Физичка делба на имот помеѓу повеќе корисници

Член од
17 ноември 2013
Мислења
1
Поени од реакции
0
Bidejki ne sum pravnik baram sovet od pravnik ili nekoj koj resil slicen problem.
Imame semejna kuka podelena so Dogovor za dar od svekor mi na tri lica,vo istiot dogovor toj si zadrza i del za sebe i soprugata.Dodeka bese ziv ne se napravi fizicka delba .Pocinaa i dvajcata.Po nivnata smrt pokrenavme postapka do sudot za podelba na nivniot imot na naslednicite.Vo tekot na istata postapka ,kaj Notar poradi ne soglasuvanje bevme upateni na sudska postapka koja e zavrsena i imame pravosilna presuda.Sega seuste (2g)po pravosilnosta na presudata notarot ne nema povikano iako ima dobieno primerok od pravosilnata presuda,nema doneseno nikakvo resenie,so drugi zborovi seuste ja nema zavrseno ostavinskata postapka.Sakame da napravime fizicka delba na imotot koj ne e sporen .
Moze li nekoj da mi kaze koja e postapkata za fizucka delba.
Sto treba da se napravi.
Kade treba da se obratime za rabotata na notarot koj ocigledno ja odolgovlekuva .
Kaj notar so baranje za fizicka delba,vo katastar ili na drugo mesto.
Ako nekoj znae ili ima iskustvo so toa molam da mi odgovori.
Pozdrav Sonja63
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Bidejki ne sum pravnik baram sovet od pravnik ili nekoj koj resil slicen problem.
Imame semejna kuka podelena so Dogovor za dar od svekor mi na tri lica,vo istiot dogovor toj si zadrza i del za sebe i soprugata.Dodeka bese ziv ne se napravi fizicka delba .Pocinaa i dvajcata.Po nivnata smrt pokrenavme postapka do sudot za podelba na nivniot imot na naslednicite.Vo tekot na istata postapka ,kaj Notar poradi ne soglasuvanje bevme upateni na sudska postapka koja e zavrsena i imame pravosilna presuda.Sega seuste (2g)po pravosilnosta na presudata notarot ne nema povikano iako ima dobieno primerok od pravosilnata presuda,nema doneseno nikakvo resenie,so drugi zborovi seuste ja nema zavrseno ostavinskata postapka.Sakame da napravime fizicka delba na imotot koj ne e sporen .
Moze li nekoj da mi kaze koja e postapkata za fizucka delba.
Sto treba da se napravi.
Kade treba da se obratime za rabotata na notarot koj ocigledno ja odolgovlekuva .
Kaj notar so baranje za fizicka delba,vo katastar ili na drugo mesto.
Ako nekoj znae ili ima iskustvo so toa molam da mi odgovori.
Pozdrav Sonja63

Одите во геодетска фирма и поднесувате барање за елаборат за физичка делба. Таму ќе образложите како сакате да се подели имотот(ова мора да биде во согласност со сите сопственици) и на таа основа се изработува елаборат кој потоа го носите во катастар. Од податоци треба да приложите само имотен лист. Доколку вие не успеете да се согласите како сакате да се поделите ондак може овластениот геодет да ви понуди опција или евентуално повторно да идете на суд.
Е сеа глеам викаш корисници, да те прашам,

1. Ова преостанатово што сакате да го делите е исклучиво земјиште?
2. Дали за него имате корисничко и сопственичко право?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom