Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Коа го гледав филмов у кино и кога го слушнав ова првата реченица I am a poor wayfaring stranger реков ја сам вај :pos:


I am a poor wayfaring stranger
I'm travellin' through this world of woe
Yet there's no sickness, toil, nor danger
In that bright land to which I go
I'm going there to see my Father
I'm going there, no more to roam
I'm only going over Jordan
I'm only going over home
I know dark clouds will gather 'round me
I know my way is rough and steep
But golden fields lie just before me
Where God's redeemed shall ever sleep
I'm going home to see my mother
And all my loved ones who've gone on
I'm only going over Jordan
I'm only going over home
I am a poor wayfarin'…
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.247
Поени од реакции
3.167
Нов филм за Жикина Династија, нема да е исто без Жика али сепак би го гледал. Одамна не ми ги репризирале старите на Сител:(
Ги имаше пред некој месец мислам, а и на КласикТВ ги даваат често.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.321
Поени од реакции
57.791
Коа го гледав филмов у кино и кога го слушнав ова првата реченица I am a poor wayfaring stranger реков ја сам вај :pos:


I am a poor wayfaring stranger
I'm travellin' through this world of woe
Yet there's no sickness, toil, nor danger
In that bright land to which I go
I'm going there to see my Father
I'm going there, no more to roam
I'm only going over Jordan
I'm only going over home
I know dark clouds will gather 'round me
I know my way is rough and steep
But golden fields lie just before me
Where God's redeemed shall ever sleep
I'm going home to see my mother
And all my loved ones who've gone on
I'm only going over Jordan
I'm only going over home
I am a poor wayfarin'…
Штета што живееме во време во кое ваква уметност од филм губи од филм како Паразит.
 

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.444
Поени од реакции
5.441
Штета што живееме во време во кое ваква уметност од филм губи од филм како Паразит.
Не знам во какви услови ги гледа академијата филмовите но ако го изгледаш 1917 на кино и да гласаш за Паразит сам треба да си поднесиш оставка и од академијата и од животот.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.977
Поени од реакции
55.047
Не знам во какви услови ги гледа академијата филмовите но ако го изгледаш 1917 на кино и да гласаш за Паразит сам треба да си поднесиш оставка и од академијата и од животот.
Па со оглед на Оскарите што ги зема, речиси сигурно е дека го глеале у кино. :D
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.321
Поени од реакции
57.791
Не знам во какви услови ги гледа академијата филмовите но ако го изгледаш 1917 на кино и да гласаш за Паразит сам треба да си поднесиш оставка и од академијата и од животот.
Мој впечаток е дека се гласа многу и на негледано. Нема теорија сите кои имаат право на глас да го изгледале сите филмови. Гласот им е забава, како нам овде на темата кога биравме најдобри серии. Не им е нити работа нити должност. Гласаат за тоа што стигнале да го изгледаат, или за филмовите во кои имаат пријатели и соработници итн...
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.977
Поени од реакции
55.047
Тапа е 917ка бе, заедно со Данкирк најлоши воени филмови во поновата историја, секако тука не го вбројувам фул метал џект како најлошиот воен филм во историјата на киното.

ок спремен сум.

пукај бе братучед
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Не би ги споредувал 1917 и Паразит. Двата си се комплетно врвни филмови и одлично го имаат прикажано тоа што сакале да го прикажат :)
Двете се цврсти 9ки.
 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Тапа е 917ка бе, заедно со Данкирк најлоши воени филмови во поновата историја, секако тука не го вбројувам фул метал џект како најлошиот воен филм во историјата на киното.

ок спремен сум.

пукај бе братучед
Нема потреба никој да пука кога сам си пукаше на себе со ваков начин на размислување,можеби филмската индустрија и не твој сојузник но затоа ракијата е.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.801
Поени од реакции
3.053
Го гледав Archive, на прв поглед има нешто слично на Ex Machina, black mirror философии, нешто од Her и сосема несоодветен манекен да глуми scientist.

Bo текот на гледањето пробував да го хакнам што обработува филмот мислев бев близу, но крајот го издигна малку над просекот и скрос ме изненади, со идеја украдена од една класика од 2001год (ако кажам која ќе биде голем спојлер).
Се на се не е лош, ми се допадна.

 
Последно уредено:
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.085
Поени од реакции
8.133
универсал и амц постигнале договор, блокбастериве наместо 90дена во кино да го скратат на само 17дена и да го нудат во дигитално рентање за 20 долари, со што Амц би добивал 10%од рентање
 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Пред извесен период ми текна на реченицата Hit Me ми се моташе,и најпознато ми мирисаше од The Tree of Life односите татко/син и таа рана фаза:


После дое на ум и ова со тоа што овие возрасниве беа исти како у првиот клип она исто рана фаза мада Бредчо пак тука е стар лисиец и не е тралалајка,а Норди е факин пуси.



И можеби и ве излажав коа кажав дека ми е најпознато од The Tree of Life можда ова ќе му застане на патот како најпознатото Hit Me


И не можам да заборавам како му мрмљаше Come on, hit me. I want you to do it. C'mon c'mon! Hit me! hit me! И НА КРАЈ КОА ГО ОТПУШТИ ТОА ГЛАСИШТЕ HIT ME!!

(y)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom