Фармацевтска мафија!

Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
ako preterana konzumacija e pricina za smrtta koj e kriv? doktorot so go prepisal toa ili pacientot so na svoja raka zemal sekoj den vo tek na nekolku godini?
Претерана консумација на лимон, киви, портокал, нема да те усмрти. Нормално дека е пациентот крив, иако реално не постои рецепт за Витамин Ц, туку упатство за употреба. Поентата е дека, лекарствата имаат штетни последици, во мн други случаеви, и каде што не постои несовесно користење (пример е сестра ми, бидејќи веќе 7 години нон стоп некакви лекови и се препишуваат, веќе е имуна и не и помагаат, а има и други последици со желудник, црн дроб, заради консумацијата). Поентата е дека медицината како медицина е дефинитивно неоспорлива, но фармацијата моментално повеќе произведува колку лек, толку болест, а не само лек.
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Претерана консумација на лимон, киви, портокал, нема да те усмрти. Нормално дека е пациентот крив, иако реално не постои рецепт за Витамин Ц, туку упатство за употреба. Поентата е дека, лекарствата имаат штетни последици, во мн други случаеви, и каде што не постои несовесно користење (пример е сестра ми, бидејќи веќе 7 години нон стоп некакви лекови и се препишуваат, веќе е имуна и не и помагаат, а има и други последици со желудник, црн дроб, заради консумацијата). Поентата е дека медицината како медицина е дефинитивно неоспорлива, но фармацијата моментално повеќе произведува колку лек, толку болест, а не само лек.
Само да се надоврзам на муабетот за витаминот ц што го спомна. Нема да ти биде утеха но има една книга за лечење со високи дози на витамин Ц од Линус Паулинг, двоен добитник на Нобелова награда за хемија и мир.

Следејќи ги неговите упатства за консумација на високи дози на Витамин Ц знам за неколку луѓе кои ги оштетиле бубрезите така да твојот познаник не е единствен случај.

Западната медицина може да биде одлична но заради брзата индустријализација и желбата на фармацевтските компании за што поголем профит се повеќе станува бизнис а се помалку личи на изворот запишан во Хипократовата заклетва.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781

Мармеладова

Tale of the inexpressible
Член од
21 април 2006
Мислења
1.743
Поени од реакции
184
Поентата е дека, лекарствата имаат штетни последици
sakas da kazis deka nesakanite efekti ja prestavuvaat farmacevtskata mafija???? dali?
dali znaes sto e farmacija kako prvo?
i dali znaes nesto od sto nema nesakan efekt? kazi mi hrana, kazi mi lek, kazi mi situacija, statistika, fakt, bilo sto
kazi mi sporedba na nesakani efekti od nekogasnite i segasnite preparati
dokazi mi zosto nesakanite efekti bi ja prestavuvale farmacevtskata mafija?
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.801
Поени од реакции
3.053
а свинскиот грип не е "подметнат" и не заработија крвави пари тие не, за сметка на нашето здравје. Освен трговијата со дрога, индустријата со оружје и нафтата, фармацевската мафија не е меѓу првите пет не е .. -.- какви не работи прават тие за пари ама ај, што можеме ние. Некои уште не сфаќаат на
што се се способни луѓето за пари и моќ, ти за нив си бројка, статистика не човечка индивидуа
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.808
Поени од реакции
15.730
Само да се надоврзам на муабетот за витаминот ц што го спомна. Нема да ти биде утеха но има една книга за лечење со високи дози на витамин Ц од Линус Паулинг, двоен добитник на Нобелова награда за хемија и мир.

Следејќи ги неговите упатства за консумација на високи дози на Витамин Ц знам за неколку луѓе кои ги оштетиле бубрезите така да твојот познаник не е единствен случај.

Западната медицина може да биде одлична но заради брзата индустријализација и желбата на фармацевтските компании за што поголем профит се повеќе станува бизнис а се помалку личи на изворот запишан во Хипократовата заклетва.
 
Член од
26 октомври 2019
Мислења
15
Поени од реакции
5
ne zaborvajte, otkriteito na antibiotici mnogukratno go prodolzi zivotniot vek, otkritieto na stentiranje na srce, mnogukratno go prodolzi zivotniot vek, porano na nasite prababi i dedovci , mnogu im umiraa deca posle raganje, sega toa ne e slucaj so modernata medicina, no da se slagam ima e previse medicina tamu kaj sto ne treba, no ne zaboravajte od befeitite na medicinata
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.600
Поени од реакции
34.794
ne zaborvajte, otkriteito na antibiotici mnogukratno go prodolzi zivotniot vek,
... човекот не се потрудил да го отрие првиот антибиотик, природата му го даде како случајност!
porano na nasite prababi i dedovci , mnogu im umiraa deca posle raganje
...дискутабилно, порано се раѓале повеќе од 10 деца, па нормално се случувале и разни аномалии поради недобра носивост на плодот и тешки земјоделските работи во таква состојба, денес можеби не умираат толку, ама ниту не можат да се родат, оти голем број брачни парови се стерилни или имаат одвај едно до две деца, ако порано трудницата поради неможност за раѓање на превртен плод или други компликации умирала и денес со модерна медицина слично се случува поради грешка на погрешно дозирање на антитромбични лекови, поради оперативна грешка, само колку млади трудници умреле на операционен стол и покрај напредната медицина, напредната медицина бара и напредни луѓе, ние некако останавме назад токму поради превртување на светот да паметните се остранети, дисквалификувани, понижувани, неценети, а на одговорни позиции се дојдени неписмени и луѓе без етика, морал со мото „но филингс ин мај бизнис“, напредна медицината џабе за ваква претумбација, што ако има напредна медицина кога цел ден се вртат не знаат еден апарат да го оспособат за дијагностицирање,
ехх, да не се нервирам поарно!
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.808
Поени од реакции
15.730
По серијалот на НОВА: ОЈО и МВР влегоа во веледрогерии за паралелниот увоз на лекови
партиските платеници дури си лансираа теза за
Случајот „Паралелен увоз со лекови“ го обелодени НОВА во септември 2017 кога објавивме дека постои сомнеж дека 40 проценти од лековите кои влегуваат во државата со паралелен увоз се фалсификат, ..
ОЈО: Нема претреси, туку проверка и прибирање на документација за паралелен увоз на лекови
не дека некој веледрогерии не се богатат неоправдано, но за тоа е пак виновна државата и ситуацијата; ако во нормална ситуација, луѓе патувале во странство и сами си набавувале лекови кои тука ги нема, а ги нема поради тоа што имаме тешка бирократија а патем сме и мал пазар, а сега со короната сме затворени како зајаци во кафез...
Еве прашувам во една аптека за лек кој го имало тука пред 3 години, а сега го нема, ми кажува дека САМО ТОЈ што прв го увезол ( и регистрирал) може пак да го увезе истиот лек, друга веледрогерија не може... значи ако првиот увозник не сака пак да го увезе, нема таков лек тука никако :mad:....зборувам за лек со свои пари, не преку фонд..
Значи лекови може да нема, ама мора да има увоз на секакви жестоки пијалоци, цигари, еве легализација на канабис на големо се промовира...
коцкарници мора да работат дури и владата пцр тест на грчки коцкари плаќаше...Браво бе...
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.808
Поени од реакции
15.730
https://seebiz.eu/trzista/pfizer-optuzen-u-sad-u-za-podmicivanje-hrvatskih-lijecnika/40979/?fbclid=IwAR21keNglHFhsznIUZyB_Ce49M6LOEYmvbkWPgFJ0jpW0rw3RVCoJIkxFFw
ZAGREB - Američki farmaceutski div Pfizer nagodio se za plaćanje kazne u visini od 60 milijuna dolara zbog optužbi za podmićivanje hrvatskih liječnika koji su bili visoko pozicionirani u državnim tijelima za registraciju lijekova te za njihovo stavljanje na listu Hrvatskoga zavoda za zdravstveno osiguranje ili, pak, u državnom bioetičkom povjerenstvu koje je odlučivalo o kliničkim studijama za ispitivanje lijekova.
Kako u svojem najnovijem izvješću navodi Bloomberg, optužba za podmićivanje odnosi se na razdoblje od 1997. do 2001., i to ne samo hrvatskih, već i liječnika u Bugarskoj, Kini, Češkoj, Kazahstanu, Rusiji i Srbiji, a sve kako bi propisivali njihove lijekove. Tužba je podnesena Okružnom sudu District of Columbia, a u njoj stoji da je Pfizer svoje zaposlenike u uredima u tim državama ovlastio za gotovinske isplate podmićivanja i poticanje propisivanja svojih lijekova. Kako bi izbjegao suđenje, farmaceutski je div pristao na nagodbu, kao što je to već činio i ranije. Primjerice, prije tri godine Pfizer je platio za neistinito reklamiranje svojih lijekova čak 2,3 milijarde dolara.

чудна работа, само нашите лекари не ги подмитувале :icon_mrgr:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom