Фармацевтски факултет

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Кајганџии, има ли некој што веќе е или ќе се упишува на Фармација?
Ова е тема за впечатоци, прашања, одговори, позитивни и негативни искуства.
Ај, нека ни е со среќа. :helou:
 

Chains

империја
Член од
15 август 2006
Мислења
761
Поени од реакции
678
Спремај се !

Девојка ми студира фармација,сега упишува трета година,и гледајки ја неа,можам да ти предложам да фатиш сериозно уште од почетокот.Испитите се поделени на два писмени дела/колоквиуми,устен дел и завршна лабараториска вежба.Не можеш да си дозволиш да паднеш на ниту еден од овие делови без освојување на 20% од бодовите,во спротивно нема да исполниш услов за зимање на потпис. и да има и негативни поени,воведени како стандард кај сите предмети и кај сите професори.

Е сега,дека е ултра интересно,тоа е точно.ако навистина те интересира фармацијата,ке учиш со мерак.Ти пренесувам искуства од девојка ми која,просто си го обожава факултетот.Почнувајки од предавања,вежби и научни патувања ни државата.Само треба здраво да се учи.

Поздрав, и прашај ако те интересира нешто повеке,ке се распрашам!И дај интервенирај Мац да се појавува на предавања од септември:)
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.507
Поени од реакции
1.722
Мајка на другарка до лани беше декан на фармација, и пошо ја планирав да идам на тоа некое време влечев информации како е да се студира таму.
Факултетот како факултет по себе е тежок. Еден од најтешките споеви на молекуларната биологија, аналитичката биохемија, систематизација на виши и нижи растенија и што уште не.
Последна информација за факултетов ми беше дека студирањето трае 5 години.
Јак факултет, кој е признаен секаде во светот, но е многу тежок...
Идни фармацефти, со среќа нека ви е:)
 

اختيارين أحلاهم

اسامة شخصيا
Член од
30 мај 2009
Мислења
90
Поени од реакции
5
Факултетот е значително по лесен од другите медицински (стоматолошки и медицина).

Но има доста хемија. И треба сериозно учење.

Немате гаранција дека ќе ви биде признаен во странство (како и ни за еден друг во МК). Бидејќи МК не е членка на ЕУ.
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Испаѓа дека само 9 ќе бидат заебани, под линијата, зошто пријавени се 99. Као што гледав, више со 82 бода може да се влезе.
 

realistic girl

realgirl
Член од
14 февруари 2009
Мислења
23
Поени од реакции
0
Ej zdravo i ja podadov dokumenti na farmacija!!! A da te prasam jas slucajno da ne znaes koi se dopolnitelnite kvoti i dali ke ima, i koga bi bila konecnata lista na prijaveni!!! fala mnogu pozz
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Ej zdravo i ja podadov dokumenti na farmacija!!! A da te prasam jas slucajno da ne znaes koi se dopolnitelnite kvoti i dali ke ima, i koga bi bila konecnata lista na prijaveni!!! fala mnogu pozz
Какви дополнителни квоти?? Нели 45 идат у државна (200евра) и 45 у приватна(1000евра)?
Ќе има конечна листа на 26ти, така пишуе у конкурсот. Нема секирација, глеам на листана дека ќе се влага дури и со само 82 поени, ако се полагани бараните предмети.
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.782
Поени од реакции
4.011
Какви дополнителни квоти?? Нели 45 идат у државна (200евра) и 45 у приватна(1000евра)?
Не знам дали и кај вас ќе биде така, но претпоставувам дека да.
Откога ќе ја оформат оваа квота на 45+45, на одбиените (со приближно повеќе бодови) им даваат можност да потпишат дека се соглауваат да студираат со кофинансирање и така ја зголемуваат приватната квота.
Ако знаеш некој шо се запишал лани, прашај дали било така..
 

Мармеладова

Tale of the inexpressible
Член од
21 април 2006
Мислења
1.743
Поени од реакции
184
Спремај се !
Испитите се поделени на два писмени дела/колоквиуми,устен дел и завршна лабараториска вежба.Не можеш да си дозволиш да паднеш на ниту еден од овие делови без освојување на 20% од бодовите,во спротивно нема да исполниш услов за зимање на потпис. и да има и негативни поени,воведени како стандард кај сите предмети и кај сите професори.
Парцијално 60% се бараат, а за потпис е потребно само завршна вежба да се положи, па со тој потпис имаш право на втор колоквиум или евентуално на испит, а без него го презапишиваш предметот.
патем има и негативни, ама зависи кај кој професор, не кај сите.
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Парцијално 60% се бараат, а за потпис е потребно само завршна вежба да се положи, па со тој потпис имаш право на втор колоквиум или евентуално на испит, а без него го презапишиваш предметот.
патем има и негативни, ама зависи кај кој професор, не кај сите.
Ја ко што гледам, секој предмет си има своја ОПЦИЈА за добивање потпис, нели. Значи, на пример, по опција 2, треба да имаш остварено минимум 13/15 предавања(13 поени), 14/15 вежби(20,5 поени) и завршна вежба (минимум 6,5 поени) = 40 поени.

Ми изгледа ко да ќе не можам ни да се разболам вака, ама у заблуда сум а? 60% од што, све?
 

Мармеладова

Tale of the inexpressible
Член од
21 април 2006
Мислења
1.743
Поени од реакции
184
Ја ко што гледам, секој предмет си има своја ОПЦИЈА за добивање потпис, нели. Значи, на пример, по опција 2, треба да имаш остварено минимум 13/15 предавања(13 поени), 14/15 вежби(20,5 поени) и завршна вежба (минимум 6,5 поени) = 40 поени.

Ми изгледа ко да ќе не можам ни да се разболам вака, ама у заблуда сум а? 60% од што, све?
За да добиеш потпис, мора да положиш завршна вежба, со исклучок на оние предмети кај што немаш практичен дел или не го полагаш-добиваш со присуство на предавања(ама досега таков е само историја на фармацијата и некои од медицински факултет) е сеа ти ако положш прв колоквиум со сите поени, а втор го турниш за поен или два, идеш на испит без разлика што ги имаш оние 60% од вкупно 100 поени, значи парцијално се бара 60% од секој колоквиум. Иначе имаш максимум 2 отсуства, а од некои вежби 0, го колоквираш она што ќе го испуштиш од максимум еден час, а од повеќе го презапишуваш предметот.
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Луѓе ај сеа кажете за I година, значи кои изборни предмети да ги изберам, кои се на располагање, на кои предмети да се фокусирам највеќе, мислам, кои се најтешки според вас и сл. Плииис :)
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Импресии?
Баш ми се свиѓа водедувањето на Воведен курс, мотивационо е и е единствена шанса да ја намирисаме професијата од повеќе аспекти и тоа уште пред намирисување на книгите. :)

Нова програма за нас, значи се update-ува ФФ. И убаво е кога ќе дознаеш дека има цела една мрежа, од преполната предавална до фармацевтската комора...
 
Е

експерт

Гостин
Дали некој може да ми каже како се полага стручен државен испит за фармацевтски техничари.


Каде да се обратам, колку треба да се оди на пракса?
 
Член од
27 јули 2009
Мислења
18
Поени од реакции
1
Преубава струка според мене. Планирам тука да студирам во иднина.:smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom