Феминизам!

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.198
Поени од реакции
27.503
се бореле тие ... :pos:
Zavisi kaj citas.
Ona sto jas go zboruvam ne e preneseno so mainstream mediumi.
Taka ti se oformuva mislenjeto deka zenite se borele za gender queer.
Автоматски споено мислење:

Ќе сакаш да објасниш?
Prviot zakon sho go potpisa biden go vnese gender kako baza vrz koja ne smee da se diskriminira, namesto bioloski pol.
So toa, vo sad trans licata ke mozat da uzivaat vo zenski wcinja, zenski sportovi, zenski stipendii.
Pogledni go Rachel Levine.
Автоматски споено мислење:

Се борат и за еднакви плати, а одредени женски спортски лиги не се ни блиску популарни како машките. Ако нема спонзори, нема да има ни повисоки плати. Спонзорите бараат продавање на реквизити и правење реклами, а телевизиските права гледаност. Кога ќе ја достигнат популарноста со машките лиги, може да зборуваме за еднакви плати. :)
Ok, fer, i ja mislam deka Jon Kortajarena opravdano zimaat pomalku plata od Kendal Jenner i Bella Hadid.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.987
Ok, fer, i ja mislam deka Jon Kortajarena opravdano zimaat pomalku plata od Kendal Jenner i Bella Hadid.
Знам дека Кендал Џенер е најплатениот модел во светот. Во таа индустрија доминираат жените како модели, а мажите како дизајнери. Ама лицето на Кендал се продава и поради семејното име, селебрити стар. Но модата не е мој фах, дури не ги ни следам модните трендови. :D

Никој не ти брани за спортуваш, само немој тоа да биде бокс.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.198
Поени од реакции
27.503
Ако не ви беа дадени на тацна "правата" тешко дека ќе извојувавте нешто
Na site luge na planetava im se dadeni pravata na tacna.

Sto e toa spored tebe so gi pravi mazite pozasluzni za prava od raganje od zenite?

Konceptot za prava se razlikuva od kultura do kultura od antika do denes.
Atinjanite na primer bile shokirani sho zenite vo Sparta imale pravo na imot i vladeenje i ucele da citaat i pisuvaat a pa i da se tepaat.
Rimjanite bile zbuneti sho Etrurskite zeni mozele sami da izleguvaat nadvor bez maska pridruzba.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.680
Поени од реакции
2.508
Na site luge na planetava im se dadeni pravata na tacna.

Sto e toa spored tebe so gi pravi mazite pozasluzni za prava od raganje od zenite?

Konceptot za prava se razlikuva od kultura do kultura od antika do denes.
Atinjanite na primer bile shokirani sho zenite vo Sparta imale pravo na imot i vladeenje i ucele da citaat i pisuvaat a pa i da se tepaat.
Rimjanite bile zbuneti sho Etrurskite zeni mozele sami da izleguvaat nadvor bez maska pridruzba.
те рчкам малце бе :цицки:
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.578
Поени од реакции
11.595
"It is to you, woman, beautiful lost redeemer of the race, that I dare address this chapter.
That which stirs in you now is not madness, is not sin, is not folly, but is life, new life,
and joy and fire that will beget a new race, and create a new heaven and a new earth.
...
To you, oh unknown woman, the sword pledged. Keep the faith!”
- The Woman Girt with a Sword, Jack Parsons
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.570
Поени од реакции
5.975
Памтите Лијам Хемсворт и Мајли Сајрус ко беа во брак?
Памтите кога 2 години се шушкаше дека типот за се и наредува?
Кога извори блиски на пејачката, кажуваа дека тој полека станувал патолошки опсесивен?
Што направи Мајли? Го остави. Каде замина Мајли. На езерото Комо во Италија. Со кого? Со другарката Кејтлин Картер со која беа сликани кај што се лапаат. :love:




Со други зборови:
Miley: Hey Liam, can I wear pussy bracelets?
Liam: No.
Miley: Bye, Felicia.




Ова е темата на која вечно ќе бидам крајна ЛЕВИЦА - пичкин дивеж y'all.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.198
Поени од реакции
27.503
Памтите Лијам Хемсворт и Мајли Сајрус ко беа во брак?
Памтите кога 2 години се шушкаше дека типот за се и наредува?
Кога извори блиски на пејачката, кажуваа дека тој полека станувал патолошки опсесивен?
Што направи Мајли? Го остави. Каде замина Мајли. На езерото Комо во Италија. Со кого? Со другарката Кејтлин Картер со која беа сликани кај што се лапаат. :love:




Со други зборови:
Miley: Hey Liam, can I wear pussy bracelets?
Liam: No.
Miley: Bye, Felicia.




Ова е темата на која вечно ќе бидам крајна ЛЕВИЦА - пичкин дивеж y'all.
Ozbilen si?
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.570
Поени од реакции
5.975
Пола - пола. Постот е напишан делумно шеговито.
По страна женски права, лгбт права сум крајно либерален.
По прашања како економија и миграција сум крајно конзервативен.
Тоа значи ако се здружам со луѓе од Левица, порано или подоцна ќе дознаат дека сум про Капитализам, ој тоа зло на нееднаквоста, веднаш ќе ме отпишат.
Ако се здружам со луѓе од Десница, порано или подоцна ќе дознаат каков став имам по прашање жени и лгбт, ќе бидат шокирани и ќе ме отпишат. Животот на еден Центрист. Или подобро кажано Анархист. Ни Центрист несакам да бидам. Презирам категории.

За жените сум крајна Левица. Тој прво ја контролира со кого смее со кого не смее да се гледа. Потоа е опсесивен. Се почесто станувал и вербален. А после вербалното... сите знаеме што следува.
Убаво направи што го откачи. И мајката и таткото и го имаат грбот.

Тој сега има нова, и со неа беа сликани каде што беше очигледно дека неубаво се однесува и со неа.
Мајли куртули од потенцијален насилник, кој лечи фрустрација преку бокс на жена.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.377
Поени од реакции
5.838
Памтите Лијам Хемсворт и Мајли Сајрус ко беа во брак?
Памтите кога 2 години се шушкаше дека типот за се и наредува?
Кога извори блиски на пејачката, кажуваа дека тој полека станувал патолошки опсесивен?
Што направи Мајли? Го остави. Каде замина Мајли. На езерото Комо во Италија. Со кого? Со другарката Кејтлин Картер со која беа сликани кај што се лапаат. :love:




Со други зборови:
Miley: Hey Liam, can I wear pussy bracelets?
Liam: No.
Miley: Bye, Felicia.




Ова е темата на која вечно ќе бидам крајна ЛЕВИЦА - пичкин дивеж y'all.
Кои се овие кокони бе?
Автоматски споено мислење:

Пола - пола. Постот е напишан делумно шеговито.
По страна женски права, лгбт права сум крајно либерален.
По прашања како економија и миграција сум крајно конзервативен.
Тоа значи ако се здружам со луѓе од Левица, порано или подоцна ќе дознаат дека сум про Капитализам, ој тоа зло на нееднаквоста, веднаш ќе ме отпишат.
Ако се здружам со луѓе од Десница, порано или подоцна ќе дознаат каков став имам по прашање жени и лгбт, ќе бидат шокирани и ќе ме отпишат. Животот на еден Центрист. Или подобро кажано Анархист. Ни Центрист несакам да бидам. Презирам категории.

За жените сум крајна Левица. Тој прво ја контролира со кого смее со кого не смее да се гледа. Потоа е опсесивен. Се почесто станувал и вербален. А после вербалното... сите знаеме што следува.
Убаво направи што го откачи. И мајката и таткото и го имаат грбот.

Тој сега има нова, и со неа беа сликани каде што беше очигледно дека неубаво се однесува и со неа.
Мајли куртули од потенцијален насилник, кој лечи фрустрација преку бокс на жена.
Имаше еден педер на форумов, скорпион или како беше пред две-три години, тој беше вмровец-либерал-комунист-десничар-вметнипожелба, све му се имаше измешано во тоа лејката:D
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.198
Поени од реакции
27.503
Feminist moze da diskutira za Valerie Solanas, za Majli ne znam, ne e toa feminizam tuku obicen trac.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom