Феромоните не постојат?!

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Мистериозната хемикалија за која изминативе 60 години слушавме дека го привлекува спротивниот пол, едноставно не постои, тврдат сега научниците.

Д-р. Ричард Доти од Школата за медицина при Државниот универзитет Пенсилванија објаснува дека цицачите, за разлика од инсектите, не испраќаат хемиски сигнали што останатите цицачи може да ги осетат и дека сè е во мозокот.

Доти во својата книга “The Great Pheromone Myth,“ во која го отфрла целиот концепт, појаснува дека не може да се тврди дека една хемикалија што ја излачува еден цицач може да предизвика промена на однесувањето кај друг цицач од ист вид.

“Феромоните главно ги привлекуваа производителите на парфеми и луѓето кои трагаат по изворот на младоста. Но, работите не се одвиваат баш така. Тоа би било исто како да кажеме дека одредена боја е заслужна за изборот на нашиот партнер. Врските не се формираат на тој начин,“ изјавил научникот.

Тој уште забележал дека луѓето сакаат феромоните да постојат и дека тоа е дел од човековата потреба да верува во непознатото, но дека приказната за нив е екстремно поедноставување на хемиските процеси во околината и начинот на кој тие влијаат врз животните.

“Сетилото за мирис не е најважно. Мозокот е органот што го објаснува значењето на работите,“ заклучил Дот.

Он.нет
---------------------------

Цела наука, пропаѓа во вода, ако ова е вистина...
 
V

Vollstandig

Гостин
И цела една компанија за феромоснки препарати. Ќе ти сер налутат валијант што го објави ова, знајш колку биле продавани тие феромони?:)
 

Nik20

Неверификуван член од немаштија
Член од
13 јули 2009
Мислења
5.338
Поени од реакции
6.257
а воа на мирисиве што ставаат што е? пичкин дим?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Пола век ме заебавале евреите, бреј...а се мислев дека се оженив врз база на шмркање. Што е следно, Титан не постои? Млечниот Пат, соѕвездијата се само фантазија и слики дотерани у фотошоп? Како сега да му кажам на дете -учи сине
И ме интересира некој научник да дообјасни што тоа ме привлекувало кај цицачките со плави коси...и црни и црвени? М, да, мирисот на застоен воздух...таму долу.

Озбилно, дали овие тврдења се стварни или се зезаат за некој долар повеќе? Оти досега гледавме дури и докази со молекули низ воздухот, мирисното сетило, импулсите до мозокот...дали вакви тврдења не го рушат угледот на науките пошто испаѓа дека се многу понесериозни од било која верска книга или религија. И м...да, антрополозите и археолозите, нивните тврдења и факти за живот и развој од пред милиони години се 100% точни, а феромоните не се? Весела наука :)
 
V

Vollstandig

Гостин
Пола век ме заебавале евреите, бреј...а се мислев дека се оженив врз база на шмркање. Што е следно, Титан не постои? Млечниот Пат, соѕвездијата се само фантазија и слики дотерани у фотошоп? Како сега да му кажам на дете -учи сине
И ме интересира некој научник да дообјасни што тоа ме привлекувало кај цицачките со плави коси...и црни и црвени? М, да, мирисот на застоен воздух...таму долу.

Озбилно, дали овие тврдења се стварни или се зезаат за некој долар повеќе? Оти досега гледавме дури и докази со молекули низ воздухот, мирисното сетило, импулсите до мозокот...дали вакви тврдења не го рушат угледот на науките пошто испаѓа дека се многу понесериозни од било која верска книга или религија. И м...да, антрополозите и археолозите, нивните тврдења и факти за живот и развој од пред милиони години се 100% точни, а феромоните не се? Весела наука :)
Не си сфатил изглеа добро, феромоните постојат, кај инсектите, кај животните, и сл, на пример инсектите кога се во период за парење испуштаат некоја феромоснка мочка шо ги привлекува женките. Кај кучињата исто така, она што се мирисаат позади ако си заприметил, исто е тоа феромонски препарат, па по тоа се напалува, тој мирис ги пали:)

Е сеа се докажало дека и човекот има мирис што го пали, ама еве сеа викат нема.
А уствари има, секое живо суштество лачи феромони, атоа ти е материја што предизвикува секусално задоволство кај спортивниот пол. Земи ти испотисе здраво, колку и да мислиш дека си грозен, ако се сексаш верувај дека поќе пали тоа кај жените:)
Или е ова пропаганда да се запри производството на нив (вештачки феромонски препарати) или што знам што е... али факт е дека постојат и секое живот суштество ги произведува.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Епа тоа го велам, за нас, за човекот. Излегува не постојат...е сеа, ако мириснам плавуша или црнуша долу...зависи, може да паднам у несвест :) а може и да ... :vozbud:

Најверојатно е тоа што го велиш последното, некоја пропаганда или слично. Затоа и ми се чини дека голем број научници си играат со нас и за многу други факти.
 
V

Vollstandig

Гостин
Исто ко шо беше за грипот што го измислија вештачки, па после брзо вакцинирајте се... верувај му на инстиктот не на телевизијата:))
 
D

Daedalus

Гостин
feromonite postojat ama kaj lugjeto za razlika od drugite cicaci mirisnite zavrsetoci zadolzeni za detektiranje na zenka po mirisot na feromonot se atrofirani od razlicni evolutivni pricini, naucnicite ne si igraat so nisto xD samo sto odredeni novi soznanija gi menuvaat starite, naukata ne raboti so fakti koi se nemenlivi kako dogmi xD...tuku novi soznanija i novi i nadopolnuvanja itn
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
еволуција. мозокот тогаш ги базирал калкулациите на мирисните сигнали, а сега доминира видот и меморијата. феромоните ќе исчезнат исто како забите умници.
 
D

Daedalus

Гостин
еволуција. мозокот тогаш ги базирал калкулациите на мирисните сигнали, а сега доминира видот и меморијата. феромоните ќе исчезнат исто како забите умници.
ama na umnicive neso slabo im ide, pa i na slepovo crevo(iako e najdena evidencija deka ima uloga slepoto crevo seuste pri lacenjeto na odredeni kiselini). :P
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.574
И јас мислам дека не постојат феромони, мислам дека харизмата на човекот е таа која го прави привлечен за спротивниот пол.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom