Фарба за коса

D

devojcence

Гостин
Имал некој искуство со фарби за екстремно осветлување на косата? Сакам од црна до жолткастка, бела... небитно, само да ја осветлам.
poleka ke ja osvetluvas kosata nemoj naglo pepel ke ja napravis. prvo neka te iznijansiraat so cokoladni prameni pa posle pak osvetluvanje na posvetlo nijansi lesnik i na kraj ke ti bide smegja kosata. toa e moj predlog. a inace ti mozes i direkno folii za shatiranje za bela ama pepel ke ti bide kosata. so farba ne zolta ke ti ispadne i sarena posto od temno svetlo nema da se poznava razlika. inace i jas sega sakam da ja osvetlam pak kosata i ke stavam nekoj pramen svetol i najvekje trae.
 
Член од
29 октомври 2012
Мислења
55
Поени од реакции
10
Народе дали некој овде може мене да ми препорача колор шамопон зашто еве сеа пробав со некој си од dm полски и воопшто не ми фати а имам неколку бели влакна и морам да ги покријам а не би почнувала со фарбање-млада сум :P

А и искрено сакам нешто да сменам...однапред Ви благодарам многу

Сакав да земам од Garnier али мало сум збунета кое е фарба кое е колор шампон :(
 
Џ

ЏинЏер

Гостин
Народе дали некој овде може мене да ми препорача колор шамопон зашто еве сеа пробав со некој си од dm полски и воопшто не ми фати а имам неколку бели влакна и морам да ги покријам а не би почнувала со фарбање-млада сум :P

А и искрено сакам нешто да сменам...однапред Ви благодарам многу

Сакав да земам од Garnier али мало сум збунета кое е фарба кое е колор шампон :(
Ако немаш ептен светла коса, не се надевај многу дека било кој колор шампон ќе ти фати. На потемна коса не делуваат или евентуално можеш само сјај да добиеш.
А дури и да успееш да ги покриеш белите влакна, по 2-3 миења шампонот паѓа и пак ќе мораш да се мачиш.
 
Член од
29 октомври 2012
Мислења
55
Поени од реакции
10
Ако немаш ептен светла коса, не се надевај многу дека било кој колор шампон ќе ти фати. На потемна коса не делуваат или евентуално можеш само сјај да добиеш.
А дури и да успееш да ги покриеш белите влакна, по 2-3 миења шампонот паѓа и пак ќе мораш да се мачиш.
Имам релативно светла коса, и да свесна сум дека паѓа колор шампонот али бар знам дека паѓа по целата должина на косата а нема да се познава како на фарбана коса....искрено кажано немам храброст за фарбање...сакам да почнам со колор шампони па да видам...

Сакам и ладна да направам али и за тоа немам храброст па си ја праам со фигаро чат-пат .

Другарка ми рече гарниер колор шампоните се најубави али не можам да најдам
 
Џ

ЏинЏер

Гостин
Имам релативно светла коса, и да свесна сум дека паѓа колор шампонот али бар знам дека паѓа по целата должина на косата а нема да се познава како на фарбана коса....искрено кажано немам храброст за фарбање...сакам да почнам со колор шампони па да видам...

Сакам и ладна да направам али и за тоа немам храброст па си ја праам со фигаро чат-пат .

Другарка ми рече гарниер колор шампоните се најубави али не можам да најдам
Ѕирни во Golden Rose во ГТЦ, мислам дека таму видов различни марки на колор шампони (не сум сигурна баш за Гарниер)
 
Член од
29 октомври 2012
Мислења
55
Поени од реакции
10
Ѕирни во Golden Rose во ГТЦ, мислам дека таму видов различни марки на колор шампони (не сум сигурна баш за Гарниер)
2 другарки ми рекоа да не купувам од тие малите кесички него да су купам во кутија ко фарми што се, не ја послушав си купив мала кесичка и нормално не ми фати воопшто, во Golden rose се во такви мали кесички или?
 
Џ

ЏинЏер

Гостин
2 другарки ми рекоа да не купувам од тие малите кесички него да су купам во кутија ко фарми што се, не ја послушав си купив мала кесичка и нормално не ми фати воопшто, во Golden rose се во такви мали кесички или?
Да, од тие во кесички се. Во кутии немам сретнато нигде сега скоро.
 
Член од
2 март 2013
Мислења
32
Поени од реакции
1
дали мислите дека ќе успеам дома да се офарбам некоја нијанса на црвено иако имам темно кафеава коса? :) Ако имате идеја која фарба да ја користам и некои други типови би била многу благодарна :))
 
Член од
21 октомври 2013
Мислења
150
Поени од реакции
320
Имам релативно светла коса, и да свесна сум дека паѓа колор шампонот али бар знам дека паѓа по целата должина на косата а нема да се познава како на фарбана коса....искрено кажано немам храброст за фарбање...сакам да почнам со колор шампони па да видам...

Сакам и ладна да направам али и за тоа немам храброст па си ја праам со фигаро чат-пат .

Другарка ми рече гарниер колор шампоните се најубави али не можам да најдам

Вака сега женска, да пробам да ти излезам у пресрет ако не е веќе касно пошто гледам од поодамничка е мислењево.

Веќе петта година како ставам колор шампон, презадоволна. Нијанса слична на мојата природна (златно-портокалова), и тоа ставам кога како,некогаш минуваат и по 7-8 недели а да не ставам ништо, точно дека паѓа бојата, но дали мене ради блискоста на нијансите воопшто не ми изгледа како да е избледена многу или со изгубен сјај.

Нема да згрешиш со тоа, многу паметно, кога веќе избираш меѓу две зла избери го помалото. фарбање со фарба никако. Едвај ја пораснав мојата коса, ја растев 6 долги години, и откако ја пораснав и ставив колор шампон.

Јас користам бугарски колор шампон ми се чини,но дека постојано го купувам од исто место веќе ме знаат и не сум обратила внимание на името ич..:)
Знам дека е во кесичка и позади се залепени пар пластични ракавичи, кесичката е розе боја и кошта 60 денари. Јас купувам 3 кесички, презадоволна.
п.с. Овој содржи алое вера,и колку и да звучи неверојатно од кога почнав да ставам побрзо растеше. Затоа не престанувам.
Good luck :pipi:
 
Член од
13 декември 2011
Мислења
504
Поени од реакции
816
дали мислите дека ќе успеам дома да се офарбам некоја нијанса на црвено иако имам темно кафеава коса? :) Ако имате идеја која фарба да ја користам и некои други типови би била многу благодарна :))
Каква нијанса на црвео сакаш?
Црвените бои на Аура се добри, само што ако имаш потемна коса би ти препорачала да не го користиш хидрогенот од кутијата, зашто е 6 %, туку да си купиш посебно 9 % хидроген (или 12 ако не ти е страв) .
 
Член од
2 март 2013
Мислења
32
Поени од реакции
1
Каква нијанса на црвео сакаш?
Црвените бои на Аура се добри, само што ако имаш потемна коса би ти препорачала да не го користиш хидрогенот од кутијата, зашто е 6 %, туку да си купиш посебно 9 % хидроген (или 12 ако не ти е страв) .

-Uspeav da se ofarbam crvena :). Odkako mi porasna korenot 2 pati se ofarbav so na Syoss farbata "Mahogany Brown" i imav interesna boja na kafeva so nijansa na crveno. Mnogu mi se dopadna i ne ja cepkav, no veke mnogu mi e porasnat korenot, crna mi e gore kosata. Dali ako se ofarbam pak so istata farba, ke mi fati na korenot ili ne?
-Preporaka za da idam na frizer ne fala :) do sega koga i da sum otisla ne mi se dopagalo kako ke ispadnam
 
Член од
13 декември 2011
Мислења
504
Поени од реакции
816
Па, ако веќе си се офарбала со истата боја и ти фатила, зошто не би ти фатила пак? Освен ако не си ја осветлила претходно првиот пат.
Сестра ми има природно темно кафеава коса, а се фарба со Syoss Golden Caramel и секогаш и фаќа на коренот.
Сепак, ако мислиш дека ќе има голема разлика помеѓу коренот и останатиот дел од косата, можеш да додадеш малку 9 % хидроген, ама мислам дека нема потреба зашто тие фарби ионака се наменети за потемни коси.
 
Член од
25 мај 2015
Мислења
2
Поени од реакции
0
Имам кафеава природна боја на коса а никогаш досега не сум ја исфарбала па сакав да пробам нешто поинакво и зедов лилава боја на колор шампон од Dexe .. пробав на мокра и на сува коса ни малце не ми фати .. па сега се мислам да пробам со Pallete или пак со некој друг колор шампон но се мислам да не се заебам да не фати пак па да треба од старт да почнам со фарби .. шо мислите вие кој колор шампон има најдобар ефект? Ваква ми е природна Природна боја.jpg Посакувана боја.jpg а ова ми е посакуваната боја. :D
 

NelTu

Coffee addict
Член од
1 август 2011
Мислења
2.370
Поени од реакции
7.013
Имам кафеава природна боја на коса а никогаш досега не сум ја исфарбала па сакав да пробам нешто поинакво и зедов лилава боја на колор шампон од Dexe .. пробав на мокра и на сува коса ни малце не ми фати .. па сега се мислам да пробам со Pallete или пак со некој друг колор шампон но се мислам да не се заебам да не фати пак па да треба од старт да почнам со фарби .. шо мислите вие кој колор шампон има најдобар ефект? Ваква ми е природнаПрегледај го приврзокот 142636 Прегледај го приврзокот 142635 а ова ми е посакуваната боја. :D
Vo nikoj slucaj palette. Od onakva plava izleguva crna.
Kupisi garnier.
 
Член од
12 ноември 2013
Мислења
38
Поени од реакции
3
Дечки имам темно кафеава коса и сега сакам да се фарбам светло кафеава или оние medium blonde. Па сакав да ве прашам , да земам нијанса посветла од таа што сакам за да се фати на мојата боја или ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom