Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.767
Поени од реакции
33.509
Alien :Covenant е поужасен филм него шо мислев ,ебати borefest и 6.6 на имдб му е многу.
Исто се чувствував. На моменти дури и не ми се веруваше како можеле сценаристите да напишат таков очај. И завршува филмот, отварам letterboxd да го логнам, и прво што ми падна во око, неколку рецензии во кои го величаат како неколкукратно подобар од Prometheus. Wait, what? Друг филм јас гледав, или овие поим немаат што гледаат? Цела среќа на форумов не сум единствен!
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.329
Исто се чувствував. На моменти дури и не ми се веруваше како можеле сценаристите да напишат таков очај. И завршува филмот, отварам letterboxd да го логнам, и прво што ми падна во око, неколку рецензии во кои го величаат како неколкукратно подобар од Prometheus. Wait, what? Друг филм јас гледав, или овие поим немаат што гледаат? Цела среќа на форумов не сум единствен!
Кажи им на експертиве на форумов што оценка му имаш ставено, за да те подучат како се оценуваат филмови, и како треба да го оцениш.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.767
Поени од реакции
33.509
Кажи им на експертиве на форумов што оценка му имаш ставено, за да те подучат како се оценуваат филмови, и како треба да го оцениш.
Не сфатив баш. Плавуш! 6/10 му дадов. Две оценки помалку од Prometheus.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.818
Поени од реакции
10.964
Прометеус за Ковенант е Aliens од Камерон :) Кецот од 70тите мислам дека секогаш ќе ни биде најдраг, но оној од Камерон е тежок мадафака, што знам на исто рамниште ги ставам, вајда нијанса послаб. Ејлиените дефинитивно најдобро за мене изгледаат на двојката. На тројката најлошо, кога почнуваат Ејлиен со CG, делуваат почетничко до јаја, од сегашна секако али мислам и од тогашна перспектива... Со приказна, кецот, двојката и прометеус, другото е џанк за мене.

Него криво ми е што прават на овој филм продолжение, како мал на телевизија ми беше многу морбиден, како растев се повеќе ми се допаѓаше, додека дојде точка кога сфатив дека ми е меѓу омилените филмови. Тој каст од 1990та е пичкеси матер, ова новово може ќе биде интересно, али онака.

Оригиналниот Flatliners 1990

Продолжението Flatliners 2017
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Лесна му земја. Убаво си поживеал. Како дете фатив некои негови филмови кои со големо задоцнување се прикажуваа на МТВ (или тогаш се' уште беше РТ Скопје. Ми беа смешни, ама на 9-10 години многу работи можат да бидат такви. Колку што се сеќавам Луис беше неков преод или комбинација на Чаплин и далеку помладиот Џ. Кери.
Иако денес, по неколку децении, ретко кој ги есапи, со Дин Мартин (имаа снимено неколку филмови заедно) биле доста популарни.
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.329
Ниту еден од двата не ми се гледани, и плус би ми одговарале периодов бидејќи пред 2 саати ја завршив Beverly Hills Cop триологијата.
Добри се и двата, ѕирни ги
 
Член од
30 јуни 2015
Мислења
314
Поени од реакции
286
Некој да предложи некој добар трилер/мистерија/психолошки филм?
Не мора сите 3 жанра да се содржат во еден филм...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom