Фан клуб: РК Пелистер

Пеце

Пелистер-Битола
Член од
16 септември 2009
Мислења
4.207
Поени од реакции
4.944
Единствена тема која заслужва клуч е токму оваа, работите скроз излегоја од контрола и време е да одморите малце првично до тој датум кој е даден на 29ти, после отворете нов фан клуб.
:kluc::kluc::kluc:
 
П

Пљампач

Гостин
Каков зијан напраја овие шупелките од општина, свка му част.
Во едно лето споебја се шо се градеше цели 40 години.
Абе семката расипничка дс ви се сотри пустачи едни. Сите еден по еден да ве носат по затвори.
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
452
Поени од реакции
1.193
10 pricini zosto treba da se sluci Eurofarm Pelister:

-Nemoznosta (nesposobnosta) opstinata uspesno da go menagira klubot.
So 300 000 evra i domakinsko rabotenje mozi da se napravi mnogu, ako so tie pari raboti elokventen kadar. Nie sme daleku od toa.

-sprecuvanje na ponatamosno iskoristuvanje na transverite na igraci za licno profitiranje na poedinci

-dolgodisnata apstinencija od vrven rakomet vo bitola, poveke od 15 godini...
Pomladite navivaci na pelister i voopsto ne videle.

- istorijata na klubot, godinata na amblemot e 55, toa e godinata koga dvata postoecki togasni kluba pelister i rabotnik se spoile vo edno, no pod ime pelagonija, i imeto pelagonija stoi do 75 koga e smeneto vo pelister... rabotnik e del od pelister od sekogas...

-siljan micevski e edinstveniot covek vo bitola so mozi da napraj vrven rakomet...
Pcuete go, mrazete go, to e, nema drug...
1000 stranici napisavme na temata...

- navivacka grupa Ckembari kako najstara navivacka grupa vo Makedonija ne e sozdadena za vtora liga zapad da odi po selata, ili da naviva vo play out, mestoto mu e da prireduva spektakli vo liga na sampioni...

-bitolskata publika slobodno mozi da polni sala od 7-8 K vo liga na sampioni (nova sala).. da ne pravime muabet deka ima mnogu bitolcani vo stranstvo i bi imalo i dobri gostuvanja so min 200-300 luge

-prodolzuvanje na politikata eden klub eden grad, pelister ,bitola ...
I mene mi se kreva kosata od to eurofarm pred pelister, ama nisto ne e zagrozeno od gornata recenica

-trganje na politikata nadvor od klubot
Preku k*rot mi e od dvete partii vo bt...
Cile gi raboti dvete, a i tie go rabotat nego :)
Taka da partiska oboenost ke ima ama ne do tolku...
A i koj gi prasva od ko go isteraja cile 20 godini imaja vreme da se dokazat i djam svitkaja...

-mi se odi v sala i mi se deri na cel glas vo liga na sampioni, mi se smaci da dremam vo salata i da gi prasvam pet sest penzioneri ostanati okolu mene koj e petkata, koj e osumkata duri igrame so radovis...
Jas sum obicen bitolcanec, nitu sum komercijala, nitu hard core navivac, sakam da go gledam Pelister vo liga na samioni, vo imeto na starite dobri vreminja, neka i nasite deca bidat del od taja slavna istorija...
 
Член од
2 септември 2016
Мислења
603
Поени од реакции
1.068
10 pricini zosto treba da se sluci Eurofarm Pelister:

-Nemoznosta (nesposobnosta) opstinata uspesno da go menagira klubot.
So 300 000 evra i domakinsko rabotenje mozi da se napravi mnogu, ako so tie pari raboti elokventen kadar. Nie sme daleku od toa.

-sprecuvanje na ponatamosno iskoristuvanje na transverite na igraci za licno profitiranje na poedinci

-dolgodisnata apstinencija od vrven rakomet vo bitola, poveke od 15 godini...
Pomladite navivaci na pelister i voopsto ne videle.

- istorijata na klubot, godinata na amblemot e 55, toa e godinata koga dvata postoecki togasni kluba pelister i rabotnik se spoile vo edno, no pod ime pelagonija, i imeto pelagonija stoi do 75 koga e smeneto vo pelister... rabotnik e del od pelister od sekogas...

-siljan micevski e edinstveniot covek vo bitola so mozi da napraj vrven rakomet...
Pcuete go, mrazete go, to e, nema drug...
1000 stranici napisavme na temata...

- navivacka grupa Ckembari kako najstara navivacka grupa vo Makedonija ne e sozdadena za vtora liga zapad da odi po selata, ili da naviva vo play out, mestoto mu e da prireduva spektakli vo liga na sampioni...

-bitolskata publika slobodno mozi da polni sala od 7-8 K vo liga na sampioni (nova sala).. da ne pravime muabet deka ima mnogu bitolcani vo stranstvo i bi imalo i dobri gostuvanja so min 200-300 luge

-prodolzuvanje na politikata eden klub eden grad, pelister ,bitola ...
I mene mi se kreva kosata od to eurofarm pred pelister, ama nisto ne e zagrozeno od gornata recenica

-trganje na politikata nadvor od klubot
Preku k*rot mi e od dvete partii vo bt...
Cile gi raboti dvete, a i tie go rabotat nego :)
Taka da partiska oboenost ke ima ama ne do tolku...
A i koj gi prasva od ko go isteraja cile 20 godini imaja vreme da se dokazat i djam svitkaja...

-mi se odi v sala i mi se deri na cel glas vo liga na sampioni, mi se smaci da dremam vo salata i da gi prasvam pet sest penzioneri ostanati okolu mene koj e petkata, koj e osumkata duri igrame so radovis...
Jas sum obicen bitolcanec, nitu sum komercijala, nitu hard core navivac, sakam da go gledam Pelister vo liga na samioni, vo imeto na starite dobri vreminja, neka i nasite deca bidat del od taja slavna istorija...
imas pravo do negde samo mala korekcija navivackata grupa ckembari nema da go podrzi ovaj pelister
 
П

Пљампач

Гостин
10 pricini zosto treba da se sluci Eurofarm Pelister:

-Nemoznosta (nesposobnosta) opstinata uspesno da go menagira klubot.
So 300 000 evra i domakinsko rabotenje mozi da se napravi mnogu, ako so tie pari raboti elokventen kadar. Nie sme daleku od toa.

-sprecuvanje na ponatamosno iskoristuvanje na transverite na igraci za licno profitiranje na poedinci

-dolgodisnata apstinencija od vrven rakomet vo bitola, poveke od 15 godini...
Pomladite navivaci na pelister i voopsto ne videle.

- istorijata na klubot, godinata na amblemot e 55, toa e godinata koga dvata postoecki togasni kluba pelister i rabotnik se spoile vo edno, no pod ime pelagonija, i imeto pelagonija stoi do 75 koga e smeneto vo pelister... rabotnik e del od pelister od sekogas...

-siljan micevski e edinstveniot covek vo bitola so mozi da napraj vrven rakomet...
Pcuete go, mrazete go, to e, nema drug...
1000 stranici napisavme na temata...

- navivacka grupa Ckembari kako najstara navivacka grupa vo Makedonija ne e sozdadena za vtora liga zapad da odi po selata, ili da naviva vo play out, mestoto mu e da prireduva spektakli vo liga na sampioni...

-bitolskata publika slobodno mozi da polni sala od 7-8 K vo liga na sampioni (nova sala).. da ne pravime muabet deka ima mnogu bitolcani vo stranstvo i bi imalo i dobri gostuvanja so min 200-300 luge

-prodolzuvanje na politikata eden klub eden grad, pelister ,bitola ...
I mene mi se kreva kosata od to eurofarm pred pelister, ama nisto ne e zagrozeno od gornata recenica

-trganje na politikata nadvor od klubot
Preku k*rot mi e od dvete partii vo bt...
Cile gi raboti dvete, a i tie go rabotat nego :)
Taka da partiska oboenost ke ima ama ne do tolku...
A i koj gi prasva od ko go isteraja cile 20 godini imaja vreme da se dokazat i djam svitkaja...

-mi se odi v sala i mi se deri na cel glas vo liga na sampioni, mi se smaci da dremam vo salata i da gi prasvam pet sest penzioneri ostanati okolu mene koj e petkata, koj e osumkata duri igrame so radovis...
Jas sum obicen bitolcanec, nitu sum komercijala, nitu hard core navivac, sakam da go gledam Pelister vo liga na samioni, vo imeto na starite dobri vreminja, neka i nasite deca bidat del od taja slavna istorija...
E kako ke go gledas Pelister vo LS, koga celo leto site turniri i pripremi tie si gi terat pod imeto E. Rabotnik... Procita negde ti Eurofark Pelister ova leto ?
Tie si terat svoj film i sea demek na dva dena pred LS i Seha ke go stavat amblemot na Pelister na tie dresojte odvratni i ajde demek ke navivame site zaedno. Nemozi taka druze, ako sakaja iskrena sorabitka trebase i tie iskreno i cesno do kraj da ja isturkat prikaznata. Sega e kasno za apojuvanje i takvi ispadi na dva dena pred sezona. Vaka samoke go zbrisat Pelister od kartata .
A za navivacite, poditno treba da se izvinat i da se ogradat od izjavata koja ja dadoja pred eden mesec deka go podrzuvaat ovoj proekt.
Nieden normalen ljubitel na Pelister nesmej da podrzi vakvo skvernavenje na klubot.
Pa uste ako se pojavat v sala na batprevarite na vestackata tvorba E. Pelister, to ke bidi kraj i za grupata.
 
Член од
2 септември 2016
Мислења
603
Поени од реакции
1.068
E kako ke go gledas Pelister vo LS, koga celo leto site turniri i pripremi tie si gi terat pod imeto E. Rabotnik... Procita negde ti Eurofark Pelister ova leto ?
Tie si terat svoj film i sea demek na dva dena pred LS i Seha ke go stavat amblemot na Pelister na tie dresojte odvratni i ajde demek ke navivame site zaedno. Nemozi taka druze, ako sakaja iskrena sorabitka trebase i tie iskreno i cesno do kraj da ja isturkat prikaznata. Sega e kasno za apojuvanje i takvi ispadi na dva dena pred sezona. Vaka samoke go zbrisat Pelister od kartata .
A za navivacite, poditno treba da se izvinat i da se ogradat od izjavata koja ja dadoja pred eden mesec deka go podrzuvaat ovoj proekt.
Nieden normalen ljubitel na Pelister nesmej da podrzi vakvo skvernavenje na klubot.
Pa uste ako se pojavat v sala na batprevarite na vestackata tvorba E. Pelister, to ke bidi kraj i za grupata.
koj navivaci i koga dadoja izjava pa da se izvinat ?
 
П

Пљампач

Гостин
koj navivaci i koga dadoja izjava pa da se izvinat ?
Na sovet na opstina bitola koga se diskutirase za spojuvanjeto.
Ne mislev da se izvinat, gresno se izraziv... Mislev da se ogradat od izjavata deka go podrzuvaat apojuvanjeto i javno da iskazat stav za bojktorianje i podrzuvanje samo na Pelister koj ke si igra po regularen pat vo EHF.
 
Член од
2 септември 2016
Мислења
603
Поени од реакции
1.068
Na sovet na opstina bitola koga se diskutirase za spojuvanjeto.
Ne mislev da se izvinat, gresno se izraziv... Mislev da se
od izjavata deka go podrzuvaat apojuvanjeto i javno da iskazat stav za bojktorianje i podrzuvanje samo na Pelister koj ke si igra po regularen pat vo EHF.
aj uste ednas slusnija izjavata pa pisi posle
 
Член од
25 август 2019
Мислења
286
Поени од реакции
375
To so dresojte neka lazat drugi deka ne mozele zeleni da gi naprat ;) kako mozi sega da klat zeleno na rakavite i amblem da smenat na plavi dresoj, a bojata ne mozele da ja smenat vo zeleni!? Od ehf ne mu dozvoluvale drapaj si gazot gi zabole ehf kakvi dresoj ke imame ;) a cile ako go saka tolku RK PELISTER ke vlozese vo nego godinava i ke igravme ehf maski do kraj, a od godina ke se dumavme dali ke igrame liga sampioni ili drugo nesto.

A vie ljubitelite na rakometot mozite koj sakate da si go gledate, oti ima razlika od ljubitel i vistinski navivac na klub aj CAO
 

nikucremo

Чкембари Битола !!!
Член од
23 февруари 2014
Мислења
112
Поени од реакции
325
Договорот со еурофарм и општината вели, два правни субјекти во двата 75:25% акции, едниот тим го прајме моќен, другиот база. Моќниот тим ќе биди Пелистер, оргиналниот со целокупна историја, амблем итн, а другиот база на првиот клуб кој ќе се вика Пелистер со уште една додавка. Работник веќе не постои, Пелистер, нашиот ќе биди моќниот тим, во овај случај настапот во сеха и лш се користат за приватникот еурофарм да си ги заштити парите претходно даени во работник, збораме за над 2 милиони евра пари. И сега кога веќе е обезбедено местото во тие натпреварувања а носиш одлука за два правни субјекти, нормално пд двата го земаш најдоброто. Зошто Еурофарм да се враќа назад 3.4 години кога веќе достигна професионална организација и добар играчки кадар, и можност за нормално заработка поголема од реклами, влезници итн? Можи не е најидеално решение, ама кажете друго да се мрди од мртва точка? Не вие мака од слушање на сдс и дпмне за проекти за разбудвање на ракометниот џин
Автоматски споено мислење:

Dresojte nema da bidat zelebo beli, nisto nema da se ispocituva od dogovorot. Taka da i opstinata treba da se povleci od uvaluda ideja i da si prodolzi sekoj po svojot pat.
Imame budzet 300k so e ite kako dovolen za da si funkcionirame normalno.
300.000 евра очигледно не се доволни ни за 5то место, летвичката е високо многу крената. Надежен, не докажан, млад играч за под 1000,1200 евра не ти иди, и со која организација мислиш нормално клубп да функционира? Мора рестарт
 
Член од
25 август 2019
Мислења
286
Поени од реакции
375
Договорот со еурофарм и општината вели, два правни субјекти во двата 75:25% акции, едниот тим го прајме моќен, другиот база. Моќниот тим ќе биди Пелистер, оргиналниот со целокупна историја, амблем итн, а другиот база на првиот клуб кој ќе се вика Пелистер со уште една додавка. Работник веќе не постои, Пелистер, нашиот ќе биди моќниот тим, во овај случај настапот во сеха и лш се користат за приватникот еурофарм да си ги заштити парите претходно даени во работник, збораме за над 2 милиони евра пари. И сега кога веќе е обезбедено местото во тие натпреварувања а носиш одлука за два правни субјекти, нормално пд двата го земаш најдоброто. Зошто Еурофарм да се враќа назад 3.4 години кога веќе достигна професионална организација и добар играчки кадар, и можност за нормално заработка поголема од реклами, влезници итн? Можи не е најидеално решение, ама кажете друго да се мрди од мртва точка? Не вие мака од слушање на сдс и дпмне за проекти за разбудвање на ракометниот џин
Автоматски споено мислење:


300.000 евра очигледно не се доволни ни за 5то место, летвичката е високо многу крената. Надежен, не докажан, млад играч за под 1000,1200 евра не ти иди, и со која организација мислиш нормално клубп да функционира? Мора рестарт
PRIMER VARDAR, BARSA, KIL MU TEKNUVA UTRE KLAVAT NA NIVNIOT DRES AMBLEM OD PELISTER KE NAVIVAS TOGAS PAK ZA TOJ NOV KLUB BARSA PELISTER SO KE SE VIKA PRIMER???
 
Член од
2 август 2011
Мислења
1.137
Поени од реакции
1.314
Аман Пљампач престанете со негативности уште на шпекулации. И што ако не бидат зелено бели дресовите, па лани управата на пелистер главните дресој ги порача зелено црни, памти некој кога РК ПЕЛИСТЕР бил зелено црн а? Па никој не крена паника си пиминаја сезоната. Мене ми е доста од Корлевци, Шамбевци, Димитровци, пискачи и тн кој ке потрпсат 300К наши општински пари, доста ми е од реновирање на просториите на РК Пелистер, доста од играчи инвалиди со плато од неколку иљади евра за делење, доста од губење од екипи кој се аматери. Видовме дека знаат како да организират екипа и мора да му признаеме и да му дадиме шанса да го организират РК ПЕЛИСТЕР па после многу години да гледаме елитен ракомет. ДОСТА Е ОД МИЗЕРЕН ПЕЛИСТЕР ДОСТА ОД РК ПЕЛИСТЕР КАКО ИНСТИТУЦИЈА ЗА КРАДЕЊЕ ПАРИ НА ЛОКАЛНИТЕ ПАЈТАШИ.
 
П

Пљампач

Гостин
Abe oti se prajte sosila budali... Kako mozi da mu pridava ta svinjata debela prikazni na narodot deka nemozelo bojata na dresovite da se smeni vo EHF a amblemot i imeto na klubot koe patem go ima i na pecatite na klubot vo seloja dokumentacija ke mozi ?
Znaci treba da si nenormalen za da nasednis na vakvi bajki.
Ete da ste vie vo pravo, togas zosto pocnaja pripremi i igrat turniri pod imeto E. Rabotnik i so stariot amblem ? Da ne mu zabrabija od Struga ili od Doboj organizatorite da go smenay amblemot ?
Nemozi be so edna pres konferncija na dca dena pred sezona da naprajs promena na ime i istorija na klub. Nemozi da gi lazat bitolcani so amblemot na Pelister kolku da pridobijat poddrska v sala.
Zosto celo leto molcat Cile ? Se glea deka sakat molcesjum da janzataskat rabotata i da go unistat Peliater i da mu stanime vtora ekipa na tie umrenite.
Nie ko klubot neznael dali ke pocni sezona bez pari bez dresoj ne sme pomislile na vakov sramen cekor a ne kamoli sea vonsituacija so cista smetka i formiran budzet.
Ova e luzerska situacija za Pelister i ne smej da se realizira za dobroto na klubot.
Posle ova ke sluzime za podsmev na site navivacki grupi vo mkd. Nie koi prvi mrcevme za fuzija i miravci bla bla, sea prifakame uste posramna situacija.

Ako ova se realizira, nikogas poke nema da mozime da se povikame na iatorijata na Rk Pelister. Ke bidime vo senka na familijata na Cile i nivniot Eurofarm.
 

nikucremo

Чкембари Битола !!!
Член од
23 февруари 2014
Мислења
112
Поени од реакции
325
1. Договорот не е потпишан, како да настапат како Еурофарм Пелистер, ко таков клуб не постои. Законски картите мораа да ги извадат за сеха и лш, на нив пиши само еурофарм, оти нема да е работник а уште не е Пелистер.
2. Немаше досега ниедна пресконференција за некој да лажат некој. Имаше само изјави на политичари.
3.Како втор клуб ќе бидиш на некој кога двата ќе си бидат Пелистер, прв тим и база. Ако освои Еурофарм Пелистер куп титула, нема да е прва туку 6та.
4. Не е фузија, погоре е објаснето зошто се користи местото од Работник.
5.Ако Чкембари праеа опструкци, низ град немаше да се вели, ете ради Чкембари нема ракомет, тие клубот го пропаѓат, на циле пари му барат,циле тие го избркаја... и во оваа ситуација имаме вакви чкембари онакви чкембари... едноставно на состанок на кок беа присутни и млади и стари над 50 луѓе шо значат во групата нешто е доенесена одлука да се одбери од двете зла помалото.
И пак не кажа кое е решението по твое? 15 години управа не се погоди оти мислиш сњга некој во ова ново време со минимални средства нешто ќе напрај... т. е. да ќе напрај уште некој нов профитер ќе излези
 

Kajgana Shop

На врв Bottom