Феминизам!

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
Мислам дека колегата сакаше да каже дека дури и да се платени исто по час работа, мажите во просек ке имаат повеќе прекувремена работа.
Ова важи за речиси сите професии така што на крај искача дека мажите заработуваат повеќе.

Ова важи и за Скандинавските земји како наједнакви.
Тоа, плус одговорностите.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.122
Поени од реакции
15.937
Ајде, почнаа да се мешаат и циклуси и цели недели во месеците како не сме биле способни за било каква одговорност. Која игнорантност, ко со жени да немате збор склопено или живеено некогаш, треба стварно да се засрамите од таква глупа изјава.

Јас, или било која друга жена, за тие ствари што ги трпиме и сме ги работеле со кетонали, бруфени, вие сите ќе плачете по мамичка. Мрш таму.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.690
Поени од реакции
12.082
Не е само физичка болка или физичка сила во прашање. Севкупно жената честопати е многу посилна од нејзиниот партнер, колку и да не сака некој да признае. На ова непризнавање влијае и домашно васпитање (кое со генерациите гледам се намалува) и она што се перцепира од школо и медиуми.
Пред некој ден излезе информација што све (не се стереотипи) глупости се напишани во некои учебници по социологија за однос маж жена и за други општествени односи. Реагирано е истите да се повлечат.
Што се однесува до платите и јас одамна не верував дека за исто место исти квалификации има разлики во плата. Сметав дека, ако носи повеќе профит за газдата, не му значи полот ништо. Во разговор со сопругата увидов дека има и такви позиции и тоа не се малку. Некоиеси предубедување од газдите, не знам до што е.
Ако работите и функционирате заедно (ова за жал касно доаѓа у глава) во семејството, нема да станете папучари ко што вели учебникот по социологија, него ќе имате големи шанси да доживеете дијамантска свадба во хармонија здрави и заедно and beyond. Валда добро се изразив.
Тоа што некогаш (хехе, најчесто) се инаетам на темиве као жените се за у кујна, не значи дека тоа и го правам: требало Миле контра да ме наречат :D

На жена можам само да и се поклонам што све мора да трпи посебно во вакви држави :cuc:
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
Како бе вака сите знаете жени што се помалку платени од мажите, за иста позиција, за потполно исти одговорности, и никогаш не гледам да излезат со жена (име презиме), маж (име презиме) - работат исто, имаат ист стаж, земаат различна плата.

Јас еве во мојата скромна кариера сум променил фирми, сум имал прилика да ги знам платите на мојот тим, и никогаш ама баш никогаш никој менаџер не кажал - овој ќе зема помалку оти е жена, овој ќе зема повеќе оти е маж, ниту пак земале помалку.
Платите на сите зависеле од тоа: за колку се испазариле на сам почеток, колку пари правеле за фирмата со својот труд и одговорност.

Имате државни институции, иста приказна, кога има оглас никаде нема пишано ако е жена ќе зема 20 000, ако е маж 25 000.
Во полиција/специјални единици, дури и физичките тестови и побарувања (висина) се помали за жените, се со цел да има разновидност. Иако во реална ситуација, криминалецот нема да ги праша дали се жена или маж.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.690
Поени од реакции
12.082
Како бе вака сите знаете жени што се помалку платени од мажите, за иста позиција, за потполно исти одговорности, и никогаш не гледам да излезат со жена (име презиме), маж (име презиме) - работат исто, имаат ист стаж, земаат различна плата.

Јас еве во мојата скромна кариера сум променил фирми, сум имал прилика да ги знам платите на мојот тим, и никогаш ама баш никогаш никој менаџер не кажал - овој ќе зема помалку оти е жена, овој ќе зема повеќе оти е маж, ниту пак земале помалку.
Платите на сите зависеле од тоа: за колку се испазариле на сам почеток, колку пари правеле за фирмата со својот труд и одговорност.

Имате државни институции, иста приказна, кога има оглас никаде нема пишано ако е жена ќе зема 20 000, ако е маж 25 000.
Во полиција/специјални единици, дури и физичките тестови и побарувања (висина) се помали за жените, се со цел да има разновидност. Иако во реална ситуација, криминалецот нема да ги праша дали се жена или маж.
Во државни фирми плати се даваат според звање, позиција. Зборам за приватни фирми. Газдите кажуваат (одобруваат) кој колку ќе земе плата, зголемување и слично. Јас како вработен не сум знаел кој колку зема пошто за тоа баш не ни збориме. И да е иљадарка, зашто да има разлика не ми е јасно.
Еве и друг пример за дискриминација. Во здравствена ординација одев со години. Лекарот имаше помошник женско лице. Едно време ја снема, ми кажаа дека ја отпуштил оти забременила. Оттогаш не стапнав таму, ми се згади.
Автоматски споено мислење:

Конкретно за учебникот и науката што ни ги пласираат преку т.н. образовен систем
 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Жените работат повеќе часови од мажите. Учат повеќе и се многу поодговорни па и сопртени од мажите. Ама не се храбри, помалку ризикуваат а има и разлика во физичките карактеристики па и психички. Плус и тука е фактор на социјални карактеристики, домашни работи и "женски" професии или се помалку или воопшто не платени.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.122
Поени од реакции
15.937
Никој не негира физичка сила. Психичка, зависи од човек до човек, иако и таму се жените во предност.
Само да ги прочиташ некои вакви банални и глупи изјави, па и да мораш во реалност да комуницираш со мажи од праисториско време, ти треба добра психа.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Никој не негира физичка сила. Психичка, зависи од човек до човек, иако и таму се жените во предност.
Само да ги прочиташ некои вакви банални и глупи изјави, па и да мораш во реалност да комуницираш со мажи од праисториско време, ти треба добра психа.
Помалку се храбри од мажите и повеќе ги подведуваат емоции. Тоа е голема разлика. Не е правило но многу сигнификнатна статистичка тенденција.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
Во државни фирми плати се даваат според звање, позиција. Зборам за приватни фирми. Газдите кажуваат (одобруваат) кој колку ќе земе плата, зголемување и слично. Јас како вработен не сум знаел кој колку зема пошто за тоа баш не ни збориме. И да е иљадарка, зашто да има разлика не ми е јасно.
Еве и друг пример за дискриминација. Во здравствена ординација одев со години. Лекарот имаше помошник женско лице. Едно време ја снема, ми кажаа дека ја отпуштил оти забременила. Оттогаш не стапнав таму, ми се згади.
Автоматски споено мислење:

Конкретно за учебникот и науката што ни ги пласираат преку т.н. образовен систем
И јас зборував за приватни фирми, еден ден немам работено во државен сектор.

Нека пријавуваат, и ако имаат правен основ да си тужат. Претпоставувам била на договор со определен рок, и не и го продолжиле, што не е коректно во никој случај, и ако може да се докаже правно треба да си тужи.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Психички се различни мажите од жените и машката психата носи повеќе пари. Тоа е факт и научно докажано.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
Жените работат повеќе часови од мажите. Учат повеќе и се многу поодговорни па и сопртени од мажите. Ама не се храбри, помалку ризикуваат а има и разлика во физичките карактеристики па и психички. Плус и тука е фактор на социјални карактеристики, домашни работи и "женски" професии или се помалку или воопшто не платени.
Од каде ја изваде статистикава?
Поуредни, поодговорни, и погрижливи можеби се, ама не би се согласил дека работат подолги часови, особено не ако имаат деца.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.242
Поени од реакции
27.584
Како бе вака сите знаете жени што се помалку платени од мажите, за иста позиција, за потполно исти одговорности, и никогаш не гледам да излезат со жена (име презиме), маж (име презиме) - работат исто, имаат ист стаж, земаат различна плата.
Poveketo luge ne se otvoreni za svojata plata i taa informacija spaga vo intimni podatoci, kako i za individuata taka i za firmata.
Vo nekoi firmi i vo dogovorot pisuva zabraneto spodeluvanje takva informacija.

Vo sekoj slucaj ako ne gi racuname bonusite, samo osnovicata, definitivno postojat mesta koi im plakaat pomalku na svoite zenski rabotnici, ne treba odma da se iskluci taa moznost.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
Poveketo luge ne se otvoreni za svojata plata i taa informacija spaga vo intimni podatoci, kako i za individuata taka i za firmata.
Vo nekoi firmi i vo dogovorot pisuva zabraneto spodeluvanje takva informacija.

Vo sekoj slucaj ako ne gi racuname bonusite, samo osnovicata, definitivno postojat mesta koi im plakaat pomalku na svoite zenski rabotnici, ne treba odma da se iskluci taa moznost.
Епа како ги споредивте платите ако не се отворени?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Од каде ја изваде статистикава?
Поуредни, поодговорни, и погрижливи можеби се, ама не би се согласил дека работат подолги часови, особено не ако имаат деца.
Бројам и домашна работа и тоа е труд.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom