Фан клуб: РК Пелистер

П

Пљампач

Гостин
Ко се спомна летово името на Голужа како наследник на Бабич, сите урлавме тука да не се донеси по никоја цена во Пелистер. Истиот тој Голужа го прероди Загреб... Од ко ги превзеде играт далњку подобар ракомет од претходно.
Се напаливме на данецот, ама изглеа ќе испадни жива превара, поголема дури од Бабич.
Клубот некако го носи во надолна линија со играта, наместо полека да ја темпираме формата.
Изговори од типот "уморни сме" на средина од сезона, со неколку натпревари во суперлига против амстерски екипи е малце несериозно после толкава помпа од почетокот на сезоната.
Управата треба сериозно да размисли дали да го продолжи договорот на подолг рок со него.
 
Член од
20 март 2022
Мислења
97
Поени од реакции
324
Ко се спомна летово името на Голужа како наследник на Бабич, сите урлавме тука да не се донеси по никоја цена во Пелистер. Истиот тој Голужа го прероди Загреб... Од ко ги превзеде играт далњку подобар ракомет од претходно.
Се напаливме на данецот, ама изглеа ќе испадни жива превара, поголема дури од Бабич.
Клубот некако го носи во надолна линија со играта, наместо полека да ја темпираме формата.
Изговори од типот "уморни сме" на средина од сезона, со неколку натпревари во суперлига против амстерски екипи е малце несериозно после толкава помпа од почетокот на сезоната.
Управата треба сериозно да размисли дали да го продолжи договорот на подолг рок со него.
Јас ти гарантирам дека со данецот се работи на едно повисоко ниво какво не сме виделе тука никогаш претходно. Сум ги следел неколку пати дури беа припремите а и после то, друго ниво. Единствено треба управата да го одврзи ќесето и да му дај слободни раце да си донеси играчи по негов вкус, само така ќе можиме објективно да оцениме дали го бива или не, гледаш дека пола екипа од ова не разбира не можи или незнај 2% од то шо го бара да се игра. На тајмаут 10 пати до сега го имам слушано како му кажва да ја рашират играта, тие пак истото настегани на 5 метра трите бекој се додават во најгустиот дел од одбраната и така натаму.
И не ќе е лошо да му дозволат да си донеси уште едно негово чоече да му помага тука.
 

bitolcanec_1

ветеран од златното време
Член од
6 јуни 2011
Мислења
683
Поени од реакции
1.156

Дајте малку оптимизам....Ќе ги бараме овие моменти еден ден....
Секогаш можи подобро но од најлошото ова е секако подобро....ОДИМЕ ДО КРАЈ! :uzi:

:cuc:
 

Пеце

Пелистер-Битола
Член од
16 септември 2009
Мислења
4.198
Поени од реакции
4.896
Колку падна еуфоријата за ракометот, то е чудо нешто, јас мислам си плаќаме данок за неуспехот од претходните 3 сезони, очекувања се преголеми, а се задоволивме со супер куп титула во Охрид и претходно небитен струшки тренинг турнир.
Ете утре играме со Бидaсоа Ирун, шпанска екипа која игра доста солидно сезонава и се наоѓа во првите 6-7 екипи во лигата таму, еуфорија никаква, пак салата ќе е полупразна и мислам дека во моментот и ПСЖ да дојди следната недела во Битола, пак ќе биди празно, некако луѓето ко да ја изгубија надежта, иако оваа сезона имавме доста солиден ждреб и пред почетокот многу од нас се дрзнавме дека ќе бидиме второ место одма после германците, ама лошата игра и пак ќе речам "преголемите" очекувања како од гла да ни се удрија, ако не свртеше то видеото денојве на социјалните мрежи со Андоновски како најава за утакмицата, пола да ги прашаше ќе мислеа со РК Текстилец дека играме не со екипа од шпанската лига....
Мора да си ангажират некој деца за ажурирања на страните, најави, извештај, пред/после утакмици, фан шоп, па не можи во 21 век да немаш фан шоп ниту официјален дуќан каде можиш да си земиш реквизити од клубот (овде не зборам за тезга пол сат пред утакмица со дресој наредени) истото важи и за ФК, па во денешно време овие основни работи да ги немаш, автоматски ти се автогол, не можиш напред без основни работи, клубот место напред да оди стагнира во место или играчки е за класа послаб од лани.
Знам како функционираше порано клубот, со вошка пари, во помизерни услови, каква беше еуфоријата и најавите за утакмица.

Друга работа за тренерот кажав уште тогаш, дека два кикса се доволни за да му еби матер цела Битола и то веќе сега се случи измочан е, рака на срце има кариера низ клубој подобри од Пелистер и не можи да речиме дека е дрво, ама овде не делиме со ништо од лани, можи тој е максимимот шо го вади од овие играчи, дојде само Ханенберг по негова желба и се покажва солиден играч останатите 3-4 играчи му ги носат со стаклени нозе шо влечат тешки повреди (Суси, Сери, Дејвис), погоден е само Хосни....
И сума сумарум останва да се потпираме пак на домашните играчи Павле, Танкосен, Ојлески/Цветко, Костески, Пешевски и од странците Василев.
Мора да му се дат отврзани раце, па да видиме шо ќе донеси на полусезона, макар биле и два играчи на накритичните позиции, па да видиме колку вреди и знај, вака на мускули на крај и сам ќе си замини после неуспехот и по старо тресила се гора - родио се миш....
А претставен беше небаре Талант дојде, ама и такви сме како народ можи, долго време неуспех, па секоја промена не тера на преголемо очекување (исто беше и со Бабиќ ко дојде првата сезона).
Ама киксот со Пелистер 2 (каде заслужи пораз), едвај победата кај Тинекс Пролет од еден гол, не дава никакви предиспозиции дека можиме да победиме кај Алкалоид во гости или Охрид пример, поразот прошлата недела во Шпанија од 12 гола беше дно....
Вака не можи да функционира еден успешен клуб во Европа, мора да се постават цели, а сезонава никако не ми дава надеж за нешто плус од лани....
И пак одам јас на она моето или ШАМПИОНИ или ВЕЧНО ВТОРИ.

п.с. Да не дојди пак до недоразбирање дека плукаме или не знам шо, даваме искрени критики, зошто ние постојме за Пелистер и го сакаме клубот, така да секоја критика е добредојдена, не само после победа БРАВО и ќе си спиеме мирни на увото, имаме многу недостатоци за да функционираме како сериозен клуб во Европа.
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
6.004
Поени од реакции
7.705
abe svetsko 1/2 ima koj ke odi rakomet da glea, ne znam sho se vrzvat tolku so terminite ebati ehf i onaka sme od retkite mesta kaj sho voopsto se prati evropska liga
a i opsto lugeto nemat nikakvi ocekuvanja, licno i jas neam posle ona nekni 15 razlika sho ne nachukaja, ne pogodivme trener pak da napraj ekipa kolku sakame da zborame ostana vulkano nezapalen, poslednata karika vo dobrata atmosfera e igrata a to nikogas ne go doziveavme zasega celo vreme machenje, edno e trenero sho mu kazva citam pogore deka se rabotelo drugo e kako vlijaj to na igracite koi raka na srce se so diskutabilen kvalitet i nejasno zosto nekoj gi donese ovde 6 stranski povredeni zasiluvanja.
zbor dva i za upravata sekogash zboram chitajte gledajte uchete i ne se lutete, ne se site vashi pari sho gi davate se slevat i od nashi pari dosta vo klubot, ne naprajvte dovolno za imeto pelister kolku sakate da se lutite, ne vi e brendot na prvo mesto, vie pokje sebesi sakate da se pofalite, ne odete daleku gledajte primeri od vardar kako napraja klub na baza na fudbalskiot, stavete go brendot na prvo mesto, samo taka se praj popularizacija vo navivacki svet, site ja sakame bitola ama pelister pokje go sakame
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.238
Поени од реакции
19.396
Нема кабает според мене кај Валтер, чоеко појќе коректно досега ја водеше екипата.
То шо ние чекаме преку леб погача е маката.
Доста нереални очекувања.
Сакаме преку ноќ резултати, а забораваме дека до пред 3 години се боревме со Тинекс до последно коло за пласман во плеј оф на Супер лига.
А не гледаме шо ростер иаме на лагер.
Пола екипа на боловање, играчи на клучни позиции.
За то шо го има на лагер од играчи резултатите се појќе од солидни.
Победите во Португалија и со Мотор во Дизелдорф се појќе од доволни да се оствари целта, пласман во 1/8 финале.
Коректен пласман и реален.
На чоеко можи единствено за сезонава да му се замери високиот пораз од Бидасоа.
Пораз ко пораз, нереален е резултатот, не се толку појаки Шпанците за да не тепат 12 разлика.
Не фатија на спиење, на умор.
Мислам дека денес ќе се покажи то на дело.
Различна екипа е Бидасоа на гости, то се покажва и во Шпанската лига.
Поразот од Скандерборг Архус дојде можи за мене доста неочекувано, ама е реален резултат.
Излезе дека Архус е доста потценет тим, шо се покажа на дело. играт децата страшен ракомет.
Не ни е крив Валтер шо неаме десен бек.
Не можи цела сезона да чекаме на Хосни, го прегореа дечкото, на крај очекувано се повреди, за среќа полесно.
Ќе му треба време да се врати, а и ќе треба доста да внимава да не се повреди полошо.
Играме со Радовиќ на десен, принудно, чоеко е пикнат во оган, да игра и одбрана на 2ка, да се тепа напред, не можи.
То се осеќа и во напад и пред се во одбрана, друго е со Хосни на 2ка, Радовиќ на 1, добиваме и на висина и на агресивност.
Вака и во одбрана се осеќа уморот.
Не е Валтер крив шо Дејвис се покажа ко тотален промашај, искрено и јас бев оптимист со чоечето.
На крај испадна превара тешка чоеко, единствено во одбрана знај да изигра агресивно и да напрај навремен прекин на напад.
За напад бескорисен, без скок шут, без удар од место, не се вклопва едноставно дечкото.
Можи не му е по ќеф на Валтер, не знам шо да речам.
Нереално е да очекуваме Танкосен да ни ја носи екипата на грб, има напредок кај детево, нема збор, за разлика од минатите изданија.
Ама далеку е од калибарот да биди носител на играта.
Плус не можи без ротација на среден, не можи да ти игра Танкосен 60 минути, во сите наши напади.
Кога немаш подвижен лев бек, Радовиќ научија дека нема скок шут надвор од 9 метри и цело внимание на одбраните е насочено на средина, се затвора пикер, се излегва агресивно на средниот бек и ете ги грешките.
Крилата малку ги користиме, а и кога ги користиме идат тие невоможни промашувања.

Нека заврши полусезоната, да се регрупираме, да видиме како на пролет.
Ќе треба да се реагира, дури има време, да се напрај ако треба смена на странци.
Со ова бековска линија ќе имаме проблем, посебно ако не се реши маката на среден и лев бек.
 
Член од
27 февруари 2017
Мислења
1.034
Поени од реакции
675
Na polusezona kompleten remont na ekipata .. Bojan i Zoran ako citate.. madzovski ,dejvis , velkovski,susi smenete gi so nekoj zdravi igraci nekoj pojak kalibar .. od najdobra namera zboram .. spored mene treba da mu se daj zbor na Valter koj igraci gi saka i da si gi donesi a ne cela bolnica da ja zemame .. ova veke na nisto ne lici sekoj den nekoj nov so inekcii igra ... i eden klasicen odbranben OBaveznooo..
 
Член од
24 јуни 2016
Мислења
1.076
Поени од реакции
1.861
Na polusezona kompleten remont na ekipata .. Bojan i Zoran ako citate.. madzovski ,dejvis , velkovski,susi smenete gi so nekoj zdravi igraci nekoj pojak kalibar .. od najdobra namera zboram .. spored mene treba da mu se daj zbor na Valter koj igraci gi saka i da si gi donesi a ne cela bolnica da ja zemame .. ova veke na nisto ne lici sekoj den nekoj nov so inekcii igra ... i eden klasicen odbranben OBaveznooo..
Uste da bese tolku ednostavno to smenuvanjeto na igraci i se ke bese vo red a i po nekoja zelba site da si kazime da nema lutenje na kraj na ovaj igraco dojde mojot ne....
Imam po nekoe soznanie za nekoj zaminuvanja i nivni zameni ama da ne zborame pred vreme.
Soussi ke bidi spremen za vtoriot del pa ke go vidime sho kalibar e to sho go igrase vo prviot del ne e ni 10% od negovite moznosti.
 
Член од
2 август 2011
Мислења
1.135
Поени од реакции
1.303
Денеска не ни помослувам да одам на ракомет, не дали ќе победиме или изгубиме или небитна утакмица и на тренинзи сум одел. Начинот на кој играја во шпанија тотална недисциплина и никаква желба да се надигруват, не беа уморни туку незаинтересирани да играат.
 
Член од
31 август 2020
Мислења
394
Поени од реакции
1.194
Има ли на тезгата што си ја викате “фан шопо” од тие чорапите 3 за 100 или ќе има за следниот меч ??
Фала ви
 
Член од
2 август 2011
Мислења
1.135
Поени од реакции
1.303
Има ли на тезгата што си ја викате “фан шопо” од тие чорапите 3 за 100 или ќе има за следниот меч ??
Фала ви
Се гледа дека некој чичко на нива те има праено, инаку толку глуп неможеше да излезеш.
 
П

Пљампач

Гостин
Кхм, кхм.. Нерешено.
Мислиш местена е ? Абе толку му е силата, среќа шо не изгубија со оба криминалнс игра.
Ако не купат играчи за време на паузата, нема шо да очекуваме на пролет со ваква распашана банда.
Неколку играчи ни самите незнат кско уште се во Пелистер.
 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.354
Поени од реакции
4.857
Мислиш местена е ? Абе толку му е силата, среќа шо не изгубија со оба криминалнс игра.
Ако не купат играчи за време на паузата, нема шо да очекуваме на пролет со ваква распашана банда.
Неколку играчи ни самите незнат кско уште се во Пелистер.
Можно е. Ова оти пресно ни е да ги дават в кладилница, и сите одма на местено помислуваат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom