Фан клуб: РК Пелистер

П

Пљампач

Гостин
Во среда е закажана нова средба на релација Општина - Еурофарм.
Од последните информации шо кружат низ градот, работата е заглавена во делот околу концесијата на салата и деталите околу амблемот и боите на новата творба 'Пелистер Еурофарм'.
Зетот сакал амблемот и дресот да останат постоечките на Работник а само името Пелистер да се додај на местото на Работник.
Проблеми имало и околу концесијата, пошо Цилевци сакат да ја добијат под концесија само доколку општината го сноси поголемиот дел од трошоците за нејзиното реновирање , шо е според мене класична уцена и губитнички дил за општината и Пелистер.
Во кратки црти, дебелиот и зет му прат се, само да не го земат Пелистер и салата или да ги земат а Пелистер да остани ебаната странка во случајот.
Постојано на маса потенцирале дека доколку општината не ја реновира салата ќе го преместеле клубот во Скопје. Зет му на Циле сакал уште лани да го префрли клубот таму, пошо цела фам. и бизнисот му се во Скопје.

Една порака од нас искрените навивачи на Пелистер :

Ваков договор во штета на Пелистер и градот не смеј да се прифати, макар по цена Пелистер да испадни од лигата.
Ако Цилевци не се за ракометно сплотување под амблемот, боите и успесите на Пелистер, комотно нека си го носат тој клубот посран во Скопје, пошо под тие педерски услови никогаш нема да бидат прифатени во Битола.
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
2.173
Поени од реакции
4.094
Нормално во вакви ситуации дека ќе си имаат барања и они. Не може се да иде во корист како едните што си сакаат. Гледај од негова перспектива, зошто он да плаќа толку? Ете плаќа за ростер, подготовки, опрема и сл. Он потрошил пари да биде во оваа ситуација. Ако може да префрли трошок на другата страна, зошто да не? Ете он носи ЛШ и СЕХА во Битола, гради добар тим, ако сакаат фузија, нормално дека ќе сака другиот да плати за салата. Логото на аптеките и бојата на таа компанија е сина. Нормално дека ќе сака и дресовите да му се сини. Он тој тим и бренд си го гради и користи како и реклама за аптеките, сеа он треба да си го фрли тоа инвестирано време и пари за да ги задоволи ракометните навивачи во Битола?

A, стварно не сте ми јасни. -"тој клубот посран". Ги вреѓате последниве години, неќете да чуете за Еурофарм, а сега индиректно тука плачете и се молите да се фузираат клубовите за да гледате ЛШ во Битола и да се преправате дека тоа е Пелистер. Лицемерие до даска.

Чим тој сопственик предложил да ви ги менува боите на клубот и да прави работи на штета на клубот, станете од преговарачка маса, кажете му да се гони у ПМ и играјте си супер лига. Тоа треба да биде крај, а не тука потајно да се надевате дека ќе се спојат клубовите и ќе се дојде до некаков дил.
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
8.873
Поени од реакции
7.257
KostelM ti so si upravata vo eurofarm nivni potparol so e rabotata nikogas ne si pisel tuka od ko dojde muabeto za fuzijata se prijavi i pocna da delis soveti sumliv si vkraj nebitno ubo kazaa amblemot mora da bide na Rk Pelister i boite da ostanat zeleno beli a za drugo so sakaat neka pravat sala budzet i se drugo taka da mu prenesis!

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
452
Поени од реакции
1.193
Ne e od eurofarm sega proveriv 90 % od mislenjata mu se za vardar :) i deckoto e kulturen samo ja razdvizuva temata...
Jas tipuvam deka e nekoj koj e involviran vo rakometot, a ne e od bt, takvite po definicija nemaat simpatii za pelister...
I jas gi slusnav inforamciite so gi kaza pljampac charshijata zborva za pregovorite ...
Opstinata pregovorite ne gi vodi naivno, ima luge sto go sakat pelister tamu...
Vo nejzina sopstvenost se rk pelister i salata...
Ja imame i drugata strana koja e klub so mnogu pari no bez sala i navivaci...
Ako cilevci sakat da propadnat pregovorite dosta e da cepnat vo imeto i amblemot na pelister... amblemot na pelister pola ckembari si go imat istetovirano na niv, to ne se brisi...
Pelister e ime ne e pridavka...
E sega tuka e i javnosta koja koga ke doznae za sto propadnale pregovorite definitivno ke im turi krst...
Za da ne bidi taka niv ke im treba drug izgovor da propadnat pregovorite a to e salata...
Ili renovirajte ja salata da igrame tuka ili ke si odime skopje...
Taka da nisto ne e reseno site opcii se vo igra...
 
Член од
2 септември 2016
Мислења
610
Поени од реакции
1.086
Во среда е закажана нова средба на релација Општина - Еурофарм.
Од последните информации шо кружат низ градот, работата е заглавена во делот околу концесијата на салата и деталите околу амблемот и боите на новата творба 'Пелистер Еурофарм'.
Зетот сакал амблемот и дресот да останат постоечките на Работник а само името Пелистер да се додај на местото на Работник.
Проблеми имало и околу концесијата, пошо Цилевци сакат да ја добијат под концесија само доколку општината го сноси поголемиот дел од трошоците за нејзиното реновирање , шо е според мене класична уцена и губитнички дил за општината и Пелистер.
Во кратки црти, дебелиот и зет му прат се, само да не го земат Пелистер и салата или да ги земат а Пелистер да остани ебаната странка во случајот.
Постојано на маса потенцирале дека доколку општината не ја реновира салата ќе го преместеле клубот во Скопје. Зет му на Циле сакал уште лани да го префрли клубот таму, пошо цела фам. и бизнисот му се во Скопје.

Една порака од нас искрените навивачи на Пелистер :

Ваков договор во штета на Пелистер и градот не смеј да се прифати, макар по цена Пелистер да испадни од лигата.
Ако Цилевци не се за ракометно сплотување под амблемот, боите и успесите на Пелистер, комотно нека си го носат тој клубот посран во Скопје, пошо под тие педерски услови никогаш нема да бидат прифатени во Битола.
cista dezinformacija za bojata i amblemo
 
Член од
5 април 2013
Мислења
3.311
Поени од реакции
6.533
cista dezinformacija za bojata i amblemo
Суштината како и секогаш е во парите. Во случајот, да се биде попрецизен, во тоа кој ќе вложи во салата, а можеби и дополнително во буџетот.

Се друго е споредно...

Инаку како се написите кај нас како да не се знае како се преговара, како се се создава leverage во преговорите итн... Фала богу дека се тргнува од екстремни страни за да се стигне некаде на средина.
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
2.173
Поени од реакции
4.094
KostelM ti so si upravata vo eurofarm nivni potparol so e rabotata nikogas ne si pisel tuka od ko dojde muabeto za fuzijata se prijavi i pocna da delis soveti sumliv si vkraj nebitno ubo kazaa amblemot mora da bide na Rk Pelister i boite da ostanat zeleno beli a za drugo so sakaat neka pravat sala budzet i se drugo taka da mu prenesis!
Јас ја следам темава долго време, само немав нешто да придонесам, зошто 90% е жалење од Пелистер, како клубот не иде никаде, засилувањата се лоши, управата катастрофа, пари се крадат и слично. И, ОК, ги разбирам фрустрациите.

Јас сум навивач на македонскиот ракомет. Кога играат наши клубови, јас ги следам и навивам за сите. И Пелистер, Еурофарм, Бутел и Металург сакам добро да играат во Европа. Зошто не би сакал такво нешто? Од Македонија се, сум бил во Битола, имам битолчани пријатели, сум имал и двајца другари што играле за Пелистер, сум бил и на утакмици во Битола. Јас сакам сите да просперираат. За мене е глупаво да се делиме и да имаме омраза еден против друг, толку мал народ, во толку мала држава.

Мене не ми се допаѓа тоа што се плукаше по Еурофарм, а сега се посакува фузија и тоа уште да биде во корист на Пелистер. Убаво се тоа, ама тоа не е реалност. Не може да се очекува да свиткаат кичма они за се за чкембари да бидат задоволни. Да беше Еурофарм петти во лигата, а Пелистер втор со добар тим, ЛШ и СЕХА во џеб, некој ќе посакуваше фузија? Нормално тој што е во предност да проба да си го издејства своето. Тоа е бизнис, тоа е живот. Он дава пари, тим, тренер, ЛШ, СЕХА, нормално е дека ќе сака да земе нешто. За некои работи или ќе се помириш или ќе си бидеш тврдоглав и ќе си патиш.
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
8.873
Поени од реакции
7.257
Се повторуваме ама ајде уште сега и доста е што имаат тињ освен пари? Ништо друго!
Друга работа што довиваат ако сакаат ете и сменат бои амблем име шо ти знам шо довиваат освен омраза демек тие венчани се за работник вчера шо се напрај кога дваестуна години беа во Пелистер освен инает што прават или како некој што споменаа дека била на сила ова нема потреба од глупости ете нека ќе биде еурофарм во името тие газди нека си го водат клубот само пак ќе се поврорам ништо не добиваат да сменат бои на клубот иако за воља на вистината повеќе години бевме сино бели од колку зелено бели нека не тераат инает оти Пелистер ваков таков е име бренд ова сега на работник е едно годиншен резултат ако сакаат да има фузија односно купување нека се заозбилат ако не упм нека фатат нека се преселат во ск и така се му е таму!

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
 

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.444
Поени од реакции
5.441
Го сакам силно Пелистер со сино бела боја :icon_lol:
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
452
Поени од реакции
1.193
Dragi skopjani, nemojte da se raduvate ako bitola odi nadolu, to e na vasa shteta...
Jas 20 godini preku biznis sorabotuvam so skopje i go znam uste koga bese do tri biseri, i koga jane sandanski bese "nadvor" od gradot...
A imam "samo" 41 godina...
Toa sto se praznat site gradovi vo drzavata a se polni skopje ne treba da ve raduva...
Gledam se smeete na finaleto na cheling kupot a jas ke vi kazam kolku reprezentativci se sozdadoa togas:
Angelov, dimitrovski, makalovski, kalajgioski, temelkov, braka mojsovski, mitkov, jonovski, popovski itn...
Sekoj uspesen pelister znaci pleada na repezentativci... kolku makedonski reprezentativci ima sozdadeno vardar so svoite evropski tituli?
I da vi kazam edna rabota jas ja imam braneno ova drzava uste vie pizlaci ko bevte, i nemoj mnogu da se zanesvate bitola ova bitola ona...
Aj da ne bidam vulgaren....
Samo za po forumi ve biva...
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
2.173
Поени од реакции
4.094
Никој не се смее на Битола. Проблемот е кај вас.Тука се дебатираше за Еурофарм, Пелистер. И ако некој надвор од Битола прокометира нешто, вие одма со навреди и омраза за скопјани, не се мешајте, вие имате ова-она. кај вас е вака-онака. Тоа кажува за менталната слабост кај некои членови кај вас. Не им се допаѓа што се збори, па не зборат на темата, тука напаѓаат одма таму кај што мразат, а си се потапкуваат и си гаат некои илузии на супериорност.
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
452
Поени од реакции
1.193
Никој не се смее на Битола. Проблемот е кај вас.Тука се дебатираше за Еурофарм, Пелистер. И ако некој надвор од Битола прокометира нешто, вие одма со навреди и омраза за скопјани, не се мешајте, вие имате ова-она. кај вас е вака-онака. Тоа кажува за менталната слабост кај некои членови кај вас. Не им се допаѓа што се збори, па не зборат на темата, тука напаѓаат одма таму кај што мразат, а си се потапкуваат и си гаат некои илузии на супериорност.
Ne e to superiornost tuku si ima zbor "kabadajluk" :) ... vreme e site makedonci da se osekaat "superiorno" bidejki site sakat da ni nametnat kompleks na niza vrednost kako narod ...
A ova so eurofarm e ko vo eden dvor se karat domasnite pa sa komsiite od okolu fakat seir :)
Po stoti pat da rezimirame... ne mozis na nikoj da mu zabranis da praj klub... i da si bidi uspesen...ne e ubo da se zborva pred raka posto nisto ne se znaj kako ke izlezi...ali
Prikaskava so fuzijata ja pocnaja eurofarm i to e nivni plan...
 
Член од
24 јуни 2016
Мислења
1.082
Поени од реакции
1.908
Da se vratime na temata
Rabotata okolu fuzijata e zaglavena vo opstinata odnosno kaj Natasa. Taja nesto sega se zanesva I krshi klecki. Ako za mnogu brzo ne se smeni nesto ke propadni celiot plan za eden jak klub od Bitola ( a I ne ocekuvam nekoe poinakvo scenario so ovie ludi bitolski politicari). Ako ne se sluci fuzija Pelister ke se bori za opstanok ovaa sezona. Trener nema, igraci nema, budzet mnogu pomal od lani.
 
Член од
6 февруари 2011
Мислења
638
Поени од реакции
2.613
Ај малце на скопјани да му објаснам како стојат работите во Битола и релацијата Циле-Пелистер-Работник . Салата е градена од самопридонес и на сите Битолчани му е задржвано од платата ( не ни подари власта сала).

Систематски Пелистер се ништеше уште од 02/03 со чело на начевци и михајло ( колку само утакмици ни имат украдено со “домашно судење”) .

Вардар напрај успех ама Пелситер остави белег . Пример во блиска иднина ќе снема државни пари да се слеват во вардар и запамтени ќе бидат тие две титули во лш ( секоја чест ) .
Пелистер остави белег , го створи костурот на репрезентацијата ( Манасков , Ходик , Зарков , Лазаров , Мојсовски , Темелков , Диви , Кузмановски итн.) Кој кур дека кометал освои титула 2002 која иднина ја остави позади себе ?

Е сега малце за циле кој беше 20 год претседател на Пелистер . Парите ги накалапи воглавно од тендерите од Рек се збора за сума од преку 20 милки само во времето на дпмне . Пред 6 годинисе одлучи да не вложи во Пелистер и средствата ги насочи кон мзт ( 500 000 е годишно ) . Ова е првата фрустрација на битолчани кон него ( ние умираме од рак мајката ни се еба од тој рек , а за возврат ништо не добиваме и капак на се парите во мзт да завршват) . Второ го зеде клубот работник само контра на тогашната управа на Пелистер за да си ги мерат на кој му е поголем . Вака во кратки црти за шо е ова фрустрација спрема циле.
Да се разбериме секој можи да си прај свој клуб и да има успеси и свои ѕвездени моменти . Разликата е што Пелистер има душа има генерации поврзано и израснато од дедо до татко и син. Пелистер ја има Битола и Битолчани . Тешко на вас “скопјани” да ви се објасни таа љубов и поврзаност и колку болна тема ни е Рк Пелистер .

Само еден клуб е вечен .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom