Феминизам!

Дискусија во форумот 'Философија и психологија' започната од Птичји Грип, 7 март 2007.

 1. Dumbledore

  Dumbledore Професор

  Член од:
  24 октомври 2013
  Мислења:
  5.438
  Допаѓања:
  4.908
  Види, ние веќе имаме 15 месеци породилно за жени кои ќе родат близнаци (или повеќе) или за жена која посвоила 2 или повеќе мали деца (исто 15 месеци). Колку ова ќе треба да иде нагоре?
  Работничката или работникот (секој може да користи породилно отсусуство) може да го прекине и да зема плус 50% од платата! Инаку да, породилното отсуство се плаќа 100% од Фондот плус придонесите. Сега како може приватниот сектор ќе може да го издржи тоа? Имаше статистиа дека речиси никоја не го користи породилното до крај, поради овој бенефит, и тоа при 9 месеци, а ако се дуплира, проблемите за приватниот сектор само ќе станат поголеми.
   
 2. lazar31

  lazar31

  Член од:
  7 ноември 2011
  Мислења:
  1.769
  Допаѓања:
  1.847
  Треба да се укине опцијата со 50% плус од платата а 12те месеци породилно да бидат задолжителни и да неможе да се прекине породилното, за да не се злоупотребува.
   
  На Dumbledore му/ѝ се допаѓа ова.
 3. bijons

  bijons

  Член од:
  7 септември 2016
  Мислења:
  2.968
  Допаѓања:
  3.001
  ... еве јас ќе кажам пример, не подалеку од форумов, дека жените токму тука во форумов се од втор ред, за разлика од машките кои се привилегирани во секоја смисла!
  [​IMG]

  ...на друга тема, како член на форумов и право за слободно коментирање на тема,

  https://forum.kajgana.com/threads/Совет.90678/#post-8379517

  укажував на вистинска случка на давање интервју при вработување на женски кандидат како пример за можна злоупотреба на работодавачот кон нововработената,ама ете машкиот модератор на таа друга тема без опомена укажувајќи за несоодветно МОЕ изразување со „ барање на газдата за тие 2 дена“ што тоа беше негов израз, а не мој, ме банирал „да се одморам“ цела недела како несоодветно однесување, пишување итн...

  [​IMG]

  ...да се вратам тука на ова тема, „машки кричер“ само со линк (што не мора да значи дека е вистина што пишува, оти ТОЈ не го доживеал тоа туку само има активност копи-пасте) укажува на „сексуално малтретирање“ слично како мое укажување, само моето беше лично искуство од моја непосредна околина!
  и сега ?
  дали овој „машки“ член доби таков „одмор“ како мене, за постирање „сексуално малтретирање на работа“ ??- Не!
  ... ете чист пример дека сум член на форумов од втор ред оти сум женско, па можеби ако користев изрази „к уров“ ми , преку „к ур“ ми е, можеби не ќе бев банирана?
  е сега ќе кажете дека има други женски што се „прифатени“ од машките кричери на форумов, ДА ! точно е тоа, ама да не беа истите главна администрација на форумот, па овие да не им се улизуваат поради тоа дека се админки и модераторки тогаш ќе важеше правилото дека женските никови на форумов се рамноправни со машките !??
  модераторка напишала : ,,..Македонски пошти, да ви го набијам еден шпицест, нелубрифициран!..,,
  [​IMG]

  ...не можам да замислам вакво нешто и да напишам и да насликам како женско на форумов, веднаш ќе ме банираат перманентно поради ширење перверзија, машко можи и ако си модераторка исто можи! :toe:
  и што ако е ова форумов, виртуелно, кога женскиот пол се „крие“ позади машки никови? несвесно или свесно ја укажуваме дискриминацијата и добивање „почит“како соговорник!
  ...инаку да си женско тука на форумов, а да не си админка или модератор,уф само какво бомбардирање на ретард епитети ќе си добие тука јавно, ама не и во инбокс!
  п.с
  ...не знам дали некој ме сфати, не сакав никој да навредам ниту да спомнам, само ја укажав реалната ситуација овде на форумов, виртуелно, а замислите во вистинскиот живот ако не си нечија ќерка, сестра, жена, внука, брачеда, тетка чије презиме е звучно од машка страна, џабе е и образованието, способноста, воспитувањето па дури и убавинат... жената се уште е „втора рака“ споредбено со мажот ! :(
   
  Последно уредено: 10 јуни 2018
 4. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  24.518
  Допаѓања:
  28.960
  А ти си мислиш дека не те сакаат овде затоа што си женско?
  Па кој би ти поверувал, озбилно? Ова ни у градинка да отидеш да ги убедуваш, нема да поверуваат.
  А што е со другите женски членови? Зашто они не се жалат на полова дискриминација?
  Зашто некој би ризикувал да си го упропасти најпосетениот форум со дискриминација на 50% од членовите?
  ...и ред други логични прашања, кои ќе му паднат на ум на нормален човек, читајќи ги твоите глупости.
   
  На BilboBaggins и Bateman им се допаѓа ова.
 5. BilboBaggins

  BilboBaggins

  Член од:
  1 март 2010
  Мислења:
  4.890
  Допаѓања:
  7.228
  Значи машките членови не јадат ремет кога ќе напишат глупост и не биваат банирани....океееееј:confused:
   
  На stratUs и Bateman им се допаѓа ова.
 6. bijons

  bijons

  Член од:
  7 септември 2016
  Мислења:
  2.968
  Допаѓања:
  3.001
  ...ајде наведи ми ги активните женски членки тука на форумов? (тоа нормален човек важи за тебе или за мене? односно кој е ненормалниот?) ... моите „глупости“ беа „скриени“во споилер, не мораше ТИ да ги прочиташ, ако воопшто си ги прочитал, оти ти кон мене онака акција - реакција имаш !
  токму така, ако не се модератори или админи или ако не ги опоменат дваесет пати, па 21 ри ќе ги банираат, при тоа правдајќи се и молејќи да не го прават тоа повторно на овие во ЛП , демек „морав многу се жалат на тебе“... сакаш со примери? све то ВО КОНТЕКС ДЕКА СЕ МАШКИ ЧЛЕНОВИ, за разлика од женски членови кои немаат таква привилегија, па ниту некоја предност како женски бонтон попуштање! :(
   
  Последно уредено: 10 јуни 2018
 7. BilboBaggins

  BilboBaggins

  Член од:
  1 март 2010
  Мислења:
  4.890
  Допаѓања:
  7.228
  upload_2018-6-10_21-4-13.png

  Еве бијонсче, свеж пример, посвеж не може да биде. Каде овде игра улога полот на членот? Повели, ти си на ред да ја докажеш „дискриминацијата“
  :pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos:
  Кое ти е ова размислување бе? :pos::pos::pos:
   
  На Beric Dondarrion му/ѝ се допаѓа ова.
 8. YuZe

  YuZe Amor Vincit Omnia

  Член од:
  22 септември 2005
  Мислења:
  630
  Допаѓања:
  85
  Феминизмот моментално не е движење за исти третман помеѓу половите. Моментално е движење за супериорност на жените. Нешто најмногу што ме нервира е тоа што секаде се пикаат и се што ќе допрат се претвора во гомно. Го уништија Star Wars, пробуваат да ги уништат и видео игрите (Mass Effect: Andromeda на пример).

  Феминизмот денеска е, види што сакаат мажите, вмешај се во тоа и уништи го. Затоа сите луѓе што имаат две чисти бегаат од феминизмот ко од лепра.
   
  На Mikja, Che59, stratUs и уште 3 други им се допаѓа ова.
 9. Dumbledore

  Dumbledore Професор

  Член од:
  24 октомври 2013
  Мислења:
  5.438
  Допаѓања:
  4.908
  И Ghostbusters. :D
   
  На YuZe му/ѝ се допаѓа ова.
 10. staycalm

  staycalm Lets explore some shit

  Член од:
  12 јануари 2013
  Мислења:
  1.837
  Допаѓања:
  1.209
  Полошо е што се фалите со игнорантноста отколку игнорантноста сама по себе затоа што НЕ сакате да научите.
   
  На Agda Beata му/ѝ се допаѓа ова.
 11. StefusRefus

  StefusRefus

  Член од:
  20 јули 2016
  Мислења:
  2.420
  Допаѓања:
  1.002
  Mоре да ти влезе некоја, цел живот да ти попува, да ти се жали колку е обезправена а 90% од месечни примања да ти троши па после да се разведен поради тоа што на криво си ја погледнал и да ти земе 50% од имот плус дете плус алиментација да и плаќаш а еднаш у 2 недели да го гледаш...добро е и ако ќутек не ти удри. „Учи не биди игнорантен“ :D
   
  На stratUs и YuZe им се допаѓа ова.
 12. staycalm

  staycalm Lets explore some shit

  Член од:
  12 јануари 2013
  Мислења:
  1.837
  Допаѓања:
  1.209
  пресмешно
   
 13. StefusRefus

  StefusRefus

  Член од:
  20 јули 2016
  Мислења:
  2.420
  Допаѓања:
  1.002
  Ај кога ќе останеш без пари и без деца и модар и психички изреметен ќе се смееш.
   
  На stratUs и YuZe им се допаѓа ова.
 14. Sussaro

  Sussaro Southern comfort, southern sun

  Член од:
  27 декември 2005
  Мислења:
  4.014
  Допаѓања:
  7.048
 15. bijons

  bijons

  Член од:
  7 септември 2016
  Мислења:
  2.968
  Допаѓања:
  3.001
  ...ете клипче модератор отвори тема „Мачиња на СП во Русија 2018“ каде се постира фотки од згодни женски присутни на стадионот (иако погрдно демек ороспии штом се цицки вакви такви, а знаат да го дрват на нив и да им се воодушевуваат),

  [​IMG]

  по автоматизам отворив и јас слична тема „ Мачорите на СП во Русија 2018“ каде постирав машки фанови од публиката компаративно со предходната тема со „Мачиња“....
  е поживеа темата како Крушевска Република, за да денес не можам да си ја најдам да постирам фотка на машки фан „згодно парче“ во Русија, зашто? заштоа што темата ја избришаа целосно, ни да се каже ни да се објасни само „дилејт“ и ајт во корпа...
  е сега, дали е фер? да се постираат „мачиња“ :цицки:од машки член на форумов, а не смее „мачори“ од женски член на форумов:drk: ? :(
   

Сподели преку: