Феминизам!

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Само да нагласам, Талибанците ги повикаа жените во влада и рекоа дека нема да им забранат учење ниту да скратат некои посериозни права што ги имале претходно.
Јас им верувам.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.034
Поени од реакции
34.444


@Agda Beata можете мирно да спиете, апелот за помош од феминистките ширум светот вроди со плод. Талибанците ветија дека ќе им ги дадат сите права на жените во границите на исламот.

Што тоа значи е најмалку битно, знаејќи дека жените во законите на исламот се многу почитувани, ги имаат сите права, не се сметаат за имот и можат да се облакаат како сакаат, можат да бидат што сакаат, да имаат кариера и не мора да раѓаат деца, за разлика од жените во опресивниот западен и Христијански свет каде што се угнетени и задушени од патријархот, и не можат да бидат свои.

Можете повторно да се фокусирате на wage gap-от и на уништување на toxic masculinity.

Извојувана е уште една победа. Браво !
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.040
Поени од реакции
10.251
И има ли некој што им верува на Талибанците?
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.741
Поени од реакции
8.230
И има ли некој што им верува на Талибанците?
Мислам дека се искрени.

Рекоа дека сите ќе бидат третирани според шеријатското право. Верувам дека така и ќе биде.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.987
И јас не им верувам на неписмените козари кои во секоја реченица го споменуваат или Исламот или Алах, а притоа ја преименуваа државата во Исламски Емират Авганистан! А тука е и традицијата со силување, каменување и нападите и палењето на училиштата за жените (девојчињата) и палењето на книгите! Знаат за само една книга и таа им е доста.

Да, никој не им верува иако очите на светот се вперени во Авганистан.

Не знам што мајка бараа нашите ненато, а потоа и нато војници во Авганистан. Сега ќе си земеме 450 едуцирани, тоа е.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.040
Поени од реакции
10.251
Зошто не би?
А зошто би? После сите громорозни чинови што ги направиле ниту еден нормален човек нема да поверува на празни зборови.
Автоматски споено мислење:

За жените се искрени, зашто да не веруваш. Согласно лимитот на исламот.
Едно е да го практицираш и почитуваш Исламот како религија, а скроз друго е тоа што го практикувале Талибанците.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.125
Поени од реакции
25.516
А зошто би? После сите громорозни чинови што ги направиле ниту еден нормален човек нема да поверува на празни зборови.
Баш затоа, Талибанците секогаш си држеле до зборот и репутацијата. И сега кажаа дека ќе ги третираат жените по шеријатски закони. Јас сум убеден дека ќе стојат на зборот, зошто се едни од ретките во светот на политиката што си стојат на зборот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom