Фан клуб: РК Пелистер

Член од
25 август 2019
Мислења
279
Поени од реакции
356
Extra golman i nekoj dobar za defanziva vo odbranata falat i togas veke mozi da prajme muabeti za titula ama to do godina zdravje.
 
П

Пљампач

Гостин
За да биди Пелистер конкурентен на сите полиња каде што ќе настапува оваа сезона (сеха,ле и плејоф) му требаат уште играчи. Тоа ми е поентата цело време а некој овде ме напаѓа као сум го нејќел Пелистер... Глупости.
Има играчи шо требаше/треба да бидат ослободени од обврсккте и на нивно место да се донесат поадекватни замени за да можиме да разговараме за повисоки дострели. Еве на кратко мое видување на кои позиции треба да има измени :

- лево крило : Ојлевски аут а на негово место да се донеси нов играч. Маџовски е ок з адефанзива и како бекап на новиот
играч

- десен бек : Велковски аут или прекоманда во Пелистер 2. Стјепанович и уште еден нов бек како прва опција а Мареш бекап варијанта.

- среден бек : Перич и Танковски се супер комбинација, ако се донеси уште еден среден, десничар, кој по потреба можи да покрива и на лев бек, бидејќи Кукуловски не поседува квалитет да ги замени Вегар и Стипе недајбоже ако се повреди еден од нив двата.

- десно крило : Со носењето на Костески од Загреб, црногорецот Радович требаше да го ослободат одма, за да не биди товар на буџетот. Џукич и Костески се доволни на та позиција а по потреб можи шанса да му се дава од време на враеме и на Стоилевски од вториот тим. Детето го знајем сите, има 21 год, играше кај нас лани и има голем потенцијал да напредва.

-пикер : Тука не глеам зошто Гаџан го остаја искрено. Со носењето на Кушан него требаше одма да го ослободат и на нагово несто да му се дај шанса на Арсеновски од Металург кој моментално го имаме во Пелистер 2. Кушан како прва опција, Арсеновски бекап а Марковски за дефанзивата си е ОК. Мада глеам Кушан на видеата игра крваво во одбрана.

-голман: тука нема шо д а дискутираме, на сите ни е јасно дека ова е клучната позиција. Од трансферот на голманскта позиција ќе зависат многу работи.
 
Член од
5 април 2013
Мислења
3.311
Поени од реакции
6.533
- десно крило : Со носењето на Костески од Загреб, црногорецот Радович требаше да го ослободат одма, за да не биди товар на буџетот. Џукич и Костески се доволни на та позиција а по потреб можи шанса да му се дава од време на враеме и на Стоилевски од вториот тим. Детето го знајем сите, има 21 год, играше кај нас лани и има голем потенцијал да напредва.
За десно крило, се согласувам дека нема никаква потреба од 3 крила, но обратно мислам дека треба од Ѓукиќ да се ослободат а не од Радовиќ. Маџовски и Радовиќ се според мене одлична комбинација за втори крила, можат колку толку коректно во напад да одиграат а се многу корисни во одбрана со тоа што играат на 2ка и 5ка. Мислам дека е значајно од стратешко градење на екипата кога едното крило е поуниверзално и корисно во одбрана. Нешто како што Вардар на пример правеше со Шишкарев и Чупич сите изминати години.
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
2.170
Поени од реакции
4.087
Дете дај малку олади, очигледни се твоите фрустрации.За тебе успех на Михајло што ги донесе голман од втора лига, Талевски чија кариера е пред пропаст и пее песни на металург а потпишва за ривалот, Гаџа третиот среден играч во Загреб, Вуин кој веќе е пензиониран ама уште не знај, петиот десен од бек од загреб и Јигуриновски и секако крилото Георгиевски и за тебе му одржа лекција на Пелистер кој ги донесе Мандалинич и Перич од германската најака лига Пикерот од шпанска лига, Танковски репрезентативец на мк и еден од најдобрите млади ракометари во мк и 4 најдобар млад играч од балкабот Костовски ајде младиот хрват не го ни клавам. Очигледно твоја цел е само да пликаш по РК ПЕЛИСТЕР.
Сеа и ти си гледаш работи малку како ти одговараат. Пример да, голманот на Вардар не е некое име, ама го викнаа за Франција за репрезентација лани, го следат таму како талент. Викаш Талески е пред пропаст, а се радуваш што Периќ го донеле. И двајцата се од Бундес, ако тоа ти е толку битно. Периќ не е ни првиот среден бек во неговата екипа. Вујин е пред пензија, и јас мислам дека не требаше да го земе Вардар, ама Мандалиниќ колку операции имаше? Не си отиде тој од Берлин, они го избркаа. Викаш Вардар го донел петиот десен бек на Загреб, тој Мараш што го донесе Пелистер е од никаква екипа во Хрватска, 20 год, 0 искуство. Костески џабе ви е земен, има 2ца на неговата позиција, кои 100% ќе играат пред него, а и он со едно искуство од Струга што е, и што беше таму 4-5 десно крило во Загреб, 2 мин што изигра минатата сезона, и тоа само ради тоа што Вујо беше тренер. Кој сам рече дека му е сипматичен пошто бил македонец. Што ако тој Кушан е од шпанска лига? Таа лига колку е падната последниве 7-8 години? Адемар Леон пуштаат еден американец за игра некој минута пикер, што не видел ракомет. Еурофарм се носеше со Бидесоа лани без проблем. Освен Барса, а Адемар нешто, другите екипи таму се слаби.

Не зборам против Пелистер, ама секој може да си ги врти работите на свој начин. Јас сакам да е јака екипата, ама сметам дека можеше да се шутне некој од постечкиве играчи, поготово Марковски, Ојлески и некој други. Кукуловски не ви треба, неверувам дека ќе го биде него.
 
Член од
2 август 2011
Мислења
1.135
Поени од реакции
1.303
Сеа и ти си гледаш работи малку како ти одговараат. Пример да, голманот на Вардар не е некое име, ама го викнаа за Франција за репрезентација лани, го следат таму како талент. Викаш Талески е пред пропаст, а се радуваш што Периќ го донеле. И двајцата се од Бундес, ако тоа ти е толку битно. Периќ не е ни првиот среден бек во неговата екипа. Вујин е пред пензија, и јас мислам дека не требаше да го земе Вардар, ама Мандалиниќ колку операции имаше? Не си отиде тој од Берлин, они го избркаа. Викаш Вардар го донел петиот десен бек на Загреб, тој Мараш што го донесе Пелистер е од никаква екипа во Хрватска, 20 год, 0 искуство. Костески џабе ви е земен, има 2ца на неговата позиција, кои 100% ќе играат пред него, а и он со едно искуство од Струга што е, и што беше таму 4-5 десно крило во Загреб, 2 мин што изигра минатата сезона, и тоа само ради тоа што Вујо беше тренер. Кој сам рече дека му е сипматичен пошто бил македонец. Што ако тој Кушан е од шпанска лига? Таа лига колку е падната последниве 7-8 години? Адемар Леон пуштаат еден американец за игра некој минута пикер, што не видел ракомет. Еурофарм се носеше со Бидесоа лани без проблем. Освен Барса, а Адемар нешто, другите екипи таму се слаби.

Не зборам против Пелистер, ама секој може да си ги врти работите на свој начин. Јас сакам да е јака екипата, ама сметам дека можеше да се шутне некој од постечкиве играчи, поготово Марковски, Ојлески и некој други. Кукуловски не ви треба, неверувам дека ќе го биде него.
Јас ја правев споредбата само затоа што Пљампач, пишеше дека вардар 1963 е изразит фаворит. Инаку горе долу така е со играчите.
Автоматски споено мислење:

За да биди Пелистер конкурентен на сите полиња каде што ќе настапува оваа сезона (сеха,ле и плејоф) му требаат уште играчи. Тоа ми е поентата цело време а некој овде ме напаѓа као сум го нејќел Пелистер... Глупости.
Има играчи шо требаше/треба да бидат ослободени од обврсккте и на нивно место да се донесат поадекватни замени за да можиме да разговараме за повисоки дострели. Еве на кратко мое видување на кои позиции треба да има измени :

- лево крило : Ојлевски аут а на негово место да се донеси нов играч. Маџовски е ок з адефанзива и како бекап на новиот
играч

- десен бек : Велковски аут или прекоманда во Пелистер 2. Стјепанович и уште еден нов бек како прва опција а Мареш бекап варијанта.

- среден бек : Перич и Танковски се супер комбинација, ако се донеси уште еден среден, десничар, кој по потреба можи да покрива и на лев бек, бидејќи Кукуловски не поседува квалитет да ги замени Вегар и Стипе недајбоже ако се повреди еден од нив двата.

- десно крило : Со носењето на Костески од Загреб, црногорецот Радович требаше да го ослободат одма, за да не биди товар на буџетот. Џукич и Костески се доволни на та позиција а по потреб можи шанса да му се дава од време на враеме и на Стоилевски од вториот тим. Детето го знајем сите, има 21 год, играше кај нас лани и има голем потенцијал да напредва.

-пикер : Тука не глеам зошто Гаџан го остаја искрено. Со носењето на Кушан него требаше одма да го ослободат и на нагово несто да му се дај шанса на Арсеновски од Металург кој моментално го имаме во Пелистер 2. Кушан како прва опција, Арсеновски бекап а Марковски за дефанзивата си е ОК. Мада глеам Кушан на видеата игра крваво во одбрана.

-голман: тука нема шо д а дискутираме, на сите ни е јасно дека ова е клучната позиција. Од трансферот на голманскта позиција ќе зависат многу работи.
За прв пат во ПЕЛИСТЕР играчи се носат само по желба на тренерот и негова стратегија е каков тип на играчи посакува според неговата филозофија на игра. Тимот го градат на начин како Бабич диктира и типо на играчи се по негова замисла на која позиција му треба универзалец, каде екстра офанзивец каде дефанзивец играч. Со ваква селекција на играчи евентуалниот неуспех е одговорност на тренерот.
 
Член од
16 ноември 2007
Мислења
3.637
Поени од реакции
3.260
Дефинитивно. Досега стално играчите се носеле од управата по принципот „јутуб скаутинг“. Сега, секој донесен играч е желба и барање на Бабиќ. Успехот или неуспехот на екипата во претстојната сезона ќе биди на Бабиќ.
 
П

Пљампач

Гостин
https://zbor.com.mk/wp-content/uploads/2020/07/naumce-472x1024.gif :eek: :eek: :eek: :eek:

Рк Еурофарм - 17 900 000
Рк Пелистер - 4 900 000
Рк Еурофарм Пелистер тотал - 22 800 000ден = цирка 380 000€ само од АМС.
На овие ако се додај и 1мил дефиниран буџет, то се сериозни бројки за клуб од мак. првенство.

И сеа ќе ме напаѓа некој тука дека овие играчи шо ги донесоја соодвејствуваат на буџетот на клубот. Не бе, си прат дупашлаци со народот. Со овај буџет треба цела постава да аимаш играчи од рангот на Мандалинич а не оние децата шо ги донесоја Кукуловски, Мареш и компанија и сакат успех со нив да прат.
Ако не фрлат пари во играчи, нека инвестират барем во адаптирање на салата за да не се брукаме во Ноември, со јакни да седат играчите в сала.
 
Член од
21 февруари 2007
Мислења
992
Поени од реакции
1.501
Член од
21 февруари 2007
Мислења
992
Поени од реакции
1.501
10.02.2020 пиши на листата. Ваљда е за ова година. Лани не добија ништоколку шо знам.
Значи не се сега добиени и џабе пљампаш?
Остајте ги лугето да си работат. Кажете шо сме имале до вчера а шо денес. Барем не се од типот на играчи кој играа мал фудбал. Зато ќути и биди задоволен шо нешто се дешава.

Проектот ветува. Да донесени се играчи кој ти не ги знаеш освен Мандалиниќ кој мака мачи со коленото (3 операции), донесен е среден бек кој повеќе проигрува отколку шо шутира.
Донесен е пикер кој за разлика од украинецот е солиден во 2 правци и поспретен. Во око те е влезен кепецот Ојлевски кој се шлепа и ќе се шлепа уште 2 год ради тоа шо има блиска поврзаност со управата. Покрај Мандалиниќ имаш уште еден солитен шутер Вегар, на десен бек го имаш Стјепанович, кој да не игра одбрана мн но за позиција 5ка одбрана го имаш Радович кој во последните 10г нема никој покажано пожртвуваност поголема на терен освен Папата. Да на тимот му фали голман екстра но во рамките на пазарот ќе се донесе за тоа приоритет им е. Лев бек доколку се здрави овие 2цата не ни треба оти го има Кукоски кој има јак шут но колку ќе му сечи ке каже времето.

Ако ти е криво дека не те викат на ручек да си дадат то е др работа. Не си во управа да знаеш кој им се планови.
 
Член од
5 април 2013
Мислења
3.311
Поени од реакции
6.533
Мислам дека малку грешно ги толкуваме ваучерите. Прво и основно, тоа не се баш директно пари подарени од државата туку јас колку што знам се ефективно поврат на пари кон фирми кои одвоиле од својот профит за да инвестираат во екипата. Значи прво треба да се најдат такви заинтересирани фирми кои прават профит, тие фирми и средствата кои ги вложуваат да ги задоволат критериумите и на крај да им се направи тој поврат. Временската рамка како сето ова ќе функционира не ми е позната (прашање е дали овие пари се легнати кон фирмите сеуште), но сигурен сум дека голем дел од екипите или делумно или целосно нема да успеат да ги искористат овие ваучери.

Што се однесува до Пелистер, јас не сум убеден дека тие пари ќе бидат надвор од стандардниот буџет од ~1 милион евра. Такво нешто никогаш никој не изјавил колку што знам. Дај боже да е така но не сум сигурен дека е стварно тоа логиката.

П.С. Инаку според мене попаметно е пола буџет следните неколку години да се вложува на преправка на постоечката или градење на нова сала по сите светски стандарди, како и на градење на инфаструктура на младински/кадетски/пионерски екипи отколку на купување на играчи за една-две сезони.
 
Последно уредено:
Член од
22 ноември 2008
Мислења
452
Поени од реакции
1.193

Sho znacese da se pobedi vo Bitola vo periodot 86 - 99, koshmar i patnja ...
Ustvari Metaloplastika i Lemgo ne pobedija Bitola, tuku vkupniot epilog bese poraz.
Kako i da e na mnogu luge dandalot im se zede ...
 
Член од
10 август 2008
Мислења
689
Поени од реакции
1.826
Страшната ледена дворана абе филмови :pos:.
Само просечен Мотокар сеуште поразот од Лемго го доживува рамно на победа како да освоиле ЛШ и живее во филмот од 90-тите.
Не ви стана досадно?
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
452
Поени од реакции
1.193
Страшната ледена дворана абе филмови :pos:.
Само просечен Мотокар сеуште поразот од Лемго го доживува рамно на победа како да освоиле ЛШ и живее во филмот од 90-тите.
Не ви стана досадно?
Nie ne go prajme dokumentarecot tuku germancite
Sho e razlikata megu togasniot rakomet i segasniot...
Parite ne bea presuden element vo rakometot, Lemgo i Bitola se mali gradovi koi vo toa vreme bea Germanska i Makedonska reprezentacija, od prv do posleden igrac.
Go nemase toj internacionalizam vo rakometot kade koj ima pari sobira najaki igraci i posle tri godini klubot ne postoi.
Sum imal taja privilegija da gi gledam site pogolemi utakmici na Vardar i Metalurg na megunarodna scena, i brat ne e to to....
Prvo 70 posto od lugeto nemat pojma od rakomet, 20 posto dojdeni od drugi gradoj, najpoje od bitola i 10 posto pravi navijaci (sekoja cest).
Ne mozi nekoja shmizla da sedi na prv red i da si gi suncha noktite a praviot navivac od lisice da gleda tocki od pokrivot nad tribina.
E zato e ovoj dokumentarec biten posto pokazva edna druga slika na rakometot koja veke ne postoi duri i vo Bitola.
 

bitolcanec_1

ветеран од златното време
Член од
6 јуни 2011
Мислења
683
Поени од реакции
1.156
 

Kajgana Shop

На врв Bottom