Филмови од кои сте очекувале многу, а ве разочарале

Член од
23 мај 2009
Мислења
958
Поени од реакции
727
...Во Сламдог Милионер побитно е на кој начин е земено тоа милионче и за каква љубов се работи?...

Da, jasno mi e okolu sto se vrti rabotata vo filmot, no ne vidov nesto posebno vo nacinot na koj toa e pokazano...da, se gleda surovosta na zivotot do detal, sto na momenti dodeka covek go gleda filmot cuvstvuva fizicka bolka; da, bogatoto zivotno iskustvo (a ne visokoto obrazovanie) moze da ni gi otvori vratite; DA dvigatel vo zivotot e lubovta i poveke otkolku sto se toa parite; i da iskupuvaneto na grevovite i sebezrtvuvaneto e sepak vozviseno (no ne e nesto sto go gledame prv pat, neli?)...se se toa poraki koi gi "sobrav" dok go gledav filmot...no site tie poraki gi imame videno i vo drugi filmovi...malku poinaku spakuvani.

...Филмов има хепи енд, i mozda toa e ona sto go rasipuva (site zivotni premrezja se nadminati i se zavrsuva srekno...da e bar taka vo realnosta (pogresna poraka na krajot. Rabotite vo zivotot, osobeno za slucaj kakov sto e prikazan vo filmot, retko zavrsuvaat srekno). Mozda e toa onoa sto me "oladi", iako da priznaam ocekuvav takov kraj (predvidlivost...uste eden minus za filmot). Da ne se razbereme pogresno, filmot mi se dopadna, no NE tolku mnogu.

...кое се стекнува само со едно гледање на филмот. Веќе по 3-4то гледање и некои работи сфаќаш дека се продлабочени. Rabotata e sto nekako ne me vlece za gledanje po vtor pat... :)
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.318
Поени од реакции
57.777
...Во Сламдог Милионер побитно е на кој начин е земено тоа милионче и за каква љубов се работи?...

Da, jasno mi e okolu sto se vrti rabotata vo filmot, no ne vidov nesto posebno vo nacinot na koj toa e pokazano...da, se gleda surovosta na zivotot do detal, sto na momenti dodeka covek go gleda filmot cuvstvuva fizicka bolka; da, bogatoto zivotno iskustvo (a ne visokoto obrazovanie) moze da ni gi otvori vratite; DA dvigatel vo zivotot e lubovta i poveke otkolku sto se toa parite; i da iskupuvaneto na grevovite i sebezrtvuvaneto e sepak vozviseno (no ne e nesto sto go gledame prv pat, neli?)...se se toa poraki koi gi "sobrav" dok go gledav filmot...no site tie poraki gi imame videno i vo drugi filmovi...malku poinaku spakuvani.

...Филмов има хепи енд, i mozda toa e ona sto go rasipuva (site zivotni premrezja se nadminati i se zavrsuva srekno...da e bar taka vo realnosta (pogresna poraka na krajot. Rabotite vo zivotot, osobeno za slucaj kakov sto e prikazan vo filmot, retko zavrsuvaat srekno). Mozda e toa onoa sto me "oladi", iako da priznaam ocekuvav takov kraj (predvidlivost...uste eden minus za filmot). Da ne se razbereme pogresno, filmot mi se dopadna, no NE tolku mnogu.

...кое се стекнува само со едно гледање на филмот. Веќе по 3-4то гледање и некои работи сфаќаш дека се продлабочени. Rabotata e sto nekako ne me vlece za gledanje po vtor pat... :)

Малку ти го корегирав текстот.

ОК, малку земај воздух кога пишуваш. Ова значи остави празно место, нов ред, и for God sake користите кирилица.

Исто така имаш опција Quote да цитираш некој. Потруди се да биде прегледно. Гледам дека имаш 12 мислења веројатно си првпат на форумов. Ако е така ти посакувам добредојде и да ти се множат постовите.
 

Фокси

Talk nerdy to me
Член од
11 октомври 2007
Мислења
2.358
Поени од реакции
1.390
Twighlight

Ептен се разочарав од филмов.
Толку фалење,сите беа толку воодушевени шо си реков срамота е шо го немам гледано.
Можда причината шо се разочарав е шо прво ја прочитав книгата па можда на некој начин очеквев и нешто појќе.
Едноставно немат некој настани или возбуда(океј можда само на крајон)
Цело време чекав јас некоја сцена романтична кај шо ќе ми се подует очиве ама заврши филмон и ништо такво не се појави.
Се надевам другиот дел поубав ќе е.
 

Afro Samurai

Nicotine Desperado
Член од
12 август 2009
Мислења
83
Поени од реакции
5
Yes Man. просто и едноставно...30 годишен човек песимист со асоцијално однесување одеднаш стана....незнам...тешко глуп филм
 

ACHQ

hawk
Член од
18 јули 2009
Мислења
702
Поени од реакции
73
Yes Man. просто и едноставно...30 годишен човек песимист со асоцијално однесување одеднаш стана....незнам...тешко глуп филм
се согласувам со тебе :) исто така глупо го направиле и green street hooligans 2.
 

Amacord

high and might богаташ
Член од
24 август 2009
Мислења
474
Поени од реакции
15
Apocalypto според мене е големо разочарување ... очекував некоја добра тема за Маите , а испадна обична глупа акција :violent1: Бај д веј од Текен филмот кој што ке излезе очекувам да ме разочара, како и сите филмови по игри - Стрит Фајтер,Драгонбал,Мортал Комбат ...:zid:
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Watchmen. Многу добар почеток, крај за нигде... Да не речам само почетокот е добар.
Многу ветува со почетокот... Ама после ја оплескува тешко.

Приказната станува досадна, некои од актерите ептен лошо глумат, итн.
 

Amacord

high and might богаташ
Член од
24 август 2009
Мислења
474
Поени од реакции
15
Watchmen. Многу добар почеток, крај за нигде... Да не речам само почетокот е добар.
Многу ветува со почетокот... Ама после ја оплескува тешко.

Приказната станува досадна, некои од актерите ептен лошо глумат, итн.
Абе барем Watchmen највише го следи стрипот , да станува досаден на средина али таков е стрипот . Сите очекуваа акција , ама во Watchmen не е тоа финтата него приказната .
 
Член од
6 април 2009
Мислења
6.146
Поени од реакции
2.985
Ангели и Демони - филмот е тотално промашување.
Терминатор 4 - очекував повеќе од филмов..не е нешто како првиот и вториот дел.
Дванаестмината на Оушн - од првиот дел бев премногу задоволен,вториот немаше многу акција,премногу глупи сцени.
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
Ужаснат бев од „300“. Историски неточен, сниман целосно во студио, со политичка порака кој секој би ја разбрал, спартанците претставени како џинови, а персијците како некои мали прости типови. Спартанците претставени како цивилизирани луѓе, а персијците како развратни оргијаши. И никако не можев да сфатам од кај им текна да стават носорог во персиската војска!? За еден љубител на историја и историски филмови, кој би сакал да гледа нешто кое не е глупост, туку би помогнало да си створи појасна претстава за случувањата филмот е катастрофален!
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.662
Поени од реакции
4.728
Индијана Џонс последниов дел ... многу разочарувачки а имаа години и години да направат добро сценарио .. да не ја усерат со петкава повеќе ...:tapp:
 
Член од
16 јуни 2010
Мислења
83
Поени од реакции
7
Ангели и демони. САКС БИГ ТАЈМ!
Шо му фали бе? Нели знаеш дека сите филмови шо според книга, стрип, и слично мора малку да истапуваат од оригиналната приказна, за да се по за нигде :wink:
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.456
The Hangover & Avatar.
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
ме разочара, оти играв World of Warcraft по малку, и сите предели со дрвата, карпите (летечки), грифоните, .... се украдени од таму
Зарем мислиш дека играта е оригинална? И во нејзе се е испокрадено. Барем ова од Камерон изгледа поубаво. И мислиш дека Камерон или некој од останатите режисери (уметнички, на фотографија) ја играле таа игра па копирале?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom