Феминизам!

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
А како онда ти пишуеш со селски јазик?
@EmilijaS, не му се лути на Берик, информиран е доволно за да знае дека во принцип ние скотјанерите зборуваме некаква „искварена“ варијанта на битолското, прилепското и велешкото наречје.
 

EmilijaS

Cat lady
Член од
21 јануари 2016
Мислења
627
Поени од реакции
2.485
@EmilijaS, не му се лути на Берик, информиран е доволно за да знае дека во принцип ние скотјанерите зборуваме некаква „искварена“ варијанта на битолското, прилепското и велешкото наречје.
Не му се лутам, ништо од онлајн свет не земам сериозно. Само му потврдив дека вистина, не се разбираме. :giggle:
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Моќно видео...

Колку само тезок зивот имаат зените видете со колку све конфликтни информации се бомбардирани и како сакате после они да зивеат и да не бидат збунети... постојано се осудувани за се и сесто а они само сакаат да бидат сакани.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
I don’t look smart (according to guys! I don’t know how smart people look like tho haha) I wear makeup everyday and I dress fashionably so guys tend to think I’m “dumb” which creates a lot of funny, sad, and annoying situations. This happened to me today:

After my classes I decided to go to a cafe, eat something super sugary and drink a tea while studying criminal law. Sometimes when im studying and concentrating I tend to forget how much space I take up. I put my papers and books everywhere. A young guy came up to me and said “hi”, i immediately started packing my stuff because I thought there is no space left in the cafe and he wants to sit down. Then he continued with “what are you studying beautiful?”. I was the middle of organizing my papers so I just simply said “law”. Then he started laughing super loudly. At this point i got confused and i looked at him then he continued “you have a really wild imagination my dear”. I was in shock.
Еве какви дополнителни шокови добиваат...
 
Член од
8 јануари 2020
Мислења
806
Поени од реакции
2.020

Еве какви дополнителни шокови добиваат...
Anon.... mislam deka lezbejka ne postoi... po mene ona e samo Bi ali mnogu ljuta na mazot kako pojava.... najcesto od opravdani pricini....

E sega, ako ja apliciram ovaa logika obratno, me interesira dali si ti Gej ili Bi?

I kako ljubitel na zenata, moram da ti priznaam deka sum zagrizen.... akciite na lugje kako tebe rezultiraat vo se pogolem zamav na lezbejstvoto i neofeminizmot kako reakcionerska pojava.... no pominuvam proces na pomiruvanje... deka verojatno i kjerka mi kje mora da bide lezbejka....
 
Член од
8 јануари 2020
Мислења
806
Поени од реакции
2.020
Како тоа мене ме тангира? Прибери пуканките.

Време за едукација:

POWERING CHANGE: WOMEN IN INNOVATION AND CREATIVITY
Obid da ti pomognam vo tvojto debankiranje na mojta teza... deka nikad nema da te baniraat.... no np... strpliv sum...

A koga sme vekje kaj edukacijata... da probam i jas mal doprinos....

Treba da pocne od mali noze, gi kupuvate ovie zasega dve....

51_42_5_11__16__5_2018784_54_46_10__15__5_201863_Prikazni-za-dobra-nokj-za-buntovni-devojcinja.jpg

782_35_20_13__10__4_2019buntovni devojcinja 2.jpg

Vnatre gi ima povekjeto za koi educirash, no ima i alpinistki, surferki, piratki, hatshepsut, nefertiti....

I bitno e Tato da i gi cita, za da porasne so podobra slika za mashkiot pol...

A za sin... nemam iskustvo....
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
Obid da ti pomognam vo tvojto debankiranje na mojta teza... deka nikad nema da te baniraat.... no np... strpliv sum...

A koga sme vekje kaj edukacijata... da probam i jas mal doprinos....

Treba da pocne od mali noze, gi kupuvate ovie zasega dve....

Прегледај го приврзокот 235311

Прегледај го приврзокот 235312

Vnatre gi ima povekjeto za koi educirash, no ima i alpinistki, surferki, piratki, hatshepsut, nefertiti....

I bitno e Tato da i gi cita, za da porasne so podobra slika za mashkiot pol...

A za sin... nemam iskustvo....
Нема ништо "бунтовно" во тоа од мали нозе да се образоваш за жените кои дале огромни придонеси за човештвото. Тоа е основно човеково право. И зошто би било четиво исклучиво наменето за девојчиња?
 
Член од
8 јануари 2020
Мислења
806
Поени од реакции
2.020
Нема ништо "бунтовно" во тоа од мали нозе да се образоваш за жените кои дале огромни придонеси за човештвото. Тоа е основно човеково право. И зошто би било четиво исклучиво наменето за девојчиња?
Za imeto isto razmisluvav... zenite vnatre se skroz normalni.... no i ednakvosta na mazot i zenata e normalna rabota... pa sepak imame feminizam koj shto treba da ne potseti na toa.... i toa e vo red.... donekade go razbiram i lipstik feminizam... kako konceptuala...

No imeto... buntovna.... deka toa shto ona ne e ko drugite so barbikite.... e vo red.... pa taka go prifativ....

Povekje sum vo analizata kako so kjerka od aspekt na tatko.... da imav sin sigurno kje go educirav da gi ima viteshkite principi.... ljubov, pocit, griza, hrabrost.. samo del od niv.... smetam deka i kjerka treba da gi ima..... zenata i mazot na noviot eon shto bi rekle Talamitite.... novata paradigma....

Taka da... za mene ova shto go zboruvash... e normalna rabota....

No zakonot na prirodata... akcija i reakcija..... treba da se kontemplira... kazuva mnogu za nas....
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
Za imeto isto razmisluvav... zenite vnatre se skroz normalni.... no i ednakvosta na mazot i zenata e normalna rabota... pa sepak imame feminizam koj shto treba da ne potseti na toa.... i toa e vo red.... donekade go razbiram i lipstik feminizam... kako konceptuala...

No imeto... buntovna.... deka toa shto ona ne e ko drugite so barbikite.... e vo red.... pa taka go prifativ....

Povekje sum vo analizata kako so kjerka od aspekt na tatko.... da imav sin sigurno kje go educirav da gi ima viteshkite principi.... ljubov, pocit, griza, hrabrost.. samo del od niv.... smetam deka i kjerka treba da gi ima..... zenata i mazot na noviot eon shto bi rekle Talamitite.... novata paradigma....

Taka da... za mene ova shto go zboruvash... e normalna rabota....

No zakonot na prirodata... akcija i reakcija..... treba da se kontemplira... kazuva mnogu za nas....
Феминизам како реакција на андроцентризмот кој е присутен и вкоренет во секоја пора на општеството, од памтивек. Барбики и едукација не се меѓусебно исклучиви.
 
Член од
8 јануари 2020
Мислења
806
Поени од реакции
2.020
Феминизам како реакција на андроцентризмот кој е присутен и вкоренет во секоја пора на општеството, од памтивек. Барбики и едукација не се меѓусебно исклучиви.
Ne se... no za da ne bulshituvam.... stavot e dzabe ako ne se aplicira prakticno..... pa toa kaj mene izgleda vaka....

20200227_114641.jpg

Zapazi deka megju niv e i Spok... eden mnogu biten aspekt.... princip...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom