Фејсбук хакер

  • Креатор на темата Tetro
  • Време на започнување
T

Tetro

Гостин
Фејсбук хакер



Марк Зукерберг,
основачот на планетарно популарниот "Facebook", е осомничен дека упаднал во приватната интернет пошта...
... на своите деловни ривали и некои новинари.
Според тврдењата на "Business Insider" тужбата следува по двегодишната истрага, а случаите за хакирањата се забележани во 2004 година.
Наводно Зукерберг открил дека харвардскиот студентски весник "The Crimson" планира да објави статија за него, па во 2004 година тој упаднал во мејловите во нивната редакција.
Во вториот случај Марк ги хакирал компјутерите на своите ривали на Харвард, кои подоцна го обвинија и за кражба на идејата за друштвената мрежа.
Наводно, по овој инцидент тој се обидел да изврши и саботажа на ривалската мрежа која тие ја осмислиле.
Камерон Винклевос, Тајлер Винклевод и Дивја Нарендар го обвинија Марк дека намерно ги залажувал со приказната дека сака да им помогне да ја направат својата интернет страна "HarvardConnection.com".
Друштвениот сервис "Facebook" денес брои преку 400 милиони корисници ширум светот, а компанијата вреди милиони долари.



http://www.zazabava.com/
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.067
Поени од реакции
3.212
Не е баш фејсбук хакер, ама и поврзано е индиректно, па да не отварам тема за џабе.

На сајбернус прочитав дека имало 3,2 милијарди спарени email и лозинки.
https://cybernews.com/news/largest-compilation-of-emails-and-passwords-leaked-free/

COMB: largest breach of all time leaked online with 3.2 billion records
by Bernard Meyer
12 February 2021
in News


It’s being called the biggest breach of all time and the mother of all breaches: COMB, or the Compilation of Many Breaches, contains more than 3.2 billion unique pairs of cleartext emails and passwords. While many data breaches and leaks have plagued the internet in the past, this one is exceptional in the sheer size of it. To wit, the entire population of the planet is at roughly 7.8 billion, and this is about 40% of that.
However, when considering that only about 4.7 billion people are online, COMB would include the data of nearly 70% of global internet users (if each record was a unique person). For that reason, users are recommended to immediately check if their data was included in the leak. You can head over to the CyberNews personal data leak checker now.
CyberNews was the first leak database to include the COMB data. Since COMB was first released, nearly 1 million users have checked our personal data leak checker to see if their data was included in the biggest breach compilation of all time.
So how did the COMB data leak happen?
On Tuesday, February 2, COMB was leaked on a popular hacking forum. It contains billions of user credentials from past leaks from Netflix, LinkedIn, Exploit.in, Bitcoin and more. This leak is comparable to the Breach Compilation of 2017, in which 1.4 billion credentials were leaked.
However, the current breach, known as “Compilation of Many Breaches” (COMB), contains more than double the unique email and password pairs. The data is currently archived and put in an encrypted, password-protected container.
.................................................
За целосно кликнете си на линкот,
подолу во коментарите
Ed
2 days ago
Personal data leak checker is a trap to get your email adresse, less you provide your email less is the risk of leak.
Use double authentication and never trust anyone or any such tool who ask your email
Reply
па некој му одоворил со слика како Боки триедичи (веројатно некој администратор/модератор)
Mantas Sasnauskas
2 days ago
Hi Ed. We only store hashed emails (bcrypt) and we do not store your emails, that you check. You can read about it on our FAQ for the Data Leak Checker https://cybernews.com/leak-check-faq/
And if you have concerns, you can email me personally, for any more details on how we anonymise the data.
Reply
Мислам дека оваа и не би било толку битно, ако на мене на 9ти ми дојдоа 2 СМС пораки со код од Фејсбук за најава, проверив на овој линк https://cybernews.com/personal-data-leak-check/ и демек сум бил хакнат,
тој меил ми беше првиот кој го направив на Yahoo пред повеќе од 10 години и потоа се закачив на Фејсбук со него, лозинката ми беше различна и нормално ништо се нема случено со Фејсбук, не се ни сеќавам да сум го користел на друго место (можеби на небитни сајтови пред 10-тина години).

Пробав сега да влезам на мејлот (повеќе од 5 години се немам уклучено на него) и не успеав да ја погодам лозинката онака како што мислев дека била, среќа се живо ми е поврзано со праќање код на телефон, па влегов и ништо немаше внатре, дали ги бришат старите пораќи баш и незнам, прочитав дека во спамот стоеле 30 дена и се бришеле потоа (ме мрзи да се замарам и така немаше ништо битно).

Незнам дали ги запишуваат мејловите кога проверуваш за да ти праќаат спам пораки, ама само знам дека некој сакаше да влезе на фејсбук пред една недела, би било пожелно да си проверете за секој случај, Yahoo не ги користам долго време и незнам што заштита имаат, gmail имаат добра заштита оти со секое најавување од друг уред ти праќаат код на телефон.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom