Феминизам!

Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.036
Поени од реакции
34.444
Се гледа тој "факултет" колку е факултет кога студентите имаат толку слободно време да разглабаат турбо-фолк песни каде што се "промовирало" насиље врз жените.

И што факултет е тоа бе жити се, драмски уметности, или те бива да глумиш или не, или те бива да црташ или не, толку крај. Што има да учиш тука па уште и факултет ај ќе го наречеме. Курофмиленче, млатење празна слама само.

Затоа и сакам да се надоврзам на муабетот на @Sussaro со неколку песни.

1. Почнуваме со Казанова помеѓу фолкерите, покојниот Маринко Роквич кој испеа вака:


Ovo je moja kuća ziveo sam tu
Ovo je moja draga voleo sam nju
Ono je čovek neki što mi uze sve
Skitnice, čekajte me, ja nemam gde


Што само го потврдува фактот за тоа колку жените се привелигирани кога станува збор за разводи и судски спорови, каде што имаат ненормална предност пред мажите кога станува збор за децата, а со тоа си повлекува и имот, алиментација каде што мажот не по своја воља е приморан дел од своите примања да ги дава на жената иако останува без дом.


2. Миленикот на сите Бошњаци, Торбеши и останати жители на село Батинци-Скопско, Ацо Пејович:


Kome ideš, ko te ima?
Koga sanjaš, ko li mi te ljubi?
Svake noći, svakog dana
S pitanjima istim ja se budim
Bez tebe, ko sena
Ni pola me nema
Sve ti dajem, sve je tvoje
Sve mi uzmi, tugo mladosti moje
Litar krvi, obe ruke
Samo dođi pa me spasi od tuge


Крв би плукал само да е до него и да му се врати, а не да иде да шврља лево десно.


3. Братот на Јашар, човекот поради кој кафаните имале прогласено три-дневна жалост и не работеле во цела Југославија, единствениот кој ги пеел подобро песните на Шабан од самиот Шабан, Ипче Ахмедовски вели вака:


Ja se borim protiv sebe
Učiniću sve zbog tebe
Ne priznajem tuđa da si
A odavno njegova si
Ne priznajem tuđa da si
A odavno njegova si
Šta li sanjaš pored njega
Koliko mu sebe daješ
Kako mogu to da saznam
Da l' si srećna il' se kaješ


4. А и кога сме веќе кај него, не би било фер да не помине оваа листа без негова песна, вљубеникот во Македонската народна музика, човекот поради кого е наречена цела оваа гранка на музиката шабанарија, Шабан Шаулич, проклет да е тој Германски аутобан.


Ona mi je zivot bila
hej druze moj
sad kad vise moja nije
ja sanjam o njoj
Vidjas li mi staru ljubav
da l' je ista ko pre
da l' me pamti ili ne
pricaj druze, pricaj druze, pricaj mi sve


5. И завршуваме со човекот без кој ниедна пијанка не може, Радиша Трајковиќ-ЏАНИ.


Dodjes samo kada tesko ti je
odavno ti nista sveto nije
suzu bi mi iz oka ukrala
nemam snage da ti kazem idi
da me ne volis
i slep to vidi
ti me nikad i nisi volela



И кажи ми ти мене сеа како ова не е патња и бол?
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.198
Поени од реакции
27.503
И кажи ми ти мене сеа како ова не е патња и бол?
Ne e be za patnja i bol, sakale da izvadat poenta deka ima dosta pesni kaj sho zenskata strana zboruva da bila tepana, gazena, pomodrena, isplukana itn, ama sepak, ima vrski kaj sho toa i se slucuva, zenata stvarno da bide podlozena na fizicko nasilstvo i pak da ne zamine. Greska na videoto e sho meshaat benigni tekstovi ko "ke umram za tebe".
Ne mislam deka se glorificira toa u sekoj slucaj. Tragicna ljubovna prikazna e edna od poomilenite temi vo covestvoto.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.036
Поени од реакции
34.444
Ne e be za patnja i bol, sakale da izvadat poenta deka ima dosta pesni kaj sho zenskata strana zboruva da bila tepana, gazena, pomodrena, isplukana itn, ama sepak, ima vrski kaj sho toa i se slucuva, zenata stvarno da bide podlozena na fizicko nasilstvo i pak da ne zamine. Greska na videoto e sho meshaat benigni tekstovi ko "ke umram za tebe".
Ne mislam deka se glorificira toa u sekoj slucaj. Tragicna ljubovna prikazna e edna od poomilenite temi vo covestvoto.
Нормално дека никој не подржува насилство врз жените, не сме до толку закоравени. :D

Го исмејуваме само овој "научен труд" и се противиме на канселирање на турбофолкот. :)
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.198
Поени од реакции
27.503
Нормално дека никој не подржува насилство врз жените, не сме до толку закоравени. :D

Го исмејуваме само овој "научен труд" и се противиме на канселирање на турбофолкот. :)
Znam, znam.
Ajde za diplomska moze i e :D
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.629
Поени од реакции
2.071
Мене па ме нервира идеализирањето во песните, на некоја личност која ти се усрала во животот и ти ја ставаш на високо место во твојот живот и да даваш големо значење на таква небитна личност. Стварно не ми е јасно како некој до толку може да биде мазохист и да бара да му се врати некоја личност која секојдневно му серела на животот и додатно декорирала. Инаку ако одиме да ги анализираме песните, ќе треба половина од нив да ги забранат. Дел од нив поради шовинистички пораки, а дел од нив поради поттикнување на насилство.
 
Член од
26 февруари 2022
Мислења
72
Поени од реакции
125
Не знам само кои се поголеми идиоти, овие кои најдоа шовинизам и мизогонија во турбофолкот, или овие другите со "контрааргументите" дека во турбофлокот се опева и машкото страдање предивикано од страна на жените.

Толкаво ниво на патетичност и простотилак ретко се гледа. Како ви се слуша тоа срање, навистина не ми е јасно. Нон стоп некој се отвара во тие кукумјавките, па емоции, па чуда. Замисли само, слушаш Маринко Роквич и мислиш дека тоа е некоја вредност, па уште ги анализираш текстовите и таму ја наоѓаш есенцијата на животот.

Имајте малку самопочит, срамота е.

:pov:
 
Член од
6 декември 2022
Мислења
960
Поени од реакции
1.455
На денот кога феминистиците жестоко се изживуваат врз своите заложници, пардон кога го слават денот на вљубените со своите дечковци, да си спомнеме за придобивките од феминизмот за машката популација:
1. Ура! за нормализирањето на сексот вон брачната заедница- бравос ре жени, аплаузи! Сега ве легнуваме без да мора да ве жениме првин.
2. Ура! за нејзино тело-нејзин избор. Браво женски роде, го утепавте едниствениот заложник со кој можевте ефикасно да ги уценувате мажите.
3. Ура! за вработените жени- одите на работа? Платете си ги сметките тогаш, не ви сме должни веќе.

Бонус Ура! Бравос ре женички, ова беше неочекувано но добредојдено: ги отепавте бракот и романтичните врски, како мафијашите кога ќе сетат дека некој нивни ги цинкари- со бејзбол палките по глава. До толку ги отепавте што не остана еден единствен женет да каже дека е среќен во бракот. 70% бракови завршуваат со развод пред десеттата годишница. Врските веќе не се романтични туку највеќе личат на џепарење.

(y)(y):bravobe::bravobe::ojeaa:
 
Член од
6 декември 2022
Мислења
960
Поени од реакции
1.455
1. Да троши туѓи пари. Живот без одговорност за ништо пред никого.
2. Да испие апче вечерва за да утре ѝ порасне држало. Додека мрда ќе е љубоморна на имателите на пенис. Со апчето за пенис решава проблем: ги задржува апсолутно сите привилегии на жена во модерново/“модерново“ општество и го избегнува нокаут ударот од Мајка Природа наречен “менопауза“.
Толку се, нема повеќе. Нема бонус фантазија како кај Трипати УРА за феминизмот и женските евергрин мелодии.
 
Член од
6 декември 2022
Мислења
960
Поени од реакции
1.455
Можеби некогаш љубовта постоела некаде, сега татините принцези ја користат за да натераат солидно социјализирани мажи да ги посвојат принцезиве оти тато више не може да се справува со нивното его.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.555
Поени од реакции
8.385
Можеби некогаш љубовта постоела некаде, сега татините принцези ја користат за да натераат солидно социјализирани мажи да ги посвојат принцезиве оти тато више не може да се справува со нивното его.
Да ти вратам малку надеж со песнава.
 
Член од
6 декември 2022
Мислења
960
Поени од реакции
1.455
Грамофонската плоча што ја врти секоја феминистица има сѐ на сѐ три песни:
1. “Срам те било“- кога жената на која ѝ објаснувате зошто не е во право ќе снема веќе логични контрааргументи, таа ќе ја сврти првата мелодија од оваа плоча: срамотењето. “Како не ти е срам“ број еден евергрин мелодија на секоја жена.
2. “Светот се врти околу мене и мојата сливка, и ако не се врти ќе направам да се сврти“- Инстаграм немаше да постои ниту пластичните хирурзи ќе свртеа некоја пара да ја немаше оваа евергрин песна на плочата. За секој феминистица која држи до себе е неприфатливо мажите во нејзиниот друштвен и фамилијарен радиус да не ѝ обраќаат внимание- и ако ги сети дека стануваат рамнодушни, им носи драма. Едноставно мора нивниот свет да се врти околу неа.
3. “Јас сум жртвичка во апсолутно секоја ситуација“- мажите ги мобилизираат за во војска и ги собираат од улица право на фронт. Најпогодени во таа ситуација? Жените! Хајка против мажите во академските институции, сѐ помалку млади мажи се запишуваат на универзитети. Најпогодени? Жените!
Од суштество кое себеси непрестајно се поима дека е жртва, не можете да очекувате етичко однесување.

И бонус песна: “Мажите во секоја прилика и за секоја невоља се виновни за сѐ“. Секога си крив за сѐ. Снег во мај? Мажот е крив. Паѓаат платите во сектори каде жените се мнозинството работна сила? Мажите се криви.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.127
Поени од реакции
17.915
Член од
6 декември 2022
Мислења
960
Поени од реакции
1.455
Абе ти не си нормален, кој бара од жена да се извини. Затоа постои блоуџоб.
Ете пак јас луд. Блоуџоб добиваш кога таа би се осетила виновна. Неспособноста да каже “извини“ а знае дека е крива значи дека тој блоуџоб ти можеш само да го сањаш. Никогаш за ништо денешнава глутница џепарки не се осеќаат виновни. Еве погледај го видеото не само коментираш наслов.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom