Феноменот на екстремно долги врски

Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.596
Поени од реакции
18.018
Автоматски споено мислење:

Некако излегува поговорката зошто да купиш крава кога имаш млеко без пари.
Се изменија времиња ретко кој е за традиција и вера, луѓево денес само у секс им е глава, вредности и фамилија не баш, и од кога ќе се оженат/омажат не траат сакаат туѓо, таа дома е досадна, погледни го само процентот на разводи и ќе ти стане јасно Оти не им се жени/мажи.
А ако им оди одлично и никој не вара и имаат најнормално семејство и тогаш нема да биде во ред тоа што го прават пошто не побарале дозвола од Бог и потврда од државата или како?
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Љубов си е љубов г-дине @zmej gorjanin... Зошто и зарем мора истата да биде ете потврдена и од државата, па и од религијата т.е. црквата ?!
Па дур и ете да склопат де-јуре брак некад, што па има црквата врска со приватните врски помеѓу луѓето, па мора ете тоа да се потврдува некако дури и пред свештено лице/лица !
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.700
Поени од реакции
19.733
А ако им оди одлично и никој не вара и имаат најнормално семејство и тогаш нема да биде во ред тоа што го прават пошто не побарале дозвола од Бог и потврда од државата или како?
Не бе змеј, поемтата ми беше, сменети се времиња, сменети се вредности, бракот како институција губи од значење, јас имам колешка која е со партнерот живеат и имаат деца заедно, буквално кога не и по ќеиф го брка од дома. Дали вака е полесно да се разотидат нели нема документ нема парници.. и спротива имаш луѓе во долгогодишни врски, стапуваат во брак и после година две развод, што значи ништо не е гарант.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.701
Поени од реакции
9.539
Не бе змеј, поемтата ми беше, сменети се времиња, сменети се вредности, бракот како институција губи од значење, јас имам колешка која е со партнерот живеат и имаат деца заедно, буквално кога не и по ќеиф го брка од дома. Дали вака е полесно да се разотидат нели нема документ нема парници.. и спротива имаш луѓе во долгогодишни врски, стапуваат во брак и после година две развод, што значи ништо не е гарант.
Не ми е јасно што е со децата, како докажуваат која им е мајка а кој татко, со кој документ?
Дете родено вон брак се уште кај нас го викаат( се извинувам на изразот) копиле...па затоа, пиради децата, една врска се озваничува.
Кско е изрегулираноо тоа во другите земји?
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.731
Поени од реакции
24.345
Не ми е јасно што е со децата, како докажуваат која им е мајка а кој татко, со кој документ?
Дете родено вон брак се уште кај нас го викаат( се извинувам на изразот) копиле...па затоа, пиради децата, една врска се озваничува.
Кско е изрегулираноо тоа во другите земји?
Како која му е мајка?
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.701
Поени од реакции
9.539
Како која му е мајка?
Па нели кога докажуваш кои ти се родители покажуваш извод на родени, венчаница, каде пто пишува која ти е мајка, а кој ти е татко.
Што документ поседува дете што е родено вон брак, нели ако му затреба за многу работи во животот, школување, запослување
....или само со признавање дека детето е нивно...
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.501
Поени од реакции
33.643
Ne znam ajde no mene drugo mi e poveke character red flag, zosto tie.. odamna zenetite sto napravile se po priracnikot i vo utvrdeno vreme epten gi mislat i im berat gajle na tie sto ne go storile seuste toa? Od sto rezultira ovoj pritisok pa za da si ja zemete voopsto taa sloboda? Site znaeme no samo edni ne si priznale uste. :p
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.700
Поени од реакции
19.733
Не ми е јасно што е со децата, како докажуваат која им е мајка а кој татко, со кој документ?
Дете родено вон брак се уште кај нас го викаат( се извинувам на изразот) копиле...па затоа, пиради децата, една врска се озваничува.
Кско е изрегулираноо тоа во другите земји?
Така фино, она има полно старателство а него го користи како при плод, и коа и се сака го чува дома коа ќе и пукне го брка, децата на извод на родени им стои он како татко и го носат неговото презиме.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.840
Kako samo uspevate taka lesno lugeto vo sabloni da gi stavate, svaka cast. Bravo cim se znaete, zaviduvam.

Inaku, vo vrska vencavanje, spored hristijanskata teologija, brakot e sveta zaednica megu maz, zena i Svetiot Duh, i samiot cin na vencavanje pretstavuva edna od crkovnite sveti Tajni. Za vistinski vernici odnosno Hristijani, ili potocno kazano luge sto se trudat da bidat Hristijani ( vistinski Hristijani ne postojat samo eden vistinski Hristijanin cekorel na Zemjava- ova e moe mislenje mozda gresam ) e itekako bitna rabota. Ali podobro bi bilo da ne davaat zaveti i da ne vlagaat vo takva zaednica ako ne gi razbiraat pravilno rabotite i utre den resat da se razvedat.

Civilen brak e biten od aspekt na prava i obvrski, ali pa koj kako si saka, jas nikoj ne bi sovetuval za vakvi prilicno intimni raboti, posebno pa ako ne sum povikan.
This :)
Убаво кажано, една од светите тајни во христијската доктрина е токму венчавањето пред Бога и не залудно се кажува она што Бог со соединил да не биде разединето од човек.

Е сега темава е за естремно долги верски кои не завршуваат со брак иако под услов партнерите да живеат заедно тоа после икс години (ако некој знае колку нека каже) се смета за де факто брак. Но има и такви парови кои идат по 5-6 години без да живеат заеднички што му доаѓа нешто као полуврска.
Автоматски споено мислење:

...маченце, ти и таа не располагате со мозокот, може да наредиш на раката да ти даде чаша вода или ногата да ти удри топка, ама мозокот не можеш да го управуваш кога тој ќе ги дисбалансира тие неуротрансмитери во мозокот и не само што може да се исексаш, туку да истата да биде некоја за никаде, каде каде полоша од сопругата, исто важи и за неа,
така да немој, немојте да бидете толку сигурни, терајте си во слога и љубов, ама не коментирајте за иднина... никако, а тоа кога било кој е во опасност најчеста здравствена животно загрозувачка состојба сите си помагаат тоа е веќе друга приказна за хуманост, совесност и должност тука не се прави муабет, душа ќе се даде во моментот, тоа е сосема друга ситуација!


...и за ова бев сведок, кога токму таков здрав згоден мушки егземплар во бош муабет не знам зошто токму таква реченица искажа како ти што напиша сега,

...по Х време ми се исповеда, не дека сакал, туку морал некому да каже, го гушело, па нашол мене да ме оптоварува :facepalm:

...не ми кажувај, офффф ајде ајде кажи, штом си почнал, ми вика „собрани мушко друштво расположени на Х место во Х време, поднапиени до одредена мера, да меѓу нив се знаело еден малку настран во тој шупак правец, као „кој не пробал да не зборува“ и као на шала, „дај да пробаме“ и као „ај да пробате“ и као овој што се исповедувал не сакал во моментот, „а бе ај бегајте педеришта низаедни“, па го натерале некако, „а бе заебанции да се насмееме“... и ?

...демек само „малку“ пробал и веднаш побегнал!... и?
па добро бе сфати го тоа како заебанции, глупирање, поднапиени, ете никој не е повреден, навреден, не се дознало што си се засекирал па ти толку, па и мене ми се лепат женски, а јас на заебанција им велам „да бев мушко све ќе ве наредев“, шала бе, немај гајле нека не ти тежи тоа,
...да ДА ДА, бијонс, све си во право, ама едно не знаеш?
- Што тоа не знам?
- Пааа, тоа дека ми се допадна!

:несвест:
Знаеш како велат, идното поведение најмногу може да се предвиди према минатото релеватно поведение, така е за све, па така и за врска или брак. Друга работа е што не знаеме колку време имаме пред себе така да свесно се трудиме секој ден да убав за нас, се радуваме и на мали и на големи работи, среќа што сме скоро па генерација па така не треба да и објаснувам кои биле Алфавил или кој бил Милан Младеновиќ, кога луѓе имаат многу заедничко немаат потреба од страв за иднината.
А и која е поентата да се влегува во врска или брак со страв од иднината нели?
Зошто не би бил оптимиста во случајов? :)

Сепак темата се екстремно долгите врски кои најчесто завршуваат со раскид. Тоа е особено лошо за женски во нивни 30-ти години кога фертилноста драстично се намалува па така една врска од 7-8 години може да и ги изеде шансите за потомство или здраво потомство.
Да не давам со анегдотална евиденција ама имаше случај на побачај кај особа од 39 години што ради години, што ради дебелина и сите предизвици од тоа.
Па и за мажи важи донекаде, 7-8 од најпродуктивните години фрлени во ветар.
 
Последно уредено:
Член од
5 март 2018
Мислења
15.128
Поени од реакции
16.623
ne vodam evidencija koj kolku vreme e go vrska, ama tuka vo Svedska interesen fenomen mi e lugje koi imaat deca, a uste se decko i devojka, ili po novo samo partneri :D

imaat deca, zaednicka smetka vo banka, kukja/ stan i se po red, a uste se decko i devojka. ne mi se jasni, ama iskreno kolku se otideni, ne ni sakam da im ja znam "logikata".
Па ради многу х причини од кои една е финансиски примања од државата, како социјално и слични ствари :toe:
Автоматски споено мислење:

Пред некој ден имав муабет со пријател кој е во шест и пол годишна врска, има 39 години а партнерката 38 и сеуште не се во брак. На прашањето зошто, одговори дека имало време, сеуште не се гледал себеси како семеен човек (!?). Имајќи предвид дека се работи за сексуално и емотивно ексклузивна врска, се поставува прашање што е навистина причината за вакви врски?
Една роднина живееше со хајскул свитхарт 16 години значи од нејзини и негови 16 до 32 но за среќа се решија за свадба и брак. Друг случај, 11 годишна врска, раскид, пар години земање здив и менување навики за да подоцна стапи во брак со особа која ја знаел половина година ако и толку и сега е во тек бракоразводна парница, се во опсег од 4 години.

Настрана од тие екстреми, има полно случаи на врски од 4-8 години кои навистина не можам да ги сфатам, особено за лица над 30 или скраја било 35 години. Значи живеат заедно, делат добро и лошо ама не се решаваат за официјализирање на она што е де факто правен брак (не сум сигурен колку треба да се живее заедно за да легално врската се важи како брак). Некои дури имаат и вонбрачни деца.

Што е тоа ги плаши луѓето од свадба?
Често сум слушал како жените се разочарани што после икс години заедно, машкото не ги побарало за жена па така врската одумира.
Друг феномен е rebound влегувањето во нова врска со цел да се намали страданието поради раскид на децениска врска и нормално после 3-4 месеци стапуваат во брак. Дел од овие веројатно варале и се онаделе со идниот сопруг/а уште пред да раскинат па затоа делува дека се знаеле само 3-4 месеци а тоа може да се сексале пар години пред тоа.

Како гледате на овие екстремно долги врски без брак?
Јас на другарот му советував да ја побара девојката (зрела жена али ај) за сопруга пошто коа ќе влезе во 40-ти сериозно ќе се намалат можностите за избор. Особено за квалитетен избор. Кога веќе е емоционално и физички инвестиран во некоја, зошто да не засноваат семејство, од каде тој страв?
Јас од противник на бракот (она као што ќе ти е парче хартија тоа ништо не менува) станав негов голем застапник благодарејќи на сопругата која беше во право, не е исто збор даден пред Бога, пред семоќниот, пред Креаторот над се`, пред самиот себе, пред неа, пред сите присутни, во добро и зло, чин кој ниеден човек не смее да го растури, се додека смртта не не` раздели.

Дали сте советувале некој во овој поглед?
Околу тоа зошто луѓето не стапуваат во брак, па има многу причини, некој заради финансиска нестабилност, нерешено станбено прашање и слично.
Некои не се спремни на таков чекор да имаат и деца, едноставно не се спремни за родителство.
Некои едноставно си ја сакаат слободата, не можат да се замислат да живеат како единка заедно.
Има многу причини бе не е една.
А околу тоа со бракот пред Бога, цркви и остали ствари ќе ти кажам само една работа.
За каков збор пред Бога зборуваш човеку кога секој трет е неверен, го венчаваш а пред три дена со швалерката лабаво си шеткари, збор пред Бога жими ....
Пре би да ме сака искрено и да ме цени па макар и на лист од хартија со фломастер да ми потпиши одколку да ми изиграва некој верник пред попот а дома да ми ја толчи глата и швалерката да ми ја носи по хотели.
 
Последно уредено:
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.891
Поени од реакции
17.504
Јас од тоа што сум гледал вака низ животот, во овие долги врски, поготово кај луѓе во посериозни години кои по некои норми означуваат време за брак(нека не се лути 90% од форумот :icon_mrgr: ) обично едниот изневерува. Не знам зошто е тоа така ама знам неколку примери за тоа, на пример дечки кои не биле такви коа биле помлади, имале можност да изневерат и не го направиле тоа а го прават на некој шест,седум години од врската. Мене ми немаат логика таквите врски особено кога живее парот заедно, ако не водат кон брак и создавање на семејство, порано или подоцна ќе станат отворени врски на еден или друг начин.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.609
Поени од реакции
8.476
Пре би да ме сака искрено и да ме цени па макар и на лист од хартија со фломастер да ми потпиши одколку да ми изиграва некој верник пред попот а дома да ми ја толчи глата и швалерката да ми ја носи по хотели.
Најди си некој неубав и нема мака со швалерки да си имаш.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.501
Поени од реакции
33.643
Jas sakam da se razvedam i da prodolzime povtorno kako decko i devojka no ne mi dozvoluva

Ionaka ne sme vencani pred Boga i velam, ama pak moite zborovi ne prodiraat, si vlegla u film deka sega sme vo brak i toa e krajot na prikaznata

Only a sith deals in absolutes ke i prerecam dodeka ja polnam masinata za sadovi potsekjajki se deka ne go pravev toa pred desetina godini koga ziveev na fast food

Vlakna vo ishranata moralo

A jas za toa sum vrakjal naracki porano

Dali mislite bebe bi mi go resil problemot?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Нека си прават што сакаат...долги, кратки, средни. Деца, без деца, еден, два или 3 попа. Лична работа. Па и геј е океј.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.128
Поени од реакции
16.623
Најди си некој неубав и нема мака со швалерки да си имаш.
Мислиш сиромав :LOL:

Немам јас мака со швалерки туку гледам општо наоколу шо се дешава.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom