Феминизам!

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
753
Поени од реакции
1.007
Најмногу загинати во војни се мажите. Најтешките физички работи ги работат мажите, немам досега начекано во градежништво да работи жена ?
Поголем број на самоубиства се од страна на мажите. Поголем процент затвореници се мажите. Поголем дел инженери се мажи.
99% највисоките функционери/владетели на денешно време и во минатото, се мажите. Take it or leave it.

If a man doesn't want to work, he becomes homeless. If a woman doesn't want to work, she gets married :D
Автоматски споено мислење:


Ако имате време, ѕирнете го видеово и ќе ви биде појасно зошто мажите не се привилегирани, туку сносат повеќе обврски и работат потешки работи за разлика од жените.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.271
Поени од реакции
27.709
Најмногу загинати во војни се мажите. Најтешките физички работи ги работат мажите, немам досега начекано во градежништво да работи жена ?
Поголем број на самоубиства се од страна на мажите. Поголем процент затвореници се мажите. Поголем дел инженери се мажи.
99% највисоките функционери/владетели на денешно време и во минатото, се мажите. Take it or leave it.

If a man doesn't want to work, he becomes homeless. If a woman doesn't want to work, she gets married :D
Автоматски споено мислење:


Ако имате време, ѕирнете го видеово и ќе ви биде појасно зошто мажите не се привилегирани, туку сносат повеќе обврски и работат потешки работи за разлика од жените.
Koj e ovoj covek na videovo, go nemam videno dosega...
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
If a man doesn't want to work, he becomes homeless. If a woman doesn't want to work, she gets married :D
Не би се сложил, има мажи кои ги издржува поимотна сопругата, се одржуваат у добра форма за да им се убави на око, да имаат одличен перформанс у спална. Уствари пак работат.

Еден психички оболен наркоман.
Шо болест има човекот?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Норвешки социолог и комичар за норвешкиот парадокс на родова еднаквост (нели, митот за скандинавјето како врв на еднаквост). Видеото е постаро али вреди, ако не е веќе постирано

 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.801
Поени од реакции
8.390

„Видеото е дел од испитен труд на Факултетот за драмски уметности во Белград, а целта му е да направи преглед на домашните и регионалните (екс-Ју) песни во чии текстови доминираат мотиви на женското понижување како ултимативен доказ на љубовта кон партнерот, односно машкото насилство над жените во семејно-партнерските односи,“ објаснува авторката Ана Нинковиќ во описот. „Во користените песни, насилството се релативизира, романтизира, а неретко и се промовира.“

Текстовите се моронски, но во еден момент престанува да биде смешно. Кога ќе ти текне дека ова се работи што се слушаат по дома, или во кафичи, а млади во формативна возраст се изложуваат на такви идеали - станува страшно.

Почнуваат со постари „хитови“ што се божем, застарени, па на некој може ќе му се види и забавно. Хоророт настанува за многу кратко време кога, спакувано во скапи спотови, згодноќа и мода, се пее за „волим укус твога ѓона“ и „можеш да ме милујеш, можеш да ме силујеш“?! Ние од спротивната страна на турбо-фолкот не сме спремни и запознаени со сите проблематични стихови, од сите проблематични песни и вилицата ни е до земја за некои работи.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.656
Поени од реакции
38.839
по истава логика и рапот треба да биде забранет, пошто е за кучки дрога и оружје. Многу батхртизам у модерново време, секој за нешто е увреџен.
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.329
волим укус твога ѓона
Ова е најпотценетиот стих у модерната турбофолк историја, директно од креативната мисла на женамајкакралица Марина Туцакович, збор да не чујам!
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.291
Поени од реакции
45.801
Турбофолкот е само собрани искуства и обзервации преточени во музика. Некоја си таму што немала секс, излезена од катедра за родови студии, секако дека ќе да го нарече тоа мизигонија, ама 100 000 разулавени жени на тие текстови на Ушче beg to differ.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.704
Поени од реакции
22.104

„Видеото е дел од испитен труд на Факултетот за драмски уметности во Белград, а целта му е да направи преглед на домашните и регионалните (екс-Ју) песни во чии текстови доминираат мотиви на женското понижување како ултимативен доказ на љубовта кон партнерот, односно машкото насилство над жените во семејно-партнерските односи,“ објаснува авторката Ана Нинковиќ во описот. „Во користените песни, насилството се релативизира, романтизира, а неретко и се промовира.“

Текстовите се моронски, но во еден момент престанува да биде смешно. Кога ќе ти текне дека ова се работи што се слушаат по дома, или во кафичи, а млади во формативна возраст се изложуваат на такви идеали - станува страшно.

Почнуваат со постари „хитови“ што се божем, застарени, па на некој може ќе му се види и забавно. Хоророт настанува за многу кратко време кога, спакувано во скапи спотови, згодноќа и мода, се пее за „волим укус твога ѓона“ и „можеш да ме милујеш, можеш да ме силујеш“?! Ние од спротивната страна на турбо-фолкот не сме спремни и запознаени со сите проблематични стихови, од сите проблематични песни и вилицата ни е до земја за некои работи.
Како доктор на науки и неприкосновен авторитет на тема турбо-фолк и сељачки песни, под целосна одговорност можам само на струмички да кажам-Чеши ми куро што доминираат мотиви на женско понижување. И ова можам во мој стил да го разглобам до утре сабајле ама наместо тоа ќе ставам цитати и песни од машки изведувачи што се понижувани од жената.

Да почнеме од нашето национално богатство, биљбиљот од село Лажани, Прилепско

Izgledam ko ulicni prosjak
Dok nocas tebe za ljubav molim

Izgledam ko covek bez vida
Dok nocas pred tobom klecim i molim


Одиме исто со уште еден наш дијамант, Алфа РОМео

Ugasila si me, kao zadnju cigaretu
Zgazila si me, kao da sam list na vetru

Srušila si me, ko oluja staru kuću
Ostavila me, da propadam u bespuću


Па продолжуваме со Господарот на Тагата

Ti si me ostavila
Kao siroce pored puta
Pustila dusu da mi luta
Da vecno patim za tobom

Ti si me ostavila
K'o stari kaput zaboravila

Ti si me ostavila
U carstvu tuge da uvenem
Da srecu nikad ne sretnem
Da vecno patim za tobom


Па следува бардот на секафанството

Verni sluga što te moli
Zarobljenik što te voli
Ti kraljice moga srca


Jer i kad me varaš, ti me varaš najbolje


Уште еден наш великан, кој ја има отпеано една од трите најтажни песни во историјата на турбофолкот. И тука не можам да оставам само стихови, морам и да дадам контекст зошто е ова понижување, затоа што на прва не се гледа. Песната има две строфи и рефрен од кои првата е како он и предложува на неа да го викне на свадбата нејзина да се потпише како сведок. Клучниот дел од строфата е ако некој праша кој е тој човек она да излаже дека е некој стар познаник,
ништо битно. Во втората строфа тој ја вика неа да дојде на неговата свадба, но за разлика од првата строфа, клучниот момент тука е што ако некој праша која е таа жена он без проблем ќе каже дека тоа е неговата љубов пред сите.

Чиста моќ, тагата во своето најесенцијално постоење.

Na vencanje tvoje zovi me, mila
ako hoces svedok mogu biti tvoj
ovaj covek ko je, ako neko pita
jedan stari znanac, reci, ljubavi

Ref. 2x
Za vencanim stolom sada sedis eto
i ne gledas nikog, nikog oko sebe
i sto bi gledala, videces mene
stavi svoj potpis i idi sto pre


Na vencanje moje zvacu te, mila
ako hoces mlada mozes biti ti
ova zena ko je, ako neko pita
to je moja ljubav, moja prva ljubav



Да се префрлиме на Патријархот Балкански и Севселеснки Александар I Вуксановиќ.

Одма влегуваме директно со најболниот стих од цела негова дискографија

Dok si ti sa njim, ja na lekovima zivim
Da podnesem bol
I na nogama izdrzim
Sve bih ponovo
Samo tebe da zadrzim


Може ли да биде попонижувачки и подно од ова? Секако дека со него може. И тоа буквално до степен на да се плука себе во лице. И во тој степен на најдно понижување уште ја сака.

Sada pao sam na dno
Zbog ljubavi
Svoj poraz proslavljam
Zato sipaj taj otrov što leči i ne pitaj.
Sada pao sam na dno o glavu mi se obilo
što u grehu s tobom hteo sam da gorim,
Sada pao sam na dno koštalo me mnogo to
Ništa manje koliko te i sad volim.
Drhtim kao pas i umirem zbog nas
U lice pljunuo bih sebi
U carstvu poroka i lažnih drugova
Ovo bezimeno lice bez nje gde bi.
Srce ukradeno, telo ranjeno
Plaćam cenu.
Sada pao sam na dno o glavu mi se obilo
što u grehu s tobom hteo sam da gorim,
Sada pao sam na dno koštalo me mnogo to
Ništa manje koliko te i sad volim.
Sada pao sam na dno o glavu mi se obilo
što u grehu s tobom hteo sam da gorim,
Sada pao sam na dno koštalo me mnogo to
Ništa manje koliko te i sad volim.
Koliko je njih zbog tebe kao ja
Sa litvice života palo,
Jer ti si nagrada iz ruke đavola
Nije ti do mene stalo čak nimalo.
Srce ukradeno, telo ranjeno
Plaćam cenu.
Sada pao sam na dno o glavu mi se obilo
što u grehu s tobom hteo sam da gorim,
Sada pao sam na dno koštalo me mnogo to
Ništa manje koliko te i sad volim.
Sada pao sam na dno o glavu mi se obilo
što u grehu s tobom hteo sam da gorim,
Sada pao sam na dno koštalo me mnogo to
Ništa manje koliko te i sad volim.
Sada pao sam na dno o glavu mi se obilo
što u grehu s tobom hteo sam da gorim,
Sada pao sam na dno koštalo me mnogo to
Ništa manje koliko te i sad volim.
Sada pao sam na dno o glavu mi se obilo
što u grehu s tobom hteo sam da gorim,
Sada pao sam na dno koštalo me mnogo to
Ništa manje koliko te i sad volim.


А чекај, да мизеруваш и бидеш понижуван до степен на твој роденден да и се јавуваш

Da li ti je još u životu
Sat što sam ti ga kupio
Da l’ te i dalje dobro služi
K’o što sam ti ja poslužio
Meni je ovde lepo bez tebe
Vreme mi brzo prolazi
Poroka nemam a svako veče
Druga mi devojka dolazi
Lažem, lažem sve
Grozno sam k’o pre
REF.
U pet popodne pijan sam
U pola osam gotov sam
Ja svako veće spavam sam
K’o da sam zarazan
Za ime Boga smiluj se
Ne bih te zvao kunem se
Al’ danas mi je težak dan
Meni je rođendan


За Тома Здравковиќ нема ни да почнувам, таму е по случаен избор која сакате таа.

Така да ФДУ Белград може само кур небањат да пуши.
 
Последно уредено:
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Maestro Susaro, kako i sekogas pogoduva vo srz, matematicki precizno, sto bi rekol eden nas nesuden (valjda iden) premier.

Samo dodeka go pisuvav komentarot mi teknaa bar pet pesni so ponizuvacki tekst za mazi.

Okuj me care, covekot spremen robija da lezi za nekoja si tamu.

Aj malku rok.
Azra Usne vrele visnje, uste eden napaten koj ke lezi robija za nekoja kurva kako sto vo samiot tekst ja opisuva, a sepak e draga srcu mom.

I taka do utre moze da redime.

Sent from my SM-A217F using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom