Феминизам!

D

Daedalus

Гостин
Ова е канцерот на денот...
http://everydayfeminism.com/2016/03/objectivity-can-be-oppressive/

Поретардирано нешто, неам прочитано у живот, никад!

In her book Black Feminist Thought, Patricia Hill Collins gives a brilliant explanation of how positivism – a school of thought that values objectivity and provable arguments – benefits white men the most. She also points out that black feminists and womanists have developed an alternative form of epistemology, or way of understanding knowledge, that she refers to as “black feminist thought.”

At risk of oversimplification, black feminist thought centers the lived experiences of marginalized people. It argues that subjectivity is valuable because people’s lived experiences are valuable – because people’s spoken truths are, in and of themselves, truths.

And it argues against the idea that objectivity – which involves an emotional detachment from knowledge – is important in all academic fields.

And this is an important perspective, particularly when exploring social justice.

So, with the work of Patricia Hill Collins and others in mind, let’s take a look at some of the reasons why glorifying objectivity in social justice debates can not only be counter-productive, but really oppressive.
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Ова е канцерот на денот...
http://everydayfeminism.com/2016/03/objectivity-can-be-oppressive/

Поретардирано нешто, неам прочитано у живот, никад!

In her book Black Feminist Thought, Patricia Hill Collins gives a brilliant explanation of how positivism – a school of thought that values objectivity and provable arguments – benefits white men the most. She also points out that black feminists and womanists have developed an alternative form of epistemology, or way of understanding knowledge, that she refers to as “black feminist thought.”

At risk of oversimplification, black feminist thought centers the lived experiences of marginalized people. It argues that subjectivity is valuable because people’s lived experiences are valuable – because people’s spoken truths are, in and of themselves, truths.

And it argues against the idea that objectivity – which involves an emotional detachment from knowledge – is important in all academic fields.

And this is an important perspective, particularly when exploring social justice.

So, with the work of Patricia Hill Collins and others in mind, let’s take a look at some of the reasons why glorifying objectivity in social justice debates can not only be counter-productive, but really oppressive.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.840
Поени од реакции
14.207

Штета што нема некој од другата страна за да се дискутира, џабе постираме статии и видеа. Може клуч на темава :icon_mrgr::icon_mrgr:
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.819
Поени од реакции
24.853

Штета што нема некој од другата страна за да се дискутира, џабе постираме статии и видеа. Може клуч на темава :icon_mrgr::icon_mrgr:
Очекуваш дискусија со глупи „феминистки“ како овие на видеово? Да, такви нема, а и ако има некоја таква овде нека повели, би сакала и јас да поразговарам со неа. Освен тоа одамна разјаснивме дека феминизмот нема врска со војна меѓу полови, како што сакате да го прикажете вие со видеава. Јас искрено не гледам некоја голема разлика помеѓу некои ликови овде и радикалните „феминистки“. О да, освен во полот. :sneaky:
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.840
Поени од реакции
14.207
Очекуваш дискусија со глупи „феминистки“ како овие на видеово? Да, такви нема, а и ако има некоја таква овде нека повели, би сакала и јас да поразговарам со неа. Освен тоа одамна разјаснивме дека феминизмот нема врска со војна меѓу полови, како што сакате да го прикажете вие со видеава. Јас искрено не гледам некоја голема разлика помеѓу некои ликови овде и радикалните „феминистки“. О да, освен во полот. :sneaky:
Баш напротив, најсериозно сакам некој со видувања од другата страна да даде свој став. Такви глупи како што ги нарекуваш ти, ги има доволно на интернетов и интересни ми се колку брзо се палат преку ебан коментар ама никаква дискусија со нив не можеш да развиеш. На Кајгана сметам дека во посериозните теми нема толку заебанции и можеш да си дискутираш нормално. Во оваа тема и во денешните мажи паднаа интересни дискусии ама 90% беа мажи што дискутираа, затоа барам некоја жена да даде мислење.

И јас и ти знаеме дека не се вистински феминистки и дека се feminazis ама не го менува фактот дека земаат се поголем и поголем замав и имаат големо медиумско влијание. Моментално они се множината и го претставуваат феминизмот.
Разиел напиша убав пост на претходната страна и ти препорачувам да го изгледаш видеото со Гавин и феминистката ако досега не си го изгледала. Тотално ја уби во поим, почна да блада жената од што не знаеше што да му одговори. Ме интересира дали има нешто со што не се согласуваш ти, од тоа што го кажа Гевин ?
Според мене феминизмот нема што повеќе да бара во западниот цивилизиран свет, само штета и тензија прават. Зошто не се фокусираат кон конзервативниот источен свет? Или им фуфка таму па ајде ќе ги смараме луѓево тука :icon_mrgr:
Ок, кај нас во Македонија не се истакнати до толку feminazis т.е libtards ама горе од Балканот и Америка/Канада имаат сериозен удел во секојдневниот живот на луѓето. Повеќе имам проблем со radical liberals, SJW ама тоа е за во друга тема.
Back on topic:
Што ќе кажеш за коментарите пред некоја страна од одредени членови дека жените не се доволно амбициозни, емоционално нестабилни, не се одлучни, желни за внимание, немаат натпреварувачки дух итн. Исто така зошто мажите се уште доминираат во науката, инженерството и филозофијата, никој не им брани на жените да ги земат тие студии. За спорт да не збориме, две девојчиња дали знам што пратат спорт.
Имај во ум дека генерализирам и зборам општо, нормално дека има исклучоци.

Не ме сфаќај погрешно немам ништо против жените не сум misogynist. Ги сакам и почитувам повеќе од они себеси. :icon_mrgr:
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387

Штета што нема некој од другата страна за да се дискутира, џабе постираме статии и видеа.
Зафатени се, се обидуваат да го јавнат "третиот бран" :D

 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.819
Поени од реакции
24.853
Баш напротив, најсериозно сакам некој со видувања од другата страна да даде свој став. Такви глупи како што ги нарекуваш ти, ги има доволно на интернетов и интересни ми се колку брзо се палат преку ебан коментар ама никаква дискусија со нив не можеш да развиеш. На Кајгана сметам дека во посериозните теми нема толку заебанции и можеш да си дискутираш нормално. Во оваа тема и во денешните мажи паднаа интересни дискусии ама 90% беа мажи што дискутираа, затоа барам некоја жена да даде мислење.

И јас и ти знаеме дека не се вистински феминистки и дека се feminazis ама не го менува фактот дека земаат се поголем и поголем замав и имаат големо медиумско влијание. Моментално они се множината и го претставуваат феминизмот.
Разиел напиша убав пост на претходната страна и ти препорачувам да го изгледаш видеото со Гавин и феминистката ако досега не си го изгледала. Тотално ја уби во поим, почна да блада жената од што не знаеше што да му одговори. Ме интересира дали има нешто со што не се согласуваш ти, од тоа што го кажа Гевин ?
Според мене феминизмот нема што повеќе да бара во западниот цивилизиран свет, само штета и тензија прават. Зошто не се фокусираат кон конзервативниот источен свет? Или им фуфка таму па ајде ќе ги смараме луѓево тука :icon_mrgr:
Ок, кај нас во Македонија не се истакнати до толку feminazis т.е libtards ама горе од Балканот и Америка/Канада имаат сериозен удел во секојдневниот живот на луѓето. Повеќе имам проблем со radical liberals, SJW ама тоа е за во друга тема.
Back on topic:
Што ќе кажеш за коментарите пред некоја страна од одредени членови дека жените не се доволно амбициозни, емоционално нестабилни, не се одлучни, желни за внимание, немаат натпреварувачки дух итн. Исто така зошто мажите се уште доминираат во науката, инженерството и филозофијата, никој не им брани на жените да ги земат тие студии. За спорт да не збориме, две девојчиња дали знам што пратат спорт.
Имај во ум дека генерализирам и зборам општо, нормално дека има исклучоци.

Не ме сфаќај погрешно немам ништо против жените не сум misogynist. Ги сакам и почитувам повеќе од они себеси. :icon_mrgr:
Јас сериозно сметам дека некои од нив се платени за да шират таква пропаганда со цел да створат омраза. „Раздели па владеј“
Им фуфка. Многу од нив немаат лице да се спротивстават на муслимани поради стравот да не бидат наречени расисти или нешто слично. Тоа е таа хипокризија која и мене ме нервира и се обидувам да им ја објаснам. Ми се чини дека имам спомнато некаде поназад, за слични работи се имам расправано со такви „феминистки“. Пардон, не се расправав, туку бев љубезна и културна и пробував да им ја посочам грешката додека они ми упатуваа зајадливи коментари. Знаеш како заврши дискусијата? Ме избришаа од групата. Моментот кога ќе цензурираш лик(со кој би требало да сте барем приближно на исто идеолошко ниво) кој не се согласува со твоите ставови те прави да бидеш она на кое се противиш.

Дискусија за коментарите од поназад ми беше залудна и под ниво, а за учеството на жените во „машките“ полиња веќе се имам изјаснето дека на некои делови од светот жената е така научена, а некаде полот не игра никаква улога за работното место, на пример во Шведска.
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.652
Поени од реакции
1.899
Пардон, не се расправав, туку бев љубезна и културна и пробував да им ја посочам грешката додека они ми упатуваа зајадливи коментари. Знаеш како заврши дискусијата? Ме избришаа од групата. Моментот кога ќе цензурираш лик(со кој би требало да сте барем приближно на исто идеолошко ниво) кој не се согласува со твоите ставови те прави да бидеш она на кое се противиш.
Ти рекоа дека имаш internalized misogyny? :icon_lol:
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.819
Поени од реакции
24.853
Ти рекоа дека имаш internalized misogyny? :icon_lol:
Да. И не го заборавија ни терминот white privilege. Никаде без него.
Сериозно, ова што моментално е тренд е лудо и не е океј. Воопшто не е океј!
Некој успешно го оцрни феминистичкото движење.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.840
Поени од реакции
14.207
Јас сериозно сметам дека некои од нив се платени за да шират таква пропаганда со цел да створат омраза. „Раздели па владеј“
Им фуфка. Многу од нив немаат лице да се спротивстават на муслимани поради стравот да не бидат наречени расисти или нешто слично. Тоа е таа хипокризија која и мене ме нервира и се обидувам да им ја објаснам. Ми се чини дека имам спомнато некаде поназад, за слични работи се имам расправано со такви „феминистки“. Пардон, не се расправав, туку бев љубезна и културна и пробував да им ја посочам грешката додека они ми упатуваа зајадливи коментари. Знаеш како заврши дискусијата? Ме избришаа од групата. Моментот кога ќе цензурираш лик(со кој би требало да сте барем приближно на исто идеолошко ниво) кој не се согласува со твоите ставови те прави да бидеш она на кое се противиш.

Дискусија за коментарите од поназад ми беше залудна и под ниво, а за учеството на жените во „машките“ полиња веќе се имам изјаснето дека на некои делови од светот жената е така научена, а некаде полот не игра никаква улога за работното место, на пример во Шведска.
Иронично е што се борат за еднаквост, слобода на говор, свет без предрасуди, а кога некој ќе има различно мислење од нив се тоа паѓа во вода. Со нивните потези само прават регресија на цивилизираното западно општество.
Не се ни сомневам дека тие што се на врвот се платени за да шират некаква пропаганда, само кој би имал бенефит од уназадување на либералниот свет? Нивната идеологија е или ќе се согласуваш со мене или си расист, женомрзец, ксенофоб или што уште не.
Респект за потегот, треба пример да земат и останати жени/феминистки и да им се спротистават на нив. Пошто ако си машко нема да можеш две секунди да издржиш, а да не те изедат жив. Освен ако не си педер како Мајло :D
https://www.youtube.com/watch?v=i_4-BqSIUD8
Ако кивнеш и ти каже некој ''God bless you'', може да се навредиш ако си атеист...speechless.

За последниот дел и не би се согласил во целост. Точно дека патријархатот имал прилично голема улога ама до `70-тите години на минатиот век би рекол(западот). Реално имаме различни интереси и цели во животот. Тука исто имаат важна улога тестостеронот и естрогенот. Според мене нема ништо лошо во тоа некои работи да се карактеризираат како машки, а некои како женски.
Поголемиот дел од жените не пратат спорт бидејќи не ги интересира просто кажано. Не ги интересира мерење курови и не им е јасна целата таа збрка околу доминација и владеење. Природа е тоа, а во последно време сакаат да ја изменат.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.525
Поени од реакции
28.922
Иронично е што се борат за еднаквост, слобода на говор, свет без предрасуди, а кога некој ќе има различно мислење од нив се тоа паѓа во вода. Со нивните потези само прават регресија на цивилизираното западно општество.
Не се ни сомневам дека тие што се на врвот се платени за да шират некаква пропаганда, само кој би имал бенефит од уназадување на либералниот свет? Нивната идеологија е или ќе се согласуваш со мене или си расист, женомрзец, ксенофоб или што уште не.
Респект за потегот, треба пример да земат и останати жени/феминистки и да им се спротистават на нив. Пошто ако си машко нема да можеш две секунди да издржиш, а да не те изедат жив. Освен ако не си педер како Мајло :D
https://www.youtube.com/watch?v=i_4-BqSIUD8
Ако кивнеш и ти каже некој ''God bless you'', може да се навредиш ако си атеист...speechless.

За последниот дел и не би се согласил во целост. Точно дека патријархатот имал прилично голема улога ама до `70-тите години на минатиот век би рекол(западот). Реално имаме различни интереси и цели во животот. Тука исто имаат важна улога тестостеронот и естрогенот. Според мене нема ништо лошо во тоа некои работи да се карактеризираат како машки, а некои како женски.
Поголемиот дел од жените не пратат спорт бидејќи не ги интересира просто кажано. Не ги интересира мерење курови и не им е јасна целата таа збрка околу доминација и владеење. Природа е тоа, а во последно време сакаат да ја изменат.
Ја сум уморна од ова мажите против жени.
Различни хормони влијаат на различни акции. И тоа е сосема во ред. Зошто мора некој да си го храни егото со мисли како мажите измислија се?
Некој пушти видео како жените биле лоши лиедри. Само затоа што денес либералноста е во подем, не значи дека жените се лоши лидери, туку дека има нешто погрешно во либералната идеологија. Оланд остави 150 жртви во една вечер и наеднаш тој е добар лидер? Ма не мора да е Оланд, земете го Груевски ете он е мачо алфа муж и ви личи на добар лидер? Најголемата експанзија, златното доба и најголемиот културен врв во Велика Британија е постигнат за време на владеењето на кралици.
Мажите се подобри во некои сфери, жените се подобри во други сфери. Има лоши и има добри примери во двете страни. И сите примери се драгоцени и за почит.
Во западниот свет мажите и жените се еднакви, и срамота е некој да изиграва дека е жртва само ради полот.
 
Т

Триптико

Гостин
@Darling денешниот феминизам не е мажи против жени (или обратно), туку жени против жени (ако подлабоко се анализира). Тоа што повеќе мажи дискутираат на темава (и слични на неа) само покажува дека или жените кај нас к*р ги боли, или појма немаат. Ако ме прашаш како е можно да не се интересираат за нешто што ним би им донело "нешто плус", пак се враќаме на к*р ги боли. Округло, па на ќош работава :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom