Фан клуб: РК Пелистер

Член од
16 ноември 2007
Мислења
2.435
Поени од реакции
1.078
Шала на страна, до толку нема некој играч што се издвојува? Нели тој Буторац беше солиден играч за негова возраст (17 години мислам дека има)?
Искрено, додека работев во медиум ги пратев секоја утакмица, сега доста слабо одам на натпревари.

Буторац, Петровски и Димитровски да речиме се меѓу "подобрите' меѓу младите. Како поддршка Папата, Ѕверо и Талевски и треба да има екипа барем да не се резили вака клубот.
Автоматски споено мислење:

Rezil na vekot nekni faking radovis denes decata na sams ova nitu bilo nekogas nitu pak ke bidi potop

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
Нема да биди, до наредното коло :)
 
Член од
5 јули 2017
Мислења
131
Поени од реакции
49
Slabo nekako aktivni ili se ceka fuzijata? Pelister ispisa istorija prv poraz na domasen teren od strana na Radovis gi gledav rezultatite unazad nikogas Pelister ne izgubil od Radovis. Momcite vo upravata kako ste? Seks(taricata) 36.600 dobro odat rezultatite deteto D.H 42.000 stomak do sato sho ima pusteno "Evropski Pelister" "SEHA" slabo nekako ili se ceka fuzijata? Jas se pak velam da mu se dade poddrska 600 000 eu se potroaija za 2 godini so 14 stranci mislam deka ke bide "EVROPSKI PELISTER" presot dolgovite se isplateni a ovaa godina sme plus nekako se zaboravi. Plukacite ke bidat plukani ova e najgolemiot sram za eden klub kako Pelister. Nemal ni voda za pienje nemal ni plati po 5 meseci isplateni ama se borel i tie koi bile vo nego znaele kolku vredi dresot na Pelister sega znaeme deka vredat samo parite klubot koj go ebe. Navivacite i del od upravata na Rabotnik go spasija Pelister od onie predhodno sho kradeja i loso raboteja. Volkot ke go meni vlaknoto tabietot nikogas sega istite ke go napustat brodot i ke se vratat vo Rabotnik a vie ovde slukajte mu ima nadez taa posledna umira. Imavme izvorno Bitolski nas klub na site go UNISTIJA ALO UNISTIJA. Niedna fuzija nema da go spasi. Ako Spire Efto Piskacot se krivi tie ne mu go davat Pelister na Cile ama toj saka. Jas pisev statusi deka saka da go unisti so samoto formiranje na paralelen klub se dokaza deka mu e cel da go unisti Pelister a ovde skokavte kako zaklani.
SAMO EDNO IME ZNAM PELISTER BITOLA.
 
Член од
25 август 2019
Мислења
46
Поени од реакции
47
Na vremeto za ova nesto imase mazi Bitolata i vlegvaja so eden ubav kotek i se resavase bas seee ednostavno. ;) A ako cekat fuzija ili iluzija neka pocekat togas barem nema da postojme kako klub i rajat ke sme barem.
 
Член од
12 август 2018
Мислења
192
Поени од реакции
253
Овај пораз не смееше да се деси без разлика колку е отепан клубот.
Можи време е Заре да го сменат и да се донеси нов тренер... Само прашање е кој би бил тој тренер? И уште побитно е кој би се нафатил да дојди во клуб без концепт и јасна цел ?
Можи е време од наредна сезона општината дс се повлечи комплетно од клубовите. Ако пријави интерес некој бизнисмен да инвестира бујрум, нека му го дат клубот, ако не, фајронт. Доста е трошење наши пари безвеза. 250к ракометот, 150к фудбалот, сеа плус кошарката и жрк пелистер севкупно се фрлат над пола милион евра годишно а ефектот е срање. Со тие пари можат да се реновира по едно училиште секоја година или да се прај некаков зафат шо би бил покорисен, одколку вака бесцелно да се пустат парите во распаднати спортски колективи.
 
Член од
17 октомври 2019
Мислења
2
Поени од реакции
2
И јас се сложвам дека е време општината да се повлечи со финансирање во клубовите посебно во РК Пелистер. Ова управа ако сака да лапа вакви плати нека си се растрча да си најди спонзор и да покажва резултати ако не гитла. Подобро втора лига со младинци и да животари клубот со пари од чланарини од млади категории отколку ова. Со парите шо ги потрошија овие 5-6 години 2те трибини зад гол ќе се напраеа на стадионот и ќе се средеа пристапите. Барем во фудбалот со таква инфраструктура има шанси да се најди заинтересиран да инвестира.
 

Пеце

Пелистер-Битола
Член од
16 септември 2009
Мислења
3.488
Поени од реакции
2.888
Пискачо за овие беше Џозеп Марија Бартомеу.
Кое ДНО дојдовме, срам е да помислиме, не пак да пишиме овде....

Радовиш дојде да не победва во Битола :facepalm: :tapp:
Вардар Јуниор до прва историска победа над Пелистер :shook:
Со Писето ваквите екипи, дома ги дешкавме со по 10+ разлика, а во гости ќе беа потесни ама пак добивавме 3-4 разлика, уште не тргнати со автобусот знаевме дека ќе дојдат со 3 бода назад.
Ова сега...... С Р А М

Нека слези корлето пикер нека игра сега, да му ебам свињата гнасна, го ебавте клубот, пристап в сала треба да ви се забрани !
Сега ќе излези пискачо со некој статус пак или ќе пиши овде, ама во постојте е реален 90% до сега, не дека цутаја рози тогаш, ама немаше вакви бламажи.
 

nikucremo

Чкембари Битола !!!
Член од
23 февруари 2014
Мислења
34
Поени од реакции
91
Хахаха писето реален... шо донесе ракометари шо ги вадеа на пресс за политички цели, шо ракометарите беа и чат пат фудбалери 4та лига, шо си потпишаја договор со каменица а без план како ќе го исплатат и шо ден денес каменица ради тие плати се тужи уште со клубот. Мизерија е сега шо уште не е завршено прашањето со еурофарм и шо ради таа пасивност и статус кво рушиме рекорди по резил.
 
Член од
5 јули 2017
Мислења
131
Поени од реакции
49
Xaxaxaax ete dvojni arsini na forumot ajde da ne fakame strana i da analizirame. Igracite sho igraja 4 liga gi donese BAGE alo BAGE pajtasot na vasiot spasitel Cile vo toa vreme Cile se vrajkase na starite pateki ili se lazam. Arno gi odnesol da igrat 4 liga za da vidi sho igraci dojdoja so Tome trenerot poso toj gi birase. Togas dokumentite kaj Cile bea a toj kako bese Efto ne mu go dava klubot, za toa vreme da si praj paralelen klub i da go ostaj da zgasni ama ne mu uspea. So Kamenica go paskavme na sekoe Rabotnik nie so 170 000 evra a Rabotnik so 300 000 evra ama i togas se plukase deka nisto ne cini. I da nisto ne cini so 170 000 evra sega cini za 2 godini so 600 000 evra sega e super. Sega klubot ne e politicki sega nezavisen, sega odat po 2000 km so kombe bez hrana sega se e super samo napred. Spire Efto Piskacot ne mu go davat na Cile klunot oti toj go saka ama ne mozi da se isplati Kamenica za 10 000 evra na 10 pati a mozi da se donesat 15 stranci i da mu se isplatat niv dogovorite uste nezavrseni. Ama Kamenica e kriv.
 

nikucremo

Чкембари Битола !!!
Член од
23 февруари 2014
Мислења
34
Поени од реакции
91
Мизерни се овие бе, кој ги брани??? Меѓу нив впартија се искарани и туку наташа е крива, васко бил, корлето... Партал го напраја клубот, ништо не чини, ете сто пати ке кажиме, ама тогаш дека бил нешто клубот, жими таквото. Договори по кафичи потпишвавте, милион сметки неисплатени борџој, играчи, кафани, тренери, обезбедувања, мобилни... Со маици од трикотажата од шамбата пелистер играше, во европа излеговме двете утакмици и како гости ги ивравме..... седи не не дупи тука на здрав памет, кој од кој полош како шо се менвате, ко да се такмичите кој побетер е
 
Член од
5 јули 2017
Мислења
131
Поени од реакции
49
Ne se mizerni top se ovie koi slukaja i navivaja i bea vo upravata na rabotnik, sega se spasiteli nisto ne mozi da go pokrie sramot i toa sho sakaja da go unistat Pelister. I go ostaja bez voda bez nisto kaj bese togas da pisis, kaj bevte voda na rakometarite da mu se donesi, i da potpisvale dogovor vo kafici bile 100 pati podobri od ovie. Meskov Brest, Dudelanz, Sporting Lisabon, Dukla Praga, Vogosca, pominata Ademar Leon poznato ti e e to te boli sho plukas po fakti pred koi i bogovite molcat. Da izlezat so ime i prezime da kazat koj kolku potrosil i kade koj kolku ukral i da odgovara javno ama javno. 600 000 za dve godini i borc imal klubot. Kako na pres D.H kaza deka bilo isplateno se i bile vo plus a sega se borci. Ama gi zaborajvte pred 1 godina 16 stranci po 3.500 evra za sertifikat tie se od predhodnata uprava taka? Tie mu zemaja procenti i zato sega Cile nejki da vlezi ama dosta e kutenje od toa kutenje dojde do ova da nema ni sport ni nisto.
 

nikucremo

Чкембари Битола !!!
Член од
23 февруари 2014
Мислења
34
Поени од реакции
91
шо ме боли не те сфаќам??? Од вакви тркала не можиме да мрдниме, к.р ме боли ако си бил ти во управа или петко или трајко и да било арно, немам комплекс да кажам било арно и обратно. Едно коло во европа и отпаѓаме е успех за тебе? алооо на металург му бевме домаќини автокоманда, бил Пелистер нешто, да бил, амa не во твое време...
 
Член од
5 јули 2017
Мислења
131
Поени од реакции
49
Da tocno, ne bese vo pravo si. Ama ne go fativme vremeto na drzavni pretprijatija kade sho Sekerana, Kvasara, Zito Bitola, Zik, Pelagonija itn, davaja po eden kup pari a vasiot idol Cile G.P Pelister imase vlozeno 0 denari stojat dokumenti vo klubot gi cuva Mocarto. So tie pari koj sakase da bidi vo upravata ke imase uspesi a ne pak Cile. Najgolemiot problem e ko go napustija Pelister kaj bea toga site tie koi go sakaja da go spasat tuku raboteja na negovo unistuvanje koe trae i do den denes. Lesno na kafe da se praj muabet za sportot, i da se zemat na dusi site deka se kriminalci, da se izlezi uste ednas javno i da kazi koj kolku i kade potrosi i kolku se ukrade JAVNO a ne da gi karate i silite da ne mozat zdravo na korzo da si naprat. Celta bese jasna razdeli pa vladej.
 
Член од
25 август 2019
Мислења
46
Поени од реакции
47
Ne be cile najpokeee go saka rk Pelister nemojte taka! Samo ceka uste nekoe tenderce da fati oti za grev e nema ic pari malku kradel 30 godini samo od Bitola i posiroko ama to e prost narod sme jbg.(n)
p.s. iluzijata Pelister-rabotnik pred izbori ne se sekirajte ke ke ke bidi se vo red. (y)

(tesko na tie so go sakame vistinski Pelister) :(
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
223
Поени од реакции
309
RK Pelister e padnat vo "bermudski" trijagolnik...
Prvata strana e prethodnata vlast. Spored mene ne se problem Spiro, Efto, Piskacev, Dvojce...
Problemot e nezaintereanosta na nivnata partija za sportot vo Bitola, i Bitola voopsto...
Vtorata strana e segasnata vlast, i mene stvarno ne mi e jasno sho se deshava so niv.
Jas ne se soglasuvam za klucot na vrata. Tie pola milion za sportot ne se nisto za opstina sho ima pogolem buget od karposh ili aerodrom.
Ke sme renovirale ucilista, ke sme gradele patista so tie pari, nemoj molimte...
Nie prven treba da porabotime na slucajot posto pola ucilista ni se prazni...
Pari ima, toj sho e dobar menager, ke najdi pari i za sportot i za ucilistata, i za sve. Alo segasna vlast se slusame? Potonavte...
I tretata strana na Bermudskiot trijagolnik e bitolskiot tajkun, vecniot spasitel na Pelister.
Posle ova sho se desi, jas nikogas ne bi mu go dal nego klubot. Tolku, komentar poveke jok.
Ovie tri strani ke naprat grado da iscezni, a ne klubot! Mesto da kratat od Pelister neka skratat od opstinata, i od nivnite plati. Imame administracija kako Paris da sme, site pari odat za plakjanje na nivnata neproduktivnost.
RK Pelister bil, i e ogledalo na toa kako ni funkcionira gradot vo celina...
 
Член од
12 август 2018
Мислења
192
Поени од реакции
253
Resenie za ova bezdna e sa o klucot da se stavi na site sportski kolektivi so nemat sopstvenik od bizbis felata, odnosno koi se 100 procenti pod zakrila na opstinata.
Mpzi da se odvoi nekoj minimum sredstva za odrzuvanje na skolite kolku da ne zgasne imeto na klubot, megutoa finansira je na prviot tim so narodni pari i bildanje na lazna euforija so nasi pari pod ITNO da se zbraniili spreci.
Ako se kadarni ke najdat sponzori i ke funkcioniraat klubovite, no poso vidovme deka ne se, togas nema valjda da mu dozvolime da si prat zabava so narodni pari luge kako oorleto,piskaco, kkovacevski i kompanija...
Toj luksuz mislam deka treba da mu bidi skraten vo najskoro vreme.
Sekoe drugo scenaruo e pogubno i za sportot i za budzetot na opstinata.
 
На врв Bottom