Фејк Њуз / Лажни вести

Член од
17 ноември 2014
Мислења
189
Поени од реакции
239
Тема за сите деманти, и дискусии на нивната валидност...
Автоматски споено мислење:


Најнов пример:

„Крај на петродоларот!“
Истекнал уговорот на Саудиска Арабија...


НЕ ќе да е баш така:


Дискусија на темата до детаљ :

https://www.youtube.com/watch?v=XJYm7ZXqUTs

.
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.465
Поени од реакции
31.376
Не знам што точно замислуваат дека треба да биде тоа „фејк њуз“, ама знам неколку други работи. На пример:

- тезата дека постоел пишан договор (меѓу САД и СА) - дефинитивно не е точна, не постои таков пишан договор, или ако постои тогаш не е јавен
- дека постои непишан договор, секако постои затоа што до пред некоја година СА продаваше нафта исклучиво за долари
- дека Саудијска Арабија (СА) полека се врти кон исток/југ, да апсолутно се врти
- дефакто и дејуре СА па и другите од ОПЕК+ почнаа да тргуваат нафта и други фосилни горива за јуани и други валути, не исклучиво само за долари
- следствено дури и ако не е финализиран секако е во поодмината фаза процесот на завршување на доминацијата на петродоларот како валута за трговија со нафта и фосилни горива
Автоматски споено мислење:

Наравоучение: Тоа „фејк њуз“ е алатка на другата страна за нубовите да ги излаже со свои лаги. Крајно, секој што не размислува со своја глава и треба некој да му декларира што е вистина а што е лажно, тој таквиот е овца која без проблем ја шишаат а кога ќе затреба, и ја колат.
 
Последно уредено:

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.269
Поени од реакции
1.091
Ова го научив од мали нозе, пред некои 20 години скоро, пријавивме уништување на културно наследство во околината каде што живеев во Македонија. Дојде археолог од Скопје на увид, виде дека беше уништено, направивме снимки и слики, ги испративме по сите телевизии и весници. Од 15 контакти, знаете колку дојдоа да видат на лице место? Една телевизиска станица, која беше Канал 5 дојде и направи репортажа. А1, Сител, МТВ повеќе ги интересираше од што партија бил уништувачот, тогаш ми ги отворија очите за фејк њуз.

Весниците и телевизиите тука се да направат профит, не да ја кажат вистината.
 
Член од
21 февруари 2023
Мислења
20
Поени од реакции
16
Весниците и телевизиите тука се да направат профит, не да ја кажат вистината.
Се лажеш ако мислиш некаде е поинаку. Добро, можеби за вакви, што би требало да се, неполитички работи не, но кога доаѓа збор за политика, на никој не му е гајле за вистината - со многу малку исклучоци, за жал, кај нас а и странство - но сепак на ниво на индивидуалци зборам, а не на ниво на цели медиумски организации со искомплексирани бирократски структури, барем не повеќето од времето
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.500
Поени од реакции
40.440
Лажни вести е термин што рептилите го измислија кога некој не иде по нивниот наратив.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.389
Поени од реакции
1.995
Многу од членовите на форумов црпат информации само од фејк њуз извори. Затоа и добиваш вакви глупави реакции на постов.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.307
Поени од реакции
16.386
Многу од членовите на форумов црпат информации само од фејк њуз извори. Затоа и добиваш вакви глупави реакции на постов.
Ти си изворот на фејкњузот на форумов.
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.269
Поени од реакции
1.091
Се лажеш ако мислиш некаде е поинаку. Добро, можеби за вакви, што би требало да се, неполитички работи не, но кога доаѓа збор за политика, на никој не му е гајле за вистината - со многу малку исклучоци, за жал, кај нас а и странство - но сепак на ниво на индивидуалци зборам, а не на ниво на цели медиумски организации со искомплексирани бирократски структури, барем не повеќето од времето
Не мислам дека е поинаку. Знам дека секаде е исто срање. Затоа и ги имам мислењата што ги имам. I might have been born at night, but it sure wasn't last night!
Многу од членовите на форумов црпат информации само од фејк њуз извори. Затоа и добиваш вакви глупави реакции на постов.
Ти си прв од тие бе гла. Тој што те ебава нека ти опни уште неколку мили фаради, барем да имаш капацитет да ги сконташ мислењава.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom