Феноменот на екстремно долги врски

Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.840
МАЖИ :tapp:
Автоматски споено мислење:


Еден совет душо, немој да го употребуваш зборот НИКОГАШ, животот е непредвидлив, не знаеме што се ни спрема.
Добро :)
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.540
Поени од реакции
34.704
Јас нема никогаш да се разведам, единствено смртта ќе биде тај-брејкер, со тоа сум начисто.
... ова сега си го напишал и никогаш веќе да не си го рекол, пишал или било што ќути си, ти си знаеш сега, но во иднина никој не знае што ќе се случи, за „никогаш“ секога постои “прв пат“, со таков памет сега си расчистен и ти и сопругата, ама зависи тие препреки на андропауза и менопауза кои знаат да почнаат десет години пред да се дијагностицираат со симптоми, ама тоа мозокот почнува поинаку да мисли, да се глупира едноставно да не си ти тоа што беше и тоа све оправдано поради ете физиолошки ем психолошки промени....затоа ќути си псссс, ѓаволот да не чуе, немаш појма како може преку ноќ све да се смени!
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.840
... ова сега си го напишал и никогаш веќе да не си го рекол, пишал или било што ќути си, ти си знаеш сега, но во иднина никој не знае што ќе се случи, за „никогаш“ секога постои “прв пат“, со таков памет сега си расчистен и ти и сопругата, ама зависи тие препреки на андропауза и менопауза кои знаат да почнаат десет години пред да се дијагностицираат со симптоми, ама тоа мозокот почнува поинаку да мисли, да се глупира едноставно да не си ти тоа што беше и тоа све оправдано поради ете физиолошки ем психолошки промени....затоа ќути си псссс, ѓаволот да не чуе, немаш појма како може преку ноќ све да се смени!
И јас и таа сме 40+ така да знаеме на што сме :) Два пати можноста за смрт се обиде да не раздели ама да не забегувам што и како се поминало за овој период од 4-5 години. А зошто да не се каже никогаш за нешто, пример никогаш нема да имам секс со маж, сосема сум сигурен, значи ич никогаш и никаде, и што сега, ако кажам никогаш ќе заречам и сасвим случајно ќе се исексам со некој лик?:icon_lol:
Некои работи човек едноставно ги знае и тоа е тоа :)
Но да се вратиме он-топик на темава...
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
7.250
Поени од реакции
4.670
И јас и таа сме 40+ така да знаеме на што сме :) Два пати можноста за смрт се обиде да не раздели ама да не забегувам што и како се поминало за овој период од 4-5 години. А зошто да не се каже никогаш за нешто, пример никогаш нема да имам секс со маж, сосема сум сигурен, значи ич никогаш и никаде, и што сега, ако кажам никогаш ќе заречам и сасвим случајно ќе се исексам со некој лик?:icon_lol:
Некои работи човек едноставно ги знае и тоа е тоа :)
Но да се вратиме он-топик на темава...
НЕ се сили толку пријател, арно ти рекоа невестиве. Невер сеј невер
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.540
Поени од реакции
34.704
...инаку, екстремно долгите врски секогаш ќе бидат или „прекинати“ или „крунисани“ со едно ембрионче кој ќе биде пресудно и ја скрати и ја реши врската, се додека долгите врски нема резултат од нивната љубов тогаш две работи се во прашање или нема вистинска љубов или еден од партнерите е стерилен, а другиот партнер чека да се роди плод на љубовта, па тоа се тегне во недоглед.

...најопасни се тие долги врски од средно уште кога најчесто едниот партнер, па дури можеби и двајцата се недораснати, незрели и неискусни со други освен меѓу себе двајцата, ваква врска ако заврши со брак во прашање се неколку години кога едниот, па и другиот ќе му се вроди желбата да види, почувствува, да доживее нешто ново, онака да проба.

...за брак треба хемија, онака целосна умствена, телесна хемија, па макар и егото да не ти го сака партнерот или партнерката, хемијата си ја прави својата работа и тоа е тоа вистински брак кој ќе трае, а да се замисли човек не можеш да замисли дека е во брак со дотичната особа, денес најдолгите екстремни врски се најчесто „врска од навика“ или онака „на западу ништа ново“!
 
Последно уредено:
Член од
3 јануари 2023
Мислења
7.250
Поени од реакции
4.670
...за брак треба хемија, онака целосна умствена, телесна хемија, па макар и егото да не ти го сака партнерот или партнерката, хемијата си ја прави својата работа и тоа е тоа вистински брак кој ќе трае...
Не се сложувам со овој дел.
За љубов треба хемија... за брак треба матичар, и/или поп.
Нит хемија нит пак физика, само математика го одржува бракот.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.087
Поени од реакции
15.932
Kako samo uspevate taka lesno lugeto vo sabloni da gi stavate, svaka cast. Bravo cim se znaete, zaviduvam.

Inaku, vo vrska vencavanje, spored hristijanskata teologija, brakot e sveta zaednica megu maz, zena i Svetiot Duh, i samiot cin na vencavanje pretstavuva edna od crkovnite sveti Tajni. Za vistinski vernici odnosno Hristijani, ili potocno kazano luge sto se trudat da bidat Hristijani ( vistinski Hristijani ne postojat samo eden vistinski Hristijanin cekorel na Zemjava- ova e moe mislenje mozda gresam ) e itekako bitna rabota. Ali podobro bi bilo da ne davaat zaveti i da ne vlagaat vo takva zaednica ako ne gi razbiraat pravilno rabotite i utre den resat da se razvedat.

Civilen brak e biten od aspekt na prava i obvrski, ali pa koj kako si saka, jas nikoj ne bi sovetuval za vakvi prilicno intimni raboti, posebno pa ako ne sum povikan.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.540
Поени од реакции
34.704
И јас и таа сме 40+ така да знаеме на што сме :) Два пати можноста за смрт се обиде да не раздели ама да не забегувам што и како се поминало за овој период од 4-5 години. А зошто да не се каже никогаш за нешто, пример никогаш нема да имам секс со маж, сосема сум сигурен, значи ич никогаш и никаде, и што сега, ако кажам никогаш ќе заречам и сасвим случајно ќе се исексам со некој лик?:icon_lol:
Некои работи човек едноставно ги знае и тоа е тоа :)
Но да се вратиме он-топик на темава...
...маченце, ти и таа не располагате со мозокот, може да наредиш на раката да ти даде чаша вода или ногата да ти удри топка, ама мозокот не можеш да го управуваш кога тој ќе ги дисбалансира тие неуротрансмитери во мозокот и не само што може да се исексаш, туку да истата да биде некоја за никаде, каде каде полоша од сопругата, исто важи и за неа,
така да немој, немојте да бидете толку сигурни, терајте си во слога и љубов, ама не коментирајте за иднина... никако, а тоа кога било кој е во опасност најчеста здравствена животно загрозувачка состојба сите си помагаат тоа е веќе друга приказна за хуманост, совесност и должност тука не се прави муабет, душа ќе се даде во моментот, тоа е сосема друга ситуација!

пример никогаш нема да имам секс со маж, сосема сум сигурен, значи ич никогаш и никаде,
...и за ова бев сведок, кога токму таков здрав згоден мушки егземплар во бош муабет не знам зошто токму таква реченица искажа како ти што напиша сега,

...по Х време ми се исповеда, не дека сакал, туку морал некому да каже, го гушело, па нашол мене да ме оптоварува :facepalm:

...не ми кажувај, офффф ајде ајде кажи, штом си почнал, ми вика „собрани мушко друштво расположени на Х место во Х време, поднапиени до одредена мера, да меѓу нив се знаело еден малку настран во тој шупак правец, као „кој не пробал да не зборува“ и као на шала, „дај да пробаме“ и као „ај да пробате“ и као овој што се исповедувал не сакал во моментот, „а бе ај бегајте педеришта низаедни“, па го натерале некако, „а бе заебанции да се насмееме“... и ?

...демек само „малку“ пробал и веднаш побегнал!... и?
па добро бе сфати го тоа како заебанции, глупирање, поднапиени, ете никој не е повреден, навреден, не се дознало што си се засекирал па ти толку, па и мене ми се лепат женски, а јас на заебанција им велам „да бев мушко све ќе ве наредев“, шала бе, немај гајле нека не ти тежи тоа,
...да ДА ДА, бијонс, све си во право, ама едно не знаеш?
- Што тоа не знам?
- Пааа, тоа дека ми се допадна!

:несвест:
 
Последно уредено:

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.111
Поени од реакции
8.899
ne vodam evidencija koj kolku vreme e go vrska, ama tuka vo Svedska interesen fenomen mi e lugje koi imaat deca, a uste se decko i devojka, ili po novo samo partneri :D

imaat deca, zaednicka smetka vo banka, kukja/ stan i se po red, a uste se decko i devojka. ne mi se jasni, ama iskreno kolku se otideni, ne ni sakam da im ja znam "logikata".
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.598
Поени од реакции
18.021
ne vodam evidencija koj kolku vreme e go vrska, ama tuka vo Svedska interesen fenomen mi e lugje koi imaat deca, a uste se decko i devojka, ili po novo samo partneri :D

imaat deca, zaednicka smetka vo banka, kukja/ stan i se po red, a uste se decko i devojka. ne mi se jasni, ama iskreno kolku se otideni, ne ni sakam da im ja znam "logikata".
Domestic partnership?

Зошто, треба папири и некој поп да ги врзуваат за да ти станат јасни? Многу поразумно ми изгледа тоа него ова кај нас.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.111
Поени од реакции
8.899
Domestic partnership?

Зошто, треба папири и некој поп да ги врзуваат за да ти станат јасни? Многу поразумно ми изгледа тоа него ова кај нас.
kolku so znam ne se ni toa.
domestic partnership (legalno, so dokumenti) mislam sambo go vikaat,
ne znam sto vklucuva sto ne, sporedeno so brak.

se kazuvaat kako decko i devojka, pod toa podrazbiram nikakov formalen dogovor.

brak tuka retko koj pravi vo crkva, ama mislam deka ima razlika megju toa sambo i brak i koga e samo vo maticno.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.700
Поени од реакции
19.737
Автоматски споено мислење:

Некако излегува поговорката зошто да купиш крава кога имаш млеко без пари.
Се изменија времиња ретко кој е за традиција и вера, луѓево денес само у секс им е глава, вредности и фамилија не баш, и од кога ќе се оженат/омажат не траат сакаат туѓо, таа дома е досадна, погледни го само процентот на разводи и ќе ти стане јасно Оти не им се жени/мажи.
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
7.250
Поени од реакции
4.670
kolku so znam ne se ni toa.
domestic partnership (legalno, so dokumenti) mislam sambo go vikaat,
ne znam sto vklucuva sto ne, sporedeno so brak.

se kazuvaat kako decko i devojka, pod toa podrazbiram nikakov formalen dogovor.

brak tuka retko koj pravi vo crkva, ama mislam deka ima razlika megju toa sambo i brak i koga e samo vo maticno.
Овде го викаат „eingetragene Partnerschaften“... или по нашки „регистрирани партнерства“
„Во Австрија и некои други земји-членки на ЕУ, регистрираните партнерства се сметаат за еквивалентни со бракови.
Со регистрирано партнерство две лица склучуваат долгорочно партнерство со меѓусебни права и обврски.
Регистрирано партнерство се воспоставува со истовремено и лично присуство на двајцата партнери во матична канцеларија. Секретарот ќе ги испрашува содружниците во присуство на двајца сведоци (по желба, само еден или ниеден сведок) поединечно и еден по друг, дали сакаат да воспостават регистрирано партнерство меѓу себе и, ако на прашањата се одговори потврдно, ќе наведат дека се правно поврзани партнери.“
ЛИНК
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Долгогодишните врски малтене се ко еден вид на брак, иако ете правно не стапиле во институција брак, но де-факто тие се маж и жена, ем се врзани, не се разделуваат/раскинуваат, а не влегуваат де-јуре во брак... свашта !
Автоматски споено мислење:

Некако излегува поговорката зошто да купиш крава кога имаш млеко за без пари.
Се изменија времиња ретко кој е за традиција и вера, луѓево денес само у секс им е глава, вредности и фамилија не баш, и од кога ќе се оженат/омажат не траат сакаат туѓо, таа дома е досадна, погледни го само процентот на разводи и ќе ти стане јасно Оти не им се жени/мажи.
Целосно се согласувам со твојов пост, но ипак штом една врска трае толку долго со години сепак значи дека има нешто, постои некаква биологија/хемија што ги привлекува еден со друг, во спротива врската не би траела ни пет дена, а не па со години, голем број на врски се распаѓаат и за денови, недели, месеци... а не пак да се фураат заедно со години, значи сепак врската е сериозна/стабилна, инаку би се распаднала како кула од карти само да дувнеш !
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom