Фиксна протеза

Член од
2 јули 2007
Мислења
467
Поени од реакции
26
Ништо страшно, четири заби ми отидоа на мене :D
Ако нема доволно место за кај да се редат забите, нормално е да се вадат четворките (или тројките) за да се направи простор.
Мене пошто шеските ми беа лом, ми отидоа три од нив, и плус една четворка :DТројките ти ги извадија...сигурен си ?! Едни од најбитните,најјаките,најубавите заби...кој стоматолог жити се се осудил да ги извади:confused:
--- надополнето: 16 јануари 2012 во 01:46 ---
A so kakva proteza mozat da se spojat prednite dva zaba ? rastojanieto e nekade okolu 0.1cm ili 0.2 cm i ne mi se izlezeni umnicite. Dali nivnoto rastenje ke smeni nesto ??


Се сомневам дека со излегување на умниците ке ти се спојат предните заби...(од искуство тоа ти го кажувам) Може да се среди со фиксна али ако дијастемата ти е паралелна и естетски е профатлива не ти треба малтретирање 1-2година за потоа за рок од 5-6-7год повторно да се јави истата ...поз
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
28.338
Поени од реакции
54.797
Тројките ти ги извадија...сигурен си ?! Едни од најбитните,најјаките,најубавите заби...кој стоматолог жити се се осудил да ги извади:confused:
Не бе, сакав да кажам дека при ставање на протеза, ако има потреба да се вадат заби најчесто се вадат четворките :D
Тројките ги ставив во заграда, ама кога поубаво ќе размислам ретко се случува тоа :D
Три шестки ми извадија и една четворка :)
 
Член од
28 ноември 2011
Мислења
14
Поени од реакции
2
Епа добро, се вадат и 3ки и 4ки поготово затоа што притисокот врз нив е најмал :) Ама не мора да значи дека таа поранешната докторка згрешила :) Еве на девојчето чим уште не му биле никнати 8ките значи колку што може да претпоставам таа докторка сакала за кога ќе искочат тие да го искористат местото од 3ката.
ako doktorkata resila da vaga 3ka za da moze da izlezat osmicite...mislam poubo e da smeni profesija!!!!! koga se bara prostor, sfakam deka moze da se vagaat osmici, aj ke sfatam i za cetvorki (iako ne sesoglasuvam mn) ama TROJKI?????? se zboruva za TRAJNI trojki.....nekoj placi zatoa sto zabite gi nema od raganje a nekoj se i nesovesni sto se fakaat direkno na klesti....ako fali premnogu prostor (od koga ke se izvadat dve gorni/dolni osmici i cetvorki) znaci deka pacientot moze ima pojke potreba od operacija --> pogolema estetika ne zamo za zabite tuku i za licniot izgled!!
--- надополнето: 21 јануари 2012 во 22:32 ---
Не бе, сакав да кажам дека при ставање на протеза, ако има потреба да се вадат заби најчесто се вадат четворките :D
Тројките ги ставив во заграда, ама кога поубаво ќе размислам ретко се случува тоа :D
Три шестки ми извадија и една четворка :)
ne za da ja sudam rabotata na dr...ama pak ke povtoram: sfakam da se vagaat osmici (pojke s eproblem otkolku korisni), aj ke sfatam i cetvorki ama TROJKI ili SESTKI NE! luge informirajtese pred da vagate trajni zabi....ako denes se site na broj ok e ama koga ke falat ke se kaeme...(opstojuvanjeto na zabite ne zavini isklucivo od nivnoto cistenje!!!)
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
28.338
Поени од реакции
54.797
ne za da ja sudam rabotata na dr...ama pak ke povtoram: sfakam da se vagaat osmici (pojke s eproblem otkolku korisni), aj ke sfatam i cetvorki ama TROJKI ili SESTKI NE! luge informirajtese pred da vagate trajni zabi....ako denes se site na broj ok e ama koga ke falat ke se kaeme...(opstojuvanjeto na zabite ne zavini isklucivo od nivnoto cistenje!!!)
Друже не ме читаш доволно. Значи шестките МОРАШЕ сда се вадат затоа што ми беа расипани до корен...
Имав страв од забар, и си одложував така цело време. Ги извадив живците на две шестки и една седмица, и после не отидов да ми ги затвират пак.
И МОРАВ да ги извадам...
Друга работа кај мене е специфичен случај, имам тесна вилица и мораше да се вадат заби. Од друга страна осмиците допрва ќе ми пораснат:)
 
Член од
28 ноември 2011
Мислења
14
Поени од реакции
2
Друже не ме читаш доволно. Значи шестките МОРАШЕ сда се вадат затоа што ми беа расипани до корен...
Имав страв од забар, и си одложував така цело време. Ги извадив живците на две шестки и една седмица, и после не отидов да ми ги затвират пак.
И МОРАВ да ги извадам...
Друга работа кај мене е специфичен случај, имам тесна вилица и мораше да се вадат заби. Од друга страна осмиците допрва ќе ми пораснат:)
:) oks...nedevolno razbrav za seskite...citajki gledam deka ovde zabite se vaggat kako da se bomboni....to so sakav da kazam e: ako mora da se vagaat vazni zabi kako (seski ili trojki) samo za da se oslobodi mesto --> ne go preporacuvam. na ortodontist polesno mu e da si napravi mesto so vaganje i da gi naredi proteza ali za pacientot e povazno da zacuva sto poveke zabi. Ako vilicata e mn tesna moze i da se prosiri (i posle 12 godini) ;) (cista informacija)
 
Член од
27 мај 2012
Мислења
186
Поени од реакции
112
Епа вака..пред околу 9-10 години носев мобилна протеза за да ги исправам забите. Мобилната протеза ми помогна само да ја вратам задната вилица позади (всушност наместо предната вилица да ми биде напред, задната вилица беше напред :confused:). После неколку месеци носење вилиците си се наместија како што треба, ама забите не. Ми рекоа дека треба да носам фиксна протеза, ама моите родители од немарливост кон мене ме оставија така, дури и денес.
Сега во јули ќе ставам фиксна протеза, само на горната вилица.
Е сега дали по вадењето на фиксната протеза ќе треба да носам мобилна, бидејќи сум ја носел претходно?
 
L

Ligeia

Гостин
Епа вака..пред околу 9-10 години носев мобилна протеза за да ги исправам забите. Мобилната протеза ми помогна само да ја вратам задната вилица позади (всушност наместо предната вилица да ми биде напред, задната вилица беше напред :confused:). После неколку месеци носење вилиците си се наместија како што треба, ама забите не. Ми рекоа дека треба да носам фиксна протеза, ама моите родители од немарливост кон мене ме оставија така, дури и денес.
Сега во јули ќе ставам фиксна протеза, само на горната вилица.
Е сега дали по вадењето на фиксната протеза ќе треба да носам мобилна, бидејќи сум ја носел претходно?
Да,се препорачува но ќе си ја ставаш само пред легнување не мора да ја носиш и преку ден цело време.Иако колку е почесто толку е подобро заради превентива бидејќи забите можат пак да ти се искриват. :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.192
Поени од реакции
195.429
Епа вака..пред околу 9-10 години носев мобилна протеза за да ги исправам забите. Мобилната протеза ми помогна само да ја вратам задната вилица позади (всушност наместо предната вилица да ми биде напред, задната вилица беше напред :confused:). После неколку месеци носење вилиците си се наместија како што треба, ама забите не. Ми рекоа дека треба да носам фиксна протеза, ама моите родители од немарливост кон мене ме оставија така, дури и денес.
Сега во јули ќе ставам фиксна протеза, само на горната вилица.
Е сега дали по вадењето на фиксната протеза ќе треба да носам мобилна, бидејќи сум ја носел претходно?
Зависи од ортодонтот. Некои практикуваат метод на носење на мобилна за спиење и неколку часа дневно, некои практикуваат вградување на ритејнери и пластични навлаки, како боксерине што носат. Мене ми вградија ритејнери и година дена ги носев тие навлаките за спиење и чат - пат кога ќе бев дома :)

И да ти каже ритејнери дека ќе ти вгради не се секирај, тоа се многу тенки жички од тројка до тројка на двете вилици прилепени одвнатре, не ги осеќаш ни ништо. Еве јас повеќе од 2 години ги носам, нема никакви проблеми.
 
Член од
27 мај 2012
Мислења
186
Поени од реакции
112
Зависи од ортодонтот. Некои практикуваат метод на носење на мобилна за спиење и неколку часа дневно, некои практикуваат вградување на ритејнери и пластични навлаки, како боксерине што носат. Мене ми вградија ритејнери и година дена ги носев тие навлаките за спиење и чат - пат кога ќе бев дома :)

И да ти каже ритејнери дека ќе ти вгради не се секирај, тоа се многу тенки жички од тројка до тројка на двете вилици прилепени одвнатре, не ги осеќаш ни ништо. Еве јас повеќе од 2 години ги носам, нема никакви проблеми.
Благодарам за информацијата. :)(y)
 
Член од
31 мај 2012
Мислења
227
Поени од реакции
146
А тие ритејнерите се лесни за миење? Дека се наоѓаат од внатрешна страна да не прават компликации при чистење, да не сомирисуваат?:confused:
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
28.338
Поени од реакции
54.797
А тие ритејнерите се лесни за миење? Дека се наоѓаат од внатрешна страна да не прават компликации при чистење, да не сомирисуваат?:confused:
Немаш гајле, не се тие како протезите туку се залепени за забите, колку за потпирање на тие пластичните боксерски навлаки/протези :D
Нема никаква компликација при миењето зани, воопшто и нема да ги осеќаш пошто не штрчат како фиксните :)
Исто ќе треба со паста и ќетка да ги миеш и навлаките :)
 

Igorcemk

Cogito ergo sum
Член од
17 јануари 2008
Мислења
12.199
Поени од реакции
16.398
Зависи од ортодонтот. Некои практикуваат метод на носење на мобилна за спиење и неколку часа дневно, некои практикуваат вградување на ритејнери и пластични навлаки, како боксерине што носат. Мене ми вградија ритејнери и година дена ги носев тие навлаките за спиење и чат - пат кога ќе бев дома :)

И да ти каже ритејнери дека ќе ти вгради не се секирај, тоа се многу тенки жички од тројка до тројка на двете вилици прилепени одвнатре, не ги осеќаш ни ништо. Еве јас повеќе од 2 години ги носам, нема никакви проблеми.
Ја прво носев горе и долу фиксни ритејнери па после една година ми ги извади горните, некако се направи мал простор меѓу 1 и 2 мислам беше па една ноќ без ритејнери бев и ми се споија пак па од тогаш носам тие пластични ритејнери за на вечер и супер си е. Долните фиксни ритејнери уште ги носам ама долу па мие беа повеќе криви забите и затоа има поголем ризик да се вратат. А и има доктори кој одбиваат горе да стават фиксни ритејнери.

Иначе фиксните ритејнери на почеток се малку чудни за носејне но после некое време се навикнува чојк на ними, исто како со протезите, нели :)

А иначе за вадејне заби среќа ја неморав да ваѓам но малце ги стружеше посебно долу пошто ептен беа збиени забите. Знам, не е и тоа најдобра опција ама малце беше и секако брзо се средија забите :)
 
Член од
9 мај 2012
Мислења
7
Поени од реакции
0
imam 19 godini i kako pomala nosev mobilna proteza. Malce mi se ispravija zabie ali nemase dovolno mesto na vilicata skros da mi se ispravat i mi kazaa deka treba fixna da nosam. Na gornata vilica dvata kjeca mi se kako kniga :D nee tolku strasno de ama sepak ... prasanjeto mi e dali moze da mi se izvadi zab (mi kazaa za da mi stavat fixna treba 4ka da izvadam) i sami od sebe da mi se namestat zabite - slusnav za eden takov slucaj? ili pa da izvadam i da nosam mobilna ? Ili pa neizbezna e fixnata ???
onaka mi se super zabite
--- надополнето: 20 август 2012 во 10:24 ---
imam 19 godini i kako pomala nosev mobilna proteza. Malce mi se ispravija zabie ali nemase dovolno mesto na vilicata skros da mi se ispravat i mi kazaa deka treba fixna da nosam. Na gornata vilica dvata kjeca mi se kako kniga :D nee tolku strasno de ama sepak ... prasanjeto mi e dali moze da mi se izvadi zab (mi kazaa za da mi stavat fixna treba 4ka da izvadam) i sami od sebe da mi se namestat zabite - slusnav za eden takov slucaj? ili pa da izvadam i da nosam mobilna ? Ili pa neizbezna e fixnata ???
onaka mi se super zabite
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.192
Поени од реакции
195.429
imam 19 godini i kako pomala nosev mobilna proteza. Malce mi se ispravija zabie ali nemase dovolno mesto na vilicata skros da mi se ispravat i mi kazaa deka treba fixna da nosam. Na gornata vilica dvata kjeca mi se kako kniga :D nee tolku strasno de ama sepak ... prasanjeto mi e dali moze da mi se izvadi zab (mi kazaa za da mi stavat fixna treba 4ka da izvadam) i sami od sebe da mi se namestat zabite - slusnav za eden takov slucaj? ili pa da izvadam i da nosam mobilna ? Ili pa neizbezna e fixnata ???
onaka mi se super zabite
--- надополнето: 20 август 2012 во 10:24 ---
imam 19 godini i kako pomala nosev mobilna proteza. Malce mi se ispravija zabie ali nemase dovolno mesto na vilicata skros da mi se ispravat i mi kazaa deka treba fixna da nosam. Na gornata vilica dvata kjeca mi se kako kniga :D nee tolku strasno de ama sepak ... prasanjeto mi e dali moze da mi se izvadi zab (mi kazaa za da mi stavat fixna treba 4ka da izvadam) i sami od sebe da mi se namestat zabite - slusnav za eden takov slucaj? ili pa da izvadam i da nosam mobilna ? Ili pa neizbezna e fixnata ???
onaka mi se super zabite
Сами од себе малку морген дека ќе се наместат поготово на 19 години. Стави си фиксна и стварно не знам што толку мислите дека ќе сте грди ако имате фиксна, јас нејќев да ја извадам.
 
Член од
10 јули 2010
Мислења
38
Поени од реакции
6
може ли на една вилица да се носат метални,а на друга порцелански ? порцелански сакам за горната вилица пошо немам искривени заби,но мора ради долната и горе да се носи..исто така немам ни двојки на горната,на нивно место тројки имам..што може да се направи во врска со тоа?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom