Филмови и екранизации на војни, историја наспроти приказни

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
20.137
Поени од реакции
26.722
Ридли Скот едно време правеше добри фимови... :unsure:

 
Член од
30 октомври 2022
Мислења
366
Поени од реакции
1.033
Ридли Скот едно време правеше добри фимови... :unsure:

Добро е шо не го претставил Наполеон како црнец шо којсекој месец има менструација,така да се уште има надеж за Ридли.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
20.137
Поени од реакции
26.722
Добро е шо не го претставил Наполеон како црнец шо којсекој месец има менструација,така да се уште има надеж за Ридли.
Автоматски споено мислење:


Ханибал, Картагина.

Историјски факти, Картагинците биле мешавина од Феникијци (Семити) и Бербери од регионот на денешна Либија. Фенотипот им бил приближно на денешните жители на Либија/Либан... Црнци не биле.


Hannibal's father, Hamilcar Barca, was a leading Carthaginian general during the First Punic War. His younger brothers were Mago and Hasdrubal; his brother-in-law was Hasdrubal the Fair, who commanded other Carthaginian armies.

Брат му Хасдрубал штом го викале Hasdrubal the Fair, исто така некако не ми звучи како да бил црнец. :D
Автоматски споено мислење:

Мене повеќе ме интересира како ќе ги екранизираат историските битки. Она од Ридли Скот со Наполеон е срање во боја, ај што е историски неточно туку е и ретардирано од тактички аспект. Освен тоа толкави војски имаат цел систем за пренесување на наредби, онаку Наполеон машки извикнува и сите веднаш го слушаат. Координација подобра отколку денес што имаат војските.
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
17.828
Поени од реакции
24.946
Само што елфовите спаѓаат во епска фантазија а другиве филмови спаѓаат во историски.
Ај можда следно ќе го прикажат Хитлер како црнец. Тоа ќе биде ултимејт.
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.167
Поени од реакции
2.923
Што демек нешто ново е ова да не прикажуваат вистина? Александар го прикажуваа како грчки педер, има едно 20 години од тогаш.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
20.137
Поени од реакции
26.722
Јас само сакам да одгледам добар историјски воен филм... Ама нема такви. Само холивудски бљувотини.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.280
Поени од реакции
4.101
Најлошо ми е последниот самурај. Самураите т.е. јапонците се прикажани како да се уште у средниот век. Традиоционалисти со лак и стрела.
А у реалноста они се отидени целосен тексас со огненото оружје, имајќи повеќе по глава на жител него што АМЕРИКА има СЕГА(во одредена точка од времето).
И тоа више некој 400 години со воена доктрина употреба од истите тие самураи. Имале пиштоли, имале мускет, имале сачмарки, имале ручни топови. Секоја варијанта, дури и нешто више, они ја користеле. Дури и пукање во формација, пред да стане популарна во 1700тите.
Значи жива глупост на холивуд.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
20.137
Поени од реакции
26.722
Ej, тоа берем беа романтични глупости. Топтан со умирање под расцветана цреша додека се рецитира поезија... Она со Наполеон што е, од клиповите - евтини холивудски шеми со смрзнато езеро и кршење мраз, додека главниот јунак омниприсутно урла наредби и пола милион армија го слуша на километар надалеку.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
20.137
Поени од реакции
26.722
Абе ова на капава не е логото на Вагнер?


 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.280
Поени од реакции
4.101
Ако имате некого да...покажувате прст за..афроцентрични..филмови и серии...главен кривец би бил Спајк Ли. Типот е страстен мразач на белци
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
8.453
Поени од реакции
19.855
Абе ова на капава не е логото на Вагнер?


Скриени пораки пушта Холивуд да им пренесат наредба на обичните смртници кој следен ќе ги владее.

Наводно историски е точно логото на Вагнер.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.427
Поени од реакции
51.686
Ако имате некого да...покажувате прст за..афроцентрични..филмови и серии...главен кривец би бил Спајк Ли. Типот е страстен мразач на белци
Па Спајк Ли цела кариера си работи претежно со црнци уште многу пред тоа да стане модерно.
Проблем се ваквите изместувања на историјата и логиката со вметнување актери кои немаат допирна точка со ликот што го играат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom