Феминизам!

Член од
14 јули 2020
Мислења
38
Поени од реакции
22
yankose-vahit-tuna-feminicide-0.jpg
Мислам дека ви е позната сликата и која е инспирацијата за ваквото дело. Мислам дека се е јасно
 

Darling

uwu
Член од
5 јуни 2009
Мислења
8.201
Поени од реакции
13.003
Извршени фемициди во Турција последната година толку жени се убиени колку што гледаш пара штикли
Ne znam kako da ti kazam... ubistvo na zeni vo islamskiot svet nema nikogas da fati trend.
Se donesoa na masa bosh muabeti kako mansplaining, manspreading, trans women are women too, my body my choice, wage gap, female empowerment koi ja prezasitija diskusijata.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
2.842
Поени од реакции
3.670
Извршени фемициди во Турција последната година толку жени се убиени колку што гледаш пара штикли
Тоа е реален проблем ама можеш да го класифицираш повеќе како религиски... На нашите простори феминизмот се сведува на фактот има ли жената м*да да остави маж кој психички/физички ја малтретира.
Во сите сфери на нашето општеството јас не гледам каде жената е ставена во втор план ако има амбиција и идеја што сака од животот..
Отворени се вратите за професионален, личен напредок, приватниот живот сама го креираш. Имам години работно искуство, дополнително и приватна фирма и никогаш не сум имала ситуација некој да ме потценил затоа што сум женско. Потенцирање на различноста е алиби за лошо справување.
 

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
20.760
Поени од реакции
53.982
Да се потсетиме на минатата година, овој период... :jajce:

 
На врв Bottom