Феминизам!

Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.120
Поени од реакции
15.931
Помалку се храбри од мажите и повеќе ги подведуваат емоции. Тоа е голема разлика. Не е правило но многу сигнификнатна статистичка тенденција.
Се согласувам. Тоа е главниот проблем на многу жени, емотивни се. Башка што сметаат дека на сите треба да им погодат наоколу.
Но, психичка сила е веќе друга работа и јас лично гледам околу мене дека жените се тие што многу повеќе можат да поднесат и да живеат со тоа.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.515
Поени од реакции
34.564
Бројам и домашна работа и тоа е труд.
Тоа е лошо пазарење кога влегувале во брак, овде разговараме исклучиво за платите каде што е вработена.
Газдата нема никаков бенефит од тоа што таа му ги пери чорапите и гаќите на сопругот.
Mozebi toa se interni anonimni anketi :toe:
Хм, пари се бараат јавно и очи во очи со работодавецот/негов претставник, а не на анонимна анкета.
Дури и на анонимна анкета ти може да знаеш за себе, а не за колегата до тебе, се друго е нагаѓање и шпекулации.
Јас на комшилукот, или колегите на работа, може да им кажам дека земам 2000 евра, а реално да земам 500 евра, ама тоа во никој случај не е релевантен податок врз база на кој се носат заклучоци.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.933
Се согласувам. Тоа е главниот проблем на многу жени, емотивни се. Башка што сметаат дека на сите треба да им погодат наоколу.
Но, психичка сила е веќе друга работа и јас лично гледам околу мене дека жените се тие што многу повеќе можат да поднесат и да живеат со тоа.
А да поиздржливи се и поодговорни и повеќе работат тоа е факт и посевесни се. Но без ризик тешко до исти пари. Но факт е дека и бременоста и чувањето деца влијаат лошо на кариерата. Плус и дома обично имаат повеќе работа и тоа е тоа. Чист банален факт маж се спрема 15 мин за работа жена 30-45 минути тоа е разлика само од 5% на облекување и шминкање и чешлање.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.366
Поени од реакции
38.343
не знам што им контрате, треба да се водите по словото на византиецот, жена богиња, они деца раѓаат, менструација имаат, не е тоа заебанција.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.120
Поени од реакции
15.931
не знам што им контрате, треба да се водите по словото на византиецот, жена богиња, они деца раѓаат, менструација имаат, не е тоа заебанција.
За тебе која е богиња, онаа со три бустери или повеќе?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.366
Поени од реакции
38.343
За тебе која е богиња, онаа со три бустери или повеќе?
мене пцр тест ми е доволен, а може и некој преглед на гинеколог дали е исправна под хауба. А и нормално, да биде жена и да си ја игра својата улога во домот, да не ми бистри за феминизам и да ми ги пука јајцата. Отприлика тоа :)
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.933
Тоа е лошо пазарење кога влегувале во брак, овде разговараме исклучиво за платите каде што е вработена.
Газдата нема никаков бенефит од тоа што таа му ги пери чорапите и гаќите на сопругот.

Хм, пари се бараат јавно и очи во очи со работодавецот/негов претставник, а не на анонимна анкета.
Дури и на анонимна анкета ти може да знаеш за себе, а не за колегата до тебе, се друго е нагаѓање и шпекулации.
Јас на комшилукот, или колегите на работа, може да им кажам дека земам 2000 евра, а реално да земам 500 евра, ама тоа во никој случај не е релевантен податок врз база на кој се носат заклучоци.
Газдата има бенефит од жена му што му ја пегла кошулата. Сериозна дискриминација барем не голема чисто како пол за плата не постои. Но има разлика во општествените улоги и психата и физичкиот дел па затоа жените во просек се посиромашни од мажите. Еве ти погледни колку жени има на темата берза и инвестирање?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
Ако не признавате лично искуство од менаџер, ако не признавате податоци по пол и занимања каде најголем % апла се гледа разлика
не знам што е тогаш за вас релевантно.
А не е ни битно, покрај заработката на многу полиња треба работа против разните видови дискриминација.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.120
Поени од реакции
15.931
мене пцр тест ми е доволен, а може и некој преглед на гинеколог дали е исправна под хауба. А и нормално, да биде жена и да си ја игра својата улога во домот, да не ми бистри за феминизам и да ми ги пука јајцата. Отприлика тоа :)
Ок Рон, не може човек ни да се зафркава со тебе. Среќна Нова. :D
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.631
Поени од реакции
4.933
За тебе која е богиња, онаа со три бустери или повеќе?
Затоа 60% од умрените од корона се мажи. 80% од самоубиствата се мажи. 90% од убиствата се мажи. Пушачи мажи, професионални повреди, смрт на работно место 90% мажи, мртви војници 99% мажи. И тоа шоферите и мртви во сообраќајот 80% мажи.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.515
Поени од реакции
34.564
мене пцр тест ми е доволен, а може и некој преглед на гинеколог дали е исправна под хауба. А и нормално, да биде жена и да си ја игра својата улога во домот, да не ми бистри за феминизам и да ми ги пука јајцата. Отприлика тоа :)
Бендиса некоја кукла, или да ти нарачаме по описов што го даде?

Газдата има бенефит од жена му што му ја пегла кошулата. Сериозна дискриминација барем не голема чисто како пол за плата не постои. Но има разлика во општествените улоги и психата и физичкиот дел па затоа жените во просек се посиромашни од мажите. Еве ти погледни колку жени има на темата берза и инвестирање?
Може сам си ја пегла :)

Реков погоре, помалку се впуштаат во ризик, и се поемотивни, исклучоци има, ама не е правило.
Да бидеме реални мажите прават и повеќе штета, го имаме мнозинството на диктатори од наша страна, и геноцидите генерално се од мажи.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.366
Поени од реакции
38.343
Бендиса некоја кукла, или да ти нарачаме по описов што го даде?



Може сам си ја пегла :)

Реков погоре, помалку се впуштаат во ризик, и се поемотивни, исклучоци има, ама не е правило.
Да бидеме реални мажите прават и повеќе штета, го имаме мнозинството на диктатори од наша страна, и геноцидите генерално се од мажи.
баче, кога би знаел ја колку кукли имам сменето тебе толку не ти е тешко газето. Продужи си да трејдаш шит коини за 50$ и умислувај се дека си директор.
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.656
Поени од реакции
4.713
Затоа 60% од умрените од корона се мажи. 80% од самоубиствата се мажи. 90% од убиствата се мажи. Пушачи мажи, професионални повреди, смрт на работно место 90% мажи, мртви војници 99% мажи. И тоа шоферите и мртви во сообраќајот 80% мажи.
Тури ги тука и бездомниците низ целиот свет каде огромно мнозинство се мажи.
 
D

dobramuzika

Гостин
секој да си го гледаше курот немаше потреба од нешта како феминизам итн.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
Во контекст на рамноправност на половите
БИОЛОШКИОТ ТАТКО НА ДЕТЕТО ДА НЕ БИДЕ ИСФРЛЕН ОД НЕГОВИОТ ЖИВОТ АКО МАЈКАТА ИМА ДРУГ СОПРУГ- каков закон предлагаат двајцата пратеници на Левица

Што се однесува до платите, ако е за утеха, ние котираме прилично добро во однос на ЕУ :)

11016123_421398398036089_8213209954528128499_o.jpg
The-Gender-Pay-Gap-In-Europe-e1524246045201.jpg

Infografik-Rodov-jaz-vo-plati-vo-Makedonija-crop.jpg


И една табела за број на вработени во поголем дел од јавната администрација. Каде доминираат жените :(

RodovaEdn.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom