостин
Дечки, ако не ме мрзи ќе го рецензирам, ама голема препорака, не го пропуштајте:

The Grandmaster


Paradise: Love
Paradise: Faith
Paradise: Hope
Искрено сега првпат слушам за триологијава... Него се мислев за The Grandmaster дали да го глеам зашо веќе го иам глеано Ip Man и прејак беше... Ти си го глеал ли овој? Или нека пише некој што ги глеал и двата, ме интересира дали приказната им е слична.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.662
Искрено сега првпат слушам за триологијава... Него се мислев за The Grandmaster дали да го глеам зашо веќе го иам глеано Ip Man и прејак беше... Ти си го глеал ли овој? Или нека пише некој што ги глеал и двата, ме интересира дали приказната им е слична.

Не ми e гледан, повеќе делови е нели? Одувек го сметам еквивалент на.. Бојка филмовите или како беа, само исфорсирано низ поинаква култура.
Башка мразам криви очи. Ради предрасуди не ми е. Ама после Grandmaster, во план ми се.

Ретко гледам вакви, а уште поретко да ми се допаднат.. едино hidden dragon crouching tiger исклучок. Најверојатно немаше ни да го изгледав овој, ама брат ми е виновен, плус ѕирнав и уште опенингот ме освои. Не му ја мисли, па и да не е толку добар како Ip Man, пак вреди за времето. :)

А оваа другата триологија ме сопка со месеци, ама конечно ќе биде деновиве..
 
G

grande-juve

Гостин
Не ми e гледан, повеќе делови е нели?
Да, јас само првиот би го препорачал ко фикс, вториот послаб(похоливудски) ми беше, сега трет дел ќе има ама без главниот што беше од претходните, а и сегде слаби оцени има и не планирам да го гледам...

Иначе да, тие малкумина што уште не го глеале Crouching Tiger, Hidden Dragon, не се мислите, поезија во движење :)
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Доделена е 3тата десетка за филмови од 2013, покрај Обливион и Брзи и Бесни 6, 3тата 10ка оди кај White House Down
Одличен филм (y)
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
http://www.imdb.com/title/tt1311071/?ref_=nm_flmg_act_5

Декстер и Хари Потер :D

Баш ме интересира што ќе излези од чудово.

Ова е еден од филмовите кои едвај чекам да ги гледам. Даниел Редклиф стана актериште. Доволно е да го видите покрај Џон Хем во A Young Doctor's Notebook. Талент ипол.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Дечки што се дешава со имдб, веќе неколку дена не ми отвара?
 
Член од
2 октомври 2008
Мислења
3.434
Поени од реакции
7.286
Дечки што се дешава со имдб, веќе неколку дена не ми отвара?
смени ДНС сервери
и мене не ми ја отвараше и откако ги сменив ми ја отвара



Што треба да направите?

Кликате (десен клик) на иконата за интернет во таск бар, open network & sharing center,
Кога ќе се отвори, стискате на change adapter settings,

Потоа десен клик на Local area connection иконата, па повторно properties,

Следно, стискате двапати - лев клик на Internet protocol version 4,

Под него бирате use the following DNS adress и тука ги внесувате (бројките кои ќе ги наведам доле)

Во двете графи - т.е. во preferred DNS & alternate DNS server.

Во зависност од тоа каков DNS сакате да користите, дали малце побрз или посигурен изберете Google DNS (за поголема брзина) или пак (посигурна конекција од поглед на заштита) - Open DNS

Кој и да го изберете, со голема веројатност ќе биде доста побрз од вашиот дифолт DNS сервер кој ви е доделен од вашиот провајдер.

Google DNS > 8.8.8.8 > Preferred server

Google DNS> 8.8.4.4.> Alternate server
 

Kajgana Shop

На врв Bottom