Фан клуб: РК Пелистер

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.241
Поени од реакции
19.440
А зошто лош избор?
Каков тип на играчи имаме за да форсираме некој друг стил на игра? Немаме, освен бавен, со малку голој.
Е сега дали имаме играчи за одбрана , тука е маката, + голман, ваљда ќе се извај нешто.
Нападот е друг проблем, далеку поголем, пред се од аспект шо екипата е небалансирана во напад, посебно на бековски позиции.
Лани Јошко со Железничар покажа дека си ја знај работата, освој Куп на Србија, до крај беа во игра за титула, против една Војводина која е неприкосновена таму, далеку појјака лига е Српската од нашата ( без Вардар и Металург )...
Нека го остат чоеко да работи, па да видиме како ќе оди..
Подобро тренер кој ќе клај ред, макар со застарени методи отколку како досега.
Недисциплина и слично.
Нека си напрај еден филтер, нека види со шо располага па да се проба да се извај нешто од сезоната.
Ваљда има некој увид во играчи од Српска лига шо би можел да ги донеси.
Има време, плеј офот е важен, во регуларен дел секој пласман до 4 е задоволувачки.
Џабе се игра регуларниот дел, ко не пренесваш бодој во плејоф, ниту пак имаш предност на домашен терен.
Најубо е да го вратат стариот систем на натпреварување, на 2 добиени, вака џабе е.
Ко лани, ќе зависиме од то дали Цилелург ќе изигра со Пролет или не, уствари нема шо да чекаш од друг, ко не можиш сам да си ја завршиш работата.
 
П

Пљампач

Гостин
По изјавите во медиумите, глеам овај старио многу фајтерски влегва во цела ова приказна. Јавно упати порака до играчите дека ќе се расправа со 'лошите' деца во екипата.
Шознам... На екипа која не ја склопил тој, да пробваш од старт со закани, малце можи да има контраефект во односот со нив.
На крај да не го сменат токму тие него како шо му се деси лани на Борче Марковски со екипата на Аљушо.
Искрено, не очекувам некој драстични промени во играта со неговото доаѓање. Едноставно лоша селекција се напрај летово и последиците ќе ги глеаме цела сезона.
Наместо да одиме чекор напред, ние се вративме 3 назад.
Работник за жал ќе го фрли на маргините Пелистер в година а со то и ќе заврши приказната за силен Пелистер.
Дополнителен фактор ќе бидат и финансиите за до година, пошо Наташа јасно му ставила до знаење дека во 2019 пари за клубојте нема да има и управите имале рок до крајот на оваа година да изнајдат инвеститори насите спортски колективи под името Пелистер, со исклучок на одбојкарките и женскиот ракометен клуб. Сите останати нема да добиваат средства од општина или ќе добијат некоии минимални средства за опрема и сл.
 
Член од
5 јули 2017
Мислења
139
Поени од реакции
59
@Пљампач totalno se seoglasuvam so tebe okolu izvajata, tie igraci koi gi kudi svesno ili nesvesno ke go namestat i toa jako. Sega ako ima dogovoreno igraci koi ke gi zamenat ovie dosegasnite toa e vejke druga prikazna za koja se potrebni uste 300 000 eu a budsetoto bi dosol so predhodno okolu 600 000eu za da zavrsime 4. Takvi pari mislam deka nema ama daj boze da gresam sega e bitno da mu se dade poddrska na Josko a za ponatamu neka mu ja misli Sportskiot i Prenajadeniot kaj ke gi najdat parite za novi igraci togas i da gi zemat PROCENTITE ne e strasno bidejki najdoa pari. Pozitivna rabota e sega vo BIFETO ke ima mnogu pienje i pizi jadenje Josko e ljubitel na caska alhohol da ne recam uziva vo Rakija old school e bateto.
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.241
Поени од реакции
19.440
https://sportm.mk/rfm-se-izvinuvame-no-vleznitsite-gi-otstapivme-na-pelister/

https://sportm.mk/i-majkata-na-kire-lazarov-ostana-nadvor-od-salata-so-kupena-vleznitsa/

Се "надмина" денес нашата "управа".
Уште еднаш, овај пат кулминираа.
Ама сеа не е само локален сТрам, интернационален е, напредват.
На утакмица со Турција....ГРЕОЈ.
Шо ќе беше ако игравме со Франција, Шпанија, Данска?
15 илјади карти ќе "изникнеа".
Сеа ќе излезат со " оправдување ", НЕКОЈ ГИ ФАЛЦНА.
Ајде 200, 300 фалц нека се, шо е претешко да се напрај, ами 2000 и кусур вишок.
Сигурно в сала имаше 4500, нема шанси 3000 да е капацитетот, по скали, влезој.
Ко на времето, талпи ко беа.
Абе која репрезентација уште еднаш тука, шо подалеку од тука.
Сега гледат и од РФМ со кој тргнале тикви да садат.
Се продавале бе карти пред кафич?
Келнери карти продават за репка, скриени под пролазо, небаре некој илегални чејнџери се,
Греој,
Се знаеше шо ќе се случи, јасно беше.
Не ме чуди ова.
Ние кутрите чекаме Пелистер пак клуб да бил, помина то време.
Една 10та класа репка ко Турција не можиме да ја пречекаме нормално, без ексцеси, клуб ќе сме праеле.
ДНО ДНА.
Кој резил го јадоја денес, допрва ќе јадат ремет од ЕХФ.
Најголем резил во историјата на македонската репка беше ова денес.
Кузнеј колку наштанцани карти имаше на лагер, ехееее, небаре Лангсес Арената во Келн.
Удрете,
МИЗЕРИЈА.
 
Член од
16 октомври 2011
Мислења
61
Поени од реакции
55
https://sportm.mk/rfm-se-izvinuvame-no-vleznitsite-gi-otstapivme-na-pelister/

https://sportm.mk/i-majkata-na-kire-lazarov-ostana-nadvor-od-salata-so-kupena-vleznitsa/

Се "надмина" денес нашата "управа".
Уште еднаш, овај пат кулминираа.
Ама сеа не е само локален сТрам, интернационален е, напредват.
На утакмица со Турција....ГРЕОЈ.
Шо ќе беше ако игравме со Франција, Шпанија, Данска?
15 илјади карти ќе "изникнеа".
Сеа ќе излезат со " оправдување ", НЕКОЈ ГИ ФАЛЦНА.
Ајде 200, 300 фалц нека се, шо е претешко да се напрај, ами 2000 и кусур вишок.
Сигурно в сала имаше 4500, нема шанси 3000 да е капацитетот, по скали, влезој.
Ко на времето, талпи ко беа.
Абе која репрезентација уште еднаш тука, шо подалеку од тука.
Сега гледат и од РФМ со кој тргнале тикви да садат.
Се продавале бе карти пред кафич?
Келнери карти продават за репка, скриени под пролазо, небаре некој илегални чејнџери се,
Греој,
Се знаеше шо ќе се случи, јасно беше.
Не ме чуди ова.
Ние кутрите чекаме Пелистер пак клуб да бил, помина то време.
Една 10та класа репка ко Турција не можиме да ја пречекаме нормално, без ексцеси, клуб ќе сме праеле.
ДНО ДНА.
Кој резил го јадоја денес, допрва ќе јадат ремет од ЕХФ.
Најголем резил во историјата на македонската репка беше ова денес.
Кузнеј колку наштанцани карти имаше на лагер, ехееее, небаре Лангсес Арената во Келн.
Удрете,
МИЗЕРИЈА.
Tehnickiot okezen e na site sliki, kako da go organiziraa FINAL FOUR, a i plus "uspesno". Sram nad sramojte bese organizacijata.. Na Kire majka mu??? Aloooo be dali ste vie normalni be? A kartata nitu pecat, nitu zig, nitu seriski broj, apsolutno nisto... Pak ke kazat sega nie sme krivi na forumot... :)
 
Член од
21 февруари 2007
Мислења
995
Поени од реакции
1.506
Најголемата местенка која ни ја има напраено РФМ алал да му е. И кој да ги има пуштено сите овие карти алал да му е браво ќе им речам за тоа како ги фрлаат лопатите за да го закопат спортот во еден човечки град.
Да живее Битола да живее независна Битола али муабетот од централа е да ве нема... куртон народ кабадајски ќе го играме како шо сакаме. Племе да ви ебам на сите
 

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.444
Поени од реакции
5.441
https://sportm.mk/rfm-se-izvinuvame-no-vleznitsite-gi-otstapivme-na-pelister/

https://sportm.mk/i-majkata-na-kire-lazarov-ostana-nadvor-od-salata-so-kupena-vleznitsa/

Се "надмина" денес нашата "управа".
Уште еднаш, овај пат кулминираа.
Ама сеа не е само локален сТрам, интернационален е, напредват.
На утакмица со Турција....ГРЕОЈ.
Шо ќе беше ако игравме со Франција, Шпанија, Данска?
15 илјади карти ќе "изникнеа".
Сеа ќе излезат со " оправдување ", НЕКОЈ ГИ ФАЛЦНА.
Ајде 200, 300 фалц нека се, шо е претешко да се напрај, ами 2000 и кусур вишок.
Сигурно в сала имаше 4500, нема шанси 3000 да е капацитетот, по скали, влезој.
Ко на времето, талпи ко беа.
Абе која репрезентација уште еднаш тука, шо подалеку од тука.
Сега гледат и од РФМ со кој тргнале тикви да садат.
Се продавале бе карти пред кафич?
Келнери карти продават за репка, скриени под пролазо, небаре некој илегални чејнџери се,
Греој,
Се знаеше шо ќе се случи, јасно беше.
Не ме чуди ова.
Ние кутрите чекаме Пелистер пак клуб да бил, помина то време.
Една 10та класа репка ко Турција не можиме да ја пречекаме нормално, без ексцеси, клуб ќе сме праеле.
ДНО ДНА.
Кој резил го јадоја денес, допрва ќе јадат ремет од ЕХФ.
Најголем резил во историјата на македонската репка беше ова денес.
Кузнеј колку наштанцани карти имаше на лагер, ехееее, небаре Лангсес Арената во Келн.
Удрете,
МИЗЕРИЈА.
Јас немав карта и се проврткав да си ја пробам среќата и тогаш се погоди моментот да влегуваат поголема група од чкембари. Луѓе скокаа преку оградата и се пикаа во групата да влезат. Јебеш и ракомет и се, како некоја стока 2 дена се туркаш пред портал да земиш карта и после то да те дупат на влезот. Криво ми е шо имаше шанса да ја вратиме репката кај нас и за со Исланд кога и тоа како ќе им треба наша подршка но после ова ништо од уште една утакмица.
 
Член од
5 јули 2017
Мислења
139
Поени од реакции
59
Organizacijata 0 ama bas 0 dali nekoj znae deka salata ima kapacutet od tocno 2763 stolcinja? Dali znae deka nekoj se pusteni i falsifikuvani 3500 vleznici? Dali nekoj znae deka vo salata vlegoa 400 bez karta? Posle se prasuvate zosto cekale nadvor so karta kupena, ete zosto soberete gi brojkite odzemete od kapacitetot na salata i ke ja dobiete realnata slika. Prenajadeniot nasmean gotov da pukni na zadna vrata pusti okolu 100 celnovi na nivnata partija normalno bez karti bidejki nemase. Sportskiot na zadna vrata pusti 50 isto taka bez karti. Kartite se prodavaja od strana na lujge koi pojma nemaat sto e organizacija, pola policija si gi donese familiite i zatoa vistinskite navivaci ostanaa nadvor poradi gore navedenite pricini a gi ima uste eden kup. I za kraj Bitola e zelna za rakomet toa e tocno no vistinskiot Pekol vo salata e izguben odamna. Ckembarite znaele da napravat totalen haos so obicnata publika vo pozitivna smisla sega toa povejke go nema. Go nema oti politikata mu eba majkata na sekoj od nas. Za slednata koga i da e vo Bitola neka bidi ova kako pouka da ne se povtorat greskite. I se nadevam deka sledniot natprevar na nasiot Pelister ke bide so isto tolku publika kako vcera. Lokalniot nas klub i isto tolku vazen kako i Makedonija Pelister ja zasluzuva nasata poddrska bez razlika koj go vodi.
 
Член од
17 септември 2018
Мислења
10
Поени од реакции
5
Sportskiot gi pusti podmladokot i prviot tim na Pelister oti organizatorite ne mozea da obezbedat karti za niv
 
П

Пљампач

Гостин
Организацијта на овај натпревар, само го потврди она шо го пишиме овде а и многу гласно се збора низ град, а тое дека не се КАДАРНИ да го водат клубот и дека и со пари и без пари не ги БИВА!

Треба трајно да забранат организација од ваков тип да му се довери на Битола во иднина. Закочени сме ние во мозоците таму некаде во осумдесетите години од минатиот век.
Супер лига само и толку, доста е...
Каква Сеха, какви ЕХФ натпревари. За нас то е друга димензија.
 
Член од
17 септември 2018
Мислења
10
Поени од реакции
5
Treba da gi pojasnat rabotite malce za to so neznajme zosto kartite se rasprodadoja vo eden den.koj i da go organizirase sigrno so najdobra namera da se gleda reprezentacijata vo bitola.se sluci so se sluci pecatenje karti taka natamu.ocigledno gradot e zelen za sport i za sportski zbidnuvanja.posle 13 godini so da ocekuvame ta e salata.godini prazna sega mala e za vakov natprevar oci si izvajvme za natprevar so turcija.da dojdese francija spanija neznam so ke bese...samo da ne pominat pak 13 godini za sledna utakmica da gledame!
 

SpiderWeb

ја заменува титулата под името во вашите мислења.
Член од
12 мај 2008
Мислења
632
Поени од реакции
622
Јас не знам како замислуваа да тече организирата на натпревар за кој се знаеше дека ќе има висока посетеност во сала во која нема нумерирани седишта? И сите после као глумат изненадени зошто вакви работи се десија? На картите ни печат ни бутур, комотно можеше да земи некој мрсна хартија и кај Папало или во Барби да испечати два три табаци, шо и сигурно се има десено... Поарно да кажеа дека пуштени се во продажба толку и толку карти плус, вратите се отворат во 6, кој влезе влезе, барем да знаеја луѓето на шо се. И замисли на она гужва некој да прсни солзавец или петарда нешто да пукни? Па минимум 50 жртви ќе имаше.
 
Член од
21 септември 2011
Мислења
354
Поени од реакции
626
Овај натпревар докажа и покажа дека овај град одамна (20+ години) нема капацитет ни инфраструктурно а ни човечки да организира било каква манифестација.
Навивање ;е тоа заврши исто пред многу години кога партиите намирисаја дека преку одредени луѓе можат да влијаат врз цела навивачка група. А тие одредени навивачи увидоја дека можат да се здобијат со личен профит, завршија деновите кога сите ние од срце навивавме и најважно ни беше да напрајме атмосфера шо ке се памти. Наместо навивачите да бидат авангарда станаја партиски полтрони. Наместо навивачки песни се пеат песни по нарачка. Ама добро па за некои патиски од една или друга страна и разни лајонси и ротаријанци одлична шанса за селфи беше натпреварот. Многу луѓе шо идат в сала да гледаат ракомет и со Борец или Радовиш не ги видов, луѓе шо разбираат од играта.
Во овај град исчезна и навивачката а и општата, човечката култура. Успеаа политичарите и локалните шерифи се шо беше вредно да уништат.,за брзо само уште тие и нивните овци ќе останат во оваа вукојебина.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom