Фан клуб: РК Пелистер

Член од
22 ноември 2008
Мислења
452
Поени од реакции
1.193
Ако ме држи сеќавањето ова е прва победа над Металург во официјална утакмица од сезоната 2004/2005. ко тепавме во мајсторката во плејофот, 37-29 мислам дека беше краен резултат.
Единствено матна ми е сезоната 2010/11, ко ни го пуштија Лазаров на позајмица.
Никако не ми иди сеќавањето, како заврши утакмицата во Битола, пролетта 2011 со Металург.
eee 17 godini ne mi se verva ccc...
10/11 bese nereseno so vardar so metalurg tesko da pobedivme, ne znam
so vardar imame edna pobeda i posle 2005 i toa so tapa tim dimitrovski igrase desen bek na kraj utakmica se povredi nekoj...
vujovic bese trener na vardar i pecakovski veke bese zaminat vo vardar znam go pcuevme...
shunda bese trener...
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.241
Поени од реакции
19.440


Добри се овие Африканците.
За ова екипа шо ја имаме сега се шо е различно од то шо се нуди на овај пазар е добредојдено.
Добра подвижност, брзи на прв чекор, брзо исфрлање на топка.
Ако ви текнува на легендарното "засилување од Либија, Ходор Нахас.:vozbud::vozbud::vozbud:
Шо никако не заигра за Пелистер иако се беше "договорено".:pipi:
Исписница немал, вака било, така било.
А ќе се најдеше детето, доста солиден беше, добар одраз, солиден и прецизен шут.
Ко шо немавме бекој тогаш ехеее. кец н десетка.
Не е лош овај Коури.
А и одбрана не е некој дудук, долги раце, знај да застани, да покрие лев бек, да удвои на пикер.
Заедно со Мараш би биле добар тандем.
Во секој случај подобра опција од Стјепановиќ кој е разочарување за мене, а секако и Велковски.
Велковски можи слободно на среден да го прфрлат, појќе ќе се снајди таму.
Квотербек, да дели топки, од паркет, специјалност му се, и така за шут од надвор од 9 метри не се решава.
Нека дели минутажа со Танкоски. :sramezliv:
 
Член од
18 септември 2020
Мислења
1.029
Поени од реакции
5.676
И на шамбата еѓипјанецо од пред 3 сезони, шо дур чекаше виза мајка му умре и падна во депресија и не дојде.... шпанска серија, трагикомедија
 
Член од
21 февруари 2007
Мислења
995
Поени од реакции
1.506


Добри се овие Африканците.

Не е лош овај Коури.
Со целосен респект, но ти се молам дали си сериозен.
Како прво тврдоглави играчи се и недисциплинирани, ако доаѓа од арапска земја но мн се подмолни, мн ретко се наоѓа некој стабилен.
Мн во лоша насока се движи клубот со тоа се докажа со Бабиќ шо доби долгорочен договор а ништо нема постигнато. Сите овци му избегаа. Се напраја ко вдојци во газојте. Зато имаат еден куп повреди.
Немаат игра без топка никакви вкрстувања. Јовиќ има поубав ракомет со децата.
 
Член од
18 септември 2020
Мислења
1.029
Поени од реакции
5.676
Со целосен респект, но ти се молам дали си сериозен.
Како прво тврдоглави играчи се и недисциплинирани, ако доаѓа од арапска земја но мн се подмолни, мн ретко се наоѓа некој стабилен.
Мн во лоша насока се движи клубот со тоа се докажа со Бабиќ шо доби долгорочен договор а ништо нема постигнато. Сите овци му избегаа. Се напраја ко вдојци во газојте. Зато имаат еден куп повреди.
Немаат игра без топка никакви вкрстувања. Јовиќ има поубав ракомет со децата.
За арапите се сложвам со тебе, и мене не ми се омилени како играчи. А со тоа многу лоша насока фати клубот не баш. Минатото лето, во првиот тим доведени се: Костески, Мандалиниќ, Периќ, Кушан, Мараш, Кукуловски и зимава Хендави. Танковски е претходно договорен трансфер а реализиран оваа сезона. По мое ниеден трансфер не е утка. Никој од новодојдените не разочара, напротив го подигнаа квалитетот на екипата. Се надевам ова лето на уште една чистка и носење на играчи шо уште поќе ќе го кренат нивото на екипата. Бабиќ и за мене е енигма. Не знам, би му дал уште една сезона да видиме
 
Член од
21 февруари 2007
Мислења
995
Поени од реакции
1.506
По мое ниеден трансфер не е утка.
Никаде не кажав има утка со трансферите, кормиларот кој го води бродот му избегаа овците во погрешна насока. Не велам дека под клуч треба да седат но треба да се поведе ред. Граџан со Џукич јадоа по уши и се вразуме малку Граџан на Џукиќ толку му сечи и годините го газат затоа е на ова ниво. Но од тоа трио најлесно помина за лумпувањата Кушан кој ко вдојца се направи. Не тренират сериозно и затоа имаат отсуствувања. Грешка голема е Бабиќ не го бива се виде со 61ва. Не може 4-5секунди само додавање од лев бек на среден и да не мрдат, а и другите играчи стационирани вместо. Видете ги 61ва, цело време имаа уиграни акции, ви кажав Бабиќ не го бива а нема ни еден балкански тренер кој отскокнува освен Урош (шпанска школа) кој може да наметне модерен ракомет. Многу лоши сугестии добива Зоран од Ванчо, тој ќе биде најдобитен во секој контекст и нигде не го кажуват за спортски директор. Арапот кој ги носи овие играчи кај нас е со слаб агент, Хендави како го напалкаа преку него незнам но ќе видите вакви играчи не се долгорочна опција.
И накратко Коури е едно димензионален играч кој нема преглед на игра само лупа со глата напред (ко и секој арап) има ограничени топ удари кој лесно се читат.
 
Член од
21 февруари 2007
Мислења
995
Поени од реакции
1.506
Ако чита некој од управата одврзете го кесето земете го Урош Зорман ракомет ви покажа на двете утакмици шо игравте, со деца мајтап ви играше, сигурно нема појќе да ви зема од билијата Бабиќ.
Имате слободни агенти на позиција среден бек со различни карактеристики од Периќ едно детиште во Адемар растура има и ташаци. Истот агент кој е и на Кушан размрдајте тоа газојте. Германија има еден слободен голман во Мелсунген нема да ви јади појќе од 2.5-3к а ќе биде солиден тандем со Хендави, различни по карактеристика голмани.
Крило Цветан е ок може да му се даде шанса треба да се форсира многу и ќе докаже дека вреди за во тимот. Но ако се мисли да се шуткат и двата Ојлески и Маџоски на кој им истекува договорот ова лето треба некое солидно лево крило во два правци (немора на 5ка да игра) а не примарадона.
Лев бек Кукуловски даде епизодна улога се гледа дека не му сечи многу иако има знаци за напредок, дополнете го тоа место со некој брз лев бек (Адемар) или да се пополни место со Павле од 2ката ето нека играат барем во Супер лига или некој СЕХА утакмици и да Вегар е тука но него му завршува договорот дали ќе продолжи незнам ако му е рамото ок има убав удар од далечина да даде се виде тоа пред 2 години. На средина Танкоски е тотално несериозен тој мислам дека прекоманда ќе добие во 2ка скап играч ќе му биде таму лапа 1.5к месечно (племе твое Васко) Дарио не го уназадувајте детето нека трча таму со Чефо и со Дрогата не му давате надеж дека мој да биде повеќе не е веќе дете за да сонува.
Десен бек знаеме Стјепановиќ е веќе со куферите на рамо и со трансфер во Турција ако се излажат за него, велите арапот е потпишан :facepalm: барем фан страната на тој нашиот "битолски" арап вели дека е наш и дека е даден на позајмица во African, баш мачка во вреќа и на крај ќе бидеме со 2ца едно димензионални бекови кои ако не им изигра среден бек не прават ништо самите а камоли да дадат топка до пикер или крило и да третиот кој е на таа позиција е од академијата на Червар (сите без мадиња да скокнат шутнат a'la пробивање деца евнуси) барем од страв шо не знај да шутни ќе асистира или пробивање трето нема и овие од Богданци го научија дека е безмадиња и го остават. Десно крило се ок Ненад дава партии топло ладно но има голем потенцијал ќе се изделка во солидно крило и Радониќ детето со најголеми мадиња во тимот и најголема пожртвуваност заедно со Граџан играат состраст а Џукиќ приказна за себе шалабајзерски како дојде така и ке си оди со влечката на нозе алал да му се парите шо ги јади и пие од него само Император имаа ќар а зијан нормално Пелистер и Чипсо шо му кисни ко кукла цел ден вкафич.
Пикер таа вдојцата шо ми беше фаворит ова лето пред да дојде ме разочара со пристапот треба ластици да јади али како види го шифонер е упм да намали едно 10-15кг ќе биде животно со Граџан ако остане во ваква форма барем уше некоја сезона ќе бидат солидно надополнети.
 
П

Пљампач

Гостин
За шо праеја платформа со баслословни најави, за да купват вакви третокласни играчи од Африка ?
Директниот конкурент во првенството купва играчи од типот на Гурбиндо, управата наша како одговор на тие трансфери ќе парира со вакви избеглици ?
Па уште од сеа му е изгубена наредна сезона ако не се вразумат и не донесат 3-4 балканци од рангот на Мандалинич.
До кога мислат со Танковски, Велковски и Маџовци да туркат инает... Ова сезона ја пуштија низ вода, иако ги имаја сите предуслови со неколку засилувања оваа зима да ја нападнат титулата, тие тргнаја на 3 фронта да играт со 16 играчи во ростер.
Ете го епилогот од таквата глупава и непромислена стратегија.

Искрено, мислам дека Стерјев благе везе нема од водење на клуб и е под лошо влијание на клапата од СЦ - Борис Трајковски и тој мароканецот со менаџерската агенција.
Дури и Бабич не го наоѓам виновен во ваква поставеност во клубот. Сигурен сум дека тренер од негов калибар не сака во тимот да има полу-аматери како Танковски и компанија, али пошо не го притискат да му барат успеси на краток рок, ќе му ги лапа парињата на професорот. Ко ќе го притиснат наредна сезона со горе-долу истите играчи и некој имигрант ко овај од Алжир да носи резултати, тогаш ќе пукни тиквата и ќе се спакова и ќе си замини во Хрватска.
До душа после онакво газење во Скопје од Вардар, јас одма би си поднел оставка па управата нека одлучи дали ќе ја прифати или не.

Глупава трансфер политика во секој случај со форсирањето на МКД играчи по секоја цена. Колку побрзо го напуштат тој концепт, толку поарно ќе биди резултатски за клубот.

Големо БРАВО за вториот тим под водство на Јович. БРАВО ДЕЦА, наклон до земја!!!! Покажаа дека неслучајно се во плејоф.

--> И да. Престанете да се мочате на боите и брендот Пелистер со тие глупави новокомпонирани химни за Еурофарм и сините дресој.
За наредна сезона очекувам комплетно зелено-бела опрема за да престанат мајтапите на сметка на клубот.
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
452
Поени од реакции
1.193
ovoj od alzir prasanje e prvo dali ke dojdi...
mene mi lici na talevski konstitucija na igrac, visok, slab so dolgi race i silen pravoliniski shut.
e sega ne e toa loso kolku i da ne vi se bendisva talevski. Da bese talevski levak ke bese nezamenliv vo reprezentacijata 10 godini.
isto sto i ako bese lazarov desnjak ke bese prosecen igrac (nemase da go zemat bitola gimnazija gradska da uci, nemase 10 godini popoleka rakomet da go ucat, da raboti so najakite svetski treneri).
e sega tie afrikanski igraci so taa nivna razlicna kultura se stvarno macka vo vrekja.
za mene hendavi ke bidi stalno mocko, cela sezona se dve utakmici so vardar ovoj go snema.
kondor nahas, svezio, toj so majka mu so umre, hendavi seto to se ogromni potencijali, ama nikako salam da zaigrat vo bitola...
ne e klucno koj ke kupi poskapi igraci, ili dali ke bidat makedonci, ex yu ili afrikanci bitno e da se sozdade klubska hemija, e sega nie pravime pocetni obidi ama sme daleku od toa.
ako se svati natrevarot ozbilno utre Pelister 2 ima sansi so Pelister 1 :cool:
Pelister 2 ja ima taa hemija...
 
Член од
21 февруари 2007
Мислења
995
Поени од реакции
1.506
Директниот конкурент во првенството купва играчи од типот на Гурбиндо
Гурбиндо ти е помлада верзија на Вујин нема ништо да покажи, го јаде волко него цела год не играше и ко заигра ништо не покажа. Кодуз шо го земат е токмак исто само косите и стегачот малку шо го прат како играч. Единствено десното крило шо ќе го земат е машина барем до нивнио пазар засега ништо не кажува. Али тој диносаурусот е опасен ќе извај од нигде никаде нешто, ако не игра играчот не му дава плата. Еден тон играчи такви има шо не добиле пари од него ради шо непокажале ништо.
 
Член од
7 септември 2020
Мислења
68
Поени од реакции
179
Kouri ko so znam, vo avgust ko pocnaa, praev muabet so Drogata jas, toj mi rece deka nekoj Alzirec desen bek ke idel vo vtorata ekipa. Pred nova godina pak se vidov so Drogata i go prasav so bidna so Alzirecot, Drogata mi rece nisto ne bidna, ke idi sega nekoj Bosanec, so znaci Petrovic dojde. Da na prajme fama, definitivno bil Kouri za vo dvojkata, a vo odnos na prvata ekipa slusnav deka ke se praj cistka na leto, a pojacuvanjata ke pocnele da gi pretstavuvat od maj natamu, a imalo potpisani igraci vejke...
 
Член од
11 август 2017
Мислења
401
Поени од реакции
333
Мн технички грешки кај вториот тим, дрогата 6-7 пати промаши, исти и босанецот и крилата. Митревски и Андонов баш солидни, дадената прилика си ја искористија.
Ракомет – Суперлига (плеј-оф) – Шесто коло
Еурофарм Пелистер – Еурофарм Пелистер 2 28-21 (14-10)
Спортска сала „Боро Чурлевски“ - Битола
Судии: Даниело Божиновски и Виктор Начевски
Еурофарм Пелистер:
Хендави, Чаневски 1, Мараш 2, Ојлески 3, Маркоски, Маџовски, Кукуловски 1, Мандалиниќ 8, Кушан 3, Стјепановиќ 1, Периќ 5, Костески 2, Петровски, Велковски, Граџан, Ѓукиќ 2
Седмерци: 4/4
Исклучувања: 4 минути
Еурофарм Пе.листер 2:
Ивановски, Бардакоски, Петковски, Пав. Атанасијевиќ 4, В. Димитровски 2, Митревски 1, Петровиќ 2, Андонов 1, И. Димитровски 2, С. Талевски 1, Стоилевски 3, Пет. Атанасијевиќ, Дрогришки 3, Блажевски, Арсеновски 2
Седмерци: 2/1
Исклучувања: 6 минути

На сликата пикерот стефан, беше повреден, се врати пред неколку недели, ги има сите предиспозиции за добар играч
 

Attachments

Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom