Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Тек денес го изгледав We need to talk about Kevin.
Многу, многу тежок филм, ме поремети начисто, не само во приказната, туку и во монтажата, во структурата, во естетиката, во глумата... Се на се прекрасно.
У пичку матер првата сцена со патлиџаниите и црвеното и сонот партали кроз цел филм те лазат бумбари крајот солзи ако добро ме служи меморијата мислам дека го имам оценето со 7.5 што искрено треба да си лази со чисто осумче и повисоко ќе си се репризира само многу на депра ќе удри нек си ебе матер.
Башка филмов искочи у тоа непопуларно време на mass shootings настани у Америка....
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
@џимеј тешко дека ќе ти текне ама ми го препорача Носферату уште пред десетина години, ако ми веруваш, два компјутери и лаптоп сменив од тогаш и на сите нив ми седи на ХДД и го репризирам од време на време. Еве добро ме потсети, ќе си го пуштам утре или вечер ако не се тапаносам со пиво :D баш како што рече ти, зачудувачки е како во 1922 се имало појак сенс за некои работи отколку денес.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Член од
12 март 2009
Мислења
19.801
Поени од реакции
15.719

Кирк Даглас наполни 101 година
https://noizz.rs/showbizz/kad-je-kirk-daglas-upoznao-tita/rlgz19c?dr=blic.rs/vesti&utm_source=blic.rs/vesti&utm_medium=referral&utm_campaign=blic.rs/vestiwidget_2
.....
Sledećeg dаnа predsednik Tito mi je poslаo svoj privаtni аvion dа prevezem moju ženu i mene do njegove vile u Ljubljаni. Proveli smo sа njim punа tri sаtа, pili smo vino i pričаli. Tito je bio veliki ljubitelj filmovа, nаročito vesternа. Pogledao je sve vesterne u kojimа sаm jа glumio, а nаjviše mu se dopаo "Obrаčun kod O.K Korаlа".
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
7.500
Поени од реакции
6.128
Добро бе само јас ли ги испомешав војниците во Dunkirk? 3-4 пати ја прашував женска ми "кој беше овој, кој беше оној?".
Филмот ми беше ок, приказната ме заинтересира но можело многу подобро според мене, многу површно ми беше претставено. После филмот прогуглав за случувањата кај Денкерк и сметам дека имале материјал за многу поопширно да ја опфатат целата битка.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626

Кирк Даглас наполни 101 година
https://noizz.rs/showbizz/kad-je-kirk-daglas-upoznao-tita/rlgz19c?dr=blic.rs/vesti&utm_source=blic.rs/vesti&utm_medium=referral&utm_campaign=blic.rs/vestiwidget_2
.....
Sledećeg dаnа predsednik Tito mi je poslаo svoj privаtni аvion dа prevezem moju ženu i mene do njegove vile u Ljubljаni. Proveli smo sа njim punа tri sаtа, pili smo vino i pričаli. Tito je bio veliki ljubitelj filmovа, nаročito vesternа. Pogledao je sve vesterne u kojimа sаm jа glumio, а nаjviše mu se dopаo "Obrаčun kod O.K Korаlа".
Му го имаш прославено и 100-тиот роденден:
https://forum.kajgana.com/threads/Филмови-режисери-актери-Генерална-дискусија.40122/page-1547#post-7913686
Дали ќе дочека да му го прославиш и 102-риот?

Патем, што мислиш дека е тајната на долгиот животен век (дури и вториот век го тера) на Кирк Даглас?
Очигледно не е орален секс, затоа што син му, Мајкл, фати канцер од многу орален секс.
Или барем он така мисли.
 

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.825
Поени од реакции
5.934
Далеку е од нешто wow, Dunkirk. Тешко дека ќе биде и запаметен како еден од култните воени филмови.
Војниците беа скоро па незабележителни. Кастигнот ужасен. Многу од нив имаше со модерни undercut фризови, урбани фаци, не изгледаа на прави војници од втората светска војна. Ниту го имаа тој изглед, ниту пак го имаа држењето. Не знам дали поради тоа, но емоционално не можеш да се поврзеш со нив. Не само со нив, него со ниеден лик во филмот. Се разбира дека е тоа поради замислата истиот да биде прикажен преку акција, со тензија која ќе го следи цел филм. За жал, такви тензични моменти беа многу малку, а и највеќе за нив допринесуваше маестралната музика. Можеби поради начинот на прикажување, без почеток и крај, би го опишал како ладен и недоволно поврзан со гледачот.
Широките кадри, поготово оние од небото, не се ништо неочекувано за еден филм од 2017та година. Многу јутјубери со полуаматерски камери успеваат да вадат слични кадри, камо ли еден филм со толкав буџет и режиран од таков режисер.
Далеку од тоа дека се работи за лош филм, но далеку и дека се работи за иден оскарџија. Можеби Нолан до сега ни ги имаше превише дигнато очекувањата кога се во прашање неговите филмови, па затоа Dunkirk благо разочара. Според мене, ова му е најлошо остварување до сега.
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.326
Не знам дали има статус на култен, ама Love Actually е таков. Гледам на повеќето ви е високо оценет, освен на @grande-juve. :D
Love, Actually е филм што се гледа секоја година по најмалку еднаш. И тоа овој период, кога ќе почнат да трепкаат сијалички и да се слуша Синатра во позадина. Убаво ќе биде да ве видам расположени празнично на Летер, па се надевам ќе се изнарепризирате :X3:

И да искористам кога веќе пишувам за филмов, да си ја постнам и сценава :love:
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.502
Поени од реакции
33.647
Далеку е од нешто wow, Dunkirk. Тешко дека ќе биде и запаметен како еден од култните воени филмови.
Војниците беа скоро па незабележителни. Кастигнот ужасен. Многу од нив имаше со модерни undercut фризови, урбани фаци, не изгледаа на прави војници од втората светска војна. Ниту го имаа тој изглед, ниту пак го имаа држењето. Не знам дали поради тоа, но емоционално не можеш да се поврзеш со нив. Не само со нив, него со ниеден лик во филмот. Се разбира дека е тоа поради замислата истиот да биде прикажен преку акција, со тензија која ќе го следи цел филм. За жал, такви тензични моменти беа многу малку, а и највеќе за нив допринесуваше маестралната музика. Можеби поради начинот на прикажување, без почеток и крај, би го опишал како ладен и недоволно поврзан со гледачот.
Широките кадри, поготово оние од небото, не се ништо неочекувано за еден филм од 2017та година. Многу јутјубери со полуаматерски камери успеваат да вадат слични кадри, камо ли еден филм со толкав буџет и режиран од таков режисер.
Далеку од тоа дека се работи за лош филм, но далеку и дека се работи за иден оскарџија. Можеби Нолан до сега ни ги имаше превише дигнато очекувањата кога се во прашање неговите филмови, па затоа Dunkirk благо разочара. Според мене, ова му е најлошо остварување до сега.
Sve na mesto osven delot deka blago razocaral. Filmot kvalitetno razocara. Ne znam sto e so 4kite i 5kite, no kako lugeto da imaat strav da stavat niska ocena na Nolan. Filmot ima cuvstvo kako da cekas nesto da se sluci i taka zavrsuva. Nema nikakva emocionalna konekcija so gledacot, labavi likovi, neinteresna akcija... filmot bi bil wow u 2002ra mozebi.

1ipol od 5 samo radi muzikata
fight me bitches
 

Freddy Krueger

The Dream Master
Член од
18 март 2009
Мислења
2.236
Поени од реакции
2.028
Best Motion Picture, Musical or Comedy

The Disaster Artist

Get Out

The Greatest Showman

I, Tonya

Lady Bird

сериозни се овие бе??? Гет Аут во комедија или мјузикл???
во Марсовецот барем имаше комични ситуации, па ајде може да се категоризира како Сај фај/комедија, ама овој???

или поради овој добиле номинација..:D
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Јас видов колку е саат со филмот кога случајно видов колку е саат и имаше останато уште 40 минути до крајот.
Чекаш чекаш чекаш и ништо не дочекуваш на крај.

Првата сцена на Спасувајќи го војникот Рајан е боље од цел Данкирк.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.717
Поени од реакции
33.369
Best Motion Picture, Musical or Comedy

The Disaster Artist

Get Out

The Greatest Showman

I, Tonya

Lady Bird

сериозни се овие бе??? Гет Аут во комедија или мјузикл???
во Марсовецот барем имаше комични ситуации, па ајде може да се категоризира како Сај фај/комедија, ама овој???

или поради овој добиле номинација..:D
Дури и режисерот на Get Out реагираше на ова.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom