Фиксна протеза

Член од
22 јуни 2012
Мислења
116
Поени од реакции
60
А да ми препорачате некој добар стоматолог во Скопје?
 
Член од
3 март 2012
Мислења
63
Поени од реакции
3
која е цената на фиксната протеза? ја носам мобилна протеза и кога ја носам многу сум нервозен неможам да ја поднесам
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.192
Поени од реакции
195.441
која е цената на фиксната протеза? ја носам мобилна протеза и кога ја носам многу сум нервозен неможам да ја поднесам
Еее сега имаш 30249330219321 модели на фиксни, за каква прашуваш, за стандардната ли? Имаш сега порцеланска фиксна, имаш со едни други железа не ми текнува како беа што побрзо се исправаат забите...
 
Член од
3 март 2012
Мислења
63
Поени од реакции
3
Еее сега имаш 30249330219321 модели на фиксни, за каква прашуваш, за стандардната ли? Имаш сега порцеланска фиксна, имаш со едни други железа не ми текнува како беа што побрзо се исправаат забите...
хахаха па незнам... која е нај обична таа :D
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.192
Поени од реакции
195.441
хахаха па незнам... која е нај обична таа :D
Па стандардните фиксни што ги носат сите, една е 200 евра негде на приватен, т.е. јас кога ја ставив пред 5 години беше толку, сега може и да е поефтина али како и да е се исплатат парите.
 
Член од
27 мај 2012
Мислења
186
Поени од реакции
112
која е цената на фиксната протеза? ја носам мобилна протеза и кога ја носам многу сум нервозен неможам да ја поднесам
Јас носам фиксна протеза веќе 8 месеца и ја платив 500 евра и ич не ми е жал за парите зашто се исплатува. Инаку и јас носев мобилна протеза пред повеќе од 10 години и знам како ти е.
 

V64

Член од
9 февруари 2011
Мислења
13
Поени од реакции
0
Јас носам фиксна протеза на горната вилица веќе 2 ипол години, процесот е при крај. Ортодонтот ми предложи дека е пожелно да ставам и на долната, бидејќи централата(двете единици) ми е поместена на едната страна(не се баш до милиметар точно до средина), а и ми расте доле последниот умник и чувствувам притисок на единиците. Така да ќе мора и доле да ставам. Е сега, сакав да ве прашам некој да каже од искуство или некој онака што слушал, дали по вадењето на фиксната поефикасно е да се носи мобилна протеза(навечер и кога си дома) или пак помал ризик од изместување на забите би постоел со вградување на трајни ритејнери(тенки жички) од задната страна на забите и со нив одат мислам дека и некои навлаки кои се носат навечер? Мене лично поверојатен ми е вториов метод со ритејнери.

Важно ми е ова бидејќи по вадењето на горната фиксна протеза и ставање на долната не сакам да дојде до изместување на горните убаво наредени заби :) .
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.192
Поени од реакции
195.441
Јас носам фиксна протеза на горната вилица веќе 2 ипол години, процесот е при крај. Ортодонтот ми предложи дека е пожелно да ставам и на долната, бидејќи централата(двете единици) ми е поместена на едната страна(не се баш до милиметар точно до средина), а и ми расте доле последниот умник и чувствувам притисок на единиците. Така да ќе мора и доле да ставам. Е сега, сакав да ве прашам некој да каже од искуство или некој онака што слушал, дали по вадењето на фиксната поефикасно е да се носи мобилна протеза(навечер и кога си дома) или пак помал ризик од изместување на забите би постоел со вградување на трајни ритејнери(тенки жички) од задната страна на забите и со нив одат мислам дека и некои навлаки кои се носат навечер? Мене лично поверојатен ми е вториов метод со ритејнери.

Важно ми е ова бидејќи по вадењето на горната фиксна протеза и ставање на долната не сакам да дојде до изместување на горните убаво наредени заби :) .
Стави си ретејнери јас ги носам 2 години се немаат поместено. Навлаките ги носев година дена по вадењето.
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.247
Поени од реакции
56
K
Јас носам фиксна протеза на горната вилица веќе 2 ипол години, процесот е при крај. Ортодонтот ми предложи дека е пожелно да ставам и на долната, бидејќи централата(двете единици) ми е поместена на едната страна(не се баш до милиметар точно до средина), а и ми расте доле последниот умник и чувствувам притисок на единиците. Така да ќе мора и доле да ставам. Е сега, сакав да ве прашам некој да каже од искуство или некој онака што слушал, дали по вадењето на фиксната поефикасно е да се носи мобилна протеза(навечер и кога си дома) или пак помал ризик од изместување на забите би постоел со вградување на трајни ритејнери(тенки жички) од задната страна на забите и со нив одат мислам дека и некои навлаки кои се носат навечер? Мене лично поверојатен ми е вториов метод со ритејнери.

Важно ми е ова бидејќи по вадењето на горната фиксна протеза и ставање на долната не сакам да дојде до изместување на горните убаво наредени заби :) .
koj i od dvata metodi da gi primenis, nema da zgresis. Sepak retejnerot e podobar, a i negovata glavna funkcija e zadrzuvanje na zabite.
 
Член од
16 април 2013
Мислења
82
Поени од реакции
56
dali znae nekoj do kolku godini e najdobro da se stave proteza?
 

Mr. Mojo Risin'

Violator
Член од
14 септември 2008
Мислења
3.243
Поени од реакции
3.851
dali znae nekoj do kolku godini e najdobro da se stave proteza?
Јас ги носев од 14 до 18 години.Глеам другар ми на 20 години стаил сеа пред два дена. Така да мислам дека годините и не играат некоја улога.А ако мислиш колку години да ги носиш.Тоа самиот стоматолог ќе ти каже.:)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.192
Поени од реакции
195.441

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.340
Поени од реакции
3.052
Шо ќе ви е фискан протеза, на лапање да се маате у желевца?
А бе, секое грнче, капаче...само многу бре пребирџии и пребирџики.

П.С. Има и постари со фиксни, подугашко трае и може да ги боли, ама и постари од 25 клаваат.

Ако е женско да ти се страв да и го дадеш на оралка :)
 
Член од
29 август 2012
Мислења
85
Поени од реакции
18
Ќе може ли некој да ми покаже слика од тие ретејнери што се носат после фиксната, пошо коа гледам низ Гугл на слики ми покажува се слики од протези, мобилни и фиксни?
:(:(:(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom