Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Член од
7 јули 2013
Мислења
1.462
Поени од реакции
9.180
Јас незнам зошто сеуште некој се ориентира за филмови според Ротен Томејтос, најшунд сајт за оценување филмови. Еве пример на ИМДБ оценката е оваа...
Не дека се ориентирам според Ротен Томејтос, туку out of curiosity сакав да прочитам што имаат напишано овие претенциозни wannabe филмски познавачи и критичари за педофилскиов филм. За пронаоѓање на филмови генерално не се водам според еден сајт, туку гледам од повеќе сајтови и канали на Јутуб. Порано, пред 7,8 години се ориентирав според ИМДБ. Тогаш вредеше затоа што не беше до толку популарен и тогаш генерално посетителите беа вистински филмски љубители и оценките беа далеку пореални. Сега насобрано е и ќоро и сакато и затоа сега филмови како Авенџерс имаат високи рејтинзи.

За наоѓање на добри филмови го препорачувам каналот CineFix. Прават различни листи на филмови, но за разлика од другите канали често во нивните листи ставаат филмови кои се добри, а не се многу популарни. Доста добри филмови најдов со помош на CineFix.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.645
Ok ja ke prasam

Osuduvan e filmot od poster i 2 3 videa nadvor od kontekst ili stvarno e pedo?

Ako ima vizija i poenta reziserkata, ako e social commentary, kritika... Ako e potrebno za prikaznata tie raboti da gi ima, da ne se vleeme vo cancel culture i nie

Stom stignal do netflix release jas mislam deka ne e tolku strasno sto prikazuva, ama ne sum go gledal uste za da kazam dali e nevkusno ili ne a lugjeto si teraat zanimacija u meguvreme


Inace go gledav I am Thinking About Ending Things, preporaka za site tuka kako mene. :D
 
Член од
30 мај 2009
Мислења
10.143
Поени од реакции
23.248
Ako ima vizija i poenta reziserkata, ako e social commentary, kritika... Ako e potrebno za prikaznata tie raboti da gi ima, da ne se vleeme vo cancel culture i nie
Од коментари по мемињата, наводно така. :D Е сега дали педовците си се бранат така, не планирам да дознаам.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.645
Од коментари по мемињата, наводно така. :D Е сега дали педовците си се бранат така, не планирам да дознаам.
Abe pedovci moze da najdes i na jutub tamu kaj cocomelon channels i slicno, ako nekoj go nasol filmot kako fetis toa si e negov problem i treba da se leci, mada sigurno film na netflix ne im e first go to.

Isto kako sto film za seriski ubiec na young coeds ne promovira serisko ubivanje.

Again, ne mi e gledan Cuties.

Ama mora osvrt da napravam na epizodata od Sunny in Philadelphia so detskiot beauty pageant. :D :D
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.750
Abe pedovci moze da najdes i na jutub tamu kaj cocomelon channels i slicno, ako nekoj go nasol filmot kako fetis toa si e negov problem i treba da se leci, mada sigurno film na netflix ne im e first go to.

Isto kako sto film za seriski ubiec na young coeds ne promovira serisko ubivanje.

Again, ne mi e gledan Cuties.

Ama mora osvrt da napravam na epizodata od Sunny in Philadelphia so detskiot beauty pageant. :D :D
wot, ne te razbiram mnogy mnogy sto sakas da se izrazis, namali toa engleskiot, zbori naski
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.247
Поени од реакции
27.603
Ok ja ke prasam

Osuduvan e filmot od poster i 2 3 videa nadvor od kontekst ili stvarno e pedo?

Ako ima vizija i poenta reziserkata, ako e social commentary, kritika... Ako e potrebno za prikaznata tie raboti da gi ima, da ne se vleeme vo cancel culture i nie

Stom stignal do netflix release jas mislam deka ne e tolku strasno sto prikazuva, ama ne sum go gledal uste za da kazam dali e nevkusno ili ne a lugjeto si teraat zanimacija u meguvreme


Inace go gledav I am Thinking About Ending Things, preporaka za site tuka kako mene. :D
Kamerata konstantno e fokusirana na 11 godisni detski gazovi sho twerkaat.

Imas scena kade maloletnicka ja vadi gradata.

Imas scena 11 godisni deca twerkaat na strazari.
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.326
Abe pedovci moze da najdes i na jutub tamu kaj cocomelon channels i slicno, ako nekoj go nasol filmot kako fetis toa si e negov problem i treba da se leci, mada sigurno film na netflix ne im e first go to.

Isto kako sto film za seriski ubiec na young coeds ne promovira serisko ubivanje.

Again, ne mi e gledan Cuties.

Ama mora osvrt da napravam na epizodata od Sunny in Philadelphia so detskiot beauty pageant. :D :D
received_408673930098404.jpeg
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.938
Поени од реакции
35.338
Треба да изнакупуваме неколку USB со 50тина терабајти меморија, и да си симнеме се што вреди од 70тите до кај 2015-2016, оти како што е тргната работата ќе исквернават се.

Во Англија се дешава масакр на култни ситкоми од 70тите и 80тите како "Only fools and horses" и "Open all hours". Се е исечено, цензурирано, пренасочено. Ај настрана телевизиите шо цензурират, али ниту на Амазон неможат да се најдат и купат продолжените серијали без цензура. По фан групите кај што сум член почнаа да се продават VHS касети за по неколку стотици фунти. :vrtioci:
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Во Англија се дешава масакр на култни ситкоми од 70тите и 80тите како "Only fools and horses" и "Open all hours".
Се што е излезено од тогаш веќе го има пиратски на блуреј/двд/tvrip/web-dl. Какви црни касети какви бакрачи. Сигурно торентите нема да ги бришат :)
Така да плебојте што си плаќаат сабскрипции на нетфликси, хулуа, ејџбиоа, дизни+ови, нека си трпат цензура.
Long live piracy.
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.354
Поени од реакции
25.033
На ротен томејтос има 90 % рејтинг :facepalm:. Ги читам рецензиите, се пофални зборови, страшно нешто. Нормално со оглед на тоа што режисерот е жена. Во овој случај не е проблем да се промовира педофилија. Според критиката режисерката имала визуелен стил кој не се плашел да ги проучува таквите културни и социјални тензии. :facepalm:

Битно ќе распнат некој режисер затоа што за филм на пример од средовековна Англија не ангажирал црнци или жени без разлика што според приказната нема простор за такво нешто.
Нетфликс си плаќа луѓе за да пишуваат позитивни рецензии на ротен томејтос и слични сајтови, така што не ме чуди.
Автоматски споено мислење:

Ok ja ke prasam

Osuduvan e filmot od poster i 2 3 videa nadvor od kontekst ili stvarno e pedo?

Ako ima vizija i poenta reziserkata, ako e social commentary, kritika... Ako e potrebno za prikaznata tie raboti da gi ima, da ne se vleeme vo cancel culture i nie

Stom stignal do netflix release jas mislam deka ne e tolku strasno sto prikazuva, ama ne sum go gledal uste za da kazam dali e nevkusno ili ne a lugjeto si teraat zanimacija u meguvreme


Inace go gledav I am Thinking About Ending Things, preporaka za site tuka kako mene. :D
Јас ја гледав само оваа сцена (и трејлерот претходно) и не ми беше тешко да дојдам до заклучок :D

Постерот не мора да значи, ама од оваа сцена не гледам како нештово би било извадено од контекст, и како ова би претставувало критика/коментар за нешто друго.

Ако на крајот на краиштата, режисерката навистина сакала да го стави се ова во контекст и да испрати порака, тогаш ова сигурно не е начин и од мене препорака да го гледа Little Miss Sunshine за да научи пар работи.
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.227
Поени од реакции
78.811
Не можам да се сложам со негативните критики кон Кјутис, бидејќи сепак се запазени круцијалните премиси за еден добар филм, а тоа се расниот и половиот диверзитет.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Не ја гледам пораката која режисерката сака да ја прати со филмот/серијата. Ова е во ред, ама Онли фулс ен хорсис им било расистичко! Вчера се родија, а веќе денес кажуваат дека некој треба да се цензурира само затоа што им ги повредувал чувствата. Нивните дедовци беа испратени во Виетнам, пред тоа миеле коли за некој долар, а они денес дремат дома до 30 год, играат игри и рипаат на сѐ што не оди во прилог кон нивното идеолошкото гледиште. Барем да имаа аргументи. Башка хуморот не треба да има граници. Ако кажеш виц за мексиканец, одма добиваш серија навреди на Твитер! Тоа е само виц. Врз кои принципи сакаат да го формираат тоа ново општество!? Има диверзити башка ова. Ќе собере некоја награда.

И во 70тите години го имаше ова, не знам дали знаете за Бруки Шилдс, дискутиравме за тоа пред некоја година. Имаше фотосесија, на 10тина години, гола. Никаква цензура на сликите. Потоа имаше и неколку филмови, исто така со експлицитни сцени, каде она имаше 13-16 години.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.893
Поени од реакции
84.261
Joker vs Cuties од страна на Top Critic на најдобриот сајт за филмски рецензии што ги има зборовите "Rotten Tomatoes" во него

1600201373972.png

Интересно е што се ова што пишал за "Слаткиши" важи и за "Шегачот"
Црнци на маргините како ги губат своите работи на сметка на богаташите (психотерапевтката на Артур ја загуби работата додека цела држава збореше за кампањата на Вејн), сиромашни луѓе од лоши делови на градот каде редовно се случува насилство излегувaат на улица поради тоа што сметаат дека политичарите не ги преставуваат нити им ја знаат културата. Плус има и лице од мал раст што е преставено како единствен морално нормален лик во цел филм, за разлика од 99% од филмовите каде се преставени како comedy relief и ликови чии емоции се небитни. Овие ликови се многу помалку репрезентирани во медиумите од Афро-Американци (во случајов Афро-Французи би му дошло?) и имигранти. (еве мини тест за вас, набројте 10 филма каде има личност со џуџест раст и 10 филма каде има "people of color")
Е јбг, нема Французи, ама тоа може само како плус да се смета :icon_lol:

Веднаш после малку копање дојдов до одговорот чив алијас е "Richard Brody":

1600201432632.png

и контекст за миленијалци и зумери
Автоматски споено мислење:

Не можам да се сложам со негативните критики кон Кјутис, бидејќи сепак се запазени круцијалните премиси за еден добар филм, а тоа се расниот и половиот диверзитет.
Жими куров.
Два пола има у филмот, машки и женски.
Надреално назаден филм, има уште многу да работи филмската индустрија за да стигнеме до тоа да има вистински полов диверзитет :( :(
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Го гледаше некој I'm Thinking Of Ending Things? Многу поделени мислењата, мене вака ме привлекува да го гледам, ама баш денес колега чие мислење за филмови го почитувам ми вика дека филмот бил збрка и не е вреден за трошење време. Го препорачува некој или не?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom