Феминизам!

ЈуријАркадиевич

Модератор
Член од
10 мај 2010
Мислења
1.792
Поени од реакции
7.012

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.674
Поени од реакции
4.783
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.687
Поени од реакции
2.534
Мене би ми било срам да објавувам вакви работи онлајн:


Прегледај го приврзокот 286485


Ова да ти била македонец/ка.
Нешто као агресивен феминист. Нејќам да ја наречам агресивна или феминистка да не го/ја навредам.
Жално и гадно јбт.
Имаше дечко шкон, ја остави, па еве забегало девојчето ... жално
 
Член од
18 февруари 2021
Мислења
7
Поени од реакции
4
Феминизмот не е ниту секта ниту препознава возраст, потекло или боја на кожа. Феминист може да биде кој сака, и феминист е секој оној кој верува во полова рамноправност.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Феминизмот не е ниту секта ниту препознава возраст, потекло или боја на кожа. Феминист може да биде кој сака, и феминист е секој оној кој верува во полова рамноправност.
Добро кажано, се поставува прашањето каде се пречките за половата нерамноправност. Дали има законски пречки, религиозни или пак културолошки.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.266
Поени од реакции
27.689
Како и лани, да се подсетиме што направија феминистките со плави косички и пискави гласчиња во нивната борба за сите жени во светот:

-Повторно им е гајле за жените во муслиманскиот свет, и како се сметани за имот, се продавани, се користат само за раѓање деца, немаат основи човекови права, мора да идат умотани од глава до пети и слично, и се ова е зад превезот на "слободното практикување на религијата", додека за традиционалните жени од западниот свет имаат само погрдни зборови и навреди.

-Со нивната "борба" се дозволи транџи да се натпреваруваат во женски натпреварувања и притоа се занемарија женските спортситки, нивните достигнувања и залагања за женскиот спорт.

-Се почна борба помеѓу машкиот и женскиот спорт, и како разликата во плати била огромна, занемарувајќи го фактот дека ова е се чист бизнис и се плаќани според тоа колку се гледани. Со ова се створи еден вид одбивност кон било каков женски спорт, и повторно на удар и најголемата жртва ќе бидат токму жените спортистки.

-Се повеќе се плука по "традиционалните" жени кои си го гледаат семејството и нивниот живот, и како они се лошиот пример за сите жени.

-Се повеќе се наметнува и се нормализира мразењето на мажите, се нормализира разводот и уништување на семејството.

-Се повеќе се пропагира блуд, разврат и курварлук, и се смета за новото нормално, притоа уништувајќи ги младите девојки со пропагирање на забегани работи и така се уништуваат цели генерации.

Сите овие работи кои што се прават за "подобрување" на позицијата на жените во светот го имаат токму обратниот ефект.


Среќен 8ми март на сите жени кои макотрпно работат за да обезбедат храна, облека и подобро образование на своето семејство.
Вие се правите феминистки.
На тие погоре споменатите само среден прст.
Se soglasuvam deka neo liberal feminizmot popoznat kako intersectional e toksichen.
Megutoa, eden kup feministi koi se gender critical ili radicalni se napagani i cenzurirani.

Primer ova e gender critical feminist koja e domakinka, stay at home mom.

I sekako Magdalen Berns, koja pochina pred nekoja godina, a neo liberalite ne mozat da go skrijat nivnoto slavenje na smrt na mlada zena.
Ovie feministi denes gi cenzuriraat pod cador terminot TERF, kako nacin da se navredat i da se diskreditiraat tezite koi se naucni.

Postojat frakcii, i ne zaboravajte trans pravata se anti zenski prava!
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.687
Поени од реакции
2.534
Se soglasuvam deka neo liberal feminizmot popoznat kako intersectional e toksichen.
Megutoa, eden kup feministi koi se gender critical ili radicalni se napagani i cenzurirani.

Primer ova e gender critical feminist koja e domakinka, stay at home mom.

I sekako Magdalen Berns, koja pochina pred nekoja godina, a neo liberalite ne mozat da go skrijat nivnoto slavenje na smrt na mlada zena.
Ovie feministi denes gi cenzuriraat pod cador terminot TERF, kako nacin da se navredat i da se diskreditiraat tezite koi se naucni.

Postojat frakcii, i ne zaboravajte trans pravata se anti zenski prava!
Така е дарлингче

 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.143
Поени од реакции
35.152
Se soglasuvam deka neo liberal feminizmot popoznat kako intersectional e toksichen.
Megutoa, eden kup feministi koi se gender critical ili radicalni se napagani i cenzurirani.

Primer ova e gender critical feminist koja e domakinka, stay at home mom.

I sekako Magdalen Berns, koja pochina pred nekoja godina, a neo liberalite ne mozat da go skrijat nivnoto slavenje na smrt na mlada zena.
Ovie feministi denes gi cenzuriraat pod cador terminot TERF, kako nacin da se navredat i da se diskreditiraat tezite koi se naucni.

Postojat frakcii, i ne zaboravajte trans pravata se anti zenski prava!
Како може "правата" на некој забеган тип што се облака како жена да се анти права на сите жени кои се борат со реални проблеми? Како правото да иде да моча у женско вц ќе и помогне на некоја киднапирана девојка продавана у бело робје?

Борбата за права на жените ви ја земаа разни болни мажи и ја користат за нивни забегани цели, додека вистинските жени се соочуваат со истите проблеми цело време.

Ете ти линк од Зипертракс и какво влијание имаат тие "права" врз женските спортистки, и тоа е само еден мал дел.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.266
Поени од реакции
27.689
Борбата за права на жените ви ја земаа разни болни мажи и ја користат за нивни забегани цели, додека вистинските жени се соочуваат со истите проблеми цело време.
Tokmu taka.
Toa e mojot argument.
Veke se soocuvame so problem na fetishizacija na zenskiot covek, od bolni bolni mazi.

Silence of the Lambs denesno vreme ne bi se napravil oti Buffalo Bill - ovite denes imaat poveke prava.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.917
Феминизмот не е ниту секта ниту препознава возраст, потекло или боја на кожа. Феминист може да биде кој сака, и феминист е секој оној кој верува во полова рамноправност.
Така е. Никој не е имун од тоа зло и секому може да се деси.
Наше е да бидеме претпазливи и да го сосечем во корен, дур не почнало јајца да несе.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.391
Поени од реакции
5.858
Како може "правата" на некој забеган тип што се облака како жена да се анти права на сите жени кои се борат со реални проблеми? Како правото да иде да моча у женско вц ќе и помогне на некоја киднапирана девојка продавана у бело робје?

Борбата за права на жените ви ја земаа разни болни мажи и ја користат за нивни забегани цели, додека вистинските жени се соочуваат со истите проблеми цело време.

Ете ти линк од Зипертракс и какво влијание имаат тие "права" врз женските спортистки, и тоа е само еден мал дел.
Ух ух ух...како ќе им дојде тоа со "се чуствувам како жена" на потпросечни спортисти мажи, пример некој лик на 978 место на АТП оди на Вимблдон осеќајќи се (демек) како жена, победува сите противнички и зема 3 милиони долари. Во машка конкуренција не би минал нит претквалификации истиот.
На крај ќе имаме машка конкуренција за мажи и женска конкуренција пак за мажи:icon_mrgr: кои ќе се нафатираат со еден таков лупхол во законите. Е сеа вистинските жени спортистки ќе си останат бели во очите...
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.797
Поени од реакции
8.387
Ух ух ух...како ќе им дојде тоа со "се чуствувам како жена" на потпросечни спортисти мажи, пример некој лик на 978 место на АТП оди на Вимблдон осеќајќи се (демек) како жена, победува сите противнички и зема 3 милиони долари. Во машка конкуренција не би минал нит претквалификации истиот.
На крај ќе имаме машка конкуренција за мажи и женска конкуренција пак за мажи:icon_mrgr: кои ќе се нафатираат со еден таков лупхол во законите. Е сеа вистинските жени спортистки ќе си останат бели во очите...
6'2 220lbs Transgender Hannah Mouncey Is Dominating At Women's World  Handball Championship - Caveman Circus640 × 335

South Park' tackles trans athletes in controversial episode - National |  Globalnews.ca1024 × 768
 

Kajgana Shop

На врв Bottom