Феминизам!

Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
А и кога веќе збориме за еднаквост ги земам примерите од другиве земји и вести како што беше типкана што лажно обвини таксист дека ја силувал го измалтретираа човекот на крај да се дознае дека е невин и типкава ја осудија на 16 месеци..а што ако машко ги направи тоа ...мислам дека ни во предвид не би го зеле тоа а нит па дека би верувале што значи не сме ние мушка популација кој знае колку привилегирани а не дај боже да станува стварно збор за силување и да ја силувал девојката доживотен не му бега.
во норвешка осудија женски за силување на машки, и тоа неколку пати.
поретко се случува, и сигурно многу многу поретко мажите би пријавиле, но има и тоа.

Друго семејно насилство нема само врз жени него и мажи колку има напукани мажи и насилни толку има и жени и ќутливи типци ама пак не го сваќаат тоа нешто многу озбилно.
Ред други примери али ај доста се и овие у секој случај не сум против феминизмот али се во своја мера и стварно полова еднаквост а не едните да бидат нешто повеќе од другите
има многу случаи за семејно насилство врз мажи, имам слушнато и случаи пред суд и во Македонија.




------------------------------------------------------------------------------------------------------
не за тебе но генерално темава е магнет за тролови што појма немаат за што зборуваат. виделе некое глупаво рејџ видео анти “фем“ на јутуб и пишуваат тука. на ниво на оние видеа за рамна земја исто. :)
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
виделе некое глупаво рејџ видео анти “фем“ на јутуб и пишуваат тука
Во живо имам видено феменистки кои под дифолт се вегетаријанки, многу неуротични битија.
 
Член од
29 септември 2017
Мислења
178
Поени од реакции
102
има многу случаи за семејно насилство врз мажи, имам слушнато и случаи пред суд и во Македонија.
Имам слушнато и јас. Живееме во едно такво општество, што доколку маж пријави во полиција насилство од страна на жена, ќе биде исмејан, сметан за „слабак“ итн. Не се гледа сериозно на овој проблем.
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Имам слушнато и јас. Живееме во едно такво општество, што доколку маж пријави во полиција насилство од страна на жена, ќе биде исмејан, сметан за „слабак“ итн. Не се гледа сериозно на овој проблем.
па треба да се гледа. колку ќе биде исмеан јас не знам, не е ни битно. важно има социјална стигма и за тоа не пријавуваат.
да бидам искрен јас би пријавил ако ми се случи. боље да ја пријавам отколку да спаднам и јас на физичко ниво па со тупаници да ја решавам, па ОНА да ме пријави. ако се разведувам би имал и плус аргумент црно на бело пред суд итн.

а за тоа измевање, многу слично и бетер е со жените. кога ги силуваат, и во станица и вака општеството ги измева “сами си го барале“ “биле вака така облечени“ итн. и овчарот што се обиде да ја силува Холанѓанката па имаше бајаги луѓе на ФБ што вака ја напаѓаа.
Сакам да кажам, ова што збориш измевање, има и кај жените, ако не и бетер.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: DL5

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
а за тоа измевање, многу слично и бетер е со жените. кога ги силуваат, и во станица и вака општеството ги измева “сами си го барале“ “биле вака така облечени“ итн. и овчарот што се обиде да ја силува Холанѓанката па имаше бајаги луѓе на ФБ што вака ја напаѓаа.
Сакам да кажам, ова што збориш измевање, има и кај жените, ако не и бетер.
Ова ко од штабот на ДРПМНЕ.
Имало 10тина (ајде нека се 20тина) идиоти со лоша смисла за хмор.

Не лажи има сркин шотови.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.088
Let's not forget the guy who was brave enough to whip out his dong in front of 5,000 angry feminists

а за тоа измевање, многу слично и бетер е со жените. кога ги силуваат, и во станица .
е од каде знаеш како е во станица?
 
Последно уредено:

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.240
Поени од реакции
22.435
Логично ! (религиско - феминистички односи) 22195794_1694839667224733_1121258145364963087_n.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom