Феминизам!

B

Beginner

Гостин
Не, знам џоинт да мотам сарма не
Какво право на тебе ти е скратено не одговори? Може ти дале помалку џоинт оти си од понежниот пол. Јас разбирам сите сме еднакви и едните без другите неможат ама ова форсирање ми е слично како црнците што си ги барат правата во Америка.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 
Член од
14 јули 2020
Мислења
79
Поени од реакции
64
Какво право на тебе ти е скратено не одговори? Може ти дале помалку џоинт оти си од понежниот пол. Јас разбирам сите сме еднакви и едните без другите неможат ама ова форсирање ми е слично како црнците што си ги барат правата во Америка.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
На мене не ми е имам тоа што имам и сум задоволна ама на милион жени во светот немаат права и глупо е на ваква тема 80 посто машки да пишуват да ругат, а ако имат утре ќерка ако си има работа со некој морон шо ке ја тепа ке пријаве у полиција полицијата пример ги бране насилниците задрже ги 24 саата и се пуштат, за секаков вид насилство сум ама во мојот град последните неколку години можеби починаа 10 жени од семејно насилство, и мажи има секако починати ама друго е па може да се одбране. Неможе некој со 50 кила да биде против некој од 100 секако дека физички ако ја удре крај, а притоа не се заштитени од полиции, и да пријават па се вратат и уште толку ги докусурат.
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.321
Поени од реакции
3.171
Не, знам џоинт да мотам сарма не
Ete, taman si rekov eve edna otrakana, emancipirana Zena koja se bori za svoeto mesto vo opstestvoto, koga ispadna toa da ti bila nekoja najobicna degenerna narkomanka.
Me razocara madam.
Da mi bese tuka ke ti ja zalepev edna preku usta.
 
Член од
14 јули 2020
Мислења
79
Поени од реакции
64
Ete, taman si rekov eve edna otrakana, emancipirana Zena koja se bori za svoeto mesto vo opstestvoto, koga ispadna toa da ti bila nekoja najobicna degenerna narkomanka.
Me razocara madam.
Da mi bese tuka ke ti ja zalepev edna preku usta.
Залепи на таа шо те искарала од пич... Коперацијо
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.503
Поени од реакции
9.408
Залепи на таа шо те искарала од пич... Коперацијо
Jaka si na zborovi duso!
No, badijala, femin.organizacija zaboravila za sto se borat, verovatno se otkazale od borbata I prekinale so dvizenjeto.
Pustaat nasilnici koi maltretiraat devojce na sloboda I nikoj nisto ne komentira, no za da drapaat muda za iftarot ke brmchat so meseci.
Odi uci sarma da vitkas, pa mozebi ke ti se posreki nekoe saglam masko da najdes:toe:
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Неможе некој со 50 кила да биде против некој од 100 секако дека физички ако ја удре крај
Па нели еднаквост, што е сеа ова?

@Raziel пофалба за опомените (првпат гледам дека можат да се видат вака на пост на друг член) ама може и малку построго
 
Член од
14 јули 2020
Мислења
79
Поени од реакции
64
Па нели еднаквост, што е сеа ова?

@Raziel пофалба за опомените (првпат гледам дека можат да се видат вака на пост на друг член) ама може и малку построго
Хахахахаххахахах wtf, и шо ако еденио е 50 другио 100 мислеш дека тај со 100 е повеќе паметен и со повеќе права ау
 
Член од
28 декември 2019
Мислења
214
Поени од реакции
466
Знам дека понекогаш е доста тешко да се воздржи човек од мајтапење со некои од денешните феминистки, но мислам дека сепак треба да се сфатат сериозно, особено сега кога феминизмот на Западот се претвори во колективистичка идеологија која си има своја инквизиција по интернетот и неверниците во „Феминизмот“ лесно губат работни места, се наметнува едноумие и деиндивидуализација па со ова интерсекционалност и сега марксизмот е повторно на сцената...
Сега разбирам зошто ова движење е примамливо за некои жени, им дава некоја благородна цел во оваа време на изгубени вредности, како на пример борба за правата на жените во светот, борба против злобната опресивна патријархија, колку и да е тоа далеку од реалноста... Но како и да е тие права прво треба да бидат препознаени од мажите, особено во некои општества каде што бунтовните жени може само поголем ќотек да јадат... Сакам да кажам дека вашите права се добиваат преку машка одговороност и самоконтрола, а не преку паради и протести.
Инаку јас мислам дека она што жените всушност бараат не е еднаквост, која веќе ја имаат пред законот, туку разбирање, внимание и љубов... А тоа полесно ќе го добиете доколку не ги ограничувате, демонизирате и јавно омаловажувате оние што треба да ви го пружат тоа... Амирите?
Еве инаку малку перспектива за тоа како се манифестира нееднаквоста во физичка сила низ светот и тоа дека не секоја патријархија е еднакво злобна и опресивна:


MULTIVAR-SCALE-1-2019.png



А и кога сме веќе кај насилството и согледување на работите од друг агол, ќе ви го препорачам овој филм:



Волинскиот масакр, прикажан од перспектива на млада жена и нејзината борба за опстанок во средина каде човекот, под влијание на колективистички идеологии го губи човечкото во себе и останува само ѕверското... Еве ви жена суперхерој, а не тоа лиглето од Марвел.
 
Последно уредено:

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.229
Поени од реакции
45.342
Каква ѕверка. На оваа и признавам да биде феминист :)
со сандала, бела чорапа и снајпер... оваа не ти ни бара да и признаваш било што :icon_lol:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom