Фарбање на Автомобил: да или не?

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Верувај дека фолија е најисплатливо и најдобро ... незнам зашто не сакаш
Сакаш да ти сликам X5 2014 од кафена во бисерно бела каков сјај има, како има испаднато на лик ... топ топ нема да приметиш дека е фолија

Греота е фабричката боја ако не е оштетена и башка на убав мерцедес да ја префарбуваш

Еве како на мерџанов изгледа ... ако сакаш ќе прашам каде е правена

FB_IMG_1603557861059.jpg

Мене лично ме фати око ваква плава или со сјај ваква

FB_IMG_1603557880878.jpg
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Верувај дека фолија е најисплатливо и најдобро ... незнам зашто не сакаш
Сакаш да ти сликам X5 2014 од кафена во бисерно бела каков сјај има, како има испаднато на лик ... топ топ нема да приметиш дека е фолија

Греота е фабричката боја ако не е оштетена и башка на убав мерцедес да ја префарбуваш
Како е решена бојата на столбовите и праговите во внатрешноста, ставаат фолија и на нив? Како се движат цените за квалитетна изработка?
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
Za dve godini ke se odlepi folijata. Prasvav po majstori i site se protiv folia.
400evra e so folia.
Автоматски споено мислење:

Za dve godini ke se odlepi folijata. Prasvav po majstori i site se protiv folia.
400evra e so folia.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.640
Поени од реакции
38.823
реално бела да ја фарбаш најефтино ќе те фати, бела боја на свака кола ти е гратис од фабрика и не ја рачунаат како опција. Само да најдеш некое место каде што сериозно ја сфаќаат работата да не ти ја упропастат па да ти испадне криво.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Како е решена бојата на столбовите и праговите во внатрешноста, ставаат фолија и на нив? Како се движат цените за квалитетна изработка?
800eu незз кај е праена ... цела е покриена и кога ќе отвориш врата
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.640
Поени од реакции
38.823
800eu незз кај е праена ... цела е покриена и кога ќе отвориш врата
Мерцедесот е сликан у америка ако не гледаш, колата е по америчка спецификација со мачкини очи на браниците. Некој си вади слики од нет и си ги прикажува како своја работа.
 
Член од
15 ноември 2018
Мислења
83
Поени од реакции
49
Мерцедесот е сликан у америка ако не гледаш, колата е по америчка спецификација со мачкини очи на браниците. Некој си вади слики од нет и си ги прикажува како своја работа.
Mozno li e vaka da mi ofarbaat kombe kaj nas ? Mislam dali ima tolku dobri majstori
 

G1-Killer

Life is a game
Член од
18 декември 2009
Мислења
352
Поени од реакции
452
Mercedes CLK 270, 2005 год
Шкарт фарбање цела кола 500 еура...ако сакаш да биди квалитетно изработено спремај од 1500-2000 еура...плус да ти ја праи некој саглам и да има комора обавезно.
Сепак квалитетна фолија мислам е најдобар избор и најбезболен али ако не ти се проблем парите фарбај ја...кеифот се плаќа секогаш :D
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.759
Имам темно син автомобил и имам МНОГУ голема желба да го офарбам бел, чисто од естетски причини, старата боја си е во ред.
Јасно ми е дека кога ќе ја продавам ќе оди потешко пошто е префарбувана, тоа не ми е битно.

Јасно ми е дека ништо не е замена за фабричката боја, но до толку ли е проблем префарбувањето?

Да, доколку се изгребе или оштети белата боја, ќе се познава сината под неа, но зар толку лесно се лупи таа боја без јас да ја чукнам или изгребам колата?
По некоја логика си велам и старата боја доколку ја оштетам нема да изгледа добро...

Друго, наводно сега зимно време не се фарбало пошто на лето се сушела подобро - разбирам дека ќе се суши побрзо летно време, но зар не е доволно зимно време да си стои една недела фарбана во гаража, зарем нема да се исуши таа боја како што треба?

Сакам да соберам доволно информации пред да избрзам и да направам нешто што не треба.

Благодарам однапред.
Секој имат свој вкус за боја на кола ,за мене лично плавата боја е нај нај нај боја за кола.Јас секогаш кога сум купувал кола белата и црната одсекогаш ги исфрлам од игра.Собери доволно инфо па одлучисе.Ако тие по кеиф белата ,Фарбај бела, ама мој совет е не фрлај пари за џабе потрошиги парите во нешто друго.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Мерцедесот е сликан у америка ако не гледаш, колата е по америчка спецификација со мачкини очи на браниците. Некој си вади слики од нет и си ги прикажува како своја работа.
Ок не сум ќор, гледам уште ... муабетот ми беше за илустрација како изгледа икс5ката
Бисерно бела со убав сјај најај сивкасто прелива
Барај фолија и овие ми излегоа слики не ни знам кои се
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.767
Поени од реакции
1.461
Колку за update - се решив да не ја префарбувам колата, ќе направам само корекции на места каде што е оштетена. И старата боја си е одлична, така да доколку се решам на некоја слична авантура би ставил фолија.

Благодарам на сите за одговорите и мислењата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom