Физичка делба со Република Македонија

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од LoveMakedonija, 24 март 2014.

 1. Sase_Ohrid

  Sase_Ohrid

  Член од:
  4 март 2011
  Мислења:
  564
  Допаѓања:
  409
  Нема потреба од увериение за движење на имот, за физичка делба воопшто не е битен основот за стекнување на недвижноста од страна на соседот (доволно е само доказ за сопственост - имотен лист).
  И уште нешто - делбата е поефтина во суд, а не кај нотар!
   
 2. canelane

  canelane

  Член од:
  3 април 2014
  Мислења:
  13
  Допаѓања:
  5
  @
  Sase_Ohrid

  Ima potreba da uverenie za dvizenje za da se vidi kako e steknat delot na sosedot.
  Dokolku ima osnov ke moze sudski da se bara fizicka delba so RM I sosedot kako protivnici ;)

  I druga rabota:
  Delbata vo sud ne samo sto e poskapa, tuku e i pospora!
  Kaj notar zavrsuvas rabota za 1 den, a vo sud nikogas ne si cisto kolku raspravi ke trae postapkata ...
  Koga ke dodase sudski taksi, advokatski trosoci, so RM sigurno ke imas i uvid na lice mesto, postapkata ke ti izleze mnogu poskapa.

  I za na notar i za vo sud ke ti treba elaborat za fizicka delba, so toa sto za vo sud ke treba da bide izraboten od firma koja poseduva i licenca za sudski vestak ;)

  Taka da ako mozat da se dogovorat, notarot e podobro resenie ...
   
 3. LoveMakedonija

  LoveMakedonija

  Член од:
  22 март 2014
  Мислења:
  11
  Допаѓања:
  0
  Знаеме што е основот за стекнување... но засега тој нема сопственост, туку Република МК. Дали е можно да се побара физичка делба во случајов, кога ова е една градежна парцела според ДУП, а има и трет сопственик во втора КП во истата ГП?
   
  Последно уредено: 6 април 2014
 4. goodvibe

  goodvibe

  Член од:
  7 февруари 2019
  Мислења:
  7
  Допаѓања:
  7
  И јас имам ист проблем. Нивата е една парцела со два сопственика: татко ми со 700мк и република македонија со 400мк. сакам да прашам дали е можно преку судска постапка за физичка делба да барам од пм да ни ги додели тие 400мк со понуда на паричен надомест?
   

Сподели преку: