Феминизам!

Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
Знаев дека некој од вас ќе шлапа за ова. Мене лично секакви трендови ми сметаат и избегнувам да ги следам, односно да бидам дел од стадото, али не гледам ништо лошо во иницијатива која ќе поттикне повеќе жени да споделат немили искуства.
Каде гледате проблем тука?
Проблемот е што прво, се знае од кои центри доаѓа и се знае дека не е туку-така сето ова.
Вториот проблем е кокошкиниот менталитет. Ене погледни ги скриншотовите мои горе и спореди ги со вистинските немили искуства што се споделени.
 
C

Castiel

Гостин
Знаев дека некој од вас ќе шлапа за ова. Мене лично секакви трендови ми сметаат и избегнувам да ги следам, односно да бидам дел од стадото, али не гледам ништо лошо во иницијатива која ќе поттикне повеќе жени да споделат немили искуства.
Каде гледате проблем тука?
Има пошто се става општа етикета за мажот како најголемо зло.

Sent from my SM-A510F using Tapatalk
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.732
Поени од реакции
24.350
Проблемот е што прво, се знае од кои центри доаѓа и се знае дека не е туку-така сето ова.
Вториот проблем е кокошкиниот менталитет. Ене погледни ги скриншотовите мои горе и спореди ги со вистинските немили искуства што се споделени.
Знам од каде доаѓа и нормално е дека нема да имаат сите капацитет да разберат. Освен тоа? Вистинските искуства не се за почит? Познавајќи го менталитетот, мислам дека овакви акции би охрабриле некоја девојка да каже нешто кое го криела од јавноста, дали од страв или срам, небитно.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
Знам од каде доаѓа и нормално е дека нема да имаат сите капацитет да разберат. Освен тоа? Вистинските искуства не се за почит? Познавајќи го менталитетот, мислам дека овакви акции би охрабриле некоја девојка да каже нешто кое го криела од јавноста, дали од страв или срам, небитно.
Епа на иста линија сме. Место да се почитува акцијата, се стават секакви смешки кои прават да се гледа со спрдња на сето тоа.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Знам од каде доаѓа и нормално е дека нема да имаат сите капацитет да разберат. Освен тоа? Вистинските искуства не се за почит? Познавајќи го менталитетот, мислам дека овакви акции би охрабриле некоја девојка да каже нешто кое го криела од јавноста, дали од страв или срам, небитно.
Сето тоа е tasno... Што има моја приватност да споделувам со непознати на соц. мрежи?
Башка 90% од "potresnite" искуства се во стилот: "Види, и на мене ми се пуштаа, посакувана сум"
Сељачко пуштање имало и секогаш ќе има.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Еј @Agda Beata види види:

Како жена, дел сум од ранлива категорија на индивидуи кои се секојдневно подложени на крајно безобразни вербални, физички, ментални и економски злоупотреби и ваквите приказни кои би можела да ги споделам како дел од кампањата #СегаКажувам #TaniTregoj ги имам безброј.

Но, како cis хетеро високо едуцирана припадничка на белата доминантна раса, никогаш нема да бидам предмет на напади и вознемирувања на кои секојдневно се подложени моите геј, транс, квир, пријател(к)и од друга раса или од друга веќе маргинализирана заедница

 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.732
Поени од реакции
24.350
Запад бе, модерни сме. Гарант и Клара Цеткин се изразувала овака.[DOUBLEPOST=1516359826][/DOUBLEPOST]@VOLK2234, друга работа... „Сељачко пуштање имало и ќе има“. Како тоа само на Балканот го има, а во другите земји и не е толку популарно? Зарем нема и во останатите земји глупа сељачаана без основно домашно воспитување, која не знае како да се однесува со останатите?
 
Последно уредено:

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.164
@VOLK2234, друга работа... „Сељачко пуштање имало и ќе има“. Како тоа само на Балканот го има, а во другите земји и не е толку популарно? Зарем нема и во останатите земји глупа сељачаана без основно домашно воспитување, која не знае како да се однесува со останатите?
Не знам дали иронично се поставени прашањата, ама одговорот е има.

 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.585
Поени од реакции
81.169
Се кладам женава нема видено црнец со очи, али мора да биде модерна по западњачки тренд :)

Пишала никогаш немала да биде малтретирана како другите припадници на другите раси.... штета што во земјава нема црнци, на секој чекор ќе им викав "суп нига"[DOUBLEPOST=1516369872][/DOUBLEPOST]Па и презимево на девојкава и одговара жими се, Симона ГЕТОва
:pos:
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.732
Поени од реакции
24.350
Не знам дали иронично се поставени прашањата, ама одговорот е има.

„Здраво убавице“ и милион комплименти се сељачко однесување? Си бил жена на Балканот да видиш што е сељачко удварање? Да те малтретира тип и да не прифаќа „не“ како одговор затоа што неговото мото гласи „нема жена што не дава, има маж што не бара“? До сабајле можам да ви пишувам овакви досетки, дури и погрди работи. Ова на клипов е гола вода, ако некоја го гледа како малтретирање, мене би ми ласкало. Па побогу, еден куп луѓе ѝ посакаа убав ден, ја прашаа како е, а дури чув и god bless you.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
„Здраво убавице“ и милион комплименти се сељачко однесување? Си бил жена на Балканот да видиш што е сељачко удварање? Да те малтретира тип и да не прифаќа „не“ како одговор затоа што неговото мото гласи „нема жена што не дава, има маж што не бара“? До сабајле можам да ви пишувам овакви досетки, дури и погрди работи. Ова на клипов е гола вода, ако некоја го гледа како малтретирање, мене би ми ласкало. Па побогу, еден куп луѓе ѝ посакаа убав ден, ја прашаа како е, а дури чув и god bless you.
Убедливо први гњаватори се црнците, после тоа следува латино и Ибериски полуостров циганаријата, па тек после нив можеби доаѓа Балканот.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.732
Поени од реакции
24.350
Убедливо први гњаватори се црнците, после тоа следува латино и Ибериски полуостров циганаријата, па тек после нив можеби доаѓа Балканот.
Од кај ја извади статистикава? Црнци те имаат највеќе гњавено? :icon_lol:

Не можам да зборувам за ова, затоа што претежно сум имала непријатни искуства со Балканци. Веројатно поради местоположбата.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
Од кај ја извади статистикава? Црнци те имаат највеќе гњавено? :icon_lol:

Не можам да зборувам за ова, затоа што претежно сум имала непријатни искуства со Балканци. Веројатно поради местоположбата.
Ммм, знаеш си сакаат покрупни црнците...:icon_lol::icon_lol::icon_lol:

Не, озбилно ова, пет месеци катадневно имав прилика да набљудувам и споредувам, Балканците се господа за горенаведената циганарија (и мажи и жени).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom