Феминизам!

Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.735
Поени од реакции
24.380
Платиле исто ама се само 10% од вкупниот број натпреварувачи
Чиста логика ти е дека повеќе натпреварувачи > поголема конкуренција > поголема атрактивност = повеќе пари

Не ми одговори за примерот со Вимблдон, во ред е што мажите играат (работат) скоро дупло повеќе а зимаат исто како жените ?
Што е битен полот? Сите се учесници во натпреварот, плаќаат исто, према тоа и им следува иста сума на пари како награда.

Некомпетентна сум да зборувам за тоа, ама не, не ми делува како океј.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.169
Поени од реакции
3.467
Помала е конкуренцијата кај жените, плус крсјното време кај жените е помало отколку кај машките. Ако сакате рамноправност, трчајте заедно со машките и се кладам дека ниедно женско нема да има во први пет така да пак не би добиле награда.
Второ, логично е наградниот фонд да е процентуален, објаснија погоре.
Дали ако има натпревар у плетење, и се пријават 100 баби и 4 дедовци, иста награда да добијат првите 3 места кај бабите и првите 3 места кај дедовците (глуп е примеров со плетењето, наведи ти некоја категорија каде жените се доминантно подобри од мажите)
 
M

MD_

Гостин
Што е битен полот? Сите се учесници во натпреварот, плаќаат исто, према тоа и им следува иста сума на пари како награда.

Некомпетентна сум да зборувам за тоа, ама не, не ми делува како океј.
Во право си не е битен полот, оти нели рамноправни се сите нека го стават целиот награден фонд за 1-3 место без разлика на полот. Нај фер е така мислам ?
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.735
Поени од реакции
24.380
Во право си не е битен полот, оти нели рамноправни се сите нека го стават целиот награден фонд за 1-3 место без разлика на полот. Нај фер е така мислам ?
Ти нема смисла муабетов.[DOUBLEPOST=1501598445][/DOUBLEPOST]
Помала е конкуренцијата кај жените, плус крсјното време кај жените е помало отколку кај машките. Ако сакате рамноправност, трчајте заедно со машките и се кладам дека ниедно женско нема да има во први пет така да пак не би добиле награда.
Второ, логично е наградниот фонд да е процентуален, објаснија погоре.
Дали ако има натпревар у плетење, и се пријават 100 баби и 4 дедовци, иста награда да добијат првите 3 места кај бабите и првите 3 места кај дедовците (глуп е примеров со плетењето, наведи ти некоја категорија каде жените се доминантно подобри од мажите)
Инспирирај ги сите со иста награда и што знаеш, може некој ќе се надмине себеси.
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
2.241
Поени од реакции
4.433
Бужаровска експертот за маратонското трчање се јави :facepalm:
Барем 5% од оние шо коментирале на една трка у живот ак се имаат појавено или сеа нека се пријават еве.
Прогнозирам дека пак нема да има повеќе од 20 жени сите ќе се пријават на трката од 5км и ќе солат памет за џендер икуалити...
А ниедна македонка, па и македонец нема да земе награда од првите 3 главни, тоа е друг муабет. Оавен ако се две без три како лани


Знаеш кога може да бидат еднакви наградите, кога ќе има приближно исто пријавени. Лани у Прилеп беше срамови тројца мажи и две жени имаше на маратон. Една кога дозна дека треба само да истрча релаксирано се префрли од полумаратон да трча маратон и си зема 300-400евра за трето место.

Тогаш никој не се побуни, немаше и зошто, критиките беа насочени кон организаторот пошо настанот беше у ист ден со маратоните во Загреб и Софија.
 
Последно уредено:

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Ако се работеше за бизнис ќе разберев, ама ова е спорт. Ај кол булшит.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.735
Поени од реакции
24.380
Член од
25 јули 2016
Мислења
1.084
Поени од реакции
950
Louie: Jesus, Vinny. You just iced a woman, you know that?
Vinny: You know what you are, Louie? You're a fuckin' male chauvinist pig.
Louie: What do you mean, I'm a male chauvinist pig? You just shot a broad.
Vinny: A cop. I just shot a cop. They wanna be equal? I made her equal.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.770
Поени од реакции
14.046
Се плашат да не бидат наречени расисти.
Aludirav na "feministkite", zaso niv gi nema da gi zastitat vskvite zrtvi sto se prilicno cesti vo muslimanskiot/religiozniot svet.

A eve deckovo sto se grizi za vakvite licnosti e narekuvan rasist I slicno od social justice warriors.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.735
Поени од реакции
24.380
Aludirav na "feministkite", zaso niv gi nema da gi zastitat vskvite zrtvi sto se prilicno cesti vo muslimanskiot/religiozniot svet.

A eve deckovo sto se grizi za vakvite licnosti e narekuvan rasist I slicno od social justice warriors.
Од истата причина и „феминистките“ не го прават тоа.
И мене ме нарекоа расист, милион пати. :icon_lol:
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.735
Поени од реакции
24.380
Кој те нарекол, и зошто?
Welcome to the club.
Феминистки од цел свет ми се нафрлија затоа што се противев на терминот „бела феминистка“ и реков дека сум навредена поради тоа што ме ставаат во некаква категорија само поради бојата на кожата. При тоа ми се расфрлаа со дебилниот муабет за white privilege. И покрај тоа што дебатирав најкултурно и пазев да не навредам некој, односно се однесував со респект према останатите, ги слушав и почитував нивните мислења и пробав да се ставам во кожата на другиот за да разберам зошто го има оформено баш тоа мислење, бев извреѓана со секакви зборови и на крај блокирана од групата.

“Beware that, when fighting monsters, you yourself do not become a monster... for when you gaze long into the abyss. The abyss gazes also into you.”

- Friedrich Nietzsche

И во други прилики сум била наречена расист од страна на Швеѓани и Арапи. Јас кога ќе речам дека се противам на секаква неправда и при тоа не гледам боја на кожа, нација или религија, го мислам тоа и не ми е битна етикетата што ќе ми ја залепат некои њу ејџ либерали.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom